Hindistan Varanasi Aarti Törenleri

Hindistan Varanasi Aarti Törenleri

Hindistan’a dışarıdan bakıldığında özellikle batı dünyası için bambaşka bir dünya görünüyor. Hindistan Aarti Töreni konusunda da oldukça merak uyandıran bir ülke. Aarti Töreni denildiğinde akla gelen ilk şehir ise Varanasi. Çünkü Varanasi’nin en az ölü yakma törenleri kadar ünlü olan bir başka töreni de Aarti Törenleri. Aarti törenleri her akşam ve her sabah gün doğumunda Ganj Nehri’nin kıyısında Dasaswamedh Ghat üzerinde yapılıyor.

Aarti, karanlığı def etme anlamına gelen bir kelimeden türemiş. 5 kişi tarafından gerçekleştirilen bu Aarti seremonisinde 5 sayısının önemi sembolize ettiği elementlerden geliyor. Tören müzikler ve ziller eşliğinde başlıyor. 5 kişi önce şarkılar söylüyorlar. Ardından tütsüler yakarak kendi etraflarında birkaç kez dönerek bir seremoni tamamlıyorlar. Bunu önlerindeki platformda bulunan çeşitli aletleri yakarak yaptıkları gösteri izliyor. Kısaca bu 5 kişi tören süresince, önlerindeki farklı materyalleri kullanarak bizi ve Ganj’ı selamlıyorlar. Yaklaşık 45 dakika- 1 saat süren tören genel itibariyle bu şekilde devam ediyor. Eğer oturacak bir yer bulabilirseniz töreni izlemek son derece keyifli. Fakat ayakta durmak bir de etraftaki kalabalığı düşününce epey yorucu. O yüzden törenin yapılacağı alana erken gitmekte fayda var.

hindistan aarti töreni

Aarti Töreni ‘nin yapıldığı yer

Aarti Töreni’ni İzlemek İçin Yer Bulmak

Tören yeri saat 18:30’a doğru dolmaya başlıyor çünkü herkes enerji dolu bu töreni izleyebilmek için güzel bir yer kapma peşinde. Yarım saat içinde merdivenler tıka basa doluyor. Merdivenlerin sağında ve solunda 20-50 Rupi arasında bir ücret ödeyerek töreni izleyebileceğiniz diğer yerlere nazaran yüksekte kalan oturma yerleri de var.  Eğer töreni Ganj üzerinden izlemek isterseniz de  yaklaşık 100-150 Rupi gibi bir ücret karşılığında bir kayık kiralayabilir veya kayık turuna katılabilirsiniz.

hindistan aarti töreni

Aarti Töreni

Bu arada, törene başladıklarında yüzlerinin Ganj’a dönük olmasını ben pek anlayamamıştım. Çünkü izleyiciler arka tarafta kalıyordu. Meğer bu seremoni Ganj için yapıldığından seremoni boyunca bu arkadaşların yüzü de en başta Ganj’a dönük oluyormuş. Daha sonra zaten kendi etraflarında tam tur atıyorlar.

hindistan aarti töreni

Aarti törenlerini gölden izleyen tekneler

Bir de yine çok dikkat çeken bir görüntü de törenin yapıldığı merdivenlerden. Aarti Töreni’nin yapıldığı merdivenlerde, ihtiyaç sahipleri aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi önlerinde taslarıyla birlikte oturuyorlar. Kimisi bu ihtiyaç sahiplerine para veriyor, kimisi taslarına pirinç, mercimek gibi bakliyatlar ya da yiyecek bir şeyler bırakıyor.

hindistan aarti töreni

Aarti Töreni ‘nin yapıldığı yer

AARTİ TÖRENİ VİDEOSU


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar