otostop çekerken dikkat edilmesi gerekenler

Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otostop çekmek düşük bütçeli seyahatler için son derece önemli olduğu gibi araç paylaşımı sayesinde karbon ayak izimizi de azaltan bir yöntem. Her ne kadar böyle olsa da zaman zaman akıllarda güvenlikle ilgili soru işaretleri olabiliyor. Özellikle kadınlar otostop konusunda son derece tedirgin olabiliyor. Ama ben otostop çekerken kadınların erkeklerden daha dikkatli olmasını gerektirecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Seyahatlerinin çoğunda ulaşım için otostop tercih eden biri olarak hem erkeklerin hem de kadınların bazı konularda dikkatli davrandıktan sonra hiçbir sorun yaşamayacağının garantisini veremesem de daha güvende hissedeceklerine eminim. Bu yüzden hayatlarında ilk defa otostop çekecek olanlar için otostop çekerken dikkat edilmesi gerekenler listesi hazırladım. İlk defa otostop çekerken kafamda olan soru işaretlerinden yola çıkarak oluşturduğum bu listenin faydalı olmasını dilerim. Buna rağmen otostop çekmek denildiğinde aklınızı kemiren sorular varsa yorum kısmından bizimle de paylaşabilirsiniz.

Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Doğru yerde olduğunuzdan emin olun. Örneğin şehirlerarası otostop çekecekseniz otostopa şehrin göbeğinde başlamayın. Ayrım yollarını tercih edin.
 2. Otostop çekmek için doğru zamanı tercih edin. Gece ve sabahın körü otostop çekmek için hem güvenlik açısından hem de araç seyrekliğinden çok mantıklı olmayabilir.
 3. Elinizde gideceğiniz yerin adının yazılı olduğu bir karton taşımak araçların durmasında oldukça etkili bir yöntem. Özellikle yurtdışındaysanız ve alfabesi farklı olan bir ülkedeyseniz mutlaka ülkenin alfabesiyle yazılmış bir karton taşıyın.
 4. Otostop çekmenin çok yaygın olmadığı ülkelerde aracına bineceğiniz kişinin otostop çektiğinizi, ulaşım için bir para ödemesi yapmak niyetinde olmadığınızı anladığından emin olun.

otostop çekerken dikkat edilmesi gerekenler

Otostop Çekerken Güvenlik

 1. Gece otostop çekmeyin.
 2. Mümkünse bindiğiniz aracın fotoğrafını, mümkün değilse plakasını 3-4 arkadaşınıza gönderin.
 3. Araca bindiğiniz lokasyon bilgisini de yine aynı 3-4 arkadaşınızla paylaşmayı ihmal etmeyin.
 4. Bindiğiniz araçlarda size ikram edilen şeyleri sürücünün kendisi de tüketmediği sürece yememeye ve içmemeye gayret edin.
 5. Yanınızda ne olur ne olmaz mantığıyla, kolay erişebileceğiniz, kolay kullanılabilen, gelebilecek muhtemel tehlikeleri savuşturabilecek araçlar taşıyın.
 6. Yolculuk boyunca lokasyon bilgilerinizi akıllı cihazınızdan kontrol edin.
 7. Bazı durumlarda “niyeti bozmuş” sürücüler telefonla garip konuşmalar yapabilir. Bu konuşmalara dikkat edin.
 8. Bir tehdit hissettiğinizde bir bahane bularak araçtan inin. Bunun için telefonunuz çalmış gibi yapabilirsiniz. Sanki bir arkadaşınız sizi görmüş de o yüzden arıyormuş gibi telefonda konuşuyor numarası iş görebilir. (Ama merak etmeyin iş oraya gelene kadar siz zaten milyon kere işkillenmiş ve çoktan araçtan inmiş olursunuz.)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: