Koronavirüs Sırasında Otelde Kalmak İçin Güvenlik Önerileri

Koronavirüs Sırasında Otelde Kalmak İçin Güvenlik Önerileri

Koronavirüs sırasında otelde kalmak gözünüzü korkutuyor olabilir ama ister bir otelde konaklayın isterseniz bir ev kiralamış olun, belirli önlemleri alarak ve sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek virüsle karşılaşma riskinizi düşürebilirsiniz.

Tıpkı pandemi döneminde iş yapamayan diğer işletmeler gibi, oteller de yeniden açılma sürecindeler ve odalarını, yönetmeliklere uygun olarak gezginlerin koronavirüse maruz kalma endişesi duymayacağı şekilde güvenli hale getirmeye çalışıyorlar. Ama elbette uzun zamandır evinden çıkmayan insanlar olarak bir otel odasında kalmanın iyi bir fikir olup olmadığını ister istemez sorguluyoruz. Halka açık herhangi bir yer gibi oteller de Covid-19 bulaşma riski taşır ve otellerde en tehlikeli alanlar aslında otel odanızın dışında kalanlardır. Covid-19 bulaşımı için bilinen en büyük risk yabancılarla yakın temas olduğundan bir otelde duymanız gereken asıl endişe otel çalışanları ve diğer misafirlerle karşılaşacağınız alanlardır. Peki bu zararları azaltmak için neler yapabiliriz? Koronavirüs sırasında otelde kalmak için takip etmemiz gereken güvenlik önerileri nelerdir?

Otellerin aldığı tedbirler nelerdir?

Koronavirüs Sırasında Otelde Kalmak

Dünya genelinde hizmet veren otellerin neredeyse hepsi koronavirüs kapsamında bazı önlemler almak zorunda bırakıldı. Birçok büyük zincir otel çalışanlarını ve misafirlerini koronavirüsten korumak için aldığı önlemleri web sitesinden paylaşır. Otellerin gerçekten sizi önemseyip önemsemediğini merak ediyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı önemli önlemler şunlardır;

 • Ortak alanların, asansörlerin, konuk odalarının yanı sıra gıda hazırlama ve çamaşır alanlarının gelişmiş temizliği,
 • Lobide, resepsiyonda ve park alanlarında sosyal mesafe önlemleri,
 • Personel ve misafirlerin maske takması,
 • Personelin el yıkama prosedürleri, temizlik ve dezenfeksiyon protokolleri ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı ile ilgili eğilmesi,
 • Bir konuğun hasta olması durumunda, temizlik ve dezenfeksiyon için konuğun odasının geçici olarak kapatılmasını içeren protokolün uygulanıyor olması.

Kalacağınız otelle daha önce iletişime geçerek Covid-19 kapsamında aldıkları önlemleri sorun ve listede bu önlemlerin olup olmadığını kontrol edin. Eğer size bilgi vermek istemezlerse ya da geçiştirici bir konuşma hissederseniz kalmak için başka bir yer bulun.

Otel personeli ile temastan olabildiğince kaçının

Uzmanlar yeni koronavirüsü yayan çoğu insanın semptomsuz olduğunu tahmin ediyor. Bu da bir oteldeki personelin veya konukların sessizce Covid-19 yayıyor olabileceği anlamına geliyor. Özellikle otel personeli, tekrar tekrar diğer misafirler ve eşyalarıyla doğrudan temasa maruz kalır. Örneğin, temizlikçileri ve ön büro personelini düşünün. Bu kişiler yeni güvenlik önlemleriyle ilgili eğitimler alsalar bile, otelde potansiyel bir yayılma için vektör olarak hareket etme şansları daha yüksektir. O nedenle otel personeliyle etkileşimden mümkün olduğunca kaçınmak en iyisidir.

Bunu sağlamak için mesela kendi valizinizi kendiniz taşıyın ve bir şeyler imzalamanız gerekiyorsa kendi kaleminizi kullanmayı tercih edin.

Paylaşılan ortak alanlarda dikkatli olun

Diğer misafirlerle paylaşılan ortak alanlar otel odanızdan daha tehlikelidir. Lobiler, otel havuzları, restoranlar ve spalar özellikle endişe vericidir. Asansörler de kendi risklerini taşır, çünkü kapalı bir alanı birden fazla misafirle paylaşmak kısıtlı hava nedeniyle ideal değildir. Bu bölgeler her ne kadar otel yönetimi tarafından sık sık dezenfekte ediliyor olsa da o an asansörü paylaştığınız kişi enfekte olabilir ve siz bunun için hiçbir şey yapamazsınız.

Koronavirüs Sırasında Otelde Kalmak

Havuz, spa, spor salonu gibi alanlar bazı otellerde kapalı olabilir, ancak açıklarsa, başkaları olduğunda onları kullanma hakkında iki kez düşünün. Bu alanlara girerseniz, kendiniz ve diğerleri arasında en az iki metre mesafe bırakmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Ve dokunduğunuz her yüzeyi dezenfekte etmeyi; temas sonrasında da ellerinizi 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamayı unutmayın.

Koronavirüs sırasında otelde kalmak söz konusu olduğun dikkat etmeniz bir diğer ortak alan ise açık büfelerdir. Birçok otel pandemi sürecinden sonra açık büfe hizmeti için personel görevlendirmeye başladı. Böylece yemek koymak için kullanılan kaşıklara ve kepçelere her misafirin dokunmasındansa tek bir personel dokunuyor. Eğer açık büfede böyle bir hizmet bulamazsanız en iyisi oradan uzak durmak veya her şeyi kendi temiz kaşığınızla almaktır.

Koronavirüs Sırasında Otelde Kalmak

Odaların ne sıklıkla tutulduğunu öğrenin

New England Journal of Medicine’de yayınlanan önemli bir araştırmaya göre, virüs bazı sert, gözeneksiz yüzeylerde üç güne kadar yaşayabilir. Yumuşak yüzeylerde bulaşıcı damlacıkların ne kadar süre yaşayabileceği bilinmemekle birlikte, temizlikçiler tarafından yapılan derin temizlik bile virüsü tüm yüzeylerden temizlemeye yetmeyebilir. Check-in işleminden hemen önce başka bir konuk odada kaldıysa, havada ve otel odasındaki yüzeylerde kalan virüs parçacıklarının olma olasılığı daha yüksektir. Otel konaklamalarınızda mümkünse en az 24 saat (tercihen 72 saat) boş kalmış bir odaya yerleşmeyi istemeniz bu yüzden oldukça önemlidir.

Kalacağınız yeri dezenfekte edin

Otel odanıza veya kiralık dairenize vardığınızda, kapı kolları, ışık anahtarları, tezgahlar, masalar, telefonlar, uzaktan kumandalar, tuvaletler, lavabolar ve musluklar gibi tüm dokunma yüzeylerini temizleyin ve dezenfekte edin. Kullanmadan önce tabakları, bardakları, çatal, bıçak ve kaşıkları (önceden ambalajlanmış plastik ürünler hariç) yıkayın.Kişisel hijyeni aklınızdan çıkarmayın

Her zaman olduğu gibi koronavirüs sırasında otelde kalmak gerektiğinde de yüzünüze dokunmaktan kaçınmayı unutmayın. Ellerinizi mümkün olduğunca sık yıkayın ve her yüzey temasından sonra ellerinizi dezenfekte edin.

Koronavirüs sırasında kamp yapmak

Koronavirüs sırasında güvenli bir konaklama için kamp yapmak en iyi seçeneklerden biridir. Eğer kamp yapmayı düşünürseniz “Koronavirüs Yayılırken Kamp Yapmak Güvenli Mi?” yazısına göz atarak kamp sırasında dikkat etmeniz gereken şeyleri öğrenebilirsiniz.

Eğer kendinizi iyi hissetmiyorsanız, semptomlardan birini veya birkaçını gösteriyorsanız ya da son 14 gün içinde koronavirüse yakalanmış biriyle etkileşiminiz olduysa kendiniz ve halk sağlığı için seyahat etmemenizin oldukça önemli olduğunu unutmayın. Eğer Covid-19 için belirtilen risk grubundaysanız bu durumda seyahat etmenizin kendi sağlığınız açısından olası etkilerini mutlaka değerlendirin.

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • Osman
  30 Temmuz 2020, 23:23

  Selamlar, bir konuda yardımınızı isteyecektim. Bu yaz mevsiminde sıcaktan bunalmadan kamp yapabileceğimiz serin bir yer arıyoruz. Ege bölgesinde tavsiye edebileceğiniz bir yer var mıdır? Konfor peşinde değiliz. Ne kadar sakin, ne kadar insanlardan uzak, o kadar iyi.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  CEVAPLA
  • Melke@Osman
   2 Ağustos 2020, 16:51

   Merhaba, bu mevsimde ege bölgesinde sıcaklıklar 40 dereceyi buluyor. O yüzden böyle bir yer bulmak zor. Kaz dağlarını düşünebilirsiniz.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar