Tur Bisikleti Seçimi Nasıl Olmalı?

Tur Bisikleti Seçimi Nasıl Olmalı?

Günümüzde bisikletle seyahat etmek isteyenlerin sayısı arttıkça farklı taleplere cevap verebilmek amacıyla fiyatları çok uygundan başlayarak bir araba parasına kadar uzanan bir aralıkta birbirinden farklı özelliklerde tur bisikletleri satılıyor. Tabii verilen para arttıkça bisiklette sahip olunan imkanlar da artıyor ama yine de bu kadar pahalı bisikletler seçme zorunluluğu yok. Tur bisikleti seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken şeyler  tamamen size kalmış. Bu yazıda dikkat etmeniz gereken başlıca şeylerden bahsediyorum.

Tur Bisikleti Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tur bisikleti seçimi yaparken önem verilmesi gereken başlıca şey minimum sorun yaşatacak bir bisiklet seçimi yapmaktır. Yaşanması muhtemel sorunlar tura devam etmenizi engellememeli mümkünse kolayca sizin tarafınızdan veya dünyanın herhangi bir yerindeki bir bisikletçi tarafından çözülebiliyor olmalıdır.

Bisikleti seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer şey ise öncelikler ve ihtiyaçlar olmalı. Yapılacak turun özellikleri dikkatle hesaplanmalı. Farklı tur bisikletleri incelenmeli, farklı özellikleri göz önünde bulundurularak avantaj ve dezavantajları değerlendirilmeli. Aynı şey bisiklet çantası seçimleriniz için de geçerli.

Turunuzu nereye yapacaksınız, iklim şartları nasıl olacak, ömürlük bir bisiklet mi istiyorsunuz, bisikletle ilgili yaşayacağınız problemlerle nasıl başa çıkabileceğinizi biliyor musunuz, bisiklet seçiminize göre yanınızda taşımanız gereken şeylerde bir artış olacak mı… Bu ve benzeri sorulara cevap vererek tur bisikleti seçiminizi yapmalısınız.

Bu seçimi yaparken bisikletinizin kadrosundan çanta taşıyıcılarınıza kadar her ayrıntıyı ince eleyip sık dokumakta ve gerçekten ihtiyacınız olan bisikleti bulmakta fayda var.

Ben alışverişlerimde her daim ‘ucuz mal alacak kadar zengin değilim’ dediğim için seçimim de her zaman ihtiyaçlarıma tam anlamıyla cevap veren, uzun yıllar boyunca minimum sorun yaşayarak kullanabileceğim bir bisiklet almaktan yanaydı. O yüzden sevgili Bisiklet Gezgini’nin de yönlendirmesiyle Koga’yı seçtim. Aldığım bisikletin ömürlük olmasını ve minimum sorun çıkarmasını istediğim için vites sistemi açısından rohlofflu, zincir yerine de kayışlı bir bisikleti tercih ettim. Bunun dışında alanında iyi olduğunu bildiğim profesyonel markaların lastiklerini tercih ettim. Ve 10 ay süren seyahatim boyunca en ufak bir sorun dahi yaşamadım.

Tur Bisikleti Seçimi Yaparken Dikkat Edilecek Bazı Teknik Ayrıntılar

Kadro Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Bisiklet yolculuğunuz süresince en değerli varlığınız bisikletiniz olacağı için kadronuzun sağlam olmasında fayda var. Sağlamlık söz konusu olduğunda çelik kullanılan bisikletlerin ağırlığı da bağlantılı olarak artıyor. Tur esnasında dayanıklılık önemli olduğu kadar hafiflik de önemli. Alüminyum kadroya sahip bisikletlerin ise profesyonel olması ve yük taşımaya uygun olması nedeniyle fiyatları da artıyor. Kadronun dayanıklılığı sadece yeni bir bisiklet alırken değil aynı zamanda kendi bisikletinizi tur bisikletine dönüştürmek istediğinizde de dikkat etmeniz gereken ayrıntılardan.

Gidon ve Elcik Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Uzun bir seyahatte gidon ve elciklerinizin vücut ve duruşunuza uygun olarak seçilmiş olması sizi türlü ağrılardan ve deformasyonlardan koruyacaktır. O nedenle bunları kaliteli seçmenizin yanında mutlaka deneyerek seçin. Uzun yol turcuları genelde birden fazla duruşa imkan sağlaması sebebiyle kelebek gidon tercih ediyor.

Taşıma Demiri Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Taşıma demirleriniz bisikletinizi seçerken en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden bir diğeri. Bu eklentinin de tıpkı kadronuz gibi hem yüke dayanıklı olması hem de hafif olması gerekir. Bisikletin önünde ve arkasında yer alan bagaj taşıyıcılar dengenin sağlanması için önemlidir.

Eğer bisikletinize daha sonradan taşıma demiri ekletmeyi düşünüyorsanız kadronuza açtırmanız gereken delikler olduğunu unutmayın. Ve bu demirlerin aynı anda hafif aynı anda yük taşımaya el verişli olduğundan emin olun. Genelde tur bisikletlerinde tercih edilen Tubus marka bagaj taşıyıcıların taşıma kapasitesi 40 kg’dır. Tubus bagaj taşıyıcılar çelik olmalarına rağmen hem çok dayanıklıdırlar hem de alüminyum kadar da hafiftirler.

Lastik Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Lastik patlaması uzun turlarda en sık görülen can sıkıcı şeylerden biridir. Lastiklerinizi profesyonel markaların uzun turlara uygun olarak üretilmiş lastiklerinden seçmeniz bu sorunu çok büyük oranda atlatmanızı sağlayacaktır. Asfalt için, toprak yol için üretilmiş farklı teknolojilerde lastikler bulunur. Turunuz için en uygun olan lastiğe karar verip bunlar arasından bir seçim yapabilirsiniz.

26” tekerler düz yolda 28” olanlara nazaran biraz daha çaba gerektirse de küçük olmalarına rağmen yokuşlarda size büyük bir kolaylık sağlarlar. Aynı zamanda 28” lastikleri dünyanın her yerinde kolayca bulamayabilirsiniz. Ama 26” lastik, jant ve jant teli dünyanın her yerinde kolaylıkla bulunabilir.

Sele Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Tur boyunca yaşanan ağrılardan biri de popo ağrısıdır. Uzun süre üzerinde yol alacağınız seleyi doğru seçmenin tur kalitenizi ne ölçüde etkileyeceğini tahmin bile edemezsiniz. Genelde jel selelerin yumuşak olmaları nedeniyle çok rahat olduklarını düşünebilirsiniz. Ancak bu doğru değil. Dünya üzerindeki bisiklet turcularının hemen hepsi jelli olmayan, hatta aksine tahta gibi olan Brooks deri sele tercih ediyorlar. Çünkü Brooks sele uzun süre kullanımlarda poponun şeklini alarak son derece rahat bir sürüş imkanı tanıyor. Bu arada aklınızda olsun Brooks selenin vegan seçenekleri de var.

Çanta Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Çantalarınızı sıradan bir çantadan çok evinizi taşıdığınız küçük bagajlar olarak düşündüğünüzde ne kadar önemli olduklarını anlayacaksınız. Çantaların içinde taşıdığınız sınırlı sayıdaki her şey turunuz boyunca sizin için son derece önemli olacak. Özellikle çantalarınız içindeki kuru giysilerinizin kuru kalması hayati öneme sahip. O nedenle çantalarınız mutlaka su geçirmez ve darbeye dayanıklı çantalar olmalı. Çantalarınızı taşıma demirlerinize takabileceğiniz sistemlere sahip çantalar tercih etmeniz çantanın bisikletinize tutunması açısından oldukça önemli.

Fren Seçimi Yaparken Dikkat Edilecekler

Disk fren, çok hızlı ısınması nedeniyle bir süre sonra işlevini kaybeder. O nedenle uzun yokuş inişlerinde oldukça tehlikeli hale gelebilir. Jant frenleri ise bu açıdan daha kullanışlıdır. Disk frenlerde uzun inişlerde sıcaklığı düşürerek sağlıklı bir iniş imkanı sunan ice tech teknolojileri de mevcuttur. Disk fren seçimlerinde ısınmayı ödeyen bu gibi etkilere dikkat edilmelidir.

Rohloff ve Pinion Vites Sisteminin Avantajları

Rohloff ve Pinion kapalı vites sistemleridir. Bu sistemlerden Rohloff arka lastikte pinion ise pedal kısmında yer alır. Bu iki vites sisteminin en önemli özellikleri az bakım gerektirmeleri ve dış etkenlerden etkilenmedikleri için kirlenmemeleri, tozlanmamalarıdır. Çamur, toz ve benzeri etkenlerden etkilenmezler.

Rohloff vites sisteminin yağını her 5000 km’de bir değiştirmek yeterlidir. Böylece en az 100.000 km kullanabilirsiniz.

Tur Bisikleti Seçimi Yaparken Dikkat Edilecek Bazı Teknik Olmayan Ayrıntılar

Eğer seyahatiniz boyunca toplu taşımayı çok sık kullanacağınızı düşünüyorsanız toplu taşıma olanaklarından kolayca ve az bütçeyle faydalanabileceğiniz bir bisikleti seçmeniz gerekir. Bunun için de en doğru seçim katlanır bisiklet olacaktır. Ben henüz deneyemedim ama katlanır bisiklet ve sırt çantası kombinasyonuyla seyahat eden onlarca insan var. Üstelik bu kombinasyonda canınız sıkıldığında, yorgun hissettiğinizde veya o gün sürmek istemediğinizde eşyalarınızı kolayca yanınıza alıp otostop çekebilir, trene, otobüse binebilirsiniz. Dünyanın hemen her yerindeki toplu taşıma araçlarında katlanır bisikletler için ekstra ücret talep edilmemektedir. Bu açıdan ekstra bir bütçe ayırmanız gerekmez.

Eğer turunuzun bir kısmını bisikletle yapıp kalan kısmına başka bir ulaşım şekliyle devam etmeyi düşünüyorsanız ve bisikletinizi geri gönderme masraflarını karşılama gibi bir niyetiniz yoksa mümkün mertebe sorun çıkarmayacak ama arkanızda bıraktığınızda da üzülmeyeceğiniz bir bisiklet seçmekte fayda var.

Her ne olursa olsun bisikletle seyahat etmenin avantajları olduğu kadar dezavantajları olduğunu unutmayalım.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar