Western Union ile Para Göndermek

Western Union ile Para Göndermek

Western Union, ülkeler arasında para transferi hizmeti sunan bir şirkettir. Bu şirket kapsamında müşteriler para alışverişini online ya da şubeden yapabilmektedir. Dünya genelinde geçerliliği olması ve uzun zamandır kullanılıyor olması gibi sebeplerle uluslararası para transferlerinde ismi çokça anılan Western Union ile para transferi yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak, geçerli bir kimlik numarası sunmak, hizmet verilen para birimlerinden birini kullanmak ve Western Union ile gönderilmiş parayı bir Western Union noktasından almak adına MTCN numarası olması gerekmektedir. Seyahat ederken bilinmesinde fayda olan Western Union ile para göndermek ise oldukça basit bir işlemdir.

Western Union ile Para Göndermek

Western Union ile para göndermek için online hizmet kullanılabilir veya en yakın Western Union hizmet noktasına gidilebilir. Şubeye giderken Western Union ile para göndermek ya da para çekmek isteyen kişilerin yanında mutlaka kimliğinin, fotoğraflı ehliyetinin veya pasaportunun olması şarttır. Şubede temsilci tarafından yönlendirilen pusula eksiksiz ve tam olarak doldurulur. Gerekli evrakların imzalanması ve ücret bedelinin ödenmesinin ardından görevli işlemi tamamlar. Tamamlanan işlemle birlikte makbuz verilir ve makbuzun tek nüshası müşteride kalır. Makbuzun üzerinde parayı çekmek için ihtiyaç duyulan ve Western Union’ın her işlem için özel belirlediği bir çeşit işlem numarası olan MTCN numarası bulunur. Bu işlem sırasında parayı gönderen tarafından komisyon bedeli ödenmektedir.

Para göndermek ya da para çekmek için Türkiye’de Western Union anlaşması olan bankalardan biri tercih edilmelidir. Western Union ile anlaşmalı bankalar arasında; Akbank, Albaraka, Anadolu Bank, Burgan Bank, Fiba Banka, Finansbank, Garanti, İng Bank, Şeker Bank, TEB, İş Bankası, Yapı Kredi, Ziraat Bankası bulunmaktadır. Aynı zamanda işlemler BPN Ödeme Kuruluşu ve PTT şubelerinden de gerçekleştirilmektedir.

Western Union ile para gönderme işlemi yaklaşık olarak 4 dakika sürmektedir. Gelen para işlemlerinin ortalama süresi ise 3 dakikadır. Western Union sayesinde birçok insan hızlı ve güvenli bir şekilde para transferi yapabilmektedir. Ancak özellikle dolandırıcılık gibi kötü amaçlarla kullanılma durumuyla karşılaşılabileceğinden kullanıcıların para gönderiminde dikkatli olması sağlıklı olacaktır.

Western Union Para Gönderim İşlemi Nasıl İptal Edilir?

Western Union ile para gönderme işlemlerinde alıcının parayı çekememesi ya da bir aksilikle karşılaşılması durumda Western Union işlemini iptal ettirme seçeneği mevcuttur. Bu durumlarda işlem yaptırılan aracı kuruma ya da bankaya işlem iptali için talimat yazılması yeterlidir. Ancak iptal sonucunda müşteriler yalnızca anaparanın iadesini alabilmektedir. Ödenmiş para transfer ücreti ya da hizmet bedelinin müşteriye iadesi söz konusu değildir.

 


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar