Ne zaman Tayland vizesi almaktan bahsetsem herkeste bir “Ne? Tayland vizesiz değil miydi ya?” korkusu başlıyor. O yüzden siz sormadan ben söyleyeyim. Tayland vizesiz evet. Ama Türk vatandaşları için Tayland’ta vizesiz kalınabilecek süre sadece 1 ay. Bu 1 ayın sonunda hala Tayland’ta kalmak istiyorsanız vize almanız gerekiyor. Yani Tayland’a vizesiz girebiliyorsunuz ama ne yazık ki her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bunun da süresi 1 aycık.

Tayland vizesi almak için en kolay yol ise Malezya‘nın Penang adasına gitmek ve burada bir acenta aracılığıyla vize başvurusu yapmak. En kolay yol diyorum çünkü buradan vize almak yalnızca 2 gün sürüyor. Sabah 08:30’da başvurduğunuzda ertesi gün öğlen 14:30’da 2 aylık vizenizi alabiliyorsunuz.

Bangkok’tan Penang Adası’na Ulaşım

Vize başvurusu için Bangkok’tan otostop çekerek Hat Yai’ye geldim. Buradan da yine otostop çekerek Sadao Sınır Kapısı üzerinden Malezya’ya geçtim. Aslında bu hat üzerinde çalışan bir tren var. Bu tren Bangkok’tan Malezya’daki Pedang Besar istasyona kadar geliyor. 12 saat süren ve yalnızca yataklı seyahat seçeneği olan bu yolculuğun ücreti benim orada bulunduğum dönemde 900 Baht yani 95 Lira kadardı. Ben vaktim olduğu için tren kullanmak yerine otostop çekmeyi tercih ettim.

Malezya’dan Tayland Vizesi Alma Süreci

Penang vize başvuruları için çok tercih edildiğinden bakallarda bile “Vize alınır” tabelaları görmek mümkün. Ben vize için Penang’ın en hızlı vize alan acentası olan Banana Butik Otel’e gittim.

Vize için gerekenler pasaport, uçak bileti ve otel rezervasyonu ile sınırlı. Bunların yanında 150 Ringit yani 128 Lira kadar bir ödeme yaptığınızda acenta her şeyi sizin yerinize hallediyor ve ertesi gün 2 aylık vizeyle birlikte pasaportunuzu teslim alıyorsunuz. Bu arada aklınızda olsun bazı acentalar uçak bileti rezervasyonu ile vize alınamayacağını, biletleri satın almanız gerektiğini söylüyorlar. Ama öyle bir şey söz konusu değil.

Kısaca vize başvurusu için gereken evraklar

  • Pasaport
  • Uçak bileti rezervasyonu çıktısı
  • Otel rezervasyonu çıktısı
  • Vize ücreti (150 Ringit yani 128 Lira)

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad