Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Nedir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Nedir?

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH), İngilizce adıyla Europen Voluntary Service (EVS), kısaca 18 yaşından 30 yaşına kadar olan gençlerin çoğunlukla Avrupa ülkelerinden birinde açılmış olan projelerde gönüllü olarak çalışabileceği Erasmus+ kapsamında bir Avrupa Birliği gençlik programdır. Avrupa dışında çalışma yapabileceğiniz başka ülkeler de mevcut. Program kapsamında genç bireylerin kendilerini geliştirmesi, farklı dünyalar tanıması ve dünyanın her yerinden insanlarla iletişim kurması amaçlanır. AGH ile gönüllü çalışmak için herhangi bir ücret ödemeye gerek olmaması bu programı cazip hale getiren en önemli şeylerden biridir.

AGH kapsamındaki projelere gidecek olanlardan herhangi bir ücret talep edilmez. Projeler tamamen ücretsizdir. AGH projelerine katılacak olan bir gönüllünün vize, ulaşım, barınma ve yemek masrafları proje tarafından karşılanır.

AGH ile yapılacak gönüllü çalışma süresince katılımcılara gidecekleri ülkenin ekonomik durumu da göz önünde bir cep harcılığı ödenir.

Genelde söz konusu projelerin süreleri genelde 2-12 ay arasında değişir. Aynı zamanda 2 aydan daha kısa projeler de bulunmaktadır.

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne 18-30 yaş arasındaki herkes katılabilir. Hatta tek koşul budur. Bunun dışında herhangi bir eğitim koşulu olmadığı gibi başarı, dil bilgisi şartı da aranmaz. Yani ortaokul mezunu olsanız da, İngilzce bilmeseniz de, öğrenci olmasanız da bu programlara kayıt olabilirsiniz.

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİ KATILIMCILARA NE KAZANDIRIR?

Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne katılarak bambaşka bir dünya deneyimleyebilirsiniz. Bana kalırsa farklı insanları ve dolayısıyla farklı kültürleri tanımak bu programın en önemli özelliklerinden. Ayrıca bunun yanında eşsiz bir iş deneyimi de kazanacaksınız. Gönüllü çalışmanızın ardından bunu belgeleyen Youthpass sertifikası alacaksınız. Bu belgeyi iş ve eğitim başvurularınızda referans olarak kullanabilirsiniz.

Maddi açıdan değerlendirmek gerekirse de, AGH süresince normalde Avrupa’da veya başka bir ülkede yapacağınız bir tatili çok daha ucuza getirebilirsiniz. Yapacağınız uçak bileti ve vize harcamaları fon tarafından karşılanır. Çalışmanız süresince cep harçlığı alırsınız.

AVRUPA GÖNÜLLÜ HİZMETİNE NASIL BAŞVURULUR?

AGH için bir gönderen kuruluş bulmak gerekir. Türkiye’deki gönderen kuruluşların listesi için linke göz atabilirsiniz. Arama kısmındaki ülke kutucuğunda Türkiye’yi seçerek gönderen kuruluş listesine ulaşabilirsiniz.

Gönderen kuruluşa herhangi bir zamanda başvuru yapabilirsiniz. Fakat projeye gidiş tarihiniz başvuru tarihinizden en az 5-6 ay sonra olacaktır. Projelerin kabul tarihlerini ona göre denk getirmeniz bir sonraki kabul tarihine kadar beklememeniz adına önemlidir.  Yani Ekim’de bir programa başvuru yapmak isterseniz bundan 4-5 ay önce gönderen kuruluşa başvuru yapmanız gerekir.

Başvurunuzu yaptıktan 3-4 ay sonra da Avrupa Gönüllü Hizmetine başlayabilirsiniz. Örneğin ev sahibi kuruluşa 1 Şubat döneminde başvuru yaptığınızda Mayıs ortası ya da Haziran başı gibi projenize başlayabilirsiniz.

AGH ile gönüllü çalışmak hakkında sıkça sorulan sorular için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar