Hayvanlara zarar vermeyen sertifikalar

Canlı Hayvanlara Zarar Verilmeden Yapılan Üretimler

Veganlar için outdoor faaliyetler için ekipman seçimi son derece zor olmaktadır. Çünkü birçok firma ürünleri arasında vegan / vegan değil ayrımı yapmadığı gibi bazı ürünleri diğerlerinden ayırt etmek de oldukça zordur. Bunun yanında bazı faaliyetler için ne yazık ki alternatif vegan ekipman bulunamayabilir. Eğer siz de outdoor ürün seçecekseniz ve yaptığınız faaliyete uygun vegan ürün bulamıyorsanız o halde mümkün olduğunca hayvanlara zarar vermeden iş yapan ve bunu bir sömürü faaliyetine dönüştürmemek için çalışan firmaları bulmanız gerekecektir. Bunun için de canlı hayvanlara üretimin hiçbir aşamasında zarar vermediğini belirten ve konuyla ilgili sertifikalara sahip olan markaların ürünlerini kullanabilirsiniz. Peki hayvanlara zarar vermeyen sertifikalar nelerdir ve anlamları nelerdir?

Hayvanlara Zarar Vermeyen Sertifikalar

RDS (Responsible Down Standard) Sertifikası Nedir?

RDS standardı kaz, ördek ve benzeri tüyleri endüstriyel amaçla kullanılan kuşların tüylerinin canlı olarak yolunmasını engellemeyi ve bu kuşların üretim ve beslenme süreçlerinde insanlık dışı muameleye maruz kalmasını önlemek amacıyla geliştirilmiş bağımsız standartlardır. Daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

TDS (Traceable Down Standard) Sertifikası Nedir?

TDS, ürün üretimlerinde endüstriyel amaçla tüyleri kullanılan canlıların doğumlarından itibaren, çiftliklerde yetiştirilme süreçlerine ve tüylerinin alınmasına kadarki tüm aşamada insanlık dışı muameleye maruz kalmadığının garantisini vermek ve bu durumu denetlemek için oluşturulmuş standartlardır. Tüm bu süreç şeffaflık ilkesine bağlı olarak izlenebilir.

Vegan outdoor ürün ve marka listesi için buraya göz atabilirsiniz.

Fotoğraf: Alex Blăjan

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: