Harmankaya Şelalesi Zonguldak |Ay Resmen Cennet

Harmankaya Şelalesi Zonguldak |Ay Resmen Cennet

Gittiği yerleri gereğinden fazla övmeyi ve bol keseden şairane tanımlar yapmayı seven biri değilim ama bir yer için şair kesileceksem o yer burası olabilir. “Berrak suların, yapraklardan süzülen güneş huzmeleriyle birleşerek ahenk içinde aktığı cennetten bir bahçeydi Harmankaya Şelaleleri” falan gibi fantastik cümleler kurulabilir mesela burası için. Harmankaya Şelalesi Zonguldak merkezde yer alan ve bir şehir merkezine bu kadar yakınlıkta yer almasına rağmen muazzam bir güzelliğe sahip olan nadir yerlerden. Gerçi Karadeniz‘in birçok yerinde benzer yerleri görmek mümkün, orası ayrı.

Harmankaya Şelalesi girişin hemen yanında bir üretim tesisinin palet atıkları olmasına rağmen harika bir yer. İçeride göreceklerinizin dışarıdaki manzarayla uzaktan yakından ilgisi yok. (Bunu özellikle söylüyorum ki gidince hayal kırıklığınına uğrayıp beni anmayın asdj)

Harmankaya Şelalesi Videosu

Harmankaya Şelalesi Nerede?

Harmankaya Şelalesi Zonguldak merkezden sadece beş kilometre uzaklıkta ve araçla 14 dakikada kolaylıkla ulaşılabiliyor. Harmankaya Şelalesi’nin girişine kadar araçla gidebilirsiniz. Aracınızı burada bıraktıktan sonra şelaleleri görebilmek için yaklaşık yarım saat yürümeniz gerekiyor.

Harmankaya Şelalesi Yürüyüş Parkuru

Ben Harmankaya Şelalesi diyorum ama bakmayın öyle dediğime. Kanyon içinde büyüklü küçüklü yaklaşık 10 şelale var. O yüzden burası Harmankaya Şelaleleri olarak geçiyor. Şelalelerin uzandığı yatakta yürümekse oldukça keyifli. Asma köprüler ve açılmış patikalar ilk iki şelaleye ulaşmayı epey kolaylaştırıyor. Bu şelalelere giderken yolda küçük başka şelaleler de görüyorsunuz.

harmankaya şelalesi zonguldak

İkinci şelaleye ulaşmak için 30 basamaklı dik bir merdiven çıkmak gerekiyor ve buradan sonra parkur zorlaşıyor. Fakat buranın keyfini çıkarmak için ille de tepelere kadar çıkmak zorunda değilsiniz. Oraya kadar görecekleriniz de size çok keyif verecek, emin olun. (Yürüyüş parkurunu ve bahsettiğim dik merdivenleri yukarıdaki videoda detaylıca görebilirsiniz.)

Hızınıza da bağlı olarak yaklaşık yarım saatte şelalelere ulaşabilirsiniz. Hızınıza bağlı dedim ama burada çok hızlı hareket etmek isteseniz bile edemeyeceğinizi lütfen unutmayın. Parkur acele etmeye çok müsait bir parkur değil. Üstelik yol boyunca dikkatinizi dağıtacak ve sizi fotoğraf çekmeye zorlayacak onlarca kareyle de karşılaşmanız son derece olası.

harmankaya şelalesi zonguldak

Harmankaya Şelalesine Ne Zaman Gidilir?

Mevsimsel olarak değerlendirdiğimizde bahar ayları burayı ziyaret etmek için son derece ideal zamanlar. Ama yürüyüş parkuru ağaçların arasında kaldığı için sonbaharda ürpertici bir soğukla karşılaşabilirsiniz. Yürürken bu soğuğu hissetmeyeceğiniz için çok da sorun olmaz ama durduğunuzda teriniz üzerinizde kurursa hasta olabilirsiniz. (Yazıyı yazarken içimden birden “sırtına havlu koy çocuum” diyen ebeveyn çıktı dfjsdk.)

Aslında parkur ağaçlarla kaplı olduğu için büyük ölçüde gölgede kalıyor. Dolayısıyla yaz mevsimi de ziyarete uygun olabilir. Fakat bahar ve yaz aylarında bölgeye yürüyüş yapmaya gelen çok fazla grup oluyor. Kalabalığın içinde bu yürüyüşten keyif alabileceğinizi sanmıyorum o yüzden bence siz en iyisi sonbaharda gidin. (Son kararım ehehe)

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar