Yurt Dışına Çıkmak İçin PCR Testi Gerekiyor Mu?

Yurt Dışına Çıkmak İçin PCR Testi Gerekiyor Mu?

Adını ilk duyduğumuzda büyük bir korku ile yaklaştığımız PCR testi ile artık maalesef hayatımızın her alanında karşılaşıyoruz. Eğitim, konserler, sinema ve tiyatro etkinlikleri gibi yoğun katılımlı sosyal alanlar dahil olmak üzere birçok yerde PCR testi zorunlu hale geldi. Aynı şekilde yurt dışına çıkmak için PCR testi de uzunca bir süredir uygulanmaya devam ediyor. 2021’de yurt dışına çıkmadan önce PCR testi uygulaması hala devam ediyor. Peki bu testin koşulları neler? Yurt dışına çıkmadan önce PCR testi yaptırmak için nelere dikkat edilmeli?

Yurt dışına çıkmak için pcr testini ne zaman yaptırmak gerekiyor?

Yurt dışına çıkmak için PCR testi, çıkış tarihinden 72 saat öncesinde yapılmak zorunda. Aksi halde çıkış yapmanız mümkün olmayabilir. Bu tarihi hesaplarken bazı merkezlerde PCR test sonuçlarının 48 saat sonrasında verildiğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Genel olarak yurt dışına çıkmak için PCR testi yaptıracak kişilerin test sonuçlanma sürelerine göre plan yapması ve test için harekete geçmesi tavsiye ediliyor.


PCR testi zorunluluğu her ülke için aynı mı?

Yurt dışına çıkmak için PCR testi isteyen ülkeler şu an için çoğunlukta. Türkiye’den çok sayıda giriş alan Almanya, Hollanda, Belçika, Birleşik Krallık, Kanada ve Amerika başta olmak üzere birçok ülke PCR testini zorunlu olarak istiyor. Ancak hala aralarında İsviçre, İtalya ve Avustralya’nın da bulunduğu bazı ülkelerde PCR testi zorunlu değil. Fakat bu durum zaman içinde değişebilir. Yurt dışı planı yaparken gideceğiniz ülkenin güncel olarak bu testi isteyip istemediğine mutlaka dikkat etmenizi öneririm. Özellikle ülkelerin turizm sayfalarından ve konsolosluklardan PCR testi ile ilgili güncel durum hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aşı olanların pcr testi yaptırması gerekiyor mu?

Aşı maalesef bulaş riskini sıfıra indirebilen bir mucize değil. Şimdilik sadece bazı insanlarda hastalığın hafif seyretmesini sağlıyor. Bu nedenle aşı olsun olmasın PCR testi birçok ülkeye girişte zorunlu olarak görülüyor. Yani aşı olduğunuz halde PCR testi isteniyor. Bununla birlikte bazı ülkeler PCR testi yerine antikor testini de kabul edebiliyor.Uygulamalarla ilgili en güncel bilgiyi SHGM’den alabilirsiniz. Sitede Covid-19 tedbirleri kapsamında hangi ülkenin hangi şartları aradığını yayınladıkları ve devamlı güncelledikleri bir tablo bulunuyor. Tabloya buradan ulaşabilirsiniz.

Yurt dışına çıkmak için PCR testini nerede yaptırılır?

Yurt dışına çıkarken PCR testi yaptırmak isteyenler bulundukları ilde bulunan ve il sağlık müdürlükleri tarafından belirtilen merkezlerde test yaptırabilirler. Uçuş öncesi PCR testli yaptırmak isteyenlerden bazı belgelerin istendiğini de hatırlatmakta fayda var. Birçok hastanede istenen belgeler pasaport fotokopisi, uçak bileti fotokopisi, test ücretinin ödendiğine dair dekont gibi belgelerdir. Uygulamada bu belgelere eklemeler olabilir. O yüzden test yaptırmaya gitmeden önce kurumlarla iletişime geçerek bilgi almayı unutmayın.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Aşı Olmadan Yurt Dışına Çıkılabilir Mi?

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar