Yeşil Pasaportla Gidilen Ülkeler

Yeşil Pasaportla Gidilen Ülkeler

Yeşil pasaport; hususi pasaport olarak da bilinen pasaport türüdür. En geniş anlamıyla yeşil pasaport kamuda çalışan bazı memurlara ve eski bürokratlara verilmektedir. Yeşil pasaport sahipleri bordo pasaporta oranla daha çok ülkeye dolaşım hakkına sahiptir. Hususi pasaportun en büyük avantajlarından biri ise başta Avrupa Birliğine üye ülkeler olmak üzere birçok ülkeye vizesiz geçiş imkanı sunmasıdır. Yeşil pasaportla gidilen ülkeler ile ilgili bazı bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Yeşil Pasaportla Gidilen Ülkeler

Schengen Ülkeleri

Yeşil pasaportu olan kişilerin ayrıca Schengen vizesi çıkartmasına gerek yoktur. Çünkü yeşil pasaportlular Avrupa’daki Schengen anlaşmasına mensup tüm ülkelere 3 aya kadar vizesiz giriş yapabilmektedir. Avrupa’da yeşil pasaportla gidebileceğiniz ülkeler; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, Litvanya, Lihtenştayn, Latvia, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Monako, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, San Marino, Yunanistan, Vatikan şeklindedir.

Afrika Ülkeleri

Safari yapmak ve vahşi doğayla iç içe olmak isteyenlerin en çok tercih ettiği kıta olan Afrika, muazzam çölleriyle misafirlerini şaşırtıp sürprizlerle karşılamaktadır. Yeşil pasaportluların vizesiz yolculuk yapabileceği en değişik noktalardan birisidir. Afrika kıtasında bulunan yeşil pasaportla gidilen ülkeler arasında; Botsvana, Cezayir, Cibuti, Gana, Kamerun, Moritanya, Mısır ve Tanzanya yer almaktadır.

Asya Ülkeleri

“Medeniyetler Beşiği” olarak anılan Asya kıtası kültürel yapısının çeşitliliği ve değişik etnik yapıdaki ülkeyi bünyesinde bulunması nedeniyle turistlerin en çok seyahat ettiği yerdir. Bu kıta dinlerin doğuşuna ve farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle tarihsel geziler yapmak isteyenler Asya kıtasına uğramaktadır. Asya kıtasında yer alan yeşil pasaportla gidilen ülkeler arasında; Bahreyn, Bangladeş, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin Halk Cumhuriyeti, İsrail, Kuveyt, Pakistan, Tacikistan, Türkmenistan, Umman, Vietnam ve Yemen bulunmaktadır.

Amerika Ülkeleri

Kuzey Amerika ülkeleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaportları ne olursa olsun vize uygulamasına tabii tutmaktadır. Güney Amerika’da ise tam tersi bir durum söz konusudur. Buradaki ülkelere Türk pasaportlarının neredeyse hepsi vizesiz olarak giriş yapabilmektedir. Güney Amerika’daki yeşil pasaportla gidilen ülkeler sırasıyla; Arjantin, Bolivya, Brezilya, Ekvador, Kolombiya, Paraguay, Peru, Şili, Uruguay ve Venezuela… Orta Amerika’da ise durum hemen hemen Güney Amerika’yla aynı; bütün pasaportlara vizesiz geçiş şeklinde uygulanmaktadır. Ancak bu kısımda yeşil pasaportla gidilen ülke yalnızca Küba’dır.


Covid-19 sırasında güvenli seyahat etmenize yardımcı olacak uzman önerileri için buraya tıklayın.


Diğer Yazılar

Vizee almadan gidilen Afrika ülkeleri için tıklayın.

Vize olmadan gidebileceğiniz Asya ülkeleri için tıklayın.

Vize istemeyen Orta Asya ülkeleri için tıklayın.

Vizesiz Balkan ülkeleri için tıklayın.

Vizesiz Güney Amerika ülkeleri için tıklayın.

Türkler için vize istemeyen ülkeler listesi için tıklayın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar