Kış kampı için çadır seçerken dikkat edilecekler

Kış kampı için çadır seçerken dikkat edilecekler

Kış aylarının kapıya dayanması ile birlikte kampçılar için heyecan dolu zamanlar da başlamış oldu.Bilenler bilir kamp severler için kış kamplarının önemi bir başkadır. Yaz kamplarının rahatlığının yanında karlı ya da yağmurlu havalarda yapılan kampların dinginliği daha ağır basar. Bu doğrultuda kış kampçılarının en çok dikkat etmesi gereken noktalardan biri kış kampı için çadır seçimidir. Gerçi sadece kış kamplarında değil doğa ile iç içe olunan tüm kamplarda kullanılacak çadırı seçerken çok dikkatli olmak gerekir. Ama çadırın önemi soğuk havalarda bir adım daha ön plandadır. Çadır seçimini iyi yapmazsanız soğuk hava şartları ile mücadele edemezsiniz ve kampınız beklediğinizden kötü geçebilir.

Yazının devamında kış kampı için çadır seçerken dikkat edilecekleri anlatıyorum. Ayrıca kışlık çadır önerisi isteyenler için de tavsiye ettiğim çadırları aşağıda listeledim. Onlara da göz atabilirsiniz.

Kış Kampı İçin Çadır Türü Seçimi

Çadırlar basitçe 3 mevsim, 4 mevsim ve 5 mevsim olarak çeşitlendirilmektedir. Yaz mevsiminde genellikle 3 mevsim çadırlar tercih edilmektedir. 3 mevsim çadırlar kuru ve çok fazla yağış almayan havalar için son derece idealdir. 4 mevsim çadırlar ise hem yaz hem de kış mevsimi için uygun çadırlardır. 4 mevsim çadırlar özellikle kış aylarında tercih edilirken 5 mevsim çadırların daha zorlu hava koşullarında tercih edildiğini söyleyebiliriz. Bu doğrultuda kış kampı için çadır seçimini hangi ayda ve hangi bölgede kamp yapacağınıza göre yapabilirsiniz. Ülkemizde çoğu kolay erişilebilir bölgede 4 mevsimlik bir çadır işinizi görecektir.

Kış kamplarında kullanacağınız çadır su geçirmez yapıda olmalıdır.

Çadırlar genellikle polyester ya da naylon gibi su geçirmeme özelliği bulunmayan kumaşlardan üretilir. Ancak silikon ve poliüretan kaplama ile su geçirmez özelliğe sahip hale gelirler. Yağışlı olmayan yaz mevsimlerinde çadırın su geçirmez yapısı fazla dikkate değer olmasa da kış kampları için seçilecek çadırların mutlaka su geçirmeyen bir yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Kış kamplarında kullanılacak çadırların izolasyonu iyi olmalıdır

Çadırlar içlerindeki havayı muhafaza etmek ve dışarıdaki havayı mümkün olduğunca çadırın içine geçirmemek üzere dizayn edilirler. Bunun basitçe gerçekleştirilebilmesi için birçok çadır çift tenteli olarak kullanılır. Çift tente özellikle soğuk havalarda kullanışlılık açısından daha uygun olsa da ağırlığı tek tenteli çadırlara nazaran biraz daha fazladır. Tamamen soğuk hava koşullarına uygun şekilde tasarlanan, suyu geçirmez yapıda olan ve iyi bir izolasyon sağlayan kış çadırları ile yoğun kar yağışına maruz kalsanız bile çadırın içinde rahat bir şekilde uyuyabilirsiniz.

Kış kamplarında kullanacağınız çadırın ağırlığı diğerlerinden fazla olabilir.

Kış mevsiminde rüzgâr, kar, buz, yağmur sık sık karşılaşılan hava olaylarıdır. Bu doğrultuda kış kampı için çadır modellerinin bu hava olaylarına karşı dayanıklı bir yapıda olması gerekmektedir. Bu da aslında bir anlamda kış kampı için seçeceğiniz çadırın diğer çadır türlerine oranla daha ağır olacağı anlamına gelebilir. Özellikle sert rüzgarlara ve yoğun yağışlara karşı dayanıklı olmak üzere tasarlanan 5 mevsim çadırlar içerdikleri pol sayıları nedeniyle diğer çadırlardan daha ağır olabilirler. Bu poller genellikle alüminyum malzemeden yapılır ve hava değişimlerine karşı ekstra dayanıklıdır. Böylelikle hava koşulları ne olursa olsun çadır etkilenmez ve sürüklenmez. Tabii bu ağırlık kural olmayıp; çadırın kaç kişilik olduğuna ve materyaline göre de değişiklik gösterebilir.

Çadır kapısı konusuna dikkat etmekte her zaman fayda vardır.

Kış kampları için çadır seçiminde bir diğer önemli nokta çadıra giriştir. Yazın kullanacağınız çadırlarda girişlerin büyük ve geniş olmasında bir sakınca yoktur. Ancak kış çadırında giriş ne kadar büyük olursa dışarıdaki soğuk havanın içeri girme olasılığı da o kadar fazla olur. Küçük bir girişe sahip olan kış kampı için çadır modellerini tercih ederek kış kamplarınızı soğuk havadan daha korunaklı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Çadır kapılarında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta kapı sayısıdır. Eğer çadırda iki ya da daha fazla kişi kalacaksa kişi, kendine en yakın kapıyı kullanarak dışarı çıkabilir. Bunun dışında yağmurlu ya da rüzgarlı hava da yağmurun ve rüzgarın yönüne göre bir kapıyı tercih ederek rahatlıkla dışarı çıkılabilir.

Çadır kazıkları önemlidir.

Çadır kazıkları, çadırın yanında verilen ve çadırı sabitleyebilmeniz için kullanılan ekipmanlar arasındadır. Plastik, metal ya da tahtadan üretilen bu kazıklardan tahta ve plastik olanlar dayanıklı değildir. Özellikle kış aylarında toprağın daha kaygan olduğu düşünüldüğünde tahta ve plastik kazıklar ile çadır kurabilmek mümkün olmayabilir. Dolayısıyla kış kampı için çadırınızı seçerken çadırın metal kazıklara sahip olması avantajlıdır. Kazıklar çadırdan ayrı olarak haricen de temin edilebilir. Hatta karlı bir arazide çadır kurmanız gerekiyorsa normalden daha uzun kazıklar alarak karlı zeminin altındaki toprağa da rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Çadır kazıkları özellikle rüzgarlı havalar için olmazsa olmazdır.

kış kampı için çadır nasıl olmalı

Çadırın genişliği ne çok az ne de çok fazla olmalı.

Kış kampı için çadır seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta çadırın genişliğidir. Eğer çadırda 2 ya da daha fazla kişi kalacaksa küçük bir çadır yeterli olmayacaktır. Çadırlar tek kişilik, iki kişilik, 3-4 kişilik gibi boyutlandırarak satılmaktadır. İki kişilik bir çadırda üç kişinin rahatça kalabilmesi mümkün değildir. Bununla birlikte 3 kişilik bir çadırda 2 kişi kalmak da içerideki hava miktarını artıracağı için üşümenize sebep olabilir. O nedenle seçeceğiniz çadır genişliği; çadırda kalacak kişi sayısı kadar olmalıdır.

Çadır bagajının öneminden bahsetmiş miydim?

Eğer uzun süreli bir kamp düşünüyorsanız ve yanınızda çok eşya bulunduracaksanız çadırın bagaj bölümünün büyüklüğüne de dikkat etmeniz gerekir. Özellikle kış aylarında kalın kıyafetler, botlar çok yer kapladığı için büyük bagajı olan bir çadır modeline ihtiyaç duyabilirsiniz.

Yüksek irtifada zorlu hava koşullarında kullanılmak üzere tasarlanan çadırların bagaj kısımları diğer çadırlardan biraz daha geniştir. Bu sayede çadırdan çıktıktan sonra doğrudan soğuk havayla temas edilmemiş olur. Bu bölme soğuk hava öncesinde adeta bir alıştırma simülasyonu görevi görür. Aynı zamanda bu bölme kamp ocağı kullanmak için de ideal bir yerdir.

Kış kampı için çadır önerileri

Kışlık çadır önerisi isteyenler için kış kampına uygun çadırları listeledim. Bu listede 4 ve 5 mevsimlik çadırlar var. Eğer yüksek irtifada kamp yapacaksanız 5 mevsim; eğer normal kış koşullarında kamp yapacaksanız 4 mevsim çadırlara bakabilirsiniz. Her bütçeye uygun farklı markalarda çadırları görmek için tıklayın: Kışlık çadır öneriler

Çadır Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kış kamplarında çadır seçimi tavsiyelerine ek olarak çadır alırken dikkat edilmesi gerekenleri ayrıntılarıyla anlattığım; “Çadır Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler” yazısını okumanızı da şiddetle tavsiye ederim.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

4 Yorum

 • Zeynep
  5 Kasım 2019, 00:08

  Kışın kullanmak için decathlonun çadırlarından almayı düşünüyordum. Aslında anlattıklarınıza bakınca fena bir seçim olmadıklarını gördüm ama çadır seçmekle ilgili diğer yazınızı da okuyunca fikrimi değiştirdim. Çünkü çok sık kampa gidiyorum hem yazın hem kışın o yüzden daha uzun ömürlü bir şey almaya karar verdim. Sizin şimdiki çadırınız gibi bir çadır alacağım. (instagramda takip ediyorum ve yanılmıyorsam 3 senedir aynı çadırı kullanıyorsunuz. bunca kamp yapmaya dayanan kaliteli bir çadır) Teşekkür ederim emekleriniz için gerçekten çok yardımcı oldular.

  CEVAPLA
  • Melke@Zeynep
   5 Kasım 2019, 01:23

   Eğer sık sık kamp yapıyorsanız çok doğru bir karar vermişsiniz. Şimdiden güzel günlerde kullanın.

   CEVAPLA
 • GezginRuhi
  6 Kasım 2019, 10:21

  Çadır seçimi çok önemli bence. Bir çadır sizi vezir de edebilir, rezil de :))

  CEVAPLA
  • Melke@GezginRuhi
   6 Kasım 2019, 18:50

   Evet, çadır tam olarak öyle bir şey. İnsan özellikle sert rüzgara ya da sağanak yağışa yakalanınca anlıyor 🙂

   CEVAPLA

Yeni Yazılar