Work and Travel Başvurusu ve Şartları

Work and Travel Başvurusu ve Şartları

Work and Travel Amerika’da dil eğitimi almaya veya turistik amaçla gitmeye kalktığınızda oluşacak yüksek maliyeti en aza indirmenin yollarından biri. Çünkü çalışarak geçireceğiniz süre zarfında programa dahil olmak için yaptığınız harcamaların büyük bir kısmını karşılayacak kadar para biriktirebilirsiniz. Bu durumda son derece uygun fiyata gelmiş bir Amerika tatiliniz ve eşsiz bir iş deneyiminiz ve edindiğiniz dil bilginiz olabilir.

Peki Work and Travel başvurusu yapmak için gereken şartlar neler? Başvuru süreci nasıl işliyor? Başvuru için şirketleri nereden bulabilirsiniz? Hepsine cevap vermeye çalıştım.

Work And Travel Başvurusu İçin Şartlar Nelerdir?

 • Work and Travel programına katılmak için temel şart üniversite öğrencisi olmak ve tam zamanlı örgün bir lisans eğitimi alıyor olmaktır.
 • Başvuracak kişilerin en az orta seviyede İngilizce konuşabiliyor olmaları gerekmektedir.  Yalnızca 18-26 yaş arası adaylar kabul edilmektedir.
 • Vize alımını garantilemek için adayların akademik not ortalamalarının 4 üzerinden en az 2 olması gerekir.

Work and Travel’a Nasıl Katılabilirim?

En başta aracı firma bulmanız gerekiyor. Firmaları araştırarak bulmanız gerekiyor. Güvenilirlik açısından öncelikle çevrenizden referans almış olan firmaları tercih etmeye çalışın. İyi bir araştırma sonucunda güvenilir bir firma bulduğunuzdan emin olun.

Süreç Nasıl İşliyor?

Aracı firmanızı bulduktan sonra mevcut iş imkanlarını inceleyerek gidiş ve dönüş tarihlerinize, İngilizce düzeyinize, kimlerle birlikte gitmek istediğinize, ne tür işlerde çalışmak istediğinize, Amerika’nın neresine gitmek istediğinize göre seçim yapılır.

Sonrasında,tüm bunlara bağlı olarak işverenlerin de istekleri göz önünde bulundurarak iş yerleştirmenizin yapılması için Amerika’daki sponsor kurumlarla iletişime geçilip kişisel profiliniz gönderilir.

Work and Travel İçin Ödeyeceğim Ücret Nedir?

Her firmanın belirlediği ücret farklıdır. Genelde ödenecek ücret 1.800-2500 ABD Doları arasında değişmektedir.  Bu fiyatın içine dahil olan hizmetler firmadan firmaya değişmekle birlikte genelde başvuru sürecinde ve vize aşamasında danışmanlık yapmak, bir iş ve konaklama sağlamak, Amerika’da çalışılması için gerekli belgeleri temin etmek olarak sayılabilir.

Birçok firma erken kayıtlarda hatrı sayılır indirimler yapar.  Grup halinde yapılacak katılımlar da yine indirim sebebi olarak değerlendirilebilir. O yüzden erken kayıt yaptırmayı ve varsa arkadaşlarınızla birlikte başvuru yapmayı tercih etmenizde fayda vardır.

Work and Travel’a Kaydolduğumda Firma Benim İçin Vize Alır mı?

Çalıştığınız firma sizin için aracılık ederek vize için gerekli belgeleri hazırlamanızda ve konsolosluğa başvuru yapmanızda size yardımcı olabilir. Ancak kendi vize ücretlerinizi karşılamaktan tamamen kendiniz sorumlu olursunuz.

Work and Travel’a Kaydolduğumda Firma Benim İçin Uçak Bileti Alır mı?

Hayır. Uçak biletlerinizi temin etmekten ve ücretlerinden kendiniz sorumlu olursunuz. Ancak çalıştığınız firma aynı zamanda uçak bileti almanızda da aracı olabilir. Bu noktada https://www.biletbayi.com adresine göz atabilirsiniz. Hizmet bedelleri düşük ve diğer karşılaştırma sitelerine göre daha ucuz fiyatlar sergiliyorlar.

Work and Travel ile Çalışarak Ne Kadar Para Kazanırım?

Genelde saatte  8-12 Amerikan Doları arasında ödeme yapılır. Aylık kazancınız çalışma saatinize de bağlı olarak ortalama 1000-1500 Amerikan doları arasında değişebilir. Eyaletler arasında saat ücretleri farklılık gösterebileceği gibi bahşiş usülüne göre çalışılan garsonluk gibi işlerde aylık kazanç artabilir. Aynı zamanda fazla mesai yapmanız durumunda fazla mesai ücreti de alırsınız.

Work and Travel İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmalıyım?

Work and Travel için yapmanız gereken ödeme kalemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Programa dahil olmak için firmaya ödeyeceğiniz bedel
 • Vize başvuru ücretleri
 • Uçak biletleri
 • Kişisel harcamalarınız için ayıracağınız meblağ
 • Cep harçlığı

Seçeceğiniz firmaya, aldığınız uçak biletlerine ve kişisel harcama durumunuza göre rakam değişeceğinden hesaplamaları kendinize göre yapmanız ve bu harcamalarınızı karşılayabilecek bütçeyi ayırmanız gerekir.

Work and Travel Kaç Ay Sürer?

Work and Travel programı genelde 3 ay çalışma 1 ay da gezme şeklinde gerçekleşir.

Çeşitlilik bakımından Work and Travel’da Nasıl İşler Var?

Work and Travel kapsamında çok farklı ve değişik iş seçenekleri mevcut. Oteller, fast food sektörü, restoranlar, eğlence parkları, doğal parklar, kafeler gibi yüzlerce çalışma imkanı mevcuttur. Her firmanın size sunacağı iş imkanları farklı olmakla birlikte kapsamları hemen hemen bu sayılanlardan oluşur.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • Nalan
  8 Nisan 2021, 15:53

  Merhaba Melke;)
  Şahane bir şey yapıyorsun, ben de bir yerlerden başlamak istiyorum, en büyük isteğim dünyayı gezmek, ama benim profilimde bunu yapmaya nereden başlayacağımı bilmiyorum, üstelik sanırım başlangıç için bir arkadaş ya da bir mihmandara ihtiyacım olduğunu düşünüyorum ! yazılarını okuyorum. Seni tebrik ediyorum. Belki bir gün tüm bunları daha ayrıntılı konuşuruz seninle, kimbilir ;)))

  CEVAPLA
  • Melke@Nalan
   8 Nisan 2021, 19:08

   Merhaba Nalan, çok teşekkür ederim yorumun için! İnan sen daha nasıl olduğunu anlamadan bir yerlerden başlıyorsun ve zaten gerisi geliyor. Hayatımı değiştirmeye karar verdiğimde kafamda milyon tane soruyla neyi nasıl yapabileceğimi hiç bilmiyordum ama ufak bir adım attım ve sonra olanlar oldu. 🙂 Sana da şimdiden keyifli bir süreç diliyorum.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar