Bükreş Gezilecek Yerler | Bükreş Gezi Rehberi

Bükreş Gezilecek Yerler | Bükreş Gezi Rehberi

Romanya‘nın başkenti güzel şehir Bükreş’e gittiğimde çok heyecanlıydım. Çünkü hayatımda ilk defa yapacağım 9 günlük otostop turu buradan başlıyordu. Aslında Romanya’nın genelinde çok fazla turistik yer gezmiş olduğumu söyleyemem. Genelde vaktimin büyük bir kısmını sokaklarda, parklarda ve özel bir ismi olmayan, turistik değer taşımayan yerlerde geçirdim. O yüzden Bükreş gezilecek yerler listem de beklediğinizden daha kısa olacak.

Her ne kadar İstanbul’dan uçağa binerken yine hayatımın ilk panik atak sorununu yaşamış olsam da heyecanım ağır basıyordu. Havaalanından şehrin merkezine geldiğimde biraz ürktüğümü söylemeliyim. Kocaman, iç içe, donuk renkli binaları bir arada görmek oldukça depresif hissetmeme sebep olmuştu. Binaların neredeyse hepsi komünist dönemden kalmış, eski yapılardı. Mümkün olan maksimum sayıdaki insanı yine mümkün olan en minimal evlere sığdırmak üzere özellikle yapılmış gibiydiler. Bir de bu binalara elektroleybüslerin caddelerin üstünde havada duran elektrik telleri eklenince hepten kabuğuma çekilmeye başladım.

Bükreş gezilecek yerler

Şansa Couchsurfing‘den bulduğum beni misafir edecek ilk arkadaş da bu tarz binalardan birinde oturuyordu. Binaların dış görünüşlerinden o kadar çok etkilenmiştim ki evin içine girince sanki küçücük bir fare deliğindeymiş gibi hissettim. Boyum o kadar uzun olmamasına rağmen sürekli eğilerek yürümem gerekiyormuş gibi hissediyordum. Neyseki birkaç gün sonra duruma alışmayı becerildim. Böylece yolculuğumun kalan kısmı kabusa dönüşmemiş oldu. Evet, Bükreş’teki kocaman korkunç binalardan bahsettikten sonra son bir korkunç bina fotoğrafı ve ardından Bükreş gezilecek yerler listesi.

Bükreş gezilecek yerler

Bükreş Gezilecek Yerler

Bükreş Parlemento Binası

Fotoğraf alıntıdır.

Bükreş’teki Parlemento Binası Çavuşesku’nun eserlerinden. Burası özellikle turistler için en ilgi çekici yapılardan biri. Son derece büyük ve ihtişamlı bir dış görünüşe sahip. Binanın içinde konferans salonu ve birkaç müze yer alıyor. Bina parlamento binası olarak kullanılıyor ama aynı zamanda turist ziyaretine de açık. Bunlar olmasa bile müzenin gece ışıklandırması görülmeye değer. Eğer gece fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız.

Villacross Pasajı

Bu pasaj bana soracak olursanız dünyanın en değişik yerlerinden biri değil ama Bükreş’e geldiyseniz bir göz atmanın da kimseye bir zararı yok. Pasaj boyunca kafeler, alışveriş butikleri yer alıyor. Farklı ve değişik bir görüntüsü olduğu için turistler tarafından çok seviliyor.

Carol Üniversite Kütüphanesi

Bükreş’in bu kısımları binaların ve heykellerin yapılarına bakıp ağzınızı açık bırakmak için özellikle tasarlanmış gibi görünüyor. Bir binanın önünde saatlerce dikilip boyun fıtığı olma pahasına izlemeyi göze alabilirsiniz. Çünkü gerçekten çok güzeller. At üstünde gördüğünüz heykel 1. Carol’a ait. Kendisi ülkeye bağımsızlık getirdiği için heykelini dikmişler. Komünist devirde heykel Lenin heykeline çevrilmiş olsa da en nihayetinde tekrar Carol heykeli olarak halka açılmış.

Bu binanın ve heykelin hemen karşısında sayılabilecek uzaklıkta oldukça ilginç bir görüntüye sahip bir başka yapı var. Rebirth Memorial dedikleri, doğrudan çevirisi ‘Yeniden Doğuş’ anıtı olan ve ‘Devrim Anıtı’ olarak da çevrilen bu anıt son derece enteresan bir görüntüde. Uzun sivri bir çubuğa geçirilmiş siyah bir patates gibi görünüyor.

Şimdi patates deyince yanlış anlaşılmasın anlatabilmek adına söylüyorum. Zaten bu anıtı insanlar genelde tıpkı benim tanımladığım gibi ‘çubuğa geçirilmiş patates’ ya da ‘kürdan geçirilmiş zeytin’ ‘devrim patatesi’ gibi isimlerle anıyormuş. Bu anıt Romanya’nın komünizm yıkıldıktan  sonra yeniden doğuşunu temsil ediyor.

Herastrau Parkı (Parcul Herastrau) ve Ulusal Köy Müzesi (Muzeul Satului)

Bükreş gezilecek yerler

Bükreş’te yalnızca şehrin en büyük parkı olan Parcul Herastrau’yu adam akıllı gezme fırsatım oldu. Güzelliği ve keyfi nasıl anlatılır bilmiyorum ama buraya park demek için bin şahit lazım. Şehrin içinde yükselen minik bir orman gibi. Koca bir günü içeride geçirmek isterseniz canınız hiç sıkılmaz.

Bükreş gezilecek yerler

İsmini parkın içerisinde yer alan Herastrau Gölü’nden alıyor. Yaklaşık 1 kilometrekare alana sahip. İçinde gezilecek yerler, at binme alanları, evcil hayvan oyun alanları, banklar, büfeler, yiyecek standları var.

Park’ta sadece insanların değil hayvanların da su içebileceği musluklar var. Fotoğraftaki adamın hemen arkasında görünen yer de evcil hayvan oyun alanı. İnsanlar evcil hayvanlarını orada salıp koşuyor, oyunlar oynuyor.

Bu parkın yanında da Muzeul Satului denen köy müzesi vardı fakat ben burayı geç fark ettiğim için gezemedim. Müzede Romanya’nın farklı bölgelerine özgü ev mimarilerinden örnekler bulunuyormuş. Vaktim olmadığı ve saat de çok geç olduğu için içeri giremedim ve açıkçası aklım da orada kaldı. Bir daha Romanya’ya gidersem uğrayacağım ilk yer orası. Üstelik bu bölgeye ulaşmak da son derece kolay. Metrodan Aviatorilor durağında iniyorsunuz. Park metrodan çıkınca hemen karşınıza çıkıyor. Müze de onun hemen yanında.

Parktan Köy Müzesi’nin görüntüsü. Bu ev sanırım Köstence bölgesine özgü bir ev.

 Bükreş’in En Ünlü Kitapçısı : Carturesti Carusel

Fotoğraf tanıdık geldi mi? Hayatınızda mutlaka bir kere bir profilde veya bir gezi rehberinde görmüşsünüzdür. Hani her şehir veya ülke için “Aaa oraya gittiysen şurayı görmeden dönme” denen bir yer vardır ya, sanırım Bükreş için o yer burası. Carturesti Carusel hem iç dizaynıyla hem de sattığı şeylerle son derece ilginç bir yer. Bir tam gününüzü geçirseniz sıkılmayacağınız yerlerden bir diğeri diyebiliriz sanırım.

Bükreş gezilecek yerler

Çoğunlukla kitap sattıkları için bir kitapçı olduğu söylenebilir. Ama kitaptan kırtasiye eşyalarına, porselen bardaklara, ev eşyalarına kadar çok farklı şeyler de satılıyor.

bükreş gezilecek yerler

Mesela fotoğrafta gördüğünüz bardak da bu tatlı dükkanda satılıyor. Özellikle nefret ettiğiniz insanlara hediye etmek için mükemmel bir seçim.

Bükreş’te Ücretsiz Konaklama

Bükreş tahmin edeceğiniz üzere oldukça büyük bir metropol. Dolayısıyla sayısız otel ve hostel imkanı mevcut. Ama ben yolculuğum boyunca Couchsurfing ve Warmshowers kullandığım için Bükreş’te de bu yolla konakladım. Her ikisinde de kalacak bir yer bulmak oldukça kolay oldu. İnsanlar hem çok sevecendi hem de çok paylaşımcıydı. Elbette ücretsiz konaklama yaparken bulduğunu beğenmemek söz konusu olmuyor ama özellikle fobisi olanları uyarmak istediğim bir konu var. Bükreş’te Sovyetler döneminden kalma çok fazla yüksek katlı, karmaşık ve dip dibe binalar var. Eğer kapalı alan ya da deprem korkunuz varsa bu tarz binalarda kalmakta güçlük çekebilirsiniz. (Bu bir beğenmeme durumu değil; fobiye bağlı yaşanan bir tedirginlik. Ben iki gece bu sitelerde konakladım. O gecelerin nasıl geçtiğini bir ben, bir allah bir de benzer dertten muzdarip olanlar bilir.)

Bükreş’te Airbnb ile konaklama

Bükreşte konaklamak için seçebileceğiniz bir diğer yöntem ise Airbnb. Yüksek otel fiyatlarından tasarruf etmek isterseniz Airbnb üzerinden bir ev, oda veya villa kiralayabilir; farklı ve değişik konaklama imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Bükreş’teki tüm kiralık evleri ve villaları görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Airbnb’de ev kiralamak, özellikle kalabalık ziyaretler için çok uygun fiyatlar sunar. Airbnb evleri ayrıca özel bir ortamın tadını çıkarmak isteyenler için de son derece uygundur. Airbnb dostu olarak bu bağlantı aracılığıyla rezervasyon yaptığınızda bana da ufak bir katkınız olmuş olacak. Umarım harika bir konaklama deneyimi olur!


Romanya’ya gidecekler için bilgiler yazıma buradan ulaşabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar