Soğucak Yaylası Kamp Alanı | Sapanca’da Kamp

Soğucak Yaylası Kamp Alanı | Sapanca’da Kamp

Sapanca merkezin yaklaşık 15 km kadar yukarısında yer alan Soğucak Yaylası, 900 dönümlük bir arazi içinde yer alıyor. Daha yol esnasında temiz havasından etkineceğiniz Soğucak Yaylası kamp alanı açısından da bence keyifli bir deneyim sunuyor. Bölgede herhangi bir tesis yok fakat çadırınızı kurup doğa kampı yapabilmeniz için oldukça keyifli bir ortam var. Soğucak Yaylası karavan kampı için de son derece uygun.

Soğucak Yaylası Nerede?  Soğucak Yaylası Konumu

Sakarya’nın Sapanca ilçe sınırları içinde yer alan Soğucak Yaylası, aslında şehrin karmaşasından kaçıp kurtulmak için hem yakın hem de keyifli bir yer. Ulaşımın rahat olduğunu söylemek mümkün. Fakat yağmurlu havalarda yolların çamur olma ihtimali çok yüksek. 1100 metre yükseklikte yer alan yayla temiz havasıyla oldukça kaliteli bir deneyim sunuyor.

Soğucak Yaylasına Nasıl Gidilir? 

Özellikle Sakarya, İstanbul, Kocaeli ve Bolu gibi şehirlerden son derece yakın olan yaylaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şayet otobandan geliyorsanız gişelerden çıktıktan sonra sol tarafta “İstanbuldere” tabelalarını takip edebilirsiniz. Bu noktadan bir miktar ilerledikten sonra yaylaya ulaşmak için toprak yola girmeniz gerekiyor. Aşırı yağışlı havalarda bu yolda binek araçlarla ilerlemek zor olabilir. Tabii 4×4 araçlar için böyle bir zorluk yok. Toplu taşıma aracı konusuna gelince, bölgeye talebin yoğun olduğu dönemlerde araç hizmeti veriliyormuş. Fakat düzenli değilmiş ve bu konuda net bir bilgiye ulaşamadım. O yüzden Soğucak Yaylası kamp alanına toplu taşıma hakkında pek bilgi veremiyorum.

Soğucak Yaylası Kamp Alanında Neler Var? 

Soğucak yaylası kamp alanı tipik bir yayla. Yani burada restoran, market, büfe gibi alışveriş yapabileceğiniz yerler yok. Yaylada sadece tuvalet bulunuyor ama bu da klasik yayla tuvaletlerinden hallice. Ayrıca duş ve elektrik gibi imkanlar da mevcut değil. Yani öyle çok konforlu sayılmaz. O nedenle yaylaya giderken bu gibi ihtiyaçlarınızı kendi yöntemlerinizle gidermeye hazır olun. 

Yiyecek ve içecek alışverişinizi Sapanca merkezden ya da Kırkpınar merkezden yapabilirsiniz. Buralarda hem yerel manavlar hem de Carrefour, Migros, Bim, A101, Şok gibi büyük marketler bulunuyor.

Yaylada ateş yakabiliyorsunuz. Çalı çırpı bulmak da kolay ama yağışlı havalar için yanınızda yakacak malzeme getirmeniz önemli. (Ateş yakacaksanız lütfen daha önce ateş yakılmış olan yerleri tercih edin ya da yerle temassız ateş yakın.)

Soğucak Yaylasında Neler Yapılır? 

Soğucak Yaylası kamp alanı özellikle kafa dinlemek ve yıldız izlemek için çok güzel bir yer. Bu bölge aynı zamanda trekking açısından oldukça elverişli. Bölgedeki trekking rotalarında mevsime göre kestane ve böğürtlen toplayabilirsiniz. İlkbahar ve sonbahar dönemlerinde ayrı güzel olan bölgede zaman zaman festival gibi eğlenceler de yapılıyor. Gelmişken Sapanca’yı ve Kırkpınar’ı ziyaret etmeden de geçmeyin.


Sapanca’da gezilecek yerler hakkında bilgi almak için bu yazıya göz atabilirsiniz: Sapanca Gezi Rehberi


Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

1 Yorum

  • Kadir
    15 Haziran 2021, 10:05

    Hafta sonu Soğucak’taydım. Oldukça geniş bir alana sahip. Keyifli bir yer. Güneş gidince hava soğumaya, çiğ yağmaya başlıyor. Üşümemek için yaz kış tedarikli gitmekte yarar var.

    CEVAPLA

Yeni Yazılar