Kapadokya’da Görülecek Yerler

Kapadokya’da Görülecek Yerler

Milyonlarca yıllık bir oluşum olan peri bacalarının içerisinde yer aldığı Kapadokya, her adımda başka bir mucize ile karşılaşabileceğiniz, dünyanın en çok ziyaret edilen turistik bölgelerinden bir tanesidir. Kültür turizmi bağlamında Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olan Kapadokya, Ürgüp-Göreme bölgesi merkezli olarak beş ile yayılan geniş bir alanı kapsıyor. Pekiyi Kapadokya’da görülecek yerler nereler? Buraya geldiğinizde görmeden gitmemeniz gereken adresleri kısaca listelemek istedim.

Kapadokya’da Nereleri Görmek Lazım?

Mağaralar

Kapadokya, binlerce yıl içerisinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Geçmişte mimari uygulamalar günümüzdeki gibi olmadığından; halk, yer altı barınaklarını yani doğal oluşan mağaraları tercih etmiş. Kapadokya’nın meşhur taş evlerinin ve doğal yapılarının bulunduğu Avanos, Ürgüp, Göreme, Çavuşin ve Uçhisar bölgelerinde çok sayıda mağara bulunuyor. Doğal oluşmuş olmalarının yanı sıra, o dönemde bölge halkı tarafından biçimlendirilip, birer yer altı kalesi durumuna getirilmiş olanlar da var. Öyle ki, bu yapılar için yer altı şehri ifadesi kullanılıyor.

Bölgede ziyaret etmeniz tavsiye edilen yer altı şehirleri ise şunlar;

  • Derinkuyu
  • Özkonak
  • Mazı
  • Tatlarin
  • Kaymaklı

Bu yer altı şehirlerinin en görkemlisi Derinkuyu Yer Altı şehri olarak geçiyor. 50 bin kişilik bir kapasitesi olması da oldukça ilginç bir detay.

Kapadokya’da Görülecek Yerler peri bacaları

Vadiler

Kapadokya’da görülecek yerler listesinin ilk sıralarında kuşkusuz doğal yapılarıyla dikkat çeken vadiler geliyor. Doğal oluşumların ev sahipliği yaptığı birbirinden güzel vadilerde yürürken tarihi dokularla bir arada olabileceğiniz kiliseleri de ziyaret edebilirsiniz. Bölgedeki en ünlü vadiler ise şöyle;

  • Ihlara Vadisi
  • Güvercinlik Vadisi
  • Devrent Vadisi

Peri Bacaları

Peri bacaları, bugüne kadar sizin de mutlaka gördüğünüzü tahmin ettiğim muazzam doğal oluşumlardır. Orta sertlikte kayaçların oluşturduğu tepecikler, insanlar tarafından oyularak, yaşam alanı haline getirilmiş ve bir kısmı hala herhangi bir müdahaleye uğramadan duruyor. Peri bacaları ismi verilen yapılar sadece küçük ev biçiminde yapılar değil elbette. Örneğin Uçhisar Kalesi ve Gomeda Vadisi gibi son derece görkemli yapılar da bulunuyor.

Tabii bölgeye geldiğinizde, tüm Kapadokya görsellerinde gördüğünüz, bölgenin simgesi olan, şapkalı peri bacaları; Üç Güzeller’i ve Paşabağ Peribacalarını görmeden gitmemelisiniz. Ürgüp’te yer alan Üç Güzeller, bembeyaz arazinin içinde hafif bronz görünümleri ile sizi karşılıyor olacak.

Kapadokya’da Görülecek Yerler

Roma Dönem Eserleri

Kapadokya’da görülecek yerler arasında Roma döneminde Hristiyan kültürünün bileşeni olan bir çok kilise ve manastırda bulunuyor. Bu dönemde inşa edilen yapılar incelendiğinde, daha detaylı işçiliğin söz konusu olduğu ve artistik bakımdan çok daha ileri bir seviyeye ulaşıldığı kolayca görülebilir. Bu yapıların tamamı, korunmakla birlikte dünya kültür mirası olarak kabul edilmiş değerli yapılardır. Kapadokya genelinde bazı eski oyuklar aktif kullanılırken, birçok yapı mutlak koruma altındadır.


Kapadokya’da yapılacak dördü bedava 10 keyifli aktivite nedir? Öğrenmek için tıklayın.


Şarap Evleri

Büyülü vadilere ev sahipliği yapan Kapadokya yalnızca peri bacalarıyla ünlü değil. Tarihi Hititlere kadar dayanan üzüm bağları Kapadokya’yı eşsiz bir yer haline getiren bir diğer detay. Vadi manzaralarının yanı sıra Kapadokya şarapları da bölgeyi ziyaret edenleri kendisine hayran bırakıyor. Eğer siz de şarap seviyorsanız Kapadokya’daki şarap evlerini mutlaka ziyaret edin.

Kapadokya’da Görülecek Yerler şarap bağları

Kapadokya’da Alışveriş ve Gündelik Yaşam

Kapadokya’da görülecek yerler listesinde modern yapılardan çok söz etmek mümkün değil. Bölge koruma altında olduğundan bölgede yeni nesil yapıların inşası sınırlamalara tabi. Ancak eski yapılarla yeni yapıların bir bileşeni olan ve Asmalı Konak dizisinin de çekildiği konakları gezmeyi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, gündelik yaşamı daha iyi görebilmek için çarşıdaki hediyelik eşya dükkanlarını dolaşmayı unutmayın.

Kapadokya’da Konaklama

Kapadokya’da konaklama denince genelde akla gelen ilk yer peri bacalarının içine gömülmüş oteller oluyor. Bölgenin otantik atmosferini tam anlamıyla yaşayabilmek için taş otelleri tercih edebilirsiniz. Ama bu otellerin yanı sıra gerçekten farklı deneyimler yaşamanıza olanak sağlayan farklı konaklama imkanları da mevcut. O yüzden burada kalacağınız yeri seçmeden önce mutlaka Aribnb’ye bir göz atın.

Kapadokya’daki tüm kiralık evleri, otantik otelleri ve villaları görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Airbnb’de ev kiralamak, özellikle kalabalık ziyaretler için çok uygun fiyatlar sunar. Airbnb evleri ayrıca özel bir ortamın tadını çıkarmak isteyenler için de son derece uygundur. Airbnb dostu olarak bu bağlantı aracılığıyla rezervasyon yaptığınızda bana da ufak bir katkınız olmuş olacak. Umarım harika bir konaklama deneyimi olur!


Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar

Kategoriler