tds standardı

TDS (Traceable Down Standard) Nedir?

TDS standardı , ürün üretimlerinde endüstriyel amaçla tüyleri kullanılan canlıların doğumlarından itibaren, çiftliklerde yetiştirilme süreçlerine ve tüylerinin alınmasına kadarki tüm aşamada insanlık dışı muameleye maruz kalmadığının garantisini vermek ve bu durumu denetlemek için oluşturulmuş standartlardır. Tüm bu süreç şeffaflık ilkesine bağlı olarak izlenebilir.

TDS Standardı Neleri Sağlar?

Bilindiği üzere sektörde kullanılan tüyler beslenme amaçlı üretilen hayvanlardan alınmaktadır. Bu zincirin içinde bazı hayvanlar zorla beslenme veya canlı olarak yolunma gibi kötü muamelelere maruz kalabilmektedir. Bu standardın başlıca amacı süreç içinde tüyleri kullanılan canlıların üretim ve beslenmelerinde insanlık dışı muameleye maruz kalmasını önlemek, iyi koşullarda yaşadıklarını garantilemektir. Aynı zamanda standartlar gereği üreticiden tüketiciye kadarki sürecin takip edilebilir olması gerekmektedir. Yani hayvanların insanlık dışı muameleye maruz bırakılmadıklarının belgelerle ispat edilebiliyor olması gerekir. Yani TDS Standardının amaçlarını kısaca şöyle sıralayabiliriz;

  • Hayvanların canlı yolunmasını önler.
  • Hayvanlara iyi muamele edilmesini öngörür.
  • Tüm sürecin şeffaf olmasını sağlar.
  • Sürecin izlenebilir olmasını sağlar.

TDS Standardının Faydaları

TDS standardı gibi standartların hayvan hakları konusunda hassas olan kullanıcıların markalar arasında seçim yapmasını kolaylaştırırken sektördeki farkındalığı da arttırdığını söyleyebiliriz. Özellikle son zamanlarda bu farkındalığın artmasıyla birlikte ekipman üreticileri de hayvansal ürünler yerine farklı alternatifleri değerlendirmeye başladılar. Bu sayede ilerleyen zamanlarda hayvanlar sektördeki zincirden tamamen çıkartılabilir.

Fotoğraf: Scott Van Daalen

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: