Hindistan Vize Başvuru Süreci Tahran’dan Hindistan Vizesi Almak

Hindistan Vize Başvuru Süreci Tahran’dan Hindistan Vizesi Almak

İran‘dan Hindistan vizesi almak sandığımdan daha kolay oldu. Özellikle çok sancılı geçeceğini zannettiğim Hindistan vize başvuru süreci oldukça kolay ve zahmetsizdi. Ama her şeyden önce kendim aynı yanılgıya düştüğüm için hemen söyleyeyim, Tahran’da Hindistan vize başvuru su Hindistan Konsolosluğu’ndan değil Indian Visa Center’dan yapılıyor. Burayı Tahran metrosundaki açık mavi renkli hat üzerindeki Sohrevardi durağında indiğinizde kolayca bulabilirsiniz. Vize merkezi Sohrevardi metro durağına 1 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Bu arada Indian Visa Center’ın google maps’te olmadığını görüp hemen ekledim. En fazla 1-2 apartman yanılma payıyla bulunduğu yer doğru. Ayrıca bahsettiğim Sohrevardi metro istasyonu buranın hemen karşısında ama haritada nedense gözükmüyor.

Harita için tıklayın.

Hindistan vize başvuru randevusundan önce bu belgeyi T.C. konsolosluğundan almayı unutmayın!

Hindistan vize başvuru su için Türk Konsolosluğu’ndan pasaportlarınızın geçerli olduğuna dair bir belge almanızı istiyorlar. Bu belge için herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Belge herhangi bir yere hitaben yazılmıyor. O yüzden başka yerlere de başvuru yapacaksanız birden fazla almakta fayda var. Aman bu belgeyi almadan gitmeyin. Boşu boşuna iki iş yapmış olmayın.

Türk konsolosluğu haritası için tıklayın.

Tahran’daki Türk Konsolosluğu metrodaki kırmızı hat üzerinde yer alan Sa’adi durağına çok yakın. Aynı hattaki Emam Khomeini durağından da 15 dakikalık yürüme mesafesinde.

İran’dan Hindistan Vizesi Almak

Hindistan Vize Başvuru İçin İstenen Belgeler

Turist vizesi için istenen belgeler Hindistan Konsolosluğu’nun sitesinde yazıyor. Benim vize alırken verdiğim belgeler de şöyle:

 • Online olarak doldurulmuş vize başvuru formunun fotoğraflı çıktısı (Forum için linkten “Regular Visa Application” sekmesine tıklayın ve bilgileri doldurun.)
 • Pasaport
 • Pasaport fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Türk Konsolosluğu’ndan alınmış pasaportunuzun geçerli olduğuna dair belge
 • Uçak bileti bilgileri ve otel rezervasyonu (Ben uçakla seyahat etmediğim için biletim ve herhangi bir otel rezervasyonum yoktu. Bisikletle gezdiğimizi belirtip bu belgelere ek olarak uluslararası bisiklet lisansımı da verdim.)

Hindistan Vize Başvuru Ücreti

Turist vizesi ücreti 2017 yılında 40 Dolardı. Ben vizemi aldıktan sonra zam geldiğini duydum. Bu arada önemli bir ayrıntı olarak ödeme yabancı para ile değil Riyal yani Tümen ile yapılıyor. O yüzden yanınızda getirdiğinizden emin olun.

Hindistan Vize Başvuru Süreci

Tüm bu belgelerle birlikte Indian Visa Center’a gidip resepsiyondan başvurunuzu yapıyorsunuz. Resepsiyon görevlisi evraklarınızı kontrol ediyor ve evraklarınız tamsa size sıra numarası ile birlikte evraklarınızı geri veriyor. Sıranız geldiğinde görevli arkadaşlardan biri ile görüşüp aslında daha önceden doldurduğunuz forumu bir de birlikte dolduruyorsunuz. Örneğin ben en başta kendi doldurduğum formda 12 aylık vize almak istemiştim ama görüşme sırasında ilk seferde mümkün değil dedikleri için formu 6 aylık olacak şekilde tekrar doldurdum.

Forumda mevcut adresinizin sorulduğu yere İran’da kaldığınız arkadaşınızın veya otelinizin, artık nerede kalıyorsanız oranın adresini yazmanızı istiyorlar.

Hindistan’da referans istedikleri kısıma ise arkadaşınız, akrabanız varsa onların bilgilerini; eğer yoksa herhangi bir otelin adını yazabilirsiniz, ille rezervasyonunuz olmasına gerek yok. Benim referansımız olmadığı için görevli bir otel adı yazabileceğimi söyledi. Ben de google’dan otel isimlerine bakıp birinin bilgilerini yazdırdım.

Forumu tekrar görevliyle birlikte doldurduktan sonra, aldıkları çıktıyı imzalıyorsunuz. Daha sonra parmak izinizi alıyorlar ve fotoğrafınızı çekiyorlar. Ardından ödemeyi yapıp başvurunuza ilişkin belgeyi aldıktan sonra verilen günde gelip pasaportunuzu almak kalıyor. İnternet sitesinde vizenin 5 gün içinde düzenleneceği yazıyor ama bana verdikleri tarih 10 gün sonrasıydı.

Bu arada pasaportunuzu her halükarda alıyorlar. Yaklaşık 10 günümü pasaportsuz geçirdim ve hiçbir problemle karşılaşmadım. Ama bana üzerinde pasaportlarımızı teslim alacağım tarihin de yazdığı vize başvurusu yaptığıma dair bir kağıt verdiler. Zannediyorum ki bir sorun çıksaydı bu kağıtla çözebilirdim.

Sonuç

Belirtilen gün ve saatte heyecan içinde pasaportumu almaya gittim. Ben aslında Ocak’ta başlayacak şekilde vize istemiştim ama geçerlilik tarihi başvuru tarihimden itibaren başlayacak şekilde 6 aylık cillop gibi vize vermişler. Hatta ben isterken biraz tereddüt etmiştim vermezler büyük ihtimalle diye ama çoklu giriş de vermişler sağ olsunlar. Benden sonra vize başvurusu yapan arkadaşlarım ilginç bir şekilde yalnızca 1 aylık vize alabilirken ben otel rezervasyonu ve uçak biletim olmadan 6 aylık vize alabildim.

Tahran Metro Haritası

İran'dan Hindistan vizesi almak

Tahran metro haritası


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

6 Yorum

 • Jack13
  23 Aralık 2016, 17:00

  uluslararası bisiklet lisansı da nedir?

  CEVAPLA
  • Melcan on the Road@Jack13
   23 Aralık 2016, 17:51

   Merhaba Jack13, uluslararası bisiklet lisansı UCI lisansı olarak da biliniyor. Aslında UCI (Uluslararası Bisiklet Birliği) tarafından düzenlenen ve uluslarası yarışmalara katılmak için gerekli bir lisans. Kısa süre içinde bu lisansla ilgili bir yazı yazacağız.

   CEVAPLA
 • Mehmet Dönmez
  7 Ocak 2017, 01:20

  İyi günler, güzel ve çok faydalı bir site. Umarım Dünya Turunuz hiç bir sorun yaşamadan yıllarca sürer. Benim bir ricam olacak sizden, sitenizde şu anda nerde olduğunuza dair bir sayfa açarsanız çok faydalı olacağını düşünüyorum. İyi yolculuklar.

  CEVAPLA
  • Melcan on the Road@Mehmet Dönmez
   1 Şubat 2017, 18:53

   Merhaba Mehmet Dönmez, iyi dilekleriniz için çok teşekkürler. Bulunduğumuz yeri gösterecek harita programını araştırma halindeyiz. Sağlıklı bir yöntem bulduğumuzda mutlaka sitemize koyacağız. Çok teşekkürler.

   CEVAPLA
 • Atiqullaha ahmadi
  11 Kasım 2021, 01:59

  میخواهم ایران بیایم ویزه هندوستان را بگیرم به چی زمانی می‌توانم ویزه را اخذ نمایم ویزه مریضی

  CEVAPLA

Yeni Yazılar