Nallıhan Kuş Cenneti | Nallıhan, Ankara

Nallıhan Kuş Cenneti | Nallıhan, Ankara

İstanbul’dan başlayıp Hindistan’a uzanan yolculuğumun Türkiye ayaklarından biri olan Bilecik Ankara bisiklet rotasıydı. Bu rota üzerinde Nallıhan’dan Beypazarı’na geçerken rotamız üzerindeki Nallıhan Kuş Cenneti ’ni görmeden gitmek istemedik. Zaten Nallıhan istikametinden gelirken virajı döndüğümüzde gördüğümüz, birden fazla rengin farklı tonlarıyla oluşturduğu manzara bizi durmaya zorladı.

Nallıhan Kuş Cenneti Nerededir?

nallihan-kus-cenneti-bisikletler

Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan’a ve Beypazarı’na yaklaşık 30 km; Ankara ve Eskişehir illerine 130 km, İstanbul’a 300 km ve Bolu’ya 100 km uzaklıkta olan Nallıhan Kuş Cenneti, ülkemizin önemli kuş alanlarından biri olma özelliği taşıyor. Bu alan yaban hayatı koruma ve geliştirme sahası olduğundan burada avlanmak takdir edersiniz ki yasak. Sahada bugüne kadar 179 kuş türü gözlenmiş. Bölge Sarıyar Barajı’ndan besleniyor. Alandaki kuş popülasyonu açısından baraj su seviyesindeki değişimler büyük önem taşıyor. Kuşların üreme dönemi olan Mayıs-Temmuz ayları arasında su seviyesi yükselerek kuşlar için hem korunaklı bir ortam oluşuyor hem de kurbağa, balık vb. canlıların sayısında artış olmasını sağlayarak beslenmelerini kolaylaştırıyor. Bazı yıllar barajda kışlayan su kuşu sayısı 50.000’I geçebiliyormuş. Rehberimizin söylediğine gore Nisan sonu, Mayıs başı gibi ciddi bir kuş popülasyonu geldiği için bölge epey hareketli oluyormuş.

img_8155

Saat tam 6’da kuşların geçişini bu manzara eşliğinde izledik

Tesis içine inşa edilmiş iki katlı binada çeşitli kuş fotoğrafları ve heykellerini görebilir, seyir terasında manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Saat akşam 6 olduğunda gökyüzünü kaplayan binlerce kuşun dansını izlemeyi de unutmayın.

img_8167

Nallıhan Kuş Cenneti’nde çadırda uyanmak

Karşıdaki pembe tepeye Kıztepesi deniyormuş. Burada aynı zamanda 7 kilometrelik ve 5 saatlik bir trekking parkuru bulunuyor ve rehber yönlendirmesi ile parkura girilebiliyor.

Nallıhan Kuş Cenneti'nin müthiş manzarası ve Kıztepesi

Nallıhan Kuş Cenneti’nin müthiş manzarası ve Kıztepesi

NALLIHAN KUŞ CENNETİNDE KAMP İMKANI

Tesis alanında bazı yerler çadır alanı olarak belirlenmiş. Bu alanlarda kamp yapmaya izin veriliyor. Tuvalet ihtiyacınızı tesis içinde giderebiliyorsunuz. Önemli bir bilgi olarak; ateş yakmak yasak. O yüzden buraya gelmeden once hazırlık yapmakta fayda var. Alışveriş yapabileceğiniz en yakın yer Ankara istikametinde yaklaşık 5 km uzaklıktaki Çayırhan. Çayırhan ortalama büyüklükte bir ilçe. Burada hemen hemen bütün marketler var. Nallıhan yönündeki en yakın yer ise 22 km uzaklıktaki bir benzinci. Buna ek olarak, ihtiyaç olması halinde Çayırhan’da hastahane de mevcut.

nallihan-kus-cenneti-cadir-tabelasi


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar