Couchsurfing Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Couchsurfing Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Hem yurt içinde hem de yurt dışında seyahat ederken bedava konaklayabileceğiniz bir uygulama kullanmak ister misiniz? Özellikle düşük bütçeli seyahatlerde bedava konaklama için birebir olan uygulamaların başında Couchsurfing geliyor. Peki Couchsurfing nedir ve nasıl kullanılır?

Bu yazıda Couchsurfing hakkında bilgi vereceğim ve yurt dışında bedava konaklama için Couchsurfing‘i nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım. Bu arada başlamadan önce Couchsurfing’in IOS ve Android için ücretsiz uygulamasını indirerek mobil cihazlardan erişim sağlayabileceğinizi de hemen söyleyeyim.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Yurt Dışında Ücretsiz Konaklama Yöntemleri

Couchsurfing Nedir? Couchsurfing’de Neler Yapabilirsiniz?

Couchsurfing ismini “koltuk sörfü” olarak çevirebiliriz. Bu metafor basitçe birini misafir etmek için “koltuğu” açma fikrinden esinlenmiş. Couchsurfing, dünyanın her yerinden insanın ücretsiz konaklama için birbirlerine evlerini açtığı ve ücretsiz etkinlikler yaparak dünyanın her yerinde sosyalleştiği bir websitesi. Couchsurfing’de gittiğiniz ülkelerde sizi ücretsiz misafir edecek ev sahiplerini ve ziyaret ettiğiniz şehirlerdeki ücretsiz etkinlikleri bulabilir; bütçenizi korurken rahatça sosyalleşebilirsiniz.

Gittiğiniz şehirlerde bedava konaklama bulmanın yanı sıra Couchsurfing’de yapılan ücretsiz şehir turlarına, sosyalleşme buluşmalarına, dil öğrenme gruplarına ya da arkadaş bulma etkinliklerine katılabilirsiniz.

Couchsurfing’e Nasıl Üye Olunur?

Couchsurfing nedir açıkladıktan sonra bu web sitesine nasıl üye olabileceğinizi anlatıyorum. Evet, Couchsurfing’e nasıl üye olacaksınız? Siteye üye olmak son derece kolay ancak şimdilik site dili İngilizce. Birkaç farklı dil seçeneği var ancak ne yazık ki bunlar arasında Türkçe yok. Daha önce tamamen ücretsiz olarak kullanabildiğiniz Couchsurfing, pandemiden sonra son derece makul bir üyelik ücretiyle hizmet vermeye devam ediyor.

Sisteme bu küçük katkıyı yaparak üye olduktan sonra profilinizi tamamen doldurmanız gerekiyor. Eksiksiz bir profile sahip olmak, ister bir şehirde haftalık etkinliğe gidiyor olun, ister bir misafir ağırlıyor olun, ister birinin evinde konaklayacak olun, güvenilir bir bağlantı kurmanın en iyi yolu. Profilinizde kim olduğunuzu, hobilerinizi, seyahat edip etmediğinizi veya ev sahipliği yapmak isteyip istemediğinizi insanlara anlatabilirsiniz ve fotoğraflarınızı ekleyebilirsiniz.

Couchsurfing’i yalnızca bedava konaklama için değil aynı zamanda insanları evinizde misafir etmek için de kullanabilirsiniz. Profilinizde misafir ağırlayabilirim / belki ağırlayabilirim / ağırlayamam gibi seçenekler mevcut. Bunlardan kendinize en uygun olanını seçebilirsiniz. Misafir ağırlamayacaksanız, bulunduğunuz bölge için yapılan aramalarda adınız çıkmaz.

Couchsurfing Güvenli Mi?

Couchsurfing’i seyahat edenler ve ev sahipleri açısından güvenli yapan birkaç önemli faktör var. Bunların en başında referans sistemi geliyor. Üyeler konaklamalardan sonra birbirlerine olumlu veya olumsuz referans yazabiliyorlar ve bu referanslar değiştirilemiyor. Güvenlik konusunda endişe yaşıyorsanız konaklamak için sadece birden fazla olumlu referansı olan üyeleri seçebilirsiniz.

Seyahat ederken, bir etkinliğe katılırken üye profillerini dikkatlice inelemeye zaman ayırın. Üyelerin kendileri hakkında söylediklerini ve diğer üyelerin onlar hakkında söylediklerini okuyun. Mevcut tüm bilgileri baştan sona okumanızı ve çelişkiler olup olmadığını incelemenizi tavsiye ederim.

Peki Couchsurfing’de olumlu referansları olan insanlar her zaman %100 güvenilir mi? Bilmiyorum ama bunu düşündüğümde benim bile aklıma bazı hinlikler geliyor. Mesela kişi en başta çok sayıda olumlu referans kazanmış olmasına rağmen sonradan gözü dönmüş olabilir. (Çok saçma biliyorum ama neden olmasın?) Veya bir şekilde çok iyi yorumları olan bir hesabı çalmış olabilir. Bu yüzden referansları incelemek kadar kişinin profilini, fotoğraflarını, yazdıklarını da incelemenizi tavsiye ediyorum.

Özellikle çalıntı hesap konusunda dikkatli olmakta fayda var. Muhatabınızın profilindeki fotoğrafları iyi inceleyin. Eğer fotoğraflar arasında farklılıklar varsa veya fotoğraflar hep uzaktan çekilmişse gözünüzü dört açın. Mesela Hindistan’da benim başıma Couchsurfing kullanırken çok saçma sapan bir şey gelmişti. Yıllarca yaptığım Couchsurfing konaklamalarında başıma gelen tek nahoş olay buydu ama yine de dikkatli olmakta fayda var. Hindistan’da başıma geleni burada anlatmıştım: Hindistan’da Couchsurfing Deneyimim

couchsurfing nedir

Couchsurfing’de Bedava Konaklama Nasıl Bulunur?

Couchsurfing konusunda birçok konuyu aydınlığa kavuşturduğumuzu düşünüyorum. Öyleyse yurt dışında bedava konaklama nasıl bulunur hemen anlatmaya başlayayım. Önce Couchsurfing’e üye olduk, profilimizi doldurduk, bilgilerimizi ekledik. Şimdi sırada gittiğimiz ülkelerde bizi bedava misafir edecek kişileri bulmaya geldi.

Bir yeri ziyaret edeceğiniz zaman “Find Host” sekmesinden ziyaret edeceğiniz ülkeyi veya şehrin adını yazarak o bölgede misafir ağırlayan insanların listesini görebilirsiniz. Buradaki listede evinde misafir kabul eden insanları bulacaksınız. Şimdi sırada listedeki üyelere mesaj göndermek ve müsaitliklerini sormak var.

Couchsurfing’de Konaklama Talebi Nasıl Gönderilir?

Gideceğiniz bölgede misafir kabul eden üyelere “send request” kısmından kalmak istediğiniz tarihleri seçerek mesaj ve konaklama talebi gönderebilirsiniz. Kendinizle ve seyahatinizle ilgili detaylı bir açıklama kabul edilme olasılığınızı artırır. Bu yüzden arkadaşça bir dille yazılmış açıklayıcı bir mesaj hazırlayın ve gönderin.

Couchsurfing’de Referans Nasıl Yazılır?

Couchsurfing konaklamanız sona erdikten sonra sistem hem size hem de ev sahibinize referans yazması için bildirim gönderiyor. Bu bildirimle birlikte ağırladığınız veya evinde konakladığınız kişi için olumlu/olumsuz deneyiminizden oluşan bir referans yazabiliyorsunuz. Sistem tarafından belirlenen bir tarihe kadar karşı taraftan da referans yazması bekleniyor. Karşı taraf da referans yazdığında sistem otomatik olarak referansları her iki tarafın sayfasında aynı anda göstermeye başlıyor.

Eğer karşı taraf referans yazmamışsa yalnızca sizin referansınız onun sayfasında görünüyor. Bu tarz referanslar misafirlerden gelen referanslar ve ev sahiplerinden gelen referanslar olarak kategorileniyor.

Tanıştığınız kişilerle olan deneyimleriniz hakkında diğer üyeleri bilgilendirmek için referans sistemini mutlaka kullanın. Referans yazarken net ve dürüst olun. Deneyiminizin hangi kısımlarından hoşlandınız, nelerden hoşlanmadınız? Diğer üyeler bu üye hakkında neleri bilmeli? Tüm bunları açıkça paylaşmanız sistemin güvenilir kalması için son derece önemli.

Couchsurfing’de Referans Nasıl İstenir?

Size referans yazmasını istediğiniz kullanıcının profiline giderek sağ kısımdaki sekmelerden “Request Reference” seçeneğine tıklayarak bu kişiye otomatik olarak referans isteği göndermiş olursunuz.

Couchsurfing’de Referans Nasıl Düzeltilir?

Yapılan referanslara müdahale etme, slime, düzenleme şansınız ne yazık ki yok. Eğer yanlış bir yorum yazdıysanız yetkililerle irtibata geçip yorumunuzu düzeltmek istediğinizi belirterek bir ihtimal düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.


Seyahat ederken işinize yarayabilecek son derece faydalı seyahat önerilerime göz atmak isterseniz “Seyahat Önerileri” kategorisini ziyaret etmeyi unutmayın! Bu önerilerden bazıları size son derece konforlu bir seyahat sunabilir.

couchsurfing nedir

Couchsurfing Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

Nazik olun ve ev kurallarına uyun. Ev sahiplerinize ve buluştuğunuz kişilere karşı nazik olun ve sınırlarına saygı duyun. Eğer bir evde konaklıyorsanız ev kurallarına uyun ve konakladığınız süre boyunca düzenli olmaya özen gösterin.

Kaba görünme konusunda endişelenmeyin. Elbette elinizden geldiğince herkese karşı nazik olmanız son derece önemli. Ama bir kişi, durum veya profil herhangi bir nedenle güvensiz görünüyorsa o kişilerle iletişimi derhal sonlandırın.

Sınırlarınız konusunda net olun ve bunları belirtmekten çekinmeyin. Örneğin katıldığınız bir etkinlikteki biri sizi rahatsız ediyorsa güvendiğiniz arkadaşlarınızın yanına gidin veya eğer başka arkadaşınız yoksa etkinlik mekanını terk edin.

Olumsuz deneyimleri bildirin. Eğer evinde konakladığınız veya sizin evinizde konaklayan üyenin davranışlarından hoşlanmadıysanız güvenlik endişelerinizi Couchsurfing’e bildirin. Böylece hem sistemin önlem almasını sağlarsınız hem de diğer üyelerin güvende kalmasına yardımcı olursunuz.

Aileleri veya çiftleri tercih edin. Bir üyeyle yalnız kalmaktan rahatsızlık duyuyorsanız ailelerin veya çiftlerin yanında kalmayı düşünün.

Her ihtimale karşı alternatif bir konaklama bulun. Diyelim ki ev sahibinizi buldunuz, eve gittiniz ama bir şeyler yolunda gitmedi. Bu durumda ne yapacaksınız? Ev sahibinizle ilgili bir şeyden rahatsız olursanız ya da kendilerini ya da evlerini yanlış tanıtmışlarsa kalacak alternatif bir yeriniz olduğundan emin olun. Gitmeden önce en yakın pansiyonu veya oteli belirleyin veya yedek bir ev sahibi ile görüşün.

Mümkünse, ev sahibinizin yaşadığı muhiti önceden öğrenin. Evin olduğu mahalle hakkında sorular sorun, ulaşım seçeneklerini öğrenin, oraya kendi başınıza gidip gelirken sorun yaşayıp yaşamayacağınızı sorun. Bir etkinliğe gidiyorsanız katılmadan önce konuma bakın.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

3 Yorum

 • Çağlar
  1 Haziran 2019, 13:39

  Ben uye olmakta zorlaniyorum surekli yuzdeler veriyor 45 kadar geldim kaldim bir turlu uye olamadim . Mesaj aticam fakat kredi karti falan diyo anlamadim hani ucretsizdi

  CEVAPLA
  • Melke@Çağlar
   1 Haziran 2019, 21:50

   Verified account olabilmeniz için istiyordur. Normal üyelik için kredi kartı bilgilerine gerek yok.

   CEVAPLA
 • […] dört bir yanındaki insanların evlerinde ücretsiz olarak konaklayabilirsiniz. Ben de birçok kez Couchsurfing‘i ve Warmshowers‘ı kullanarak harika insanlarla tanıştım ve onların misafiri […]

  CEVAPLA

Yeni Yazılar