Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler | Dördü Bedava 10 Keyifli Aktivite

Kapadokya’da Yapılacak Aktiviteler | Dördü Bedava 10 Keyifli Aktivite

Dünyanın en eski yerleşim bölgelerinden birisi olan, hatta kimi kaynaklara göre yerleşik şehir yaşantısının bilinen en eski temsilcisi olan Kapadokya, çok geniş alanda onlarca aktiviteye katılabileceğiniz, farklı şeyler yaparak kaliteli vakit geçirebileceğiniz bölgesidir. Kapadokya’da yapılacak aktiviteler dendiğinde, önümüze oldukça uzun bir liste çıkıyor. Bölgede birkaç farklı merkezde doğa yürüyüşleri, tarihi eser ziyaretleri, mağara gezileri, kamp etkinlikleri, balon gezileri, safari, şarap tadımı yapabilirsiniz.

Her yıl yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Kapadokya; misafirlerine unutulmaz bir deneyim sunan, mistik dokusuyla büyüleyici bir ortam olmasının yanı sıra, son derece eğlenceli bir ortamı da vaat eder.

Kapadokya’da Neler Yapılır?

Kapadokya’ya yapacağınız ziyareti iki şekilde planlayabilirsiniz: Ya özellikle doğa yürüyüşlerini içeren doğayı keşfetmeye yönelik bir gezi planlayabilirsiniz ya da cazibe merkezlerini ve popüler aktiviteleri yapacağınız bir tur planlayabilirsiniz. Birkaç günlük bir ziyaret kapsamında tüm alanı gezip, tüm aktivitelere katılabileceğinizi söylemek doğru olmaz. Bu nedenle kısa ziyaretleriniz için faklı bir plan yaparak, bölgenin tadını daha uzun bir ziyarette çıkarmayı düşünebilirsiniz.

Kapadokya’da Yapılacak 10 Keyifli Aktivite

Mağara ve Yer Altı Şehri Turlarına Katılın

Kapadokya bölgesinde onlarca, hatta yüzlerce mağara bulunuyor. Bunların bir kısmı el değmemiş biçimde varlığını sürdürürken, eski bir gelenek olarak birçok elverişli mağara bundan binlerce yıl önce bölge halkı tarafından yer altı şehirlerine dönüştürülmüş. Bölgede ilk yapılması gerekenin peri bacalarını görmek olduğu düşünülüyor olsa da, bu muazzam yer altı şehirlerini görmek, bence ilkler listesine alınabilir. Dünyada benzeri bulunmayan bu yapılar, ziyaretçilerin anı defterinde ilk sayfayı birkaç dakikada alabilecek kadar muhteşem.


Kapadokya’da görülecek yerler için tıklayın.


Peri Bacalarını Ziyaret Edin

Kapadokya genel olarak peri bacalarıyla her metrekaresinde karşılaşacağınız bir alan. Gerçekten de kafanızı çevirdiğiniz her yerde bir tepecikle karşılaşıyorsunuz. Şapkalı bacalar Kapadokya’yı tanıtan hemen her görselde karşınıza çıkan yapılardır. Kapadokya’nın dört yanında yer alan vadilerin her birinde farklı bir görsele şahitlik edebilir, büyülü atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler

Moonlight Cappadocia Yürüyüş Turlarına Katılın

Peri bacalarının görkeminin gece yıldızlarla buluştuğu o eşsiz anları izlemek için dolunay yürüyüşlerine katılmayı düşünebilirsiniz. Sabah gün ışığıyla gördüğünüz yerleri gecenin karanlığında serin havada keyifle yürüyerek yeniden keşfedebilirsiniz. 2015 yılından beri yapılan turlar şu an koronavirüs nedeniyle kısa bir süreliğine ertelenmiş olsa da her şey normale döndüğünde bu turlara katılmak üzere notunuzu şimdiden alın.

Güvercinlik Vadisi’nde Doğa Yürüyüşü Yapın

Her ne kadar yoğun ormanlık bir alan olmasa da, Kapadokya benzersiz dokusu ile sizi adeta başka bir gezegendeymiş gibi hissettirecek. Güvercinlik Vadisi en çok tercih edilen doğa yürüyüşü alanlarından birisi. Bu uzun vadide peri bacalarının arasında uzanan minik yeşillikler eşliğinde keyifle yürüyebilirsiniz. Yürümek için özellikle yaz aylarında öğlen saatlerini seçmediğinizden emin olun.

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler

ATV Safarilerine Katılın

Kapadokya’da ATV safari ve At Safari yaygın etkinlikler arasında yer alır. Hem çevreyi dolaşmak hem de adrenalin dolu zevkli bir etkilikte bulunmak için ATV safarileri tercih edebilirsiniz. Bölgede aynı zamanda at safarileri de yapılıyor ama siz at safarilerini tercih etmeyin. Atların insanların ticari çıkarları için sömürülmesine karşı olun, anlaştık mı? Çünkü daha önce hayvanların bu gibi ticari çıkarlar için kullanıldığı hiçbir durumda hayırlı bir iş olmadığının örneklerini hep birlikte gördük. Anlaştık diye tahmin ediyorum. Tamam.

Balon Turu Yapın

Kapadokya’nın bir başka simgesi de balonlardır. Bu benzersiz dokuya yukarıdan bakmak için balon turlarına katılabilir, unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler

Balon Manzarasını İzleyin

Eğer bir balon turu yapmak istemezseniz o halde güne balon turlarını izleyerek eşsiz bir manzarayla başlayabilirsiniz. Balonlar Güvercinlik Vadisi, Kızıl Çukur Vadisi ve Aşıklar Tepesi’nden izlenebiliyor. Tabii balonların gökyüzünde yarattığı, Kapadokya fotoğraflarına sıklıkla konu olan bu muazzam görüntü için sabahın erken saatlerinde kalkmanız gerektiğini unutmayın. Kapadokya’da yapılacak aktiviteler arasında bedava olan bu aktivite için en azından bir gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim.

Gondol Gezintisine Çıkın

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler arasında en keyifli olanlardan biri de Kızılırmak üzerinde gondollarla dolaşmak. Özel olarak hazırlanan alanda farklı bir deneyim yaşamak için bu etkinlik yoğun biçimde tercih ediliyor.

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler

Aşıklar Tepesinde Gün Batımı İzleyin

Kapadokya’da yapılacak aktiviteler arasında bedava olanlardan bir diğeri de Aşıklar Tepesi’nde gün batımını izlemektir. Tek başınıza ya da sevdiklerinizle birlikte manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Hatta sodanızı, şarabınızı, biranızı, meyve suyunuzu (artık ne içmekten keyif alıyorsanız) yanınıza alıp, ufak tefek atıştırmalıklar eşliğinde keyifli bir akşam yemeği bile yiyebilirsiniz.

El Sanatları Atölyelerini Ziyaret Edin

Kapadokya, bölgenin kültürel birikiminin el sanatları atölyelerinde hediyelik eşyaya dönüştürüldüğü bir yer olmakla birlikte, aslında kültürün yaşamasını sağlayan bir ekoldür. Bölgede birçok atölyeye katılabilir, bizzat çömlek yapabilir ve sanat eserlerinin üretimine şahit olabilirsiniz.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz aşağıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar

Kategoriler