Kamp Hamağı Seçerken Dikkat Edilecekler

Kamp Hamağı Seçerken Dikkat Edilecekler

Hamak almak birçok insan için sıradan bir aktivite olarak görülebilir. Ama benim gibi mutluluğu hamakta bulan bir hamak tutkunuysanız hamak seçmek dünyanın en önemli işlerinden biri haline gelir. Hamakta ne kadar rahat edeceğinizden ve hamağın ne kadar kullanışlı olduğundan emin olmak istersiniz. Günlük hamaklarda seçim yapmak kamp hamaklarına göre biraz daha kolay kabul edilebilir. Ama günlük hamak alacakken dikkat edilecekler ile kamp hamağı seçerken dikkat edilecekler arasında oldukça önemli farklar var. Şimdi o farkların neler olduğunu hep birlikte inceleyelim.

Kamp hamağı seçerken dikkat edilecekler

Eğer seçeceğiniz hamağı günlük kullanım dışında hamak kampları için kullanacaksanız, yani hamakta uyumayı düşünüyorsanız o halde rahatlık dışında dikkat etmeniz gereken birkaç unsur daha olacak. Özellikle sıcaklığın ve korunmanın ön plana çıktığı hamak kamplarında izolasyon konusu son derece önemli. Çünkü hamaklar çok kısa sürede özellikle bel kısmından soğuk alıyorlar ve basit malzemelerle bunu engellemek kolay olmuyor.

Yaz aylarında bile olsa gece sıcaklık seviyeleri düşebildiği için hamak kamplarında en önemli mesele izolasyon oluyor. Bunun yanında sineklik ve tarp seçenekleri de hamak kampları için mutlaka değerlendirmeniz gerekenlerden. Tarp özellikle kış ayları ve rüzgarlı havalar için değerlendirilmesi gereken bir korunma materyali. Sineklik ise canlı yaşamının harekete geçtiği yaz ayları için olmazsa olmaz bir aksesuar.

Hamak kampı için ne tür bir hamak tercih edilmeli?

Hamak kampları için en kullanışlı hamaklar kesinlikle naylon hamaklar. Özellikle örgü hamaklar ve ip hamaklar hamak kamplarında kesinlikle tercih edilmemesi gerekenler listesinde başı çekiyor. Naylon hamaklar uzun süreli kullanımlar için daha uygun oldukları gibi aynı zamanda daha hafif ve kullanışlı olmalarıyla da ön plana çıkıyorlar. Üstelik naylon hamaklar kurulumları da diğer hamaklara göre daha pratik oluyor.

Hamağın materyali ne olmalı?

Günümüzde pek çok hamak ya kumaş ya da naylondan yapılıyor. Kumaş hamaklar naylon hamaklara göre çok daha ağırlar. Üstelik naylon hamaklar kolaylıkla küçülebilirken kumaş hamaklar küçülemiyor. Yine ıslandıklarında çok daha hızlı kuruyor olmaları naylon hamakları daha kullanışlı yapan özelliklerinden. O yüzden hamak kamplarında naylon hamak tercihi son derece önemli.

Hamağın rahatlığı konusunda nelere dikkat edilmesi lazım?

Hamakta rahat uyuyabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli şey, hamağa yattığınızda ne kadar gömüldüğünüzdür. Çünkü rahat etmeniz açısından kafa ve ayak kısmınızın ne derece yukarıda kaldığı son derece önemli. Rahat etmek istiyorsanız size mümkün olduğunca düz yatış imkanı sağlayan bir hamağı tercih etmelisiniz. (Hiçbir zaman dümdüz yatamayacaksınız. Önemli olan hamağın ‘mümkün olduğunca’ düz yatış imkanı vermesidir.) Ancak bu düzlük hamakta gereksiz ve rahatsızlık verici gerilmeye yol açmıyor olmalı. Yani hamağın bağlantı noktalarından çok fazla gerilmesi yüzünden oluşan bir düzlükten bahsetmiyorum. Bu düzlük, normal gerginlikte kurulmuş bir hamakta yatarken aynı zamanda rahatça hareket edebiliyor ve sallanabiliyor olduğunuz bir düzlük olmalı.

Maksimum ağırlık kapasitesi

Hem günlük kullanım için seçeceğiniz hamaklarda hem de kamp hamağı alırken dikkat edilecekler listenizde mutlaka bulunması gereken şey hamağın maksimum ağırlık kapasitesidir. Bunun için önce kendi ağırlığınızı ve hamağı birlikte kullanacağınız kişi veya eşyaların ağırlığını hesaplamanız gerekiyor. Seçtiğiniz hamağın maksimum ağırlık kapasitesinin bu ağırlıktan fazla olması hem malzemenin dayanıklılığı ve uzun ömürlülüğü açısından önemlidir hem de istenmeyen, tehlikeli durumların oluşmasının önüne geçer.

Uyuyacağınız hamağın boyutları önemli

Bütün bir gecenizi hamakta geçireceğiniz için kamp hamağınızı seçerken vücut yapınıza uygun olduğundan emin olmanız son derece önemli. Eğer çok uzunsanız boyunuzdan biraz daha uzun bir hamak tercih etmeniz rahatlık açısından daha uygun olacaktır. Aynı şekilde hamağın genişliği de rahat etmenizde rol oynayacak faktörlerden bir diğeri. Eğer hamağı iki kişi kullanmayı düşünüyorsanız tercihiniz mutlaka geniş bir hamaktan yana olsun.

ticket to the moon hamak

Hamağın bağlantı noktaları – Hamak askıları

Bana sorarsanız bir hamağı diğerlerinden daha seçilebilir kılan şeylerin başında bağlanma şekli geliyor. Şahsen ben bu ayrıntıyı hem günlük hamaklarda hem de kamp hamağı seçerken dikkat edilecekler listesinde çoğu zaman ilk sıraya koyuyorum. Bağlanma şeklinin pratikliği ve kolaylığı kadar güvenilirliği de son derece önemli. Birçok hamak modelinde görebileceğiniz bağlanma modeli genelde klasik iplerden ibaret oluyor. Ancak günümüz teknolojisinin gelişmesi ve hamak çeşitliliğinin artması sayesinde çok farklı ve pratik bağlama teknikleri geliştirildi.

Bağlantı ipleri anlamında, özellikle hem ağaçların zarar görmemesi için hem de bağlantının daha güvenilir olması için klasik ipler yerine perlon seçeceğini değerlendirmenizi tavsiye ederim. Bağlantı noktalarında ise ben hem daha güvenilir hem de oldukça pratik bulduğum karabina veya kanca bağlantıları olan hamakları tercih ediyorum. Uzun yıllardır Ticket To The Moon hamaklarını ve straplarını kullanıyorum.

Eğer benim çok severek kullandığım bir hamak markası olan Ticket To The Moon’dan indirimli alışveriş yapmak isterseniz, bu linke tıklayın ve tüm Ticket To The Moon ürünlerinde geçerli indirim için bu kodu kullanın: MELKE

Kamp hamaklarında izolasyon

İzlolasyon günlük kullanımlar için önem arz eden bir konu olmasa da hamakta uyunacak hamak kampları için son derece önemli bir ayrıntı. Hamaklar genelde herhangi bir izolasyon teknolojisiyle üretilmezler ancak izolasyon için kullanılabilecek farklı materyeller bulunmaktadır. Hamakta izolasyonu sağlamak için birden fazla yöntem kullanabilirsiniz. Bunların arasında kendini ispat etmiş en kolay ve kullanışlı yöntemlerden bazıları şöyledir;

  • En basit yöntem altınıza izolasyon sağlayabilecek sağlam bir materyal koymaktır. Bir sünger mat bu noktada iş görebilir. Ancak yalnızca uyku tulumu ya da battaniye benzeri şeyler kısa vadede çözüm olsa da uzun vadede soğuğu kırmaya yardımcı olmayacaktır. O yüzden mat benzeri bir malzeme seçmek iyi bir fikir olabilir.
  • Bazı hamaklar çift katmanlı olarak üretilirler. Bu hamakların alt kısmında mat koyabileceğiniz bir bölme vardır. Bu katman hem daha düz bir yatış imkanı sağlar hem de matın sabit bir şekilde altınızda kalmasına yardımcı olur.
  • Bir diğer yöntem ise hamağın alt kısmına eklenerek alttan gelecek soğuğu engelleyen materyaldir. Buna ingilizcede ‘underquilt’ diyorlar. Tam çevirisi yapıldığında ‘alt yorganı’ anlamına geliyor ama ben hamak yorganı diyeceğim. (Bazı başka yazılarda hamak altı örtüsü olarak ad çevirmişliğim var.) Bu hamak yorganı hamağın alt kısmına ekleniyor ve hamaktaki kişinin gece boyunca sıcak kalmasına yardımcı oluyor. Bazı markaların hamak yorganları üst kısımdan da fermuarla kapatılabiliyor ve böyleyece hamağın tamamını sararak daha sıcak bir ortam sağlıyor.
hamak alırken dikkat edilecekler
Ticket To The Moon marka hamak yorganı. Soldaki fotoğraf açıkken, sağdaki fotoğraf fermuarı kapatıldığında.

Hamak kamplarında tarp

Tarp basitçe hamağınızın üstüne gerebileceğiniz, sizi rüzgar, yağmur, kar gibi hava olaylarından ve üstünüze düşebilecek yaprak ve ufak dal parçalarından koruyacak bir malzemedir. Yalnızca havanın yağmurlu ve rüzgarlı olduğu zamanlarda değil diğer zamanlarda da işinize yarayabilir. Özellikle sabaha karşı yağan çiğden veya güneşten korunmak için de hamağınızın üzerine bir tarp germek isteyebilirsiniz.

Hamak kamplarının olmazsa olmazı sineklik

Hamağa kolaylıkla eklenebilen bir sineklik sizi hem sineklerden, hem diğer canlılardan, hem de yapraklardan koruyacaktır. Özellikle tüm canlıların hareketlendiği yaz aylarında yapılacak kamplar için oldukça elzem olan malzemelerin başında sinekliğin geldiğini söyleyebiliriz. Öldürücü olmasa bile diğer canlılar tarafından ısırılmak kampınızın kalitesini düşürebileceği için sineklik kullanmanızı tavsiye ediyorum.


Benim kamp hamağım: Ticket To The Moon Single Hamak


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar