tayland vizesi

Malezya Penang’dan Tayland Vizesi Almak

Ne zaman Tayland vizesi almaktan bahsetsem herkeste bir “Ne? Tayland vizesiz değil miydi ya?” korkusu başlıyor. O yüzden siz sormadan ben söyleyeyim. Tayland vizesiz evet. Ama Türk vatandaşları için Tayland’ta vizesiz kalınabilecek süre sadece 1 ay. Bu 1 ayın sonunda hala Tayland’ta kalmak istiyorsanız vize almanız gerekiyor. Yani Tayland’a vizesiz girebiliyorsunuz ama ne yazık ki her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi bunun da süresi 1 aycık.

Tayland vizesi almak için en kolay yol ise Malezya‘nın Penang adasına gitmek ve burada bir acenta aracılığıyla vize başvurusu yapmak. En kolay yol diyorum çünkü buradan vize almak yalnızca 2 gün sürüyor. Sabah 08:30’da başvurduğunuzda ertesi gün öğlen 14:30’da 2 aylık vizenizi alabiliyorsunuz.

Bangkok’tan Penang Adası’na Ulaşım

Vize başvurusu için Bangkok’tan otostop çekerek Hat Yai’ye geldim. Buradan da yine otostop çekerek Sadao Sınır Kapısı üzerinden Malezya’ya geçtim. Aslında bu hat üzerinde çalışan bir tren var. Bu tren Bangkok’tan Malezya’daki Pedang Besar istasyona kadar geliyor. 12 saat süren ve yalnızca yataklı seyahat seçeneği olan bu yolculuğun ücreti benim orada bulunduğum dönemde 900 Baht yani 95 Lira kadardı. Ben vaktim olduğu için tren kullanmak yerine otostop çekmeyi tercih ettim.

Malezya’dan Tayland Vizesi Alma Süreci

Penang vize başvuruları için çok tercih edildiğinden bakallarda bile “Vize alınır” tabelaları görmek mümkün. Ben vize için Penang’ın en hızlı vize alan acentası olan Banana Butik Otel’e gittim.

Vize için gerekenler pasaport, uçak bileti ve otel rezervasyonu ile sınırlı. Bunların yanında 150 Ringit yani 128 Lira kadar bir ödeme yaptığınızda acenta her şeyi sizin yerinize hallediyor ve ertesi gün 2 aylık vizeyle birlikte pasaportunuzu teslim alıyorsunuz. Bu arada aklınızda olsun bazı acentalar uçak bileti rezervasyonu ile vize alınamayacağını, biletleri satın almanız gerektiğini söylüyorlar. Ama öyle bir şey söz konusu değil.

Kısaca vize başvurusu için gereken evraklar

 • Pasaport
 • Uçak bileti rezervasyonu çıktısı
 • Otel rezervasyonu çıktısı
 • Vize ücreti (150 Ringit yani 128 Lira)

4 Comments

 • Tuba

  Merhabalar banana boutiqe otel de mi vize islemleri yapiliyor ?adresi yazabilir misin bende gidecegim dw 2 aylik almak icin

  • Melke

   Merhaba, yazıda da belirttiğim gibi ben vize için gittiğimde orada yapılıyordu. Otelin ismini Google’a yazdığımda çıkan adres şöyle: 422, Chulia St, Georgetown, 10200 George Town, Penang, Malaysia

 • Ersel

  Merhabalar; Turist vizesii için mart 4 te tayland’dan penangda olacağım.
  1.sorum Aracı bir firma ile değilde vize başvurusunu kendim halledebilir miyim? Kolay bir işlem mi?
  2. Sorum 4-7 mart gidiş dönüş biletim var tayland’dan penang – penang Tayland bu süre yeterli midir.
  3. Sorum Türkiye’den turist vizesi ile geldim Tayland’a . Bu bu durum sorun olur mu orada?

  • Melke

   Merhaba, Türkiye’den turist vizesiyle gelmiş olmanız herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Bildiğim kadarıyla -en azından benim aldığım dönemde- aracı firma dışında başvuru yapılmıyordu.

   2. sorunuzun cevabı Tayland’ın neredesinde olacağınıza göre değişir. Eğer çok kuzeydeyseniz o kadar yolu gidip gelmek ve başvuru yapmak zor olacaktır. Eğer güneydeyseniz işler sizin lehinize sayılabilir. Malezya’ya otostop çekmeyi düşünüyorsanız bu kadar kısıtlı süre için otostop yerine tren veya otobüs gibi daha hızlı seçenekleri değerlendirmenizi tavsiye ederim. Çünkü gittiğinizde başvuru yapacaksınız, başvurunuzu yaptıktan sonra vizeniz için 1 gün bekleyeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.