Veganlık Ne Demektir ?

Veganlık Ne Demektir ?

Veganlık çoğu yerde bir beslenme şekli olarak ifade ediliyor olsa da aslında veganizm oldukça derin bir felsefeye sahip olan bir tür yaşam biçimidir. Çoğu insan veganları aşırı ve gereksiz duyarlı olmakla suçlarken bu yaşam biçimini tercih eden insanların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Gerek şimdiye kadar bize öğretilen şeyler gerekse et yemeye olan temelsiz inancımız vegan yaşam biçimine karşı ön yargılı olmamıza sebep oluyor. Ama kim ne derse desin veganlık ‘et yemeden hayat mı geçer, ne yani şimdi ot mu yiyorsunuz, bitkilerin de canı var o zaman siz canisiniz’ önermelerinin biraz ilerisinde bir yaşam biçimi. Hatta öyle ki geleceğin vegan olduğu da artık bilinen ve kabul edilen bir gerçek. Peki geniş anlamıyla veganlık ne demektir hiç düşündünüz mü? Şimdi ön yargılarınızı mümkün olduğunca zihninizden uzaklaştırın. Milyonlarca insanın son derece gerekli ve faydalı bulduğu, bu faydaları bilimsel verilerle ve çalışmalarla temellendirdiği bu yaşam şeklini tanımaya çalışın.

Veganlık Ne Demektir?

Veganlık kısaca türler arasındaki her türlü ayrımcılığın reddedildiği, sömürünün her haline karşı olan bir kavramdır. Vegan bireyler, duyguları olan, acıyı hisseden, etrafında olup bitenleri algılayabilen her türlü canlıya saygı duyar ve onlardan faydalanmayı reddeder. Et, süt, yumurta, bal gibi hayvanların endüstriyel düzende köleleştirilmesine sebep olan hayvansal ürünleri tüketmedikleri gibi hayvansal içeriğe sahip olan yün, deri, kaşmir gibi materyalleri de kullanmazlar. Aynı zamanda gözlerini kör edecek kadar küçük yazılmış ürün içeriklerini okumaya üşenmeyen veganlar, hayvanlar üzerinde test edilmiş kozmetik ürünler başta olmak üzere başka birçok ürünü de kullanmaktan imtina ederler. Bir insan neden vegan olur noktasında fikir edinmek adına bir vegan olarak neden vegan olduğuma dair yazımı okuyabilirsiniz.

Vejetaryen ve Vegan Arasındaki Fark Nedir?

Vejetaryenler yalnızca hayvanları yemeyi reddederken veganlar hem hayvanları yemeyi hem de onlardan faydalanmayı bütünüyle reddedenler. Yani vejetaryenler sadece herhangi bir hayvanın etini yemezken veganlar süt, peynir, bal, yumurta, yün gibi hayvanlardan doğrudan veya dolaylı olarak sömürü yöntemiyle elde edilen içerikleri de kullanmazlar.

Vegan Olmak Sağlıksız Değil Mi?

Sağlıklı olmayan tek şey insanın düzensiz bir şekilde ihtiyacı olandan fazlasını tüketmesi ve ihtiyacı olanı tüketmemesidir. Sağlıklı, düzenli ve bilinçli bir bitli temelli beslenmenin kişiye zararından çok faydası olduğu gibi bu şekilde oluşturulmuş bir beslenme düzeni ekosistem için de oldukça gereklidir.

Et yemenin çok sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız, süt içmekte bir zarar görmüyorsanız, veganların vitaminsiz kaldığına inanıyorsanız, bugüne kadar ilaç sektörü üzerine hiç düşünmediyseniz, alışkanlıklarımıza hiç objektif olarak bakma fırsatınız olmadıysa, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerden bir haberseniz, hem vegan beslenme ile ilgili sağlık endişelerinizi gidermek ve vegan beslenmenin aslında oldukça sağlıklı olduğunu görebilmek için hem de işin etik tarafını sorgulamak için inceleyebileceğiniz uluslararası çalışmaların yanında Türkiye’deki vegan doktorların çalışmalarına ve görüşlerine de göz atabilirsiniz. Özellikle Oğuzcan Kınıkoğlu‘nun web sitesini ve Murat Kınıkoğlu’nun YouTube hesabını takip etmenizi tavsiye ederim. Aynı şekilde Dr. Suat Erus’un YouTube Kanalını ve Kolay Vegan web sitesini inceleyerek sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

Vegan yaşam biçimini daha yakından tanıyabilmek için izlenebilecek belgeseller

  • What The Health (Türkçe altyazılı)
  • Earthlings (Türkçe altyazılı)
  • Cowspiracy (Türkçe altyazılı)
  • Gary Yourofsky Hayatınızda Duyabileceğiniz En İyi Konuşma (Türkçe altyazılı)
  • Forks Over Knifes (Türkçe altyazılı – Netflix)
  • Gamechangers (Türkçe altyazılı – Netflix)

Vegan Patates YouTube Kanalı

Veganlık ve vegan yaşam hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki linkten vegan yaşam ve sağlık kanalı Vegan Patates YouTube kanalına abone olabilir ya da Spotify ve iTunes üzerinden podcastlerimizi takip edebilirsiniz.

Vegan Patates Youtube Kanalı’na abone ol! 

Podcast Kanalları

Vegan Patates Spotify Podcast’ini takip et!

Vegan Patates’i iTunes’ta takip et!

Google Podcast üzerinden Vegan Patates dinle


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar