Türk Vatandaşları İçin Tahran’dan Hindistan Vizesi Almak

İran‘dan Hindistan vizesi almak sandığımızdan daha kolay oldu. Öncelikle aynı yanılgıya düşmüş olduğumuz için hemen söyleyelim, Hindistan için vize başvurusu Hindistan Konsolosluğu’ndan değil Indian Visa Center’dan yapılıyor. Burayı Tahran metrosundaki açık mavi renkli hat üzerindeki Sohrevardi durağında indiğinizde kolayca bulabilirsiniz. Metro durağına 1 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Bu arada Indian Visa Center’ın google maps’te olmadığını görünce geçenlerde ekledik. En fazla 1-2 apartman yanılma payıyla bulunduğu yer doğru. Ayrıca bahsettiğimiz Sohrevardi metro istasyonu buranın hemen karşısında ama haritada nedense gözükmüyor.

Harita için tıklayın.

Ayrıca vize başvurusu için Türk Konsolosluğu’ndan pasaportlarınızın geçerli olduğuna dair bir belge almanızı istiyorlar. Bu belge için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Belge herhangi bir yere hitaben yazılmıyor. O yüzden başka yerlere de başvuru yapacaksanız birden fazla almakta fayda var.

Harita için tıklayın.

Tahran’daki Türk Konsolosluğu metrodaki kırmızı hat üzerinde yer alan Sa’adi durağına çok yakın. Aynı hattaki Emam Khomeini durağından da 15 dakikalık yürüme mesafesinde.

İran’dan Hindistan Vizesi Almak

Hindistan Vizesi İçin İstenen Belgeler

Turist vizesi için istenen belgeler konsolosluğun sitesinde yazıyor. Bizim vize alırken verdiğimiz belgeler de şöyle:

 • Online olarak doldurulmuş vize başvuru formunun fotoğraflı çıktısı (Forum için linkten “Regular Visa Application” sekmesine tıklayın ve bilgileri doldurun.)
 • Pasaport
 • Pasaport fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Türk Konsolosluğu’ndan alınmış pasaportunuzun geçerli olduğuna dair belge
 • Uçak bileti bilgileri ve otel rezervasyonu (Biz uçakla seyahat etmediğimiz için biletimiz ve herhangi bir otel rezervasyonumuz yoktu. Bisikletle gezdiğimizi belirtip bu belgelere ek olarak uluslararası bisiklet lisanslarımızı da verdik.)

Turist vizesi ücreti 40 Dolar. Yalnız ödeme yabancı para ile değil Riyal yani Tümen ile yapılıyor. O yüzden yanınızda getirdiğinizden emin olun.

Vize Alma Süreci

Tüm bu belgelerle birlikte Indian Visa Center’a gidip resepsiyondan başvurunuzu yapıyorsunuz. Resepsiyon görevlisi size sıra numarası ile birlikte evraklarınızı geri veriyor. Sıranız geldiğinde görevli arkadaşlardan biri ile görüşüp aslında daha önceden doldurduğunuz forumu bir de birlikte dolduruyorsunuz. Örneğin biz en başta kendi doldurduğumuz formda 12 aylık vize almak istemiştik ama görüşme sırasında ilk seferde mümkün değil dedikleri için formu 6 aylık olacak şekilde doldurduk.

Forumda mevcut adresinizin sorulduğu yere İran’da kaldığınız arkadaşınızın veya otelinizin, artık nerede kalıyorsanız oranın adresini yazmanızı istiyorlar.

Hindistan’da referans istedikleri kısıma ise arkadaşınız, akrabanız varsa onların bilgilerini; eğer yoksa herhangi bir otelin adını yazabilirsiniz, ille rezervasyonunuz olmasına gerek yok. Bizim referansımız olmadığı için görevli bir otel adı yazabileceğimizi söyledi. Biz de google’dan otel isimlerine bakıp birinin bilgilerini yazdık.

Forumu tekrar görevliyle birlikte doldurduktan sonra, aldıkları çıktıyı imzalıyorsunuz. Daha sonra parmak izinizi alıyorlar ve fotoğrafınızı çekiyorlar. Ardından ödemeyi yapıp başvurunuza ilişkin belgeyi aldıktan sonra verilen günde gelip pasaportunuzu almak kalıyor. İnternet sitesinde vizenin 5 gün içinde düzenleneceği yazıyor ama bize verdikleri tarih 10 gün sonrasıydı.

Bu arada pasaportunuzu her halükarda alıyorlar. Yaklaşık 10 günümüzü pasaportsuz geçirdik ve hiçbir problemle karşılaşmadık. Ama bize üzerinde pasaportlarımızı teslim alacağımız tarihin de yazdığı vize başvurusu yaptığımıza dair bir kağıt verdiler. Zannediyoruz ki bir sorun çıksaydı bu kağıtla çözebilirdik.

Sonuç

Belirtilen gün ve saatte heyecan içinde pasaportlarımızı almaya gittik. Biz aslında Ocak’ta başlayacak şekilde vize istemiştik ama geçerlilik tarihi başvuru tarihimizden itibaren başlayacak şekilde 6 aylık cillop gibi vize vermişler. Hatta biz isterken biraz tereddüt etmiştik vermezler büyük ihtimalle diye ama çoklu giriş de vermişler sağ olsunlar.

Tahran Metro Haritası

İran'dan Hindistan vizesi almak
Tahran metro haritası

 

4 Comments

  • Melcan on the Road

   Merhaba Jack13, uluslararası bisiklet lisansı UCI lisansı olarak da biliniyor. Aslında UCI (Uluslararası Bisiklet Birliği) tarafından düzenlenen ve uluslarası yarışmalara katılmak için gerekli bir lisans. Kısa süre içinde bu lisansla ilgili bir yazı yazacağız.

 • Mehmet Dönmez

  İyi günler, güzel ve çok faydalı bir site. Umarım Dünya Turunuz hiç bir sorun yaşamadan yıllarca sürer. Benim bir ricam olacak sizden, sitenizde şu anda nerde olduğunuza dair bir sayfa açarsanız çok faydalı olacağını düşünüyorum. İyi yolculuklar.

  • Melcan on the Road

   Merhaba Mehmet Dönmez, iyi dilekleriniz için çok teşekkürler. Bulunduğumuz yeri gösterecek harita programını araştırma halindeyiz. Sağlıklı bir yöntem bulduğumuzda mutlaka sitemize koyacağız. Çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: