Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otostop çekmek düşük bütçeli seyahatler için son derece önemli olduğu gibi araç paylaşımı sayesinde karbon ayak izimizi de azaltan bir yöntem. Her ne kadar böyle olsa da zaman zaman akıllarda güvenlikle ilgili soru işaretleri olabiliyor. Özellikle kadınlar otostop konusunda son derece tedirgin olabiliyor. Ama ben otostop çekerken kadınların erkeklerden daha dikkatli olmasını gerektirecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Seyahatlerinin çoğunda ulaşım için otostop tercih eden biri olarak hem erkeklerin hem de kadınların bazı konularda dikkatli davrandıktan sonra hiçbir sorun yaşamayacağının garantisini veremesem de daha güvende hissedeceklerine eminim. Bu yüzden hayatlarında ilk defa otostop çekecek olanlar için otostop çekerken dikkat edilmesi gerekenler listesi hazırladım. İlk defa otostop çekerken kafamda olan soru işaretlerinden yola çıkarak oluşturduğum bu listenin faydalı olmasını dilerim. Buna rağmen otostop çekmek denildiğinde aklınızı kemiren sorular varsa yorum kısmından bizimle de paylaşabilirsiniz.

Otostop Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Doğru yerde olduğunuzdan emin olun. Örneğin şehirlerarası otostop çekecekseniz otostopa şehrin göbeğinde başlamayın. Ayrım yollarını tercih edin.

 

 • Otostop çekmek için doğru zamanı tercih edin. Gece ve sabahın körü otostop çekmek için hem güvenlik açısından hem de araç seyrekliğinden çok mantıklı olmayabilir.

 

 • Elinizde gideceğiniz yerin adının yazılı olduğu bir karton taşımak araçların durmasında oldukça etkili bir yöntem. Özellikle yurtdışındaysanız ve alfabesi farklı olan bir ülkedeyseniz mutlaka ülkenin alfabesiyle yazılmış bir karton taşıyın.

 

 • Otostop çekmenin çok yaygın olmadığı ülkelerde aracına bineceğiniz kişinin otostop çektiğinizi, ulaşım için bir para ödemesi yapmak niyetinde olmadığınızı anladığından emin olun.

otostop çekerken dikkat edilmesi gerekenler

Otostop Çekerken Güvenlik

 • Gece otostop çekmeyin. Bu hem sürücülerin sizi görme ihtimali azaldığı için mantıklı bir tercih değildir hem de güvenliğiniz için uzak durmanız gereken bir opsiyondur. Ama bir sebepten dolayı gece otostop çekmek durumunda kalmışsanız üzerinizde mutlaka güçlü fenerler ve reflektörler taşıyın.

 

 • Mümkünse bineceğiniz aracın fotoğrafını, mümkün değilse plakasını 3-4 güvendiğiniz arkadaşınıza gönderin. Hatta araca bindiğinizde sürücüyle anı olması için bir fotoğraf çektirebilir, onu da arkadaşlarınıza gönderebilirsiniz. Bir şey olacağından değil ama yine de tedbir amaçlı böyle bir yöntem izleyebilirsiniz. Aynı şekilde araca bindiğiniz lokasyon bilgisini de 3-4 arkadaşınızla paylaşabilirsiniz.

 

 • Bindiğiniz araçlarda size ikram edilen şeyleri sürücünün kendisi de tüketmediği sürece yememeye ve içmemeye gayret edin.

 

 • Yanınızda ne olur ne olmaz mantığıyla, kolay erişebileceğiniz, kolay kullanılabilen, gelebilecek muhtemel tehlikeleri savuşturabilecek araçlar taşıyın. Bu malzemeleri seçerken olası bir durumda size karşı kullanılabilecekleri ihtimalini de göz ardı etmeyin.

 

 • Yolculuk boyunca lokasyon bilgilerinizi akıllı cihazınızdan kontrol edin. Böylece sürücünün sizi istediğiniz yere götürüp götürmediğini görebilir, olası istenmeyen durumlardan kaçınabilirsiniz.

 

 • Bazı durumlarda “niyeti bozmuş” sürücüler telefonla garip konuşmalar yapabilir. Bu konuşmalara dikkat edin. Hoşlanmadığınız bir durum olduğunda bunu dikkate alın.

 

 • Bir tehdit hissettiğinizde bir bahane bularak araçtan inin. Bunun için telefonunuz çalmış gibi yapabilirsiniz. Sanki bir arkadaşınız sizi görmüş de o yüzden arıyormuş gibi telefonda konuşuyor numarası iş görebilir. (Ama merak etmeyin iş oraya gelene kadar siz zaten milyon kere işkillenmiş ve çoktan araçtan inmiş olursunuz.)

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar