Yaz Kampında Ne Giyilir? | Sıcaktan Pişmemek için Öneriler

Yaz Kampında Ne Giyilir? | Sıcaktan Pişmemek için Öneriler

Yaz kamplarını hepimiz çok seviyoruz. Özellikle son yıllarda ekoturizm alternatiflerinin de gelişmesiyle yaz aylarının en sevilen aktivitelerinden biri de kamp yapmak oldu. Peki havanın son derece sıcak olduğu ama aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarından da etkilenmenin kolay olduğu yaz kamplarında rahat olabilmek için nasıl giyinmeliyiz? Bilmeyenler için yaz kampında ne giyilir biraz bundan bahsetmek istiyorum. Yazının devamında sizinle yaz kampı için kıyafet listesi de paylaştım. Bu listeden ürünlerin özelliklerine göz atabilirsiniz. Buyrun başlayalım.

Yaz kampı için kıyafet önerileri vermemi isteyenler için Hepsiburada’da bir liste oluşturdum. Yukarıda saydığım özelliklere sahip olan bu ürünler yaz kamplarında işinize yarayabilir. Listeyi görmek ve ürünleri incelemek için buraya tıklayın.

Bu link bir işbirliği linkidir. Zaten alacağınız bir ürünü bu link üzerinden satın aldığınızda bloga da ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkür ederim.

Hafiflik ve Konfor Baş Tacımız

Her şeyden önce, yaz kampında ne giyilir sorusuna en basit cevabı verecek olursam: Oldukça hafif, nefes alabilen, güneş ışınlarını emmeyen, sıcaklığı düşüren rahat ve sportif kıyafetler tercih edilmeli derim. Peki neden? Çünkü bu özellikler konforlu bir aktivite yapmanızı sağlayarak sıcak havanın olumsuz etkilerinden minimum etkilenmenize yardımcı olur. Şimdi onları açıklayacağım.

Nefes Alabilen Kıyafetler Neden Önemli?

Yaz kampı yapacaksanız, kampa gitmeden önce kamp süresince giyeceğiniz ve yanınıza alacağınız kıyafetleri iyi seçmek çok önemli. Sıcak havanın son derece etkili olabildiği yaz kamplarında özellikle nefes alabilen kıyafetler seçerseniz, terleme sorununu ortadan kaldırarak hem kıyafetlerin üzerinize yapışmasını engellemiş olursunuz hem de kuru kalabilirsiniz.

Özellikle nefes alabilen kumaşlardan üretilmiş havalandırmalı gömlekler ve tişörtler üst giyimde son derece kullanışlıdır. Alt giyim için de yine nefes alabilen ve hızlı kuruyan kumaşlardan üretilmiş pantolonlar edinebilirsiniz. Pantolonlar konusunda özel bir tavsiye vermem gerekirse fermuarlı olup gerektiğinde paçaları ayrılarak şort olabilen pantolonlar tercih etmenizi tavsiye ederim.


Bugüne kadar kamp yaptığım çadır ve karavan kamp alanlarını görmek için buraya tıklayın.


Açık Renk Kıyafetler Bebeğimiz

Yaz kamplarında açık renkli kıyafetler giymenin iki avantajı vardır. Birincisi koyu renkli kıyafetler, güneş ışınlarını emerek normalden fazla sıcak kalmanıza sebep olabilir. Fakat açık renk kıyafetler aksine güneş ışınlarını yansıtır. Yaz kamplarında açık renkli giyinmenin bir diğer avantajı da, vücudunuza tırmanmış/konmuş olabilecek börtü böceğin kolaylıkla fark edilmesine olanak sağlamasıdır.

Tabii açık renkli kıyafetlerle doğa aktivitesi yapmak söz konusu olduğunda ortaya önemli bir problem çıkıyor: Temizlik! Açı renk kıyafetler daha hızlı kirlenebildiği için temizlenmesi kolay olmaları son derece önemlidir. O nedenle makinede yıkamaya elverişli olmayan, kumaşı çabuk kirlenen, kolay kurumayan kıyafetlerden uzak durun.

Ultraviyole Bandana

Bandana, (markayla özdeşleştiği ismiyle anacak olursak buff da diyebiliriz) hangi mevsimde olduğu fark etmeksizin tüm outdoor aktiviteler için son derece kullanışlı bir üründür. Ultraviyole bandana ise güneşin etkili olduğu yaz kamplarında cildinizi güneşten gelen zararlı UV ışınlardan koruyarak yüksek konfor ve rahatlık sağlar.

Ultraviyole bandanayı gerekirse başınıza geçirerek şapka olarak kullanabileceğiniz gibi, boynunuza geçirerek boyun bölgenizi istenmeyen yanıklardan, ki biz bunlara amele yanığı diyoruz, korumak için de kullanabilirsiniz.

Güneşten Korunmayan da Ne Bileyim…

Yaz kamplarında en çok dikkate etmeniz gereken şey elbette güneş. Güneş hem cildinizde problemlere yol açabilir hem de çarpma sonucu halsiz kalmanıza sebep olabilir. Güneşten korunmak ve yaz kampınızı güzel geçirmek için mutlaka yanınıza şapka ve güneş koruyucu gibi ürünler almalısınız.

Eğer kafanızda güneşi emmeyen, sıcak geçirmeyen, hava alan bir şapka olursa, yaz kamplarında her türlü aktiviteyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Şapkaların arka kısmında da koruyucuları olursa bu sayede boynunuzu da koruyabilirsiniz. Aynı şekilde alacağınız kıyafetleri de UV kumaşlardan üretilmiş ürünlerden seçebilirsiniz.

Nefes Alabilen Bir Ayakkabı

Yaz kamplarında ayakkabı seçimi nasıl olmalı diye soranlar için üç önemli anahtar kelime var: Nefes alabilirlik, su geçirmezlik ve uygunluk. Ayağınızı sıkan, su geçiren, içine hava almayan ayakkabılar sadece yürüyüşlere değil, kamp gibi ortamlarda da asla tercih etmemeniz gereken ayakkabılardır.

Yaz kamplarında rahat hareket edebilmek ve olası hava durumlarından minimum etkilenmek için nefes alabilen, su geçirmeyen ve ayağınızın yapısına uygun olan ayakkabılar tercih edin.

Yanınıza Uzun Pantolan ve Üst Almayı Unutmayın

Yaz kampında ne giyilir sorusuna alacağınız en son cevabın uzun kıyafetler olacağını düşünmüş olabilirsiniz ama uzun kıyafetlerin çok önemli bir işlevi var. O da sineklerden ve haşrelerden korumak! O yüzden yaz kampında yanınıza uzun pantolon ve uzun kollu üstler almayı sakın unutmayın. Bu tür kıyafetler sineğin ve haşerelerin bol olduğu ortamlarda çok işinize yarayacaktır.


Yaz Kampında Rahat Etmenizi Sağlayacak Ürünler

Yaz kampı için kıyafet önerileri vermemi isteyenler için Hepsiburada’da bir liste oluşturdum. Yukarıda saydığım özelliklere sahip olan bu ürünler yaz kamplarında işinize yarayabilir. Listeyi görmek ve ürünleri incelemek için buraya tıklayın.

Bu link bir işbirliği linkidir. Zaten alacağınız bir ürünü bu link üzerinden satın aldığınızda bloga da ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkür ederim.


Elbette yaz kampında ne giyilir sorusunun kesin ve net bir cevabı yok. Yani yukarıda saydığım kıyafetleri edinmeden de pekala yaz kampınızı yapabilirsiniz. Verdiğim bu bilgiler rahat ve sorunsuz bir yaz kampı geçirmeniz için işinize yarayabilir.

Hepinize şimdiden harika bir tatil diliyor ve konuyla ilgili yorumlarınızı bize yazmanızı rica ediyoruz.Bir başka yazımızda görüşmek üzere esen kalın…

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar