veganlık ne demektir

Veganlık Ne Demektir ?

Veganlık çoğu yerde bir beslenme şekli olarak ifade ediliyor. Aslında veganizm oldukça derin bir felsefeye sahip olan bir tür yaşam biçimidir. Çoğu insan veganları aşırı ve gereksiz duyarlı olmakla suçlarken bu yaşam biçimini tercih eden insanların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Gerek şimdiye kadar bize öğretilen şeyler gerekse et yemeye olan temelsiz inancımız vegan yaşam biçimine karşı ön yargılı olmamıza sebep oluyor. Ama kim ne derse desin veganlık ‘et yemeden hayat mı geçer, ne yani şimdi ot mu yiyorsunuz, bitkilerin de canı var o zaman siz canisiniz’ önermelerinin biraz ilerisinde bir yaşam biçimi. Peki geniş anlamıyla veganlık ne demektir hiç düşündünüz mü? Şimdi ön yargılarınızı mümkün olduğunca zihninizden uzaklaştırın. Milyonlarca insanın son derece gerekli ve faydalı bulduğu bu yaşam şeklini tanımaya çalışın.

Veganlık Ne Demektir?

Veganlar türler arasındaki her türlü ayrımcılığı reddeder, sömürünün her haline karşıdır. Vegan bireyler, duyguları olan, acıyı hisseden, etrafında olup bitenleri algılayabilen her türlü canlıya saygı duyar ve onlardan faydalanmayı reddeder. Et, süt, yumurta, bal gibi hayvanların endüstriyel düzende köleleştirilmesine sebep olan hayvansal ürünleri tüketmedikleri gibi hayvansal içeriğe sahip olan yün, deri, kaşmir gibi materyalleri de kullanmazlar. Aynı zamanda gözlerini kör edecek kadar küçük yazılmış ürün içeriklerini okumaya üşenmeyen veganlar, hayvanlar üzerinde test edilmiş kozmetik ürünler başta olmak üzere başka birçok ürünü de kullanmaktan imtina ederler.

Vejetaryen ve Vegan Arasındaki Fark Nedir?

Vejetaryenler hayvanları yemeyi reddederken veganlar hayvanları yemeyi ve onlardan faydalanmayı reddedenler. Yani vejetaryenler herhangi bir hayvanın etini yemezken veganlar süt, peynir, bal, yumurta, yün gibi hayvansal içerikli ürünleri de kullanmazlar.

Vegan Olmak Sağlıksız Değil Mi?

Sağlıklı olmayan tek şey insanın düzensiz bir şekilde ihtiyacı olandan fazlasını tüketmesi ve ihtiyacı olanı tüketmemesidir. Sağlıklı, düzenli ve bilinçli bir vegan beslenmenin kişiye zararından çok faydası olduğu gibi ekosistem için de oldukça gereklidir.

Et yemenin çok sağlıklı olduğunu düşünüyorsanız, süt içmekte bir zarar görmüyorsanız, veganların vitaminsiz kaldığına inanıyorsanız, bugüne kadar ilaç sektörü üzerine hiç düşünmediyseniz, alışkanlıklarımıza hiç objektif olarak bakma fırsatınız olmadıysa, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerden bir haberseniz bir fikir edinmek adına lütfen bu yazıya da bir göz atın.

Vegan yaşam biçimini daha yakından tanıyabilmek için izlenebilecek belgeseller

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

error: içerik korunuyor
%d blogcu bunu beğendi: