Ev Kiralama Uygulaması Airbnb Hakkında Bilgiler

Ev Kiralama Uygulaması Airbnb Hakkında Bilgiler

Airbnb, çok basit bir anlatımla, seyahat edenler için son derece işlevli olan ücretli bir ev veya oda kiralama uygulaması olma özelliğini taşıyor. Yani Couchsurfing ve Warmshowers gibi ücretsiz konaklama imkanı sunan uygulamalardan farklı olarak Airbnb ile yapacağınız konaklamalar için ücret ödemeniz gerekiyor. Aynı şekilde sizin evinizde kalmak isteyenler de size belli bir ücret ödemek zorundalar. Bu sayede Airbnb ile ev kiralamak gibi basit bir şekilde gelir elde edebiliyorsunuz. Ev kiralama uygulaması Airbnb ile ilgili sıkça sorulan sorular ve onların cevaplarına burada yer verdim.

Airbnb ne gibi seçenekler sunuyor?

Airbnb genelde günlük kiralık evler ve/veya odalar için kullanılan bir uygulama. Ama günümüzde çoğu otel de Airbnb üzerinden hizmet verebiliyorlar. Airbnb ile sunulan seçenekler ev sahibinden ev sahibine göre değişiyor. Bazı ev sahipleri evlerinin tamamını kiraya verirken, bazıları tek bir odasını kiraya verebiliyor. Bazı evlerde özel oda, özel banyo gibi seçenekler mevcutken bazılarında paylaşımlı odalar da olabiliyor. Yine aynı şekilde bazı ev sahipleri yiyecek ve içecek de verirken bazıları vermeyebiliyor. Yani kısaca Airbnb ile yapılan kiralamalarda sunulan hizmetler ev sahibinden ev sahibine göre değişiyor.

İngilizce bilmeyenler için kullanım rahatlığı

İngilizce bilmiyorsanız da evinizi kiralamanız mümkün. Çünkü web sitesi Türkçe olarak kullanılabiliyor. Kullanıcılar tüm içerikleri kendi dillerine kolaylıkla çevirebildiği için yazdığınız Türkçe açıklamalar yabancılar tarafından kolaylıkla anlaşılabilir. Açıklamaların yanı sıra mesajlaşırken de çeviri özelliği var. Yani biri size Rusça bir mesaj yazdığında siz o mesajı tek tıkla Türkçe’ye çevirebiliyorsunuz. Aynı şekilde karşı taraf da sizin gönderdiğiniz mesajı rahatlıkla ana diline çevirebiliyor.

Tabii karşılıklı etkileşimlerde böyle çalışan bir çeviri sistemi olmadığı için basit birkaç kalıp ezberlemeniz hem daha kolay iletişim kurabilmeniz için hem de yabancı dilinizi geliştirmeniz açısından son derece faydalı olabilir.

Airbnb ile kalmanın avantajları nelerdir?

Neden otelde kalmak yerine Airbnb ile birinin evinde kalayım ki diye soruyorsanız aslında haksız da sayılmazsınız. Bir yere para verecekseniz onun otel olmasını tercih etmek kadar doğal bir şey yok. Ama Airbnb ile otellere nazaran çok daha uygun fiyatlara kalacak güzel yerler bulabilirsiniz. Aynı zamanda otellerin gecelik fiyatları konaklanan her gece için aynı oluyor. Airbnb’nin en büyük avantajı özellikle gittiğiniz bir yerde uzun süre kalacaksanız otellerde çok fazla para harcamak yerine bölgede evini kiralayanlarla birlikte kalarak daha uygun bütçeli bir konaklama sunuyor olması. Çünkü genelde haftalık ve aylık konaklamalarda indirimli konaklama imkanı mevut. Özellikle gittiğiniz bir yerde uzun süre kalacaksanız ev kiralamak için bir sürü yasal kağıt işiyle uğraşmak yerine Airbnb ile kolayca kiralama yapabilirsiniz.

Bunun yanında Airbnb ile konaklayarak gideceğiniz bölgedeki yerel insanlarla kolaylıkla iletişime geçebilir, bölgeyle ilgili internette bulamayacağınız bilgi ve tüyolara erişebilirsiniz. Bu sayede seyahatleriniz daha farklı ve kaliteli bir hal alabilir.

Aynı zamanda gideceğiniz ülkenin dilinde konuşarak veya İngilizce konuşarak yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz.

Airbnb güvenli mi?

En başta şunu söylemek gerekir ki hiçbir şey tam olarak güvenli değil. Yani insanların başına en güvenli denen sistemlerde bile bir şeyler gelebiliyor. Bu biraz sistemin sizin için aldığı önlemlerle ve sizin uyanıklığınızla ilgili. Bu güne kadar evini Airbnb ile kiralayıp eşyalarını çaldıran insanlar olduğu gibi hiçbir problem yaşamadan senelerdir kiralama uygulamasını kullananlar da mevcut. Ama genel olarak yaşanan kötü olayların sayısı oldukça az.

Airbnb kullanıcılarını korumak için sisteme ev sahibi veya misafir olarak üye olan kişilerden telefon numarası, e-posta adresi, adres, kimlik, pasaport veya ehliyet gibi yasal belgelerin doğrulanmasını zorunlu koşuyor. Evinize misafir kabul ederken bu belgelerin tamamının veya bir kısmının doğrulamasının yapılmış olmasını tercih etmek ise tamamen sizin elinizde. Yani isterseniz evinizde sadece e-posta, telefon numarası doğrulanmış üyeleri misafir edebileceğiniz gibi tüm bilgileri doğrulanmış üyeleri misafir edebilirsiniz.

Olası zararlarımı nasıl telafi edeceğim?

Dilerseniz ev sahibi olarak yaptığınız kiralamalar için depozito miktarı belirleyebilirsiniz. Evinize herhangi bir zarar verilmesi durumunda misafirinizin ayrılmasından itibaren 14 gün içinde başvuru yapmanız halinde depozitonuz ödenir.

Bunun dışında Airbnb’nin “Ev Sahibi Garantisi” ve “Ev Sahibi Koruma Sigortası” adını verdiği koruma politikaları mevcuttur. Ev Sahibi Garantisi, misafirin mülke hasar verdiği nadir durumlarda ev sahiplerini mallarına veya birime yapılan hasarlara karşı korumak için düzenlenmiştir. Ev Sahibi Koruma Sigortası ise ev sahiplerini üçüncü şahısların yaralanma ve mülk hasarı iddialarına karşı korumak için tasarlanmıştır ve kayıt dışındaki ortak alanların hasarlarını da kapsar.

Bunlara ek olarak, Airbnb’nin evinizdeki değerli eşyaların çalınması halinde herhangi bir koruma politikası bulunmamaktadır. Bu gibi eşyalarınızın korunması kendi sorumluluğunuzdadır.

Buraya tıklayarak Airbnb ile ev nasıl kiralanır öğrenin


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar