Canlı Hayvanlara Zarar Verilmeden Yapılan Üretimler

Canlı Hayvanlara Zarar Verilmeden Yapılan Üretimler

Veganlar için outdoor faaliyetlerde ekipman seçimi son derece zor olabiliyor. Çünkü birçok firma ürünleri arasında vegan / vegan değil ayrımı yapmadığı gibi bazı ürünleri görünürdeki farklılıklardan yola çıkarak diğerlerinden ayırt etmek de oldukça zor. Bunun yanında her ne kadar gelişen teknoloji çeşiti alanlarda vegan ürünlerin üretimini artırsa da hala bazı faaliyetler için alternatif vegan ekipmanlar bulunmuyor. Eğer siz de outdoor faaliyetlerinizde kullanmak üzere vegan ürünler seçecekseniz ve yaptığınız faaliyete uygun vegan outdoor malzeme bulamıyorsanız o halde mümkün olduğunca hayvanlara zarar vermeden üretim yapan ve bunu bir sömürü faaliyetine dönüştürmemek için çalışan firmaları bulmanız gerekecektir. Tabii hayvanlara zarar vermeyen sertifikalar denildiğinde”Hayvanlara zarar vermeme” konusu etik açıdan tartışılabilir. Aslında kişisel olarak benim de desteklediğim bir ifade biçimi olduğu söylenemez.

Ama bu kavram ortada gerçekleşmesi gereken bir aktivite varsa ve başka bir alternatif de bulunamıyorsa kötünün iyisi olarak kalmaya devam edecek. Ancak eğer imkanımız varsa, asıl amacımız her koşulda hayvan sömrüsüne karşı durmak olmalıdır. Eğer vegan ürünler bulamıyorsanız en azından canlı hayvanlara üretimin hiçbir aşamasında zarar vermediğini belirten ve konuyla ilgili sertifikalara sahip olan markaların ürünlerini kullanabilirsiniz. Peki hayvanlara zarar vermeyen sertifikalar nelerdir ve anlamları nelerdir?

Hayvanlara Zarar Vermeyen Sertifikalar

RDS (Responsible Down Standard) Sertifikası Nedir?

RDS standardı kaz, ördek ve benzeri tüyleri endüstriyel amaçla kullanılan kuşların tüylerinin canlı olarak yolunmasını engellemeyi ve bu kuşların üretim ve beslenme süreçlerinde insanlık dışı muameleye maruz kalmasını önlemek amacıyla geliştirilmiş bağımsız standartlardır. Daha fazla bilgi almak için RDS Standartları hakkında ayrıntılı bilgiler yazısını okuyabilirsiniz.

TDS (Traceable Down Standard) Sertifikası Nedir?

TDS, ürün üretimlerinde endüstriyel amaçla tüyleri kullanılan canlıların doğumlarından itibaren, çiftliklerde yetiştirilme süreçlerine ve tüylerinin alınmasına kadarki tüm aşamada insanlık dışı muameleye maruz kalmadığının garantisini vermek ve bu durumu denetlemek için oluşturulmuş standartlardır. Tüm bu süreç şeffaflık ilkesine bağlı olarak izlenebilir. Bu sertifika hakkında ayrıntılı bilgi almak için TDS Standartları hakkında bilgiler yazısına göz atabilirsiniz.


Hayvansal ürünler içermeyen outdoor teknolojileri hakkındaki yazıma buradan ulaşabilirsiniz.
Vegan outdoor ürün ve marka listesi için buraya göz atabilirsiniz.

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar