Dünya Turuna Çıkacaklar İçin 15 Öneri

Dünya Turuna Çıkacaklar İçin 15 Öneri

Uzun sürecek yolculuklar çoğumuz için oldukça göz korkutucu olabiliyor. Bu yüzden uzun süreli yolculuğa çıkmadan önce her ihtimali düşünmek, olasılıkları iyice gözden geçirmek gerekiyor. Biz de her şeyi tam anlamıyla düşündüğümüzü ve her şeye çözüm getirdiğimizi zannediyorduk ama yola çıkmadan önce aklımızda beliren çoğu sorunun cevabını, aksiliklerle karşılaşa karşılaşa yoldayken öğrendik. Peki uzun süreli yolculuğa çıkmak isteyenler ne yapmalı? Yurtdışında geçirdiğimiz altı ayın bize öğrettiklerini, yola çıkmadan önce yaptığımız ve hayatımızı kolaylaştıran bazı şeyleri aşağıda sıraladık. İşte dünya turuna çıkacaklar için öneriler

Dünya Turuna Çıkacaklar İçin Öneriler

15 Altın Kural

 1. Gerekli evraklarınızın kopyalarını ve sanal ortamda yedeklerini alın.

Uzun süreli yolculuğa çıkmadan önce pasaportlarınızın, diplomalarınızın, vesikalık ve biyometrik fotoğraflarınızın, varsa işinize yarayabilecek kimlik kartları ve gerekli olduğunu düşündüğünüz diğer evraklarınızın birer kopyalarını ve sanal ortamda yedeklerini alın.

dünya turuna çıkacaklar için öneriler

 1. Karşılaşabileceğiniz her türlü sorun ve gerekli işler için yakınlarınıza vekalet verin.

Vekalet vermek şart değil. Ama vekalet vermeniz olası bir durumda işlerinizi çok kolaylaştıracaktır. Yurtdışındayken vekalet düzenleyip göndermekle uğraşmaktansa vekalet verip çıkmak daha mantıklı.

Ülkeyi terk etmeden önce güvendiğiniz bir yakınınıza mutlaka vekalet verin. Bu vekaleti vermeden önce özellikle bankanız ile konuşup olası işlemlerin yapılması için ne gibi yetkilerin yer alması gerektiğini teyit edin. Adınıza başlatılması muhtemel yasal bir süreç varsa, vekalet verdiğiniz kişi avukat değilse vekalete tevkil yetkisi de ekletebilirsiniz. Böylece olası bir durumda vekalet verdiğiniz kişi sizin adınıza avukata vekalet verebilir.

 1. Üzerinize olan faturaları kapatmayı unutmayın.

Eve döndüğünüzde birikmiş bir borçla karşılaşmamak için faturasını ödediğiniz şeyleri kapattırmayı unutmayın. Ayrıca yolda olacağınız süre boyunca kullanmayacağınız şeyleri dondurmak veya iptal ettirmek yolculuğunuz boyunca tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

dünya turuna çıkacaklar için öneriler

 1. Mümkünse yakınlarınızla kolay iletişime geçebileceğiniz sosyal medya ağlarından hesap edinin.

Sosyal medya kullanmayı sevmiyor olabilirsiniz. Aktif olarak kullanmasınız bile yakınlarınızla internet ortamında kolayca sesli ve görüntülü aramalar yapabileceğiniz bir hesabınız olması faydalı olacaktır.

dünya turuna çıkacaklar için öneriler

 1. Daha çok kara geçişlerinde başınıza gelebilecek sürpriz faturaları engellemek için sınırlara yaklaştığınızda telefon ağınızı elle seçin.

Çoğumuzun telefonları ağları otomatik olarak buluyor. Kara geçişlerinde sınıra yaklaştıkça diğer ülkenin sağlayıcısını bulması da çok olası. Bu da sürpriz bir fatura demek olabilir. Dikkatli olun.

dünya turuna çıkacaklar için öneriler

 1. Yanınızda taşıdığınız şeylere dikkat edin.

Her ülkenin birbirinden farklı kuralları var. Ülkelere girerken ülkenin şartlarını gözden geçirin. Yanınızda zararsız olan fakat gitmek istediğiniz ülke tarafından kabul edilmeyen bir şey olabilir. Bazı ülkeler bu tarz konularda çok hassas. Sınırda sorun yaşamamak için bu kuralları gözden geçirin. Size zararsız gözüken, çok basit bir ilaç, gireceğiniz ülkede yasaklı ilaçlar listesindeyse başınıza hapise atmaya kadar sıkıntı çıkarabilirler.

 1. Mümkünse ilk yardım eğitimi veren kuruluşlardan ilk yardım öğrenin.

Bizim için ilk yardım herkesin bilmesi gereken bir zorunluluk. Bunun için eğitim veren kuruluşlardan eğitim alarak bir ilk yardımcı kimliği edinebilirsiniz. Sadece kendiniz için değil, aynı zamanda bir başkasının hayatına dokunmak için bu eğitimi mutlaka alın.

 1. Kan grubu kartınızı yanınızda bulundurun.

Her ihtimale karşı, kan grubu kartınızı yanınızda, mümkünse pasaportunuzla birlikte taşıyın.

 1. Aşılarınızı olmayı unutmayın ve aşı kartı edinin.

Gideceğiniz ülkelerdeki hastalıkları ve bunlardan korunma yollarını araştırın. Salgın hastalıkların olduğu ülkeler ve ülkelerde sıkça görülen hastalıklar için mutlaka aşılanın. Bu aşıların hemen hepsini ücretsiz olabilirsiniz. İstanbul’da olanlar Karaköy’deki İstanbul Seyahat Sağlığı Merkezi’ne gidebilirler. Bunun haricinde Aile Sağlık Merkezleri birçok aşıyı ücretsiz yapıyor.

dünya turuna çıkacaklar için öneriler

 1. Seyahat sağlığı sigortanızı mutlaka yaptırın.

Sigortaları özel olarak araştırın ve mümkünse sigortanızı yapacak olan kişiyle yüzyüze konuşup seyahatinizi ayrıntılarıyla anlatın ve kendinize en uygun poliçeyi imzalayın. Özel sağlık sigortalarında ilk üç ayın dikkate alındığını, üç ayın sonunda yurtdışı tedavi masrafları için geçerli olmadığını, geçerli olabilmesi için ülkeye girip çıkmanız gerektiğini unutmayın.

 1. Banka seçiminizi doğru yapın.

Bankaların çoğu yurtdışında kullanılmaları halinde komisyon alıyor. Gideceğiniz bölgeye göre o bölgede en çok anlaşmalı bankası olan bankaları seçin. Kredi kartı ve atm kartı ile yurtdışında para çekme faiz oranları birçok bankada farklıdır. Kredi kartınız olsa bile atm kartı da almanızı öneririz.

dünya turunda bankalar

 1. İnternet bankacılığı konusunda dikkatli olun.

İnternet bankacılığını kullanmaya devam etmek istiyorsanız telefona sms gönderen özelliği kapatmanızı tavsiye ediyoruz. Telefon uygulamalarında bu seçeneği sunan bankalarla çalışın.

Bir diğer seçenek olarak, internet bankacılığında kullandığınız numarayı aile yakınlarınızdan birinin numarasıyla değiştirebilirsiniz. Bu işlem için bizzat bankaya gidip dilekçe vermeniz gerekir. Böylece yurtdışında internet bankacılığı kullanmak istediğinizde şifreniz bu numaraya gönderirlir ve bu kişiden şifrenizi alabilirsiniz. 

13. Nereye giderseniz gidin yanınızda mutlaka en çok kullanılan dövizlerden (Günümüz için Euro ve Dolar) nakit olarak bulundurun.

Ne olur ne olmaz. Gideceğiniz yerde banka bulamayabilirsiniz. Örneğin İran’ın banka sistemi dışarıya kapalı olduğu için burada herhangibir yabancı kartla para çekmek mümkün değil. Kredi kartı alışverişlerinde ise Visa kabul eden çok ama çok nadir yer var. Ki buralarda da komisyon farkı çok oluyor. O yüzden az da olsa döviz taşımakta fayda var.

 1. Akıllı telefon kullanıyorsanız bir navigasyon uygulaması edinin.

Mümkünse kullanımı kolay ve çevrimdışı çalışan bir uygulama seçin.

 1. Büyük turunuza başlamadan önce mutlaka bildiğiniz bir yerde kısa bir deneme turu yapın.

Böylece ekipmanlarınızı ve kendinizi deneme imkanınız olur ve vucudunuz uyum sağlarken bildiğiniz bir yerde olursunuz. Hangi eşyalarınız gerekli hangi eşyalarınız gereksiz bunu görmek için çok önemli. Uzun yürüyüş veya bisiklet sürüşü içeren bir tursa giyeceğiniz donu bile test etmenizi öneririz.

Dünya turuna çıkacaklar için öneriler biliyorsanız yorumlara bırakmayı unutmayın!


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yeni Yazılar