Trekking için ayakkabı seçimi nasıl olmalı?

Trekking için ayakkabı seçimi nasıl olmalı?

Trekking yürüyüşleri, keşfedilmemiş bölgelerin, engebeli arazilerin ve birbirinden güzel manzaraların tadını çıkararak yapılan keyifli yürüyüş aktiviteleridir. Trekking, bu açıdan bir çeşit meditasyona benzer. Bir dağın zirvesine tırmandığınızda ya da bir kanyonun kenarında oturduğunuzda bu manzaranın sizi sakinleştirmesinin yanında vücudunuz da hareket ederek dinginleşir. Trekking yaparken olabildiğince rahat edip bulunduğunuz ortamın keyfine varabilmeniz için bazı ekipmanlara sahip olmanız şarttır. Trekking ayakkabısı da bu ekipmanlar arasından en önemli olan ekipmandır. Bu yazıda trekking için ayakkabı seçimi konusunda size yardımcı olacak bilgiler paylaşıyorum. Hazırsanız çayınızı kahvenizi alın ve okumaya devam edin.

İyi bir trekking ayakkabısı seçimi kendi ayağımızı tanımakla başlar

Trekking ayakkabısı seçerken aceleye getirmeyin ve bu işe zaman ayırın. Ayakkabının ayağınıza oturması önemlidir; bu yüzden mükemmel uyum için mümkün olduğunca aradığınız kriterlere yakın bir şey bulana kadar birkaç markaya ait ayakkabıları deneyin. Bununla birlikte tam olarak ayağınıza uyan bir trekking ayakkabısı bulmak biraz deneyimlemekten de geçiyor. O yüzden denediğiniz ayakkabıyla mağazanın içinde yürümekten çekinmeyin. Trekking boyunca ayağınız farklı şekiller alacağı için bulunduğunuz yerde eğilip kalkarak ya da hafif engebeli bir yere basarak ayakkabının ayağınıza yaptığı baskıyı anlamaya çalışabilirsiniz.

Ayakkabının topuktan parmak ucuna ayak uzunluğu

Ölçülecek ilk şey ayağınızın uzunluğudur. Bu önemli bir ölçümdür ancak sadece topuktan parmağa olan uzunluğa bakılırsa ayakkabı ayağınıza istediğiniz gibi oturmayabilir. Ayakkabı bedeninin standart olmadığını, bu nedenle üreticiler arasındaki beden ölçüsünün de tutarlı olmadığını unutmayın. Ayrıca, boyutlardaki değişkenlik, belirli bir markanın stilleri arasında bile farklılık gösterebilmektedir.

Kemer uzunluğu

Kemer uzunluğu, topuktan ayak parmaklarının alt kısımına kadar olan ölçümdür ve ayak uzunluğundan daha önemlidir. Bu ölçüm, ayağın ayakkabının içine nasıl oturduğunu ve ayakkabının işlevselliğini belirleyen şekli belirler. Kemer uzunluğunu göz önünde bulundurmak çok önemlidir, çünkü ayakkabının doğru yerde bükülmesi gerekir. Elbette önce ayağınızın sonra ayakkabının ölçüsünü alıp hangi ayakkabıyı alacağınıza karar vermektense ayakkabıyı deneyip öyle karar vermeniz daha mantıklıdır ama olası bir durum için bu bilgiyi de vermiş olayım.

Ayak genişliği

Ayak genişliği, trekking için ayakkabı seçimi göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biridir. Ayağın genişliği, parmakların altından ölçülür. Tıpkı boyutlandırmada olduğu gibi, üreticiler de ayakkabıları hazırlarken farklı ölçümler kullanır.

trekking için ayakkabı seçimi

Ayak hacmi

Ayağın kalınlığı (ayağın bir ayakkabının içinde ne kadar yer kapladığı) üstten alta uygun olması için göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktördür. Maalesef, uygunluğu ölçmek zordur çünkü bir kişinin doğru uyumu nasıl algıladığı tamamen kişiseldir. Bir kişi ayağını saranı ayakkabıyı tercih ederken, diğeri daha gevşek bir duruşa sahip ayakkabıyı tercih edebilir.

Genel bir kural olarak, sizin için doğru trekking ayakkabısı ayağınızın şeklini hacim, genişlik ve uzunluk cinsinden gösterir. Ayaklarınızdan biri diğerinden daha uzunsa (bu bir istisnadan çok bir kuraldır), her iki ayağınıza da en iyi şekilde oturduğundan emin olmanız son derece önemlidir.

Mükemmel trekking ayakkabısı nasıl olmalı?

trekking için ayakkabı seçimi

Ayaklarımız rahat olduğunda her şey daha kolay oluyor ve bunu ancak sıkıntı yaşadığımız anlarda fark edebiliyoruz. Trekking sırasında ortamın keyfini çıkarmak istiyorsanız yapılacaklar listenizin başına trekking için ayakkabı seçimi yapmak yazabilirsiniz. İyi bir trekking ayakkabısı ile yorulmadan daha uzun süre yürüyebilir, zorlu doğa koşullarına karşı ayağınızı korumaya alabilirsiniz.

Peki neden normal bir spor ayakkabı yerine trekking ayakkabısı almalısınız? Çünkü bu ayakkabılar sert, dik, kaygan, ıslak, çamurlu, zorlu arazilerde yürüyebilmeniz için özel olarak tasarlanmıştır. Standart bir trekking ayakkabısında olması gereken özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Ayak için uygun stabilite ve desteğe sahip olmalı,
 • Ayak yaralanmalarına sebep olmayacak dış tasarıma sahip olmalı,
 • Yeterli konfora sahip olmalı,
 • Uzun kullanımlarda şişen ayaklarda rahatsızlıklara neden olmamalı,
 • Ayağınızla uyumlu olmalı,
 • Su geçirmez olmalı,
 • Nefes alabilir olmalı,
 • Esnek olmalı,
 • Hafif olmalı,
 • Yeterince sağlam ve dayanıklı olmalıdır.

Güvenilir bir yürüyüş ayakkabısı, sizi yolun ortasında bırakmayan uzun ömürlü bir ayakkabıdır.

Trekking ayakkabısı ortama uyumlu olmalıdır

Trekking ayakkabısının ayağa olan uygunluğu son derece önemi olduğu gibi kullanılacak ortama uygun olması da çok önemlidir. Ayakkabı işlevsel olmalı ve değişen ortamlara ve farklı doğa koşullarına ayak uydurabilmelidir.

Farklı ayakkabılar, hava koşullarına, patika durumuna ve yürüyüş süresine bağlı olarak farklı yürüyüş tipleri için uygundur. Giderek artan sayıda trekking ayakkabısı seçeneği ise seçim yapmayı bir hayli zorlaştırır. Bir seçim yapmadan önce hava ve yürüyüş koşullarına göre de ayakkabı tiplerine bakmanızda fayda olduğunu söyleyebiliriz.

trekking için ayakkabı seçimi
 1. Yürüyüş ayakkabıları: Hafif ve esnek tabanlara sahiptirler. Kısa yürüyüşler için uygun olabilirler. Bu ayakkabılar, ağır yükler taşımak zorunda olmadığınızda iyidir. Sıcak hava ve kuru arazi için mükemmeldirler.
 2. Trekking botları: Bunlar yürüyüş botlarının en üst versiyonlarıdır. Ayaklarınız ve ayak bilekleriniz için desteğe sahiptirler. Daha sert bir yapıdadırlar. Üst kısımları genellikle deri, süet veya sentetiktir. Trekking botları, uzun süren doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için idealdir. Trekking botları, özellikle ara sıra kaymalara ve ayak bileklerinin incinmesi konusunda hassas olanlara, engebeli arazideki bacak kasları için mükemmel destek sağlar. Bu botlar üretim teknolojilerine de bağlı olarak karda, yağmurda iyidir ve orta derecede suya dayanıklıdır. Ayak bileği desteği nedeniyle daha ağır ve daha da kısıtlayıcı sayılabilirler. İlk kullanımlarda ayakkabılara alışmak biraz zaman alabilir.
 3. Tırmanış Botları: Bu botlar zorlu geçişler, buzul traversleri vb. içeren zorlu rotalara giden yürüyüşçüler için tasarlanmıştır. Bu yürüyüşler diğerlerine kıyasla daha uzun sürer. Botlar daha kalın ve daha agresif dış tabanlıdır. Bu botlarda kullanılan kumaş da daha sağlamdır. Ayakları yastıklamaya yardımcı olan iç taban dolgusu vardır. Ayrıca daha iyi ayak bileği desteği ve krampon özelliğine sahiptir.
trekking için ayakkabı seçimi

Sizin için bazı kışlık Gore-tex ayakkabıları listeledim. Bu listede yer alan ayakkabılar, zorlu hava koşullarında da kullanılabilir. Ayakkabıların özelliklerini incelemek ve fiyatlara göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Trekking ayakkabısı seçimi yapacaklar için tavsiyeler

Ayaklarımız aynı numara da olsa kişiden kişiye farklılık gösterir. Dolayısıyla trekking için ayakkabı seçimi yaparken öncelik, sizin ayak tipinizdir. Seçeceğiniz ayakkabının ayak sağlığınızı koruyacak bir şekilde ve boyutta olması gerekir. Mükemmel dış taban sizi konforlu hale getirir. İç tabanın ayak yapınıza uygun, ortopedik olmasına dikkat etmekte fayda vardır. Dış görünümü harika olan tabanı düz bir ayakkabı sizi şık ancak yorgun gösterebilir.

Bir numara büyük kuralı

Günlük hayatımızda ayaklarımız gün içerisinde %5 oranında genişler ve şişer. O nedenle trekking ayakkabısı seçimi yaparken yaklaşık bir numara büyük olan bir ayakkabının alınması tavsiye edilir. Yürüyüş ayakkabısı seçerken bunu aklınızda bulundurun.

trekking için ayakkabı seçimi

Nefes alabilirlik

Trekking ayakkabısı seçerken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri de ayakkabının nefes alabilirliğidir. Ayakkabının su geçirmez bir teknolojiye sahip olması ne kadar önemliyse nefes alabilir olması da en az o kadar önemlidir.

Bilekli ayakkabılar

Trekking yürüyüşlerinde bilekleri olan bir ayakkabı seçilmesi engebeli arazilerde bilek burkulması gibi istenmeyen durumların yaşanması ihtimalini azaltır.


Vegan Outdoor Ekipmanlar

Eğer vegansanız outdoor sektöründe birçok malzemede kullanılan hayvansal kaynaklı ürünler nedeniyle alışveriş yapmakta güçlük yaşıyor olabilirsiniz. Bazı vegan outdoor ekipmanları buradan görebilirsiniz. Bu listede vegan trekking ayakkabıları da yer alıyor.


Unutmayın tüm doğa aktivitelerinde olduğu gibi yürüyüşlerde de ayaklarınız sizin en değerli varlıklarınızdır.  O nedenle onlara iyi davranmanız keyifli bir aktivitenin olmazsa olmaz koşuludur. Trekking ayakkabısı alırken cömert davranın. Ayakkabı seçiminizi yaparken kendi ayak yapınızı dikkate aldığınız kadar gideceğiniz yerin hava ve arazi koşullarını da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Sizin için listelediğim bazı trekking ayakkabılarını buradan inceleyebilirsiniz. Bir trekking ayakkabısına ihtiyacınız varsa ve bu linkten alışveriş yaparsanız bana da ufak bir katkınız olmuş olacak.

Trekking ayakkabılarınıza alışmanız biraz zaman alabilir ancak gün sonunda ayaklarınız doğru seçiminiz için size kesinlikle teşekkür edecektir. Sizin de bu konuda paylaşacak ipuçlarınız varsa lütfen yorum bırakın!


Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • Cansu
  25 Temmuz 2021, 01:17

  Hepsi burada linki açılmıyor ya da ben açamadım tesekkuler

  CEVAPLA
  • Melke@Cansu
   27 Temmuz 2021, 10:01

   Merhaba, ilginiz için çok teşekkür ederim. Linkleri kontrol ettiğimde herhangi bir soruna rastlamadım. Yalnız şu oluyor olabilir; linke masaüstünde tıkladığınızda siteye gidiyorsunuz fakat mobilde tıklandığında otomatik olarak uygulamaya yönlendiriyor. Eğer telefonda uygulama yoksa da uygulama indirme ekranına yönlendirme yapıyor.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar