Doğa Dostu Temizlik Malzemeleri

Doğa Dostu Temizlik Malzemeleri

İnsan türü bilerek veya bilmeyerek dünyaya ve canlıların yaşam alanlarına hatrı sayılır zararlar veriyor. Plastik kullanımı, hayvancılık, zararlı kozmetik ürünler, kimyasal atıklar, suların kirlenmesi, orman yangınları ve daha nicesi insan faktörlü adını duymaya alıştığımız tahribatlardan yalnızca bir kısmı. Bir de her gün bilmeden sebep olduğumuz, gözümüzün önünde olup çok da anlatılmayan zararlar var ki her birine her gün hem kendimiz maruz kalıyoruz hem de dünyayı maruz bırakıyoruz. Size hem dünyaya hem de insan sağlığına zarar veren bir şeyden bahsedeceğim: Temizlik ürünleri. Evlerimizi tertemiz yapan, kıyafetlerimizin renklerini ilk günkü gibi koruyan, bulaşıklarımızı parlatan fakat tüm bunları yaparken aynı anda kıyafetlerimizden tenimize, tabaklarımızdan midemize, yerlerden bizim, çocuklarımızın ve evcil dostlarımızın bedenlerine geçen, nihayetinde toprağa, suya karışan kimyasallarla dolu olan temizlik malzemeleri… Ve bu kimyasalları doğa dostu temizlik malzemeleri ile değiştirmediğimiz sürece hem sağlığımıza hem de dünyaya zarar vermeye devam edeceğiz.

Doğa dostu, zararlı kimyasal içermeyen, hayvanlar üzerinde test edilmeyen bulaşık deterjanlarını görmek için buraya tıklayın.

Temizlik Maddelerinin Zararları Nelerdir?

Evinizin temizliğinde kullandığınız temizlik maddelerini düşünün. Evinizi çok iyi temizliyor veya kireçleri çok iyi gideriyor olabilirler. Peki ama bunları ne şekilde yapabiliyorlar hiç merak ettiniz mi? Evinizde her gün kullandığınız sabunların, bulaşık ve çamaşır deterjanlarının içinde neler olduğunu biliyor musunuz? Hadi içindekileri biliyorsunuz diyelim. Peki ya bu maddelerin zararları konusunda herhangi bir fikriniz var mı? Piyasadaki deterjanlarda bulunan fosfat, klor, sles gibi maddeler yaşamı doğrudan tehdit eden maddeler.

Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı’nın (EPA yayınladığı bir rapor ev ve işyeri gibi kapalı alanlardaki havanın dış mekânlara oranla neredeyse5 kat daha kirli olduğunu gösteriyor. Bu kirliliğe yol açan nedenlerden biri de temizlikte kullanılan deterjanlardan havaya karışan kimyasallar.

 • Günlük yaşamımızda kullandığımız ürünlerde bulunan zararlı kimyasallar, henüz doğmamış bebekleri gelişme aşamasında etkileyebiliyor.
 • Sulara karışan kimyasallar deniz yaşamını ve canlıları olumsuz yönde etkiliyor. Bu da ekosistemin dengesinin bozulmasına sebep oluyor.
 • Birçok kanser türünün deterjanların olumsuz etkilerinden dolayı oluşabildiği belirtiliyor.
 • Temizlik maddelerinin içerisinde bulunan temizleyici, beyazlatıcı, yumuşatıcı, köpürtücü, parlaklık verici ya da antiseptik özellik veren katlı maddelerinin çoğu insan vücuduna gıdalardan, solunum yollarından, deri teması ve diğer yollardan girdiklerinde dokularda olumsuz etkilere neden oluyorlar.

Kimyasalların Zararlarından Korunmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Gıda Mühendisi İsmail Erbay bir makalesinde temizlik malzemelerindeki kimyasallardan arınabilmek için kaç ton suya ihtiyaç olduğunu belirtmiş. Evet doğru okudunuz; ton yazdım. Temiz olduğunu düşünerek hayatımızda kullandığımız her şeyin sağlığımızı tehdit etmemesi için tonlarca su ile durulanması gerekli.

Sentetik temizlik ürünleri vücuduma dokunmasın gitsinler istiyorsanız yapılacak bir şey vardır:

1-Çamaşır makinesinde: Çamaşırlarınızı 8.000 kg ( 8 ton) su ile durulamanız gerekir.
2-Bulaşık makinesinde: Bulaşıklarınızı 6.000 kg (6 ton) su ile durulamanız gerekir.
3-Banyo ve tuvaletinizde kullandığınız kir ve kireç çözücülerin bıraktığı kimyasal artıklardan kurtulmak için klozet, küvet, lavabo, duş kabini vb. yapı malzemelerini 5.000kg (5 ton) su ile durulamanız gerekir.
4-Banyoda: Şampuan veya vücut jeli kullanmışsanız 2.000 kg (2 ton veya 250 orta boy kova dolusu) su ile durulanmanız gerekir.

Eğer çamaşırlarınızı veya bulaşıklarınızı ya da ovalayarak parlattığınız yüzeyleri durulayacak tonlarca suyunuz varsa mesele yok. Bunları her kullanımdan sonra durulayacak zararlı etkilerinden kendimizi koruyabiliriz. Ama hepimiz biliyoruz ki bulaşıklarımızı her gün 6 ton suyla yıkamak pek de akıl karı değil. Bunun yerine sorunu kökten çözüp bu kimyasalları hayatımızdan çıkarabilir, daha sağlıklı ve çevreci olan doğa dostu temizlik malzemeleri kullanabiliriz.

Doğa dostu, zararlı kimyasal içermeyen, hayvanlar üzerinde test edilmeyen bazı çamaşır deterjanlarını sizin için listeledim. Listeyi görmek için buraya tıklayın.

Doğa Dostu Temizlik Malzemeleri Var Mı?

Bu zararlı temizlik ürünleri, içlerinde bulunan kimyasalların bunca zararına rağmen senelerdir hiçbir zararları yokmuşçasına  televizyonlarda anlatılmaya ve marketlerde satılmaya devam ediliyor. Ancak doğa dostu temizlik malzemeleri ne yazık ki bu ürünler gibi market raflarında sık sık karşımıza çıkmadığı için dikkatimizi çekmiyorlar. Ama doğa dostu temizlik malzemeleri var. Hatta bu temizlik malzemeleri insan sağlığına zarar vermediği gibi doğada da çözünebildiği için canlı yaşamını da tehdit etmiyor.

Doğa Dostu Temizlik Malzemeleri Kullanmanın Önemi

Temizlik malzemelerimizi kimyasal içerikli ürünler yerine doğada çözünebilen, bitkisel formüllerden elde edilmiş ürünlerle değiştirmek hem sağlığımız hem de dünyadaki canlı yaşamı için son derece önemli. Üstelik teknolojinin gelişmesi ve kimyasalların insan sağlığına ve dünyaya verdiği zararın fark edilmesiyle birlikte doğal ürünlere yönelim arttı. Bu sayede artık bu ürünleri makul fiyatlarla bulmak mümkün.

Tüm bunların farkına vardığımdan beri evimde kimyasal içeriği olan hiçbir şey bulundurmuyorum. Temizlik malzemelerimi, kozmetik ürünlerimi, sabun, şampuan, diş macunu gibi her gün temas ettiğim şeyleri ya kendim yapıyorum ya da güvendiğim bir markadan satın alıyorum. Eğer kendi sağlığınıza ve sevdiklerinizin sağlığına önem veriyor ve ileriki nesillere miras bırakacağımız çevreyi önemsiyorsanız, bugün sles, Klor, gdo, paraben, sentetik parfüm ve fosfat gibi kimyasallar içermeyen ekolojik sertifikalı doğa dostu temizlik ürünleri kullanmaya başlamalısınız.

Doğa dostu ve vegan olan, evlerinizde kullanabileceğiniz genel temizlik malzemelerinden bazılarını sizin için listeledim. Listeye göz atmak içi buraya tıklayın.

Doğaya ve insan sağlığına duyarlı markaların ürünlerinden edinmek hem kendiniz hem de sevdikleriniz için yapılabilecek en iyi şey.

Sadece evlerinizde değil aynı zamanda dışarıdaki aktivitelerinizde de doğa dostu temizlik malzemeleri kullanmanız oldukça önemli. Özellikle kamplarda doğaya doğrudan temas ettiğiniz yerlerde bunun önemi daha da artıyor. Ben de kamplarda özellikle el bulaşık deterjanı ve sabun anlamında doğa dostu ürünler kullanıyorum. Bu ürünlerle ellerimi veya bulaşıklarımı yıkadığımda biliyorum ki toprağa, nehre, sulara karışan bu maddeler doğada çözülebiliyor ve ben de dahil hiçbir canlının yaşamını tehlikeye atmıyor.

Sevdiklerinizi, doğayı ve kendinizi zehirlemeyin. Kimyasallardan kurtulun. Doğa dostu temizlik maddeleri kullanın.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • Ezgi
  5 Haziran 2018, 12:36

  Green Clean urunlerini severek kullaniyorum. Senin bu konuda ne kadar hassas oldugunu gorebiliyorum bu sebeple bu urunu onermis olman Green Clean e olan inancimi biraz daha arttirdi 🙂 Cogu urun dogal denilerek reklam yapiliyor ancak bu hususta guvenilirlik cok onemli. Burada da is arastiran kullanan ve memnun olan bizlerin aktarmasiyla daha kolaylasiyor. Tesekkurler.

  CEVAPLA
  • Melke@Ezgi
   5 Haziran 2018, 14:52

   Çok doğru bir nokta. Birçok marka ‘doğal’ veya ‘bitkisel’ diyerek aslında kimyasal içerikli şeyleri pazarlıyor. Bu ürünleri ayırt etmek çok önemli. Ne yazık ki her doğal denilen doğal değil. Bu noktada da iş sertifikalara ve araştırmalara düşüyor. Araştıran, kullanan, öneren daha fazla insan olur umarım. 🙂

   CEVAPLA

Yeni Yazılar