Türkiye’den 3 Keyifli Macera Rotası

Türkiye’den 3 Keyifli Macera Rotası

Birçoğunuzun sosyal medyadan (özellikle YouTube’dan) tanıdığı benim de uzun yıllardır severek takip ettiğim sevgili arkadaşım Erkin Yeşil, sosyal medya adıyla Deneme Tahtası, yakın zamanda Türkiye’nin Macera Rotaları isimli bir kitap çıkardı. Erkin’in bir sene içinde Türkiye’nin farklı bölgelerine yaptığı motosiklet turlarının rotalarını paylaştığı kitabında gerçekten birbirinden güzel rotalar var. Ben de bu rotalar arasında en çok hoşuma gidenleri sizinle paylaşmak istedim.

Eğer Türkiye’de seyahat ediyorsanız ve farklı rotaları keşfederek bu seyahatleri renklendirmek isterseniz Erkin’in kitabını mutlaka edinin! Türkiye’nin batısından doğusuna her yerinde farklı rotaların ayrıntılarıyla anlatıldığı Türkiye’nin Macera Rotaları kitabından bazı rotalara birlikte bakalım.

Hakkari Yüksekova Şemdinli Rotası

Benim de daha önce hiç görmediğim ve normal şartlarda listemde de yer almayan bir yerden başlamak istedim. Hakkari birçoğumuzun gezi listesinde yok ama açıkçası Erkin’in fotoğraflarını gördükten sonra benim fikrim epey değişti. Yıllardır hakkında çok fazla bir şey görüp duymadığımız bu coğrafyada keşfedilmeyi bekleyen birçok güzellik var. Özellikle kitapta paylaşılan ayrıntılı açıklamalardan sonra burayı seyahat rotama ekledim. Erkin’in yaptığı rotayı aşağıdaki görselde görebilirsiniz.

Rize Kaçkar Dağları

Doğu Karadeniz’in mutlaka görülmesi gereken güzelliklerinin başında gelen Kaçkar Dağları‘na hatırlarsanız geçtiğimiz yıllarda bir tırmanış faaliyeti için gitmiştim. Küresel ısınmanın boyutuna dikkat çekmek için yaptığımız bu faaliyet basına da yansımıştı. (O dönem biraz ünlü olmuştuk hatta jksdsad) Kaçkar Dağları güzelliğiyle olduğu kadar havasıyla, yaylalarıyla, bulut denizleriyle ve samimi insanlarıyla da gönlümüze taht kurmuştu.Türkiye’yi keşfetmek için bundan güzel rota düşünemiyordum ki Erkin’in kitabında da burayla ilgili birçok tüyo olduğunu gördüm.

Ayrıca Erkin’in burada yaptığı rota da çok güzel olmuş. İkizdere’den başlayıp Çamlıhemşin’e uzanan rotada hem çok güzel yollardan geçiyorsunuz hem de Kaçkarların büyük bir kısmını gezip görmüş oluyorsunuz.

Çanakkale Balıkesir Kazdağları

Kazdağları bölgesi hem havasıyla hem de gezilecek görülecek yerleriyle benim gerçekten çok sevdiğim bir bölge. O yüzden her sene hem Kazdağlarına hem de Çanakkale tarafına mutlaka uğruyorum. Erkin Kazdağlarında Çanakkale ve Balıkesir’i kapsayan çok güzel bir rota yapmış. Aşağıdaki fotoğrafta görebileceğiniz rotada nokta atışı yerler var. Bölgedeki ormanları, doğal güzellikleri görmek için gerçekten harika bir keşif turu diyebiliriz.


Erkin’in yaptığı bu rotalar üzerinde gördüğünüz bayrakların ne anlama geldiği, rota boyunca görülecek yerler, kamp ve konaklama alanları, rota zorluk dereceleri, bu rotaların ne kadar zamanda yapılabileceği ve diğer ayrıntılar Türkiye’nin Macera Rotaları kitabında yer alıyor. Kitapta birbirinden güzel toplam 20 rota var. Eğer Türkiye’yi gezmek istiyorsanız, sadece bu ayrıntılı açıklamalar için bile bu kitap alınır diye düşünüyorum. Elinizde uzun yıllar boyu saklayabileceğiniz muazzam bir rehber. Hazırlanmasında emeği geçen herkesin ellerine sağlık. Web sitesine de buradan ulaşabilirsiniz: https://www.macerarotalari.com/

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar