Vegan Outdoor Ürünler Listesi

Vegan Outdoor Ürünler Listesi

Veganlar için vegan yiyecek bulmanın en zor şey olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gerçek zorluk vegan outdoor ürünler bulmaya çalıştığımızda başlıyor. Çünkü outdoor ürünlerin koruyuculuklarını ve performanslarını artırmak için sektörde çok sayıda hayvansal içerik kullanılıyor. Bunlar arasında en bilinenler yün, kaz tüyü, deri gibi malzemelerken aslında liste kullanılan yapıştırıcılara kadar uzanıyor. Ama neyseki günümüzde vegan ürünlere olan talep ve hayvancılığın gerçekleriyle ilgili farkındalık arttıkça birçok firma hayvansal ürünler içermeyen teknolojilere yönelmeye başladı.

Bu sayfada vegan olduğunu markalarla teyit ettiğim vegan outdoor ürünler bulabilirsiniz. Bu listeyi çıkarabilmek için yaklaşık 40 markayla görüştüm. Bu markalardan bazıları vegan outdoor ürünleriyle ilgili son derece kapsamlı açıklamalar yaparken bazıları bu konu hakkında çok fazla bilgilerinin olmadığını belirttiler. Bazı markalar talep üzerine detaylı inceleme yapıp geri döneceklerini söylediler. O yüzden listeyi zaman içinde güncelleyeceğim. (Son güncelleme tarihi: Şubat 2020) Sizin de bildiğiniz ve vegan olduğunu doğruladığınız outdoor ürünler varsa lütfen yorumlar kısmında paylaşın. Onları da teyit edip listeye ekleyelim.

Vegan Outdoor Ayakkabı Modelleri

Marka: ASOLO

vegan outdoor

Asolo vegan outdoor ürünler hakkında yönelttiğim tüm sorulara son derece ilgiyle cevap vererek her seferinde vegan olan ayakkabılarının tam listesini ve bununla birlikte ürünlerle ilgili teknik bilgileri de paylaştı. Onlarca firmayla yaptığım görüşmelerde, bu kadar ilgiyle cevap veren markaların duyarlılıklarını özellikle belirtmek istiyorum. Bu, farkındalığın oluşması ve vegan outdoor ürünlerin piyasada yer bulması adına son derece önemli bir adım. Zaten ayakkabılarından son derece memnundum bir de bu tavırlarıyla bir kez daha kendilerine hayran bıraktılar. Asolo’nun vegan olduğunu belirttiği ayakkabıların listesini daha önce paylaşmıştım ancak bazı ayakkabılar uluslararası markette satışta olmadığı için güncelleme yaptığımda o ürünleri kaldırdım. Şu an mevcut olan tek vegan sertifikalı outdoor bot modelini paylaşıyorum. İleride bu listede güncellemeler olacak.

vegan outdoor

Asolo Vegan Ayakkabı Modelleri:

COMP XT EVO

Marka: MERRELL

Merrel’ın sitesinde doğrudan ‘Vegan Friendly’ ayakkabı seçenekleri mevcut. Böyle bir şey yapmış olmaları gerçekten çok güzel. Aşağıdaki linklere tıklayarak sitelerine gittiğinizde vegan olan ayakkabıların hepsini bir arada görebiliyorsunuz.

Merrell Vegan Ayakkabı Modelleri:

Vegan kadın ayakkabılarına buradan ulaşabilirsiniz.
Vegan kullanıma uygun erkek ayakkabılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Marka: KEEN

Keen markasının ne yazık ki çok fazla vegan ayakkabı seçeceği yok. Fakat onlar da sitelerinde “vegan” sekmesine yer veren markalardan. Bu kategori altında listelenmiş ürünlerin tamamı vegan.

vegan outdoor

Keen Vegan Ayakkabı Modelleri:

Vegan ayakkabı modellerine buradan ulaşabilirsiniz.

Marka: MAMMUT

Mammut artık ayakkabılarının vegan olup olmadığıyla ilgili ayrım yapmadıklarını belirterek en son 2016 senesinde hazırladıkları vegan listelerini gönderdiler. Bu şu anlama geliyor; listedeki ayakkabıların hepsi vegan ama bu ayakkabıların çoğunu vitrinlerde göremeyebilirsiniz.

Mammut Vegan Ayakkabı Modelleri:

Nordwand 2.1
High Eiswand GTX
Eisfeld High GTX
Magic Peak High GTX
Magic Advanced High GTX
Comfort High GTX
SURROUND Women
T Aenergy GTX
Ultimate Low GTX
Blackfin II High WP
Runbold Tour Mid WP
Sloper Low Canvas
Sloper Low Denim
MTR 201 Dyneema Tech Low Men
MTR 201-II Boa Low
MTR 201-II Max Low
MTR 141 Pro Low GTX
MTR 71 Trail Low GTX
MTR 71 Trail Low

Marka: JACK WOLFSKIN

Jack Wolfskin, ayakkabılarında gerçek deri kullanmadıklarını ancak kullandıkları yapıştırıcıların hayvansal içerik ihtiva edip etmediğinden emin olmadıklarını söyledi.

Vegan Sırt Çantası Modelleri

Marka: LOWE ALPINE

Markadan açıklama bekleniyor.

vegan outdoor

Marka: JACK WOLFSKIN

Jack Wolfskin, çantalarında gerçek deri kullanmadıklarını ancak kullandıkları yapıştırıcıların hayvansal içerik ihtiva edip etmediğinden emin olmadıklarını söyledi.

Vegan Outdoor Giyim Modelleri

Marka: MARMOT

vegan outdoor
Kutupayısı Rüya Takımı üyesi Yavuz Gültekin

Marmot markasının kaz tüyü içeren ürünler haricindeki sentetik giyim ürünleri vegan kullanıma uygun. Kaz tüyü ürünler için de, üretimlerin hiçbir sürecinde hiçbir canlı hayvana zarar verilmediğini ve eziyet edilmediğini doğrulayan RDS sertifikasına sahipler. Ancak bu sertifika bana sorarsanız ürünlerin vegan olduğunu söylemek içini tabii ki yeterli değil.

Marmot Vegan Giyim Modelleri

Yukarıdaki açıklamaya ek olarak, Marmot’un özellikle Featherless ceketleri kaz tüyüne muadil olarak geliştirilmiş sentetik teknolojisine sahip. Yani bu ürünü kaz tüyü sıcaklığı arayanlar için harika bir seçenek olarak düşünebiliriz. Eşe dosta haber salmayı unutmayalım.

Marka: RAB

vegan outdoor

Rab, kaz tüyü ihtiva eden ürünler haricindeki giyim ürünlerinin vegan kullanıma uygun olduğunu belirtti. Aynı zamanda kaz tüyü ürünler için de, üretimlerin hiçbir sürecinde hiçbir canlı hayvana zarar verilmediğini ve eziyet edilmediğini doğrulayan RDS sertifikasına sahip olduklarını belirttiler.

Marka: PATAGONIA

vegan outdoor


Patagonia, yazdığım maile en açıklayıcı ve en uzun cevabı veren markalardan biriydi. Yazdıkları mailde kaz tüyü kullandıkları ürünlerinin vegan olmadığını ancak kullandıkları tüylerin çok büyük bir kısmını yastık, yorgan gibi atılmak yerine kendilerine bağışlanan ürünlerden geri dönüşüm yoluyla elde ettiklerini belirttiler. Bunun yanında bazı sentetik ürünlerinde de aynı şekilde minimal miktarda kaz tüyü olabileceğini söylediler.

Geri dönüştürülmüş kaz tüyü değil de normal kaz tüyü kullanılan ürünlerinin de TDS denilen ve tüyleri kullanılan hayvanların iyi bakıldığını belgeleyen standartlara uygun olarak üretildiğini söylediler. Yün kullandıkları ürünleri için de TDS standartlarına uygun üretim yapıyorlarmış.

vegan outdoor
Patagonia tırmanış ekibinden Anne Gilbert Chase

Bunlara ek olarak, Clean Color serilerinde doğal boyalarla üretim yaptıkları için boyaların bir kısmını aşırı nüfuslu, fazla üremiş böceklerden elde ettiklerini dolayısıyla bu serinin vegan kullanıma uygun olmadığını belirttiler. Bahsi geçen boyama yöntemleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Bunun dışında kalan ürünlerindeyse hayvansal içerik barındırabilecek yapıştırıcılar kullanmadıklarını dolayısıyla kalan ürünlerin vegan kullanıma uygun olduğunu söylediler.

Marka: JACK WOLFSKIN

Jack Wolfskin, tüy ve yün içeren bazı çorap, iç çamaşırı ve genel giyim ürünleri dışındaki ürünlerinin veganlar için uygun olduğunu belirtti.

Marka: DARE2B

Dare2b markası, ürünlerinin ve yapımlarında kullanılan yapıştırıcıların ve içeriklerin vegan kullanıma uygun olup olmadığı konusunda bir ayrım yapmalarının mümkün olmadığını belirtti. Bunca marka bu ayrımı yapabiliyorken Dare2b markasının bu ayrımı yapmanın mümkün olmadığını düşünmesi bence epey garip.

Marka: THE NORTH FACE

The North Face, ürünlerinin vegan olup olmadıklarından emin olmadıklarını, bununla ilgili bir çalışma yapacaklarını belirtti. (2018 yılında yayınladığım bu listeyi 2020 yılında güncelledim. Markadan cevap bekliyorum bakalım bir çalışma yapmışlar mı?)

Ancak The North Face’in hiçbir canlı hayvana zarar verilmediğini ve eziyet edilmediğini doğrulayan RDS sertifikasına sahip olduklarını da eklediler. Buna ek olarak Thermoball ceketleri kaz tüyüne muadil olarak geliştirilmiş sentetik teknolojisine sahip.

Vegan İçlik Modelleri

Marka: PUHU

vegan outdoor

Puhu, yün içermeyen içliklerinin vegan kullanıma uygun olduğunu belirtti.

Puhu Vegan İçlik Modelleri
Vegan kadın içliklerine buradan ulaşabilirsiniz.
Vegan erkek içliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Vegan Termos Modelleri

Marka: STANLEY

vegan outdoor

Stanley Vegan Termos Modelleri
Stanley, tüm ürünlerinin vegan kullanıma uygun olduğunu belirtti. Stanley termosların dünyanın en başarılı termoslarından olduğunu ve ömür boyu garantili olduğunu da bu vesileyle hatırlatmış olalım. Stanley termoslardan yaptığım listeye göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz: Stanley Termos Listesi

Vegan Çakı Modelleri

Marka: VICTORINOX

vegan çakı modelleri

Victorinox, tüm çakılarının hayvansal içerik olmadan üretildiğini belirtti. Aynı zamanda çoğu Victorinox çakının gövde kısmının Cellidor denilen yenilenebilir organik bir plastikten yapıldığını hatırlatalım. Çakı kılıfları içinse üç farklı seçenekleri bulunuyor. Gerçek deri, suni deri ve diğer seçenekler. Bu kılıflar arasında gerçek deri dışındaki ürünler vegan kullanıma uygun.

Sizin için seçtiğim Victorinox ürün listesini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.


İndirim Kodu

Kutupayısı’nın web sitesinden yapacağınız outdoor ürün alışverişlerinde markanın distribütörü olduğu tüm markalarda geçerli (Stanley, Aladdin, Asolo, Keen, Lowe Alpine, şu an hatırlamadığım bazı diğer markalar) MELKEONTHEROAD20 kodunu kullanarak %20 indirimli alışveriş yapabilirsiniz. Bu kodu kullandığınızda benim hayatımda değişen bir şey olmuyor, alışverişlerden komisyon almıyorum. Bu kod outdoor ürüne ihtiyacı olan arkadaşlarım için aldığım bir kod sadece. İhtiyacı olan kullanabilir.

Bu yazıdaki bazı linkler Hepsiburada işbirliği linkleridir. Bu linklerden alışveriş yaptığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur; alışverişler sizin açınızdan bir farklılık göstermez. Şimdiden teşekkürler.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir;

Canlı hayvanları koruyan sertifikalar

Hayvansal ürün içermeyen outdoor teknolojileri


vegan outdoor

Vegan Ne Demek?

Veganlık çoğu yerde bir beslenme şekli olarak ifade ediliyor olsa da aslında oldukça derin bir felsefeye sahip olan bir tür yaşam biçimidir. Veganlar türler arasındaki her türlü ayrımcılığı reddeder, sömürünün her haline karşıdır. Vegan bireyler, duyguları olan, acıyı hisseden, etrafında olup bitenleri algılayabilen her türlü canlıya saygı duyar ve onlardan faydalanmayı reddeder. Et, süt, yumurta, bal gibi hayvanların endüstriyel düzende köleleştirilmesine sebep olan hayvansal ürünleri tüketmedikleri gibi hayvansal içeriğe sahip olan yün, deri, kaşmir gibi materyalleri de kullanmazlar. Aynı zamanda gözlerini kör edecek kadar küçük yazılmış ürün içeriklerini okumaya üşenmeyen veganlar, hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünleri de kullanmaktan imtina ederler. Veganlık hakkında ayrıntılı bilgi için Veganlık Ne Demektir? yazısını okuyabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar