Hamak alırken dikkat edilecekler nelerdir?

Hamak alırken dikkat edilecekler nelerdir?

Instagram hesabımı takip edenler hamağın benim için ne kadar önemli olduğunu bilirler. Kamplarda boş vakitlerimi hamağımda geçiririm, biri beni arıyorsa bakacağı ilk yer hamağım olur, hamağımı kimseyle paylaşamam, mümkün olan her yere hamak kurmak isterim, belediyelere devamlı parklarda hamak kurmayı serbest bırakmaları için mailler atarım, kampa gittiğimde her zaman yanımda iki hamak bulundururum… (Biri kendim için diğeri hamağımı kapmayı planlayan düşmanlarımı tuzağa düşürüp hamağımdan uzaklaştırmak için.) Buna benzer bir sürü şey sayabilirim. Hamak sevgisinin bana kazandırdığı bu tuhaf huyların yanında bir de rahatlık arayışım dolayısıyla edindiğim tecrübeler var. Hamak alırken dikkat edilecekler konusunda belki uzman değilim ama bir hamak sever olarak neye ihtiyacını olduğunu ve neye ihtiyacınız olmadığını kolaylıkla söyleyebilirim.

İstiyorum ki herkes hamağın bu büyülü dünyasına adım atsın, rahatlasın, her zamankinden daha mutlu olsun. Çünkü hamağın iyileştirici gücünü bizzat yaşayan biri olarak günlük hayatımızdaki o yorgunluktan kısa süre de olsa hamakta vakit geçirerek kurtulabileceğimizi biliyorum. Konumuza dönecek olursak, hamak alırken dikkat edilecekler başlığını, hamağın farklı kullanım alanlarını düşünerek iki alt başlık olarak inceleyeceğim. Bu sayede günlük kullanım için alınacak hamak özellikleri ile hamak kampı için tercih edilecek özellikler arasındaki farkları da görebilirsiniz.

Hamak alırken dikkat edilecekler

Hamak tipleri

Her ne kadar tüm hamak tiplerinin ortak özelliği insanı rahatlatmaları olsa da tercih edilmesi çok da makul olmayan bazı hamak tipleri olduğunu söyleyebilirim. Özellikle örgü hamaklar ve ip hamaklar fotoğraflar görsel bir şölen yaratıyorlar ancak hem ağırlık, hem dayanıklılık, hem de kullanım rahatlığı açısından oldukça dezavantajlı oldukları da bir gerçek. Naylon hamaklar uzun süreli kullanımlar için daha uygun oldukları gibi aynı zamanda daha hafif ve kullanışlı olmalarıyla da ön plana çıkıyorlar. Üstelik naylon hamaklar daha çok outdoor aktiviteler için dizayn edildiklerinden kurulumları da daha pratik oluyor.

Hamak materyeli

Günümüzde pek çok hamak ya kumaş ya da naylondan yapılıyor. Kumaş hamaklar az önce de söylediğim gibi Instagram fotoğrafları için daha güzel bir seçenek olabilirler. Ama naylon hamaklara göre çok daha ağırlar. Üstelik naylon hamaklar kolaylıkla küçülebilirken kumaş hamaklar küçülemiyor. Yine ıslandıklarında çok daha hızlı kuruyor olmaları naylon hamakları daha kullanışlı yapan özelliklerinden.

Dizayn

Hamak dizaynları konusunda aslında söylenebilecek çok fazla şey yok. Dizayn açısından dikkat edilmesi gereken en önemli şey, hamağa yattığınızda ne kadar gömüldüğünüz. Çünkü rahat etmeniz açısından kafa ve ayak kısmınızın ne derece yukarıda kaldığı son derece önemli. Rahat etmek istiyorsanız size mümkün olduğunca düz yatış imkanı sağlayan bir hamağı tercih etmelisiniz. (Hiçbir zaman dümdüz yatamayacaksınız. Önemli olan hamağın ‘mümkün olduğunca’ düz yatış imkanı vermesi.) Ancak bu düzlük hamakta gereksiz ve rahatsızlık verici gerilmeye yol açmıyor olmalı. Yani hamağın bağlantı noktalarından çok fazla gerilmesi yüzünden oluşan bir düzlükten bahsetmiyorum. Bu düzlük, normal gerginlikte kurulmuş bir hamakta yatarken aynı zamanda rahatça hareket edebiliyor ve sallanabiliyor olduğunuz bir düzlük olmalı.

Maksimum ağırlık kapasitesi

Bir diğer önemli konu da ağırlık meselesi. Hamak alırken dikkat edilecekler listenize mutlaka maksimum ağırlık kapasitesini eklemelisiniz. Bunun için önce kendi ağırlığınızı ve hamağı birlikte kullanacağınız kişi veya eşyaların ağırlığını hesaplamanız gerekiyor. Seçtiğiniz hamağın maksimum ağırlık kapasitesinin bu ağırlıktan fazla olması hem malzemenin dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü açısından önemlidir hem de istenmeyen, tehlikeli durumların oluşmasının önüne geçer.

Hamağın boyutları

Hamağınızı seçerken vücut yapınıza uygun olduğundan emin olun. Eğer çok uzunsanız boyunuzdan biraz daha uzun bir hamak tercih etmeniz rahatlığınız açısından daha uygun olacaktır. Aynı şekilde hamağın genişliği de rahat etmenizde rol oynayacak faktörlerden bir diğeri. Eğer hamağı iki kişi kullanmayı düşünüyorsanız tercihiniz mutlaka geniş bir hamaktan yana olsun.

Bağlama çeşitleri

Bana sorarsanız bir hamağı diğerlerinden daha seçilebilir kılan şeylerin başında bağlanma şekli geliyor. Bağlanma şeklinin pratikliği ve kolaylığı kadar güvenilirliği de son derece önemli. Birçok hamak modelinde görebileceğiniz bağlanma modeli genelde klasik iplerden ibaret oluyor. Ancak günümüz teknolojisinin gelişmesi ve hamak çeşitliliğinin artması sayesinde çok farklı ve pratik bağlama teknikleri geliştirildi.

Bağlantı ipleri anlamında, özellikle hem ağaçların zarar görmemesi için hem de bağlantının daha güvenilir olması için klasik ipler yerine perlon seçeceğini değerlendirmenizi tavsiye ederim. Bağlantı noktalarında ise ben hem daha güvenilir hem de oldukça pratik bulduğum karabina veya kanca bağlantıları olan hamakları tercih ediyorum.

Hamakta İzolasyon

İzlolasyon günlük kullanımlar için önem arz eden bir konu olmasa da hamakta uyunacak hamak kampları için son derece önemli bir ayrıntıdır. Üstleri açık olduğu gibi bel kısmından da çok kısa sürede soğuk alırlar. Çünkü hamaklar genelde herhangi bir izolasyon teknolojisiyle üretilmezler ancak izolasyon için kullanılabilecek farklı materyeller bulunmaktadır. Hamakta izolasyonu sağlamak için birden fazla yöntem kullanabilirsiniz.

 • En basit yöntem altınıza izolasyon sağlayabilecek sağlam bir materyal koymaktır. Bir sünger mat bu noktada iş görebilir. Ancak yalnızca uyku tulumu ya da battaniye benzeri şeyler kısa vadede çözüm olsa da uzun vadede soğuğu kırmaya yardımcı olmayacaktır. O yüzden mat benzeri bir malzeme seçmek iyi bir fikir olabilir.
 • Bazı hamaklar çift katmanlı olarak üretilirler. Bu hamakların alt kısmında mat koyabileceğiniz bir bölme vardır. Bu katman hem daha düz bir yatış imkanı sağlar hem de matın sabit bir şekilde altınızda kalmasına yardımcı olur.
 • Bir diğer yöntem ise hamağın alt kısmına eklenerek alttan gelecek soğuğu engelleyen materyaldir. Buna ingilizcede ‘underquilt’ diyorlar. Tam çevirisi yapıldığında ‘alt yorganı’ anlamına geliyor ama ben hamak yorganı diyeceğim. Bu hamak yorganı hamağın alt kısmına ekleniyor ve hamaktaki kişinin gece boyunca sıcak kalmasına yardımcı oluyor. Bazı markaların hamak yorganları üst kısımdan da fermuarla kapatılabiliyor ve böyleyece hamağın tamamını sararak daha sıcak bir ortam sağlıyor.
hamak alırken dikkat edilecekler
Ticket To The Moon marka hamak yorganı. Soldaki fotoğraf açıkken, sağdaki fotoğraf fermuarı kapatıldığında.

Tarp

Tarp basitçe hamağınızın üstüne gerebileceğiniz, sizi rüzgar, yağmur, kar gibi hava olaylarından ve üstünüze düşebilecek yaprak ve ufak dal parçalarından koruyacak bir malzemedir. Yalnızca havanın yağmurlu ve rüzgarlı olduğu zamanlarda değil diğer zamanlarda da işinize yarayabilir. Özellikle sabaha karşı yağan çiğden korunmak için de hamağınızın üzerine bir Tarp germek isteyebilirsiniz.

Sineklik

Hamağa kolaylıkla eklenebilen bir sineklik sizi hem sineklerden, hem diğer canlılardan, hem de yapraklardan koruyacaktır. Özellikle tüm canlıların hareketlendiği yaz aylarında yapılacak kamplar için oldukça elzem olan malzemelerin başında gelir.

Günlük kullanım için hamak seçimi

Eğer hamağı günlük kullanım için alacaksanız, yani hamak kampı yapmayı düşünmüyorsanız dikkat etmeniz gereken şeylerin başında rahatlık geliyor. Günlük kullanım hamaklarını taşıma derdiniz olmayacaksa ip veya örgü hamaklardan tercih edebilirsiniz. Ancak ben kişisel olarak bu hamakları rahat bulmadığımı hemen söylemeliyim. Onlar yerine hem rahatlık hem de diğer avantajları nedeniyle naylon, tek parça hamakları tercih ediyorum. Yine bence kurulum kolaylığı günlük hamaklarda son derece önemli. 2 dakikadan daha kısa sürede kurabildiğim Ticket To The Moon hamağımı büyük ölçüde bu kolaylık yüzünden edindim. Çünkü hamağı kurmak ve kaldırmak ne kadar kolay olursa hamakta o kadar uzun süre vakit geçirilebilir.

Kamp için hamak alırken dikkat edilecekler

Eğer seçeceğiniz hamağı günlük kullanım dışında hamak kampları için kullanacaksanız, yani hamakta uyumayı düşünüyorsanız o halde rahatlık dışında dikkat etmeniz gereken birkaç unsur daha olacak. Özellikle sıcaklığın ve korunmanın ön plana çıktığı hamak kamplarında izolasyon konusu son derece önemli. Çünkü hamaklar çok kısa sürede özellikle bel kısmından soğuk alıyorlar ve basit malzemelerle bunu engellemek kolay olmuyor.

Yaz aylarında bile olsa gece sıcaklık seviyeleri düşebildiği için hamak kamplarında en önemli mesele izolasyon oluyor. Bunun yanında sineklik ve tarp seçenekleri de hamak kampları için mutlaka değerlendirmeniz gerekenlerden. Tarp özellikle kış ayları ve rüzgarlı havalar için son derece önemli bir korunma materyali. Sineklik ise yaz ayları için olmazsa olmaz bir aksesuar.

Buraya tıklayarak “Kamp hamağı seçerken dikkat edilecekler” yazısından ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

6 Yorum

 • Kamil Babayiğit
  19 Temmuz 2020, 14:18

  Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim. Özellikle benim gibi doğaya yeni açılmaya başlayanlar için faydalı olacağına inanıyorum.

  CEVAPLA
 • […] için geçerli. Doğru hamağı nasıl bulacağınızla ilgili detaylı bilgi almak isterseniz hamak seçerken dikkat edilecekler yazısına göz […]

  CEVAPLA
 • […] Günlük hamaklarda seçim yapmak kamp hamaklarına göre biraz daha kolay kabul edilebilir. Ama günlük hamak alacakken dikkat edilecekler ile kamp hamağı seçerken dikkat edilecekler arasında oldukça önemli farklar var. Şimdi o […]

  CEVAPLA
 • Hüseyin Demir
  16 Ocak 2021, 11:41

  Merhabalar
  Hamak ile ilgili deneyimlerinizi , bilgi ve tavsiyelerinizi keyifle okudum. Sanırım hamak seven kişilerin tutkuları bir başka oluyor. İstediği yere hamak kuramayanların sorunlarını gidermek için uzun zamandır yaptığımız çalışmalar son buldu. 2021 yaz başında Hamak sevenlerin tüm isteklerini karşılayacak ve çok sevilecek bir ürün ile tanıştıracağım sizleri. Ürünü görünce blok yazınıza ek yapacağınıza eminim. Takipdeyim.

  CEVAPLA

Yeni Yazılar