Vegan Seyahat | Seyahat Ederken Yiyebileceğiniz Vegan Şeyler

Vegan Seyahat | Seyahat Ederken Yiyebileceğiniz Vegan Şeyler

Seyahat etmek bazı durumlarda oldukça zor olabiliyor. Özellikle bazı temel ihtiyaçların karşılanması konusunda ihmaller yaşandığında bu zorluk daha da artıyor. Çoğu insan seyahat ederken damak tadına uygun yiyecekler bulamamaktan şikayetçi. Üstüne bir de vegan seyahat etmek söz konusu olunca haliyle endişe bir miktar daha artıyor. Peki vegan seyahat mümkün mü? Seyahat ederken vegan beslenmek kolay mı?

Tabii ki evet. Her şeye rağmen seyahat ederken bulabileceğiniz onlarca vegan yiyecek var. Seyahat sırasında bitkisel beslenmeye uygun şeylere ulaşmanız son derece mümkün. Gittiğiniz ülkeye de bağlı olarak bu erişim kolay ya da zor olabilse de kesinlikle imkansız değil. Bu yazı ile seyahat sırasında bulmanızın mümkün olduğu ilk akla gelen bitkisel besinler hakkında fikir edinebilirsiniz.

Seyahat Ederken Kolaylıkla Bulabileceğiniz 10 Vegan Ürün

SEBZELER

Vegan seyahat denince akla gelen ilk besin kaynağı kuşkusuz sebzeler. Dünyanın her yerinde her türlü sebzeyi hayvansal ürünlerden daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Daha önce hiç görmediğiniz çeşit çeşit sebzeyle neler yapabileceğiniz tamamen hayal gücünüze ve Google’da arama yapma becerinize kalmış.

Vegan seyahatlerde ne yenir


MEYVELER

Dünyanın bir ucundan öbür ucuna kadar nereye giderseniz gidin her yerde çeşit çeşit meyve bulabilirsiniz. Özellikle tropikal ülkelerde dünyanın en leziz meyvelerinin yetiştiğinden emin olabilirsiniz. Taze meyveleri saklamak ve taşımak bazen külfet olabilir. O zaman da kuru meyveler edinerek hem hacimden hem de ağırlıktan tasarruf edebilirsiniz. Böylece bozulma derdi de kalmaz.

Vegan seyahatlerde ne yenir


KURUYEMİŞ

Kuruyemiş veganlar ve bitkisel beslenenler için oldukça önemli bir besin kaynağı. Vegan seyahat söz konusu olduğunda da ilk akla gelen yiyeceklerden biri. Günde farklı çeşit kuruyemişlerin her birinden üç dört tane yiyerek hem atıştırma ihtiyacınızı giderirsiniz hem de bol bol sağlıklı enerji alırsınız. Kuruyemişlerin bozulmaları kolay olmadığı için saklanmaları da oldukça kolaydır. Kuruyemişler içerdikleri vitamin, mineral ve protein nedeniyle bitkisel beslenmede sıklıkla tercih edilen yiyeceklerdendir.

vegan seyahat


BAKLAGİLLER

Baklagiller de bitkisel beslenme şeklini benimsemiş olanlar için oldukça önemli besin kaynaklarındandır. Özellikle kinoa, mercimek, fasülye, nohut gibi baklagiller mutlaka tüketilmesi gerekenler listesinde gösterilebilir. Gittiğiniz yerlerde baklagillerle hazırlanmış yiyeceklere ulaşmanız zorsa bile, kendi baklagil yemeklerinizi hazırlayabilirsiniz.

vegan seyahat

TAHILLAR

Tahıllar da doğru bir bitkisel beslenmenin olamazsa olmazlarından sayılabilir. Özellikle pirinç yemekleriniz için, yulaf ise kahvaltılarınız için kullanabileceğiniz ve dünyanın hemen her yerinde bulabileceğiniz tahıllardandır. Avrupa’ya da gitseniz Asya’da da seyahat etseniz bu iki besine rahatça ulaşabilirsiniz.

Vegan seyahatlerde ne yenir


BİTKİSEL SÜTLER

Bitkisel sütler birçok ülkede rahatça bulabileceğiniz içeceklerden biri. Soya, Hindistan cevizi, fındık, badem, yulaf, pirinç gibi bitkisel sütler yurt dışında genellikle uygun fiyatlara bulunabiliyor. Ülkemizde 1 litresi 40 liraları bulan fiyatlar sizi yanıltmasın. Özellikle Asya ülkeleri başta olmak üzere çoğu ülkede oldukça uygun fiyatlı bitkisel sütler bulabilirsiniz ve bitkisel sütleri öğünlerinize dahil edebilirsiniz.

Vegan seyahatlerde ne yenir

SOYA

Soya birçok ülkede kolaylıkla bulabileceğiniz ve yiyeceklerde kullanabileceğiniz besin değeri yüksek bir içerik. Özellikle Asya ülkelerinde bir hayli ucuz olması en önemli tercih sebeplerinden.

TOFU

Tofu, soyadan elde edilen bir besindir. Genelde tadı olmadığı için tek başına tüketilmesi biraz zor. Ama kızartılarak veya farklı yiyeceklerle ve baharatlarla birleştirilerek güzel tarifler yaratmak mümkün. Tofu’nun en büyük özelliği protein açısından son derece zengin. Ülkemizde pahalı olsa da birçok ülkede uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Yani işin özü vegan seyahat mümkün!


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

1 Yorum

  • Çağatay
    29 Ağustos 2021, 15:19

    Hem sağlıklı hem uygun fiyatli hem de her yerde bulunabilir bir karışım..
    Tahin, keçiboynuzu özü, keten ve chia tohumu.. Aşık olacaksınız..

    CEVAPLA

Yeni Yazılar