Veganlar için vegan yiyecek bulmanın en zor şey olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Gerçek zorluk vegan outdoor ürünler bulmaya çalıştığımızda başlıyor. Çünkü outdoor ürünlerin koruyuculuklarını ve performanslarını artırmak için sektörde çok sayıda hayvansal içerik kullanılıyor. Bunlar arasında en bilinenler yün, kaz tüyü, deri gibi malzemelerken aslında hayvansal içerikler kullanılan yapıştırıcılara kadar uzanıyor. Vegan outdoor ürünler bulmanın zorluğu outdoor aktiviteler için geçerli olduğu kadar bu durum vegan seyahatleri de bir hayli zorlaştırabiliyor. Ama neyse ki günümüzde vegan ürünlere olan talep arttıkça birçok firma hayvansal ürünler içermeyen teknolojilere de yönelmiş durumda. Bir gün her şeyin vegan olduğu bir dünyada uyanmak en büyük hayalimiz.

O gün gelene kadar bu sayfada vegan olduğunu markalarla teyit ettiğim outdoor markalarını ve modellerini listeleyerek ekipman arayışında olanlara yardımcı olmaya çalışacağım. Bu listeyi çıkarabilmek için yaklaşık 40 markayla görüştüm. Bu markalardan bazıları vegan outdoor ürünleriyle ilgili son derece kapsamlı açıklamalar yaparken bazıları bu konu hakkında çok fazla bilgilerinin olmadığını belirttiler. Bazı markalar talep üzerine detaylı inceleme yapıp geri döneceklerini söylediler. O yüzden listeyi zaman içinde güncelleyeceğim. Bazı markalar da çok fazla ürünleri olduğunu ve vegan olanları ayırmanın mümkün olmadığını belirttiler. Sizin de bildiğiniz ve vegan olduğunu doğruladığınız outdoor ürünler varsa lütfen yorumlar kısmında paylaşın. Onları da teyit edip listeye ekleyelim.

Vegan Outdoor Ayakkabı Modelleri

Marka: ASOLO

vegan outdoorAsolo vegan ürünler hakkında yönelttiğim tüm sorulara son derece ilgiyle cevap vererek her seferinde vegan olan ayakkabılarının tam listesini ve bununla birlikte ürünlerle ilgili teknik bilgileri de paylaştı. Onlarca firmayla yaptığım görüşmelerde, bu kadar ilgiyle cevap veren markaların duyarlılıklarını özellikle belirtmek istiyorum. Bu, farkındalığın oluşması ve vegan outdoor ürünlerin piyasada yer bulması adına son derece önemli bir adımdır. Zaten ayakkabılarından son derece memnundum bir de bu tavırlarıyla bir kez daha kendilerine hayran bıraktılar. Asolo’nun vegan olduğunu belirttiği ayakkabıların listesini aşağıda görebilirsiniz.

vegan outdoor

Asolo Vegan Ayakkabı Modelleri:
Manaslu Gv
AFS 8000Comp XT Petzl
6B+ Gv
Path Gv
Runout Gv
Eiger GV

 

Marka: MERRELL
Merrel’ın sitesinde doğrudan ‘Vegan Friendly’ ayakkabı seçenekleri mevcut. Böyle bir şey yapmış olmaları gerçekten çok güzel.

Merrell Vegan Ayakkabı Modelleri:

Vegan kadın ayakkabılarına linkten ulaşabilirsiniz.
Vegan kullanıma uygun erkek ayakkabılarına linkten ulaşabilirsiniz.

Marka: KEEN
vegan outdoor
Keen markasının ne yazık ki çok fazla vegan ayakkabı seçeceği yok. Fakat onlar da sitelerinde vegan sekmesine yer veren markalardan.

Keen Vegan Ayakkabı Modelleri:

Vegan ayakkabı modellerine linkten ulaşabilirsiniz.

Marka: MAMMUT
Mammut ayakkabıları için artık vegan bir liste ayrım yapmadıklarını belirterek en son 2016 senesinde hazırladıkları vegan listelerini gönderdiler. Bu şu anlama geliyor, listedeki ayakkabıların çoğunu vitrinlerde göremeyebilirsiniz.

Mammut Vegan Ayakkabı Modelleri:

Nordwand 2.1
High Eiswand GTX
Eisfeld High GTX
Magic Peak High GTX
Magic Advanced High GTX
Comfort High GTX
SURROUND Women
T Aenergy GTX
Ultimate Low GTX
Blackfin II High WP
Runbold Tour Mid WP
Sloper Low Canvas
Sloper Low Denim
MTR 201 Dyneema Tech Low Men
MTR 201-II Boa Low
MTR 201-II Max Low
MTR 141 Pro Low GTX
MTR 71 Trail Low GTX
MTR 71 Trail Low

Marka: JACK WOLFSKİN
Jack Wolfskin, ayakkabılarında gerçek deri kullanmadıklarını ancak kullandıkları yapıştırıcıların hayvansal içerik ihtiva edip etmediğinden emin olmadıklarını söyledi.

Vegan Sırt Çantası Modelleri

Marka: LOWE ALPINE
Markadan açıklama bekleniyor.

vegan outdoor

Marka: JACK WOLFSKİN
Jack Wolfskin, çantalarında gerçek deri kullanmadıklarını ancak kullandıkları yapıştırıcıların hayvansal içerik ihtiva edip etmediğinden emin olmadıklarını söyledi.

Vegan Outdoor Giyim Modelleri

Marka: MARMOT

vegan outdoor

Kutupayısı Rüya Takımı üyesi Yavuz Gültekin

Marmot markasının kaz tüyü içeren eden ürünler haricindeki sentetik giyim ürünleri vegan kullanıma uygun. Kaz tüyü ürünler için de, üretimlerin hiçbir sürecinde hiçbir canlı hayvana zarar verilmediğini ve eziyet edilmediğini doğrulayan RDS sertifikasına sahipler.

Marmot Vegan Giyim Modelleri

Yukarıdaki açıklamaya ek olarak, Marmot’un özellikle Featherless ceketleri kaz tüyüne muadil olarak geliştirilmiş sentetik teknolojisine sahip.

Marka: RAB

vegan outdoor Rab, kaz tüyü ihtiva eden ürünler haricindeki giyim ürünlerinin vegan kullanıma uygun olduğunu belirtti. Aynı zamanda kaz tüyü ürünler için de, üretimlerin hiçbir sürecinde hiçbir canlı hayvana zarar verilmediğini ve eziyet edilmediğini doğrulayan RDS sertifikasına sahip olduklarını belirttiler.

Marka: PATAGONIA

vegan outdoor
Patagonia, yazdığım maile en açıklayıcı ve en uzun cevabı veren markalardan biriydi. Yazdıkları mailde kaz tüyü kullandıkları ürünlerinin vegan olmadığını ancak kullandıkları tüylerin çok büyük bir kısmını yastık, yorgan gibi atılmak yerine kendilerine bağışlanan ürünlerden geri dönüşüm yoluyla elde ettiklerini belirttiler. Bunun yanında bazı sentetik ürünlerinde de aynı şekilde minimal miktarda kaz tüyü olabileceğini söylediler.

Geri dönüştürülmüş kaz tüyü değil de normal kaz tüyü kullanılan ürünlerinin de TDS denilen ve tüyleri kullanılan hayvanların iyi bakıldığını belgeleyen standartlara uygun olarak üretildiğini söylediler. Yün kullandıkları ürünleri için de TDS standartlarına uygun üretim yapıyorlarmış.

vegan outdoor

Patagonia tırmanış ekibinden Anne Gilbert Chase

Bunlara ek olarak, Clean Color serilerinde doğal boyalarla üretim yaptıkları için boyaların bir kısmını aşırı nüfuslu, fazla üremiş böceklerden elde ettiklerini dolayısıyla bu serinin vegan kullanıma uygun olmadığını belirttiler. Doğal boyama yöntemleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Bunun dışında kalan ürünlerindeyse hayvansal içerik barındırabilecek yapıştırıcılar kullanmadıklarını dolayısıyla kalan ürünlerin vegan kullanıma uygun olduğunu söylediler.

Marka: JACK WOLFSKİN
Jack Wolfskin, tüy ve yün içeren bazı çorap, iç çamaşırı ve genel giyim ürünleri dışındaki ürünlerinin veganlar için uygun olduğunu belirtti.

Marka: DARE2B
Ürünlerinin ve yapımlarında kullanılan yapıştırıcıların ve içeriklerin vegan kullanıma uygun olup olmadığı konusunda bir ayrım yapmalarının mümkün olmadığını belirtti.

Marka: THE NORTH FACE
The North Face, ürünlerinin vegan olup olmadıklarından emin olmadıklarını, bununla ilgili bir çalışma yapacaklarını belirtti. Ancak The North Face’in hiçbir canlı hayvana zarar verilmediğini ve eziyet edilmediğini doğrulayan RDS sertifikasına sahip olduğunu belirteyim. Buna ek olarak Thermoball ceketleri kaz tüyüne muadil olarak geliştirilmiş sentetik teknolojisine sahip.

Vegan İçlik Modelleri

Marka: PUHU

vegan outdoor

Puhu içliklerin yün içermeyen ürünleri vegan kullanıma uygundur.

Puhu Vegan İçlik Modelleri
Vegan kadın içliklerine linkten ulaşabilirsiniz.
Vegan erkek içliklerine linkten ulaşabilirsiniz.

Vegan Termos Modelleri

vegan outdoor

Marka: STANLEY

Stanley Vegan Termos Modelleri
Stanley, tüm ürünlerinin vegan kullanıma uygun olduğunu belirtti.

Stanley termosların dünyanın en başarılı termoslarından olduğunu ve ömür boyu garantili olduğunu da bu vesileyle hatırlatmış olalım.

 

 

Vegan Çakı Modelleri

Marka: VICTORINOX

vegan çakı modelleri

Victorinox, tüm çakılarının hayvansal içerik olmadan üretildiğini belirtti. Aynı zamanda çoğu Victorinox çakının gövde kısmının Cellidor denilen yenilenebilir organik bir plastikten yapıldığını hatırlatalım.

Çakı kılıfları içinse üç farklı seçenekleri bulunuyor. Gerçek deri, suni deri ve diğer seçenekler. Bu kılıflar arasında gerçek deri dışındaki ürünler vegan kullanıma uygun.


Canlı hayvanları koruyan sertifikalar

Hayvansal ürün içermeyen outdoor teknolojileri


vegan outdoor

Vegan Ne Demek?

Veganlık çoğu yerde bir beslenme şekli olarak ifade ediliyor olsa da aslında oldukça derin bir felsefeye sahip olan bir tür yaşam biçimidir. Veganlar türler arasındaki her türlü ayrımcılığı reddeder, sömürünün her haline karşıdır. Vegan bireyler, duyguları olan, acıyı hisseden, etrafında olup bitenleri algılayabilen her türlü canlıya saygı duyar ve onlardan faydalanmayı reddeder. Et, süt, yumurta, bal gibi hayvanların endüstriyel düzende köleleştirilmesine sebep olan hayvansal ürünleri tüketmedikleri gibi hayvansal içeriğe sahip olan yün, deri, kaşmir gibi materyalleri de kullanmazlar. Aynı zamanda gözlerini kör edecek kadar küçük yazılmış ürün içeriklerini okumaya üşenmeyen veganlar, hayvanlar üzerinde test edilmiş ürünleri de kullanmaktan imtina ederler. Veganlık hakkında ayrıntılı bilgi için Veganlık Ne Demektir? yazısını okuyabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad