Hamakta sallanmanın faydaları nelerdir?

Hamakta sallanmanın faydaları nelerdir?

Gerek kamp yaptığım zamanlarda gerekse şehir hayatında kısacası hayatımın her evresinde ısrarla vurguladığım bir şey var: Kendinize güzel bir hamak edinin! Bunu yapıyorum çünkü hamağın bir insanın sahip olabileceği en ucuz ve en hızlı ruhsal rahatlama aracı olduğunu biliyorum. Bununla birlikte hamakta uyumanın ya da hamakta sallanmanın faydaları olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Ruhsal rahatlamadan çok fiziksel faydalardan bahsediyorum. Eğer bugüne kadar aklınızdan hiç geçmediyse yapılan araştırmaların, doğru kurulmuş ve uyumak için dizayn edilmiş kaliteli bir hamakta sallanmanın faydaları konusunda hemfikir olduklarını söyleyebilirim. Hamağın ne faydası olabilir ki diye düşündüğünüzü duyarak aklınıza hiç gelmeyecek faydalarını sayacağım. Herhalde insanlar binlerce yıllık tarih sahip hamakları boşuna kullanmadılar öyle değil mi?

Hamağın bilmediğiniz faydaları

Hamakta sallanmak stresi azaltır

Nerede olursak olalım ve ne yaparsak yapalım stres hayatımızın bir parçası. Stresin bu kadar yoğun bir şekilde hissedildiği hayatlarımızda stresten uzak kalmak büyük bir lüks sayılabilir. Ama neyse ki maruz kaldığımız stresi üzerimizden atmak bir lüks değil! Hamağın kanıtlanmış faydalarından biri stres halinden hızlıca kurtulmamıza yardım etmesi. Yani yoğun ve hızlı bir günün olumsuz enerjisini üzerinizden atmak istiyorsanız hamakta sallanmak müthiş bir çözüm.

Hamakta uyumak daha sağlıklıdır!

Yapılan araştırmalar doğru kurulmuş rahat bir hamakta uyumanın normal yatakta uyumaktan daha sağlıklı olduğu söylüyor. Bunda hamaktaki pozisyonunuzun önemi büyük. Kafanın daha yukarıda olduğu bir uyku pozisyonu, kan dolaşımı ve nefes alış verişi açısından daha iyi ve dolayısıyla daha rahat bir uyku sağlıyor. Binlerce yıl öncesinde birçok yerlinin düz bir yerde yatmak yerine hamakta uyumayı tercih etmesinin bir sebebi olduğu aşikar.

Hamakta uyumak uyku kalitesini artırır

2011’de yayınlanan bir araştırmaya göre hamaktaki gibi hafifçe sallanan bir yerde uyuyanlar, sallanmadan uyuyanlara göre daha kısa sürede uykuya geçiyorlar ve daha derin uyuyorlar. Bebeklerin sallanarak daha hızlı uyuması da buna bağlanıyor. (Hafifçe sallanan bebeklerin anne karnında hissettikleri için daha kolay uykuya dalabildikleri söyleniyor.)

Bununla birlikte hamakta uyumak vücudun belli bölgelerinin uyunan zemin ile daha fazla basınç oluşturacak bir aktivitesi olmadığı için (bu yabancı kaynaklarda zero-pressure point olarak geçiyor) daha rahat bir uyku sağlıyor ve uykunun kalitesini artırıyor.

Kan dolaşımını artırır

Hamakta uzandığınızda pozisyon itibariyle üst bedeniniz aşağıda kalacağı için kan dolaşımına olumlu yönde etki ediyor. Kan dolaşımının artması da toksinlerin vücuttan atılması, stresin azalması hatta cildinizin gençleşmesi demek. Tabii cildim güzelleşsin diye hamakta sallanmak ne derece etkili olur bilemiyorum ama uzun vadede artan mutluluk yüzünüzden okunabilir.

Kas ağrılarına iyi gelir

Hamağın kas ağrılarına iyi geldiğine yönelik doğrudan bir kanıt olmasa da, vücuda direkt gelen bir baskı olmaması, yatış pozisyonunun vücudun ve kasların rahatlaması için uygun olması gibi sebeplerle pratikte kas ve eklem ağrılarına iyi geleceği söyleniyor. Ben hamakta uyumayı sık sık deneyimleyen biri olarak aksinin olduğunu hiç görmedim. Tedavi yöntemi olarak kullanılmasa da en azından herhangi bir ağrıya sebep olmayacağına emin olabiliriz.

Konsantrasyonu olumlu yönde etkiler

Hamakta sallanmak, beynin konsantrasyonu sağlayan bölümü olan prefrontal korteksi harekete geçirir. Böylece konsantrasyonunuz artar, başarı kaçınılmaz olur. Yani hamakta sallanmanın başarılı bir hayat için güzel bir adım olduğunu iddia edebiliriz.

Hamakta sallanmak için harika yerlere gidersiniz

Eğer evinizin içinde hamak kurmak için bir sistem geliştirmediyseniz hamakta sallanmak istediğinizde doğada vakit geçirmek için dışarı çıkmanız gerekir. Dışarıda vakit geçirmenin evde vakit geçirmekten daha iyi olması bir yana dursun bir de hamağınızı kurmak için mutlaka ağaçların olduğu bir yere gitmeniz gerekir. Bu sayede doğanın içinde güzel yerler keşfedebilir, keyifli vakit geçirebilirsiniz. Zaten ağaçlarla kaplı bir yer ne kadar kötü olabilir ki?

Doğru bir hamak seçmek son derece önemli

Tabii yukarıda anlattığım tüm bu olumlu etkiler doğru bir hamak için geçerli. Doğru hamağı nasıl bulacağınızla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz hamak seçerken dikkat edilecekler yazısına göz atabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar