Çadırda Kalmaktan Korkuyorum

Çadırda Kalmaktan Korkuyorum

Çadır konaklamaları konfor alanınızın kısıtlandığı konaklama biçimlerinden biri. Çadırda kalmak kimileri için bir tutkuyken kimileri için de düşük bütçeli bir korku filmi. Çadırda kalmaktan korkuyorum diyenler için bir yazı hazırlamak istedim ve instagramda bir anket yaptım. İnsanlar çadırda kalmaktan, kamp yapmaktan neden korkuyor, en fazla korkulan şeyler nelermiş onu öğrendim ve bu yazıyı hazırladım. Siz de korktuğunuz başka şeyler varsa yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Çadırda kalmaktan korkuyorum diyenler neden korkuyor?

Hepimiz hayatımız boyunca şu klişeyi en az bir kere duymuşuzdur: İnsan en çok bilmediğinden korkar. Çadırda kalmaktan korkuyorum diyenlere sordum. Neden korkuyorsunuz? En fazla korku sebeplerine cevap vermeye, varsa iç rahatlatıcı yöntemlerimi anlatmaya çalışacağım.

Ya vahşi hayvan saldırırsa?

Eğer kamp yapma korkunuzun temelinde vahşi hayvanlarla karşılaşma korkunuz varsa hiç endişe etmenize gerek yok. Çünkü çok ekstrem durumlar gerçekleşmediği sürece vahşi hayvanlar size saldırmaz. Hatta bırakın saldırmayı yanınıza bile uğramazlar. Kamplarda vahşi hayvanlarla karşılaşma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Vahşi hayvan saldırısına uğrama ihtimalinizse neredeyse yoktur. Yine de ben tırsıyorum derseniz kamplarda vahşi hayvanlar hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayıp yazıyı okuyabilirsiniz.

Buna rağmen vahşi hayvanlarla ilgili korkularınız devam ediyorsa kamplarınızı açık arazide yapmak yerine özel bir kamping alanında gerçekleştirebilirsiniz.

Ya böcek sokarsa?

Kamp yapmak, doğayla, toprakla, çiçekle, böcekle normalde olduğumuzdan daha fazla temas halinde olduğumuz bir konsepttir. Bu nedenle normalde görmeye pek alışık olmadığımız böceklerle haşır neşir olabiliriz. Böcek sokması, sinek ısırması gibi ihtimaller de her zaman vardır. Ama doğadaki hiçbir canlı sizi bilerek, isteyerek, sırf gıcıklık olsun diye ısırmaz. Öncelikle kamp yaptığınız süre boyunca çadırınızın kapısını mutlaka ama mutlaka kapalı tutmanız ve yalnızca içeri girip çıkarken açmanız gerekir. Çadırınıza girerken de vücudunuzu hafifçe silkeleyerek ve ellerinizle yoklayarak üzerinizde olma ihtimali olan şeylerin düşmesini sağlayabilirsiniz.

Böcek ısırıklarından korunmak için yapabileceğimiz bir şey kamp alanımızı gözle görülebilir canlı yuvalarından uzağa konuşlandırmak olacaktır. Ama bu kamp alanımıza böcek gelmesine engel değildir tabii. Uzun kollu tişörtler giymek, uzun paçalı pantolonlar tercih etmek sizi böcek sokmalarından koruyabilecek bir diğer şey. Eğer çok endişe ediyorsanız piyasada satılan böcek ve sinek kovucu sprey veya bilekliklerden edinebilir ya da biberiye yağı gibi doğal böcek kovucuları vücudunuzun belli yerlerine sürebilirsiniz.

İlk yardım eğitimi alırsanız ve bir ilk yardım çantası edinirseniz bu tarz konularda içiniz bir nebze rahat edebilir. En azından böyle bir durum yaşandığında ne yapacağınızı bilirsiniz.

 Ya insanlar rahatsız ederse?

İki ayaklı dostlarımız belki de kamp korkusunun en büyük sebeplerinden biri. Ve ne yazık ki bu dostlarımıza karşı alınabilecek çok fazla bir önlem de yok. Davetsiz misafirlerin kampınıza uğramasından çekiniyorsanız yapabileceğiniz en kolay şey özel bir kamping alanında kamp yapmak olabilir. Açık alanda kamp yaparken de çevre koşullarına dikkat etmekte fayda var. Kamp yapacağınız yerde insan idrarı kokusu, boş mermi veya tüfek kovanları, içki şişeleri, yoğun sigara izmariti varsa orada kamp yapmamanız daha iyi olacaktır.

Yine insanlardan korunmak için yanınızda çakı, şok cihazı, biber spreyi gibi şeyler bulundurmayı tercih edebilirsiniz ama hoş olmayan karşılaşmalardan kaçınmak en iyisi.

Grup halinde yapılan kamplar

Eğer tek başınıza kamp yapma fikri sizi tedirgin ediyorsa en azından ilk kamplarınız için grup kamplarına katılmanız hem ortama alışmanız açısından hem de tecrübe edinmeniz açısından faydalı olabilir. Bunun için çevrenizdeki arkadaşlarınızı kamp yapmaya ikna edebileceğiniz gibi hali hazırda toplu kamplar düzenleyen grupların aktivitelerine de dahil olabilirsiniz.

Çoğu insan kamp yapacak arkadaşının olmamasından da şikayetçi. Kamp yapmak için arkadaş bulabilmek adına sosyal medyada kurulmuş güvenilir grupları tercih etmek iyi bir başlangıç olabilir. Birkaç kamp aktivitesine katıldıktan sonra kafa dengi arkadaşlar bulabilirsiniz.

Bunun yanında benim ve arkadaşlarımın arada bir düzenlediği kamplardan haberdar olmak isterseniz mail listesine üye olabilirsiniz. Mail listesine kaydolan arkadaşlarımı aktivitelerden düzenli olarak haberdar ediyorum. Aynı zamanda etkinlikleri bu sayfadan takip edebilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar