Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Nedir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Nedir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), İngilizce adıyla Europen Voluntary Service (EVS), gençlerin çoğunlukla Avrupa ülkelerinden birinde açılmış olan projelerde gönüllü olarak çalışabileceği Erasmus+ kapsamında bir Avrupa Birliği gençlik programdır. Gençlere farklı kültürleri tamamen ücretsiz bir şekilde deneyimleme fırsatı sunan bu projeler sayesinde uzun süre yurt dışında yaşayabilirsiniz.

Her ne kadar programın adı Avrupa Gönüllü Hizmeti de olsa Avrupa dışında çalışma yapabileceğiniz başka ülkeler de mevcut. Program kapsamında genç bireylerin kendilerini geliştirmesi, farklı dünyalar tanıması ve dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurması amaçlanır.

AGH ile ilgili en önemli bilgileri yazının devamında paylaşıyorum. Uygun yaş aralığında olan tüm arkadaşlarımın bu eşsiz fırsattan faydalanmasını çok isterim. Lütfen yaşınız tutuyorsa bu programı araştırın ve kendinize uygun bir proje bularak yurt dışına açılın. Eğer yaşınız AGH için uygun değilse yurt dışında yaşamak veya çalışmak için alternatif yöntemleri bu yazıda bulabilirsiniz: Yurt Dışına Gitme Yöntemleri Nelerdir?

AGH ile tamamen ücretsiz bir şekilde projelere katılın!

AGH ile yurt dışında gönüllü çalışmak için herhangi bir ücret ödenmemesi bu programı cazip hale getiren en önemli şeylerden biridir. Evet, gerçekten AGH kapsamındaki projelere gidecek olanlardan herhangi bir ücret talep edilmez. Projeler tamamen ücretsizdir. AGH projelerine katılacak olan bir gönüllünün vize, ulaşım, barınma ve yemek masrafları proje tarafından karşılanır. (Küçük bir ayrıntı: Gönüllü önce bu masrafları kendi cebinden öder, daha sonra proje gönüllüye geri öder.)

Üstelik AGH’ın finansal desteği bununla da sınırlı değil. AGH ile yapılacak gönüllü çalışma süresince katılımcılara gidecekleri ülkenin ekonomik durumu da göz önünde bir cep harcılığı ödenir.

Genelde söz konusu projelerin süreleri 2-12 ay arasında değişir. Aynı zamanda 2 aydan daha kısa projeler de bulunmaktadır.

AGH için yaş sınırı nedir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne 18-30 yaş arasındaki herkes katılabilir. Hatta tek koşul budur. Bunun dışında herhangi bir eğitim koşulu olmadığı gibi başarı, dil şartı da aranmaz.

Neden AGH’a katılmalısınız?

AGH projelerine katılarak bambaşka bir dünya deneyimleyebilirsiniz. Bana kalırsa farklı insanları ve dolayısıyla farklı kültürleri tanımak bu programın en önemli özelliklerinden. Ayrıca bunun yanında eşsiz bir iş deneyimi de kazanacaksınız. Gönüllü çalışmanızın ardından bunu belgeleyen Youthpass sertifikası alacaksınız. Bu belgeyi iş ve eğitim başvurularınızda referans olarak kullanabilirsiniz.

Maddi açıdan değerlendirmek gerekirse de, AGH süresince normalde Avrupa’da veya başka bir ülkede yapacağınız bir tatili çok daha ucuza getirebilirsiniz. Yapacağınız uçak bileti ve vize harcamaları fon tarafından karşılanır böylece bu önemli kalemlere para ödemek zorunda kalmazsınız. Çalışmanız süresince cep harçlığı alırsınız. Bu sayede işlerinizden arta kalan zamanlarda gittiğiniz ülkeyi gezebilirsiniz.

AGH için nasıl başvuru yapılır?

AGH için bir gönderen kuruluş bulmak gerekir. Türkiye’deki gönderen kuruluşların listesi için bu linke göz atabilirsiniz. Arama kısmındaki ülke kutucuğunda Türkiye’yi seçerek gönderen kuruluş listesine ulaşabilirsiniz.

Gönderen kuruluşa herhangi bir zamanda başvuru yapabilirsiniz. Fakat projeye gidiş tarihiniz başvuru tarihinizden en az 5-6 ay sonra olacaktır. Projelerin kabul tarihlerini ona göre denk getirmeniz bir sonraki kabul tarihine kadar beklememeniz adına önemlidir. Yani Ekim’de bir programa başvuru yapmak isterseniz bundan 4-5 ay önce gönderen kuruluşa başvuru yapmanız gerekir.

Başvurunuzu yaptıktan 3-4 ay sonra da Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirsiniz. Örneğin ev sahibi kuruluşa 1 Şubat döneminde başvuru yaptığınızda Mayıs ortası ya da Haziran başı gibi projenize başlayabilirsiniz.

AGH ile gönüllü çalışmak hakkında sıkça sorulan sorular için bu yazıya göz atabilirsiniz: AGH Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


AGH gibi Erasmus+ projeleri gençlerin yurt dışında eşsiz deneyimler kazanması için çok güzel fırsatlar sunuyor. Bazen uygun projeleri araştırmak yorucu olabilir, araştırma yapmak zor gelebilir. Ama eğer yaşınız tutuyorsa lütfen üşenmeyin, ertelemeyin, hemen şimdi harekete geçin. Hayatınızı değiştirebilmek için bu fırsatlardan faydalanın.

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

3 Yorum

Yeni Yazılar