Doğal el yapımı kozmetik ürün üreten 10 butik marka

Doğal el yapımı kozmetik ürün üreten 10 butik marka

Herkese selamlar. Biliyorsunuz bir süredir doğa dostu yaşam ile ilgili bazı öneri yazıları hazırlıyorum. Bugüne kadar daha duyarlı bir yaşam için duşta, mutfakta, ağız bakımında değiştirmemiz gereken ürünlerden bahsettik. O zamandan bu zamana hayatınızda büyük değişiklikler yapmış olduğunuzu düşünüyorum. (Yaptınız değil mi? Bak yapmadıysanız derhal yapın, bunlar çok kolay ve gerekli değişiklikler. Öyle okuyup geçmekle dünyayı kurtaramayız.) Bu yazıda da doğal el yapımı kozmetik ürünler bulabileceğiniz markalardan bahsedeceğim.

Ama bu markalara geçmeden önce doğal olmayan ya da çeşitli kimyasallar içeren kozmetik ürünlerin değiştirilmesinin neden önemli olduğundan kısaca bahsetmek istiyorum. Kozmetik ürünler dünyada çok fazla insan tarafından kullanılıyor bildiğiniz gibi. Kozmetik deyince aklınıza sadece eyeliner, rimel, ruj gelmesin. Cilt temizleyiciler, bakım kremleri, peeling ürünleri; hatta aseton, oje gibi çeşitli ürünler de bu listede değerlendirdiğimiz ürünler. Tüm bu ürünler, paketleri nedeniyle ortaya tek kullanımlık plastik atıklar çıkarıyor olmalarının yanı sıra içerikleri de atık sulardan denizlere karışarak canlı yaşamını olumsuz etkiliyor. Bu ürünlerin içindeki mikro plastikler, paraben, SLES, SLS, dioksin, formaldehit, PABA, talk pudrası, ftalat, BHA ve BHT, fenoksietanol, oxybenzone, lanolin ve benim de bilmediğim daha pek çok zararlı kimyasal hem sağlığımıza hem de çevreye olumsuz etkisi olan içeriklerin başında geliyor. İşte o yüzden bu kimyasalları hayatımızdan çıkarıp doğal el yapımı kozmetik ürünlere yönelmemiz son derece önemli. Şimdi de bu kozmetik ürünleri nerelerden bulabileceğimize hızlıca bir göz atalım.

Doğal el yapımı kozmetik ürün üreten butik markalar

Shifasana

Shifasana markasının kurucusu Seden, 15 yıl önce kozmetik sektörünün acımasızlığından ötürü, “iyi şeyler yapmak bireyin elinde” diyerek kendi doğal bakım ürünlerini yapmaya başladı. Zaman içinde yaptıkça ve paylaştıkça artan bilinç ve memnuniyet, herbology ve tamamlayıcı tıp eğitiminden almış olduğu bilgi ve doğa sevgisiyle birleşti ve ürettiklerini isimlendirdi. Shifasana markasıyla 2017 yılından beri, özenle ve hassasiyetle el yapımı doğal kozmetik ürünler üretmeye devam ediyor. Sayfasında limonotu, defne, patchouli ve tea tree esansiyel yağı seçenekleriyle hazırlanmış deodorantlar, arındırıcı yüz maskesi ve antibakteriyel, nemlendirici yüz spreyi gibi ürünleri bulabilirsiniz.

Ben Shifasa’nın defneli ve patchoulili koltuk altı kremlerini kullandım ve her ikisine de bayıldım. Defneli kremi hala kullanmaya devam ediyorum ve çok memnunum. Hayalimdeki koltuk altı kremi desem abartmış olmam sanırım. Hem dokusu hem de kokusu çok hoş. Bu zamana kadar birçok koltuk altı kremi kullanmış biri olarak açık ara farkla en sevdiğim kremin bu olduğunu söyleyebilirim. (Daha 3 sayfa överim de şu an kısa keseceğim.) Bir de muazzam bir yüz maskesi var onu da unutmadan söyleyeyim. Shifasana’nın vegan ürünleri de mevcut. Ürünler hakkında bilgi almak için https://instagram.com/shifasana_ linkine göz atabilirsiniz.

Doğal el yapımı kozmetik

Otama Kırkpınar

Ürünlerine ve duyarlılığına bayıldığım bir diğer instagram hesabı da Otama Kırkpınar. Merve, market zehirlilerinden kurtulabilmek için günlük bakım ve temizlik formülasyonları hazırlayan ve bunu çok iyi yapan butik bir üretici. Kendisini küçük ve yavaş bir üretici olarak tanımlıyor. Ürettiği ürünlerin atıksız olmasına özen gösteriyor ve kendisi aynı zamanda plastiksiz kargo göndermek için ter döken başarılı bir savaşçı. Sapanca Kırkpınar’da açtığı küçük atölyesinde üretim yapıyor. Diş macunu, bakım kremi, sabun, nemlendirici gibi kişisel hijyen ürünlerinden sabun, kolonya, çamaşır deterjanına kadar birçok temizlik ürününü Otama Kırkpınar sayfasında bulabilirsiniz. Otama Kırkpınar’ın ürünlerinin tamamının artık vegan olduğunu söylemekte de fayda var.

Ben Merve’nin ürettiği bir sürü ürünü kullanıyorum ve hepsinden çok memunum. Çeşitli sabunlar, Kurtlarla Koşan Kadınlar duş sonrası bakım yağı, diş macunu ve ağız gargarası severek kullandığım ürünlerin başında geliyor. Tüm ürünleri görmek ve bilgi almak için https://instagram.com/otamakirkpinar adresinden Merve’ye ulaşabilirsiniz.


Atölye delice

Atölye Delice, İstanbul’dan Ayvalık’a göç eden Yeliz ve Selda’nın girişimi. Ayvalık’ta Mutluköy’de zeytinliklerinde zehirsiz tarım yöntemleriyle üretilen zeytinyağından soğuk pres ile el yapımı sabunlar yapıyorlar. Bir de benim cildimde kullandığım, çok memnun kaldığım derman isminde muazzam bir kremleri var. (Derman kreminin balmumuyla olanı ve soya mumlu olan iki türlüsü varmış aklınızda bulunsun.) Hiçbir ürünlerinde hayvansal yağ yok fakat bazı sabunlarında bal gibi hayvansal içerikler bulunuyor. Bunlar dışındaki ürünleri ise vegan. https://instagram.com/atolye.delice adresinden kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.


ATIKSIZ YAŞAM LİSTEMİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.


Pai medicine

Hemen bu ismin ne anlama geldiğini size açıklıyorum: Pai Maori dilinde “iyilik”; medicine ise Maya Şamanizminde bilgelik içeren, şifa veren anlamına geliyormuş. Dr. eczacı olan Aylin, kozmetik ve aromaterapi alanında 8 yıldır yaptığı çalışmalarla doğanın sunduğu şifayı harmanlayarak kişiye özel katkısız, kimyasalsız, doğal ürünler hazırlıyor. Göz çevresi serumu, yüz kremi, serum, tonik, doğal deodorant, güneş kremi, masaj yağı, strese karşı aromaterapik yağ karışımları gibi ürünleri kişinin probleminin durumuna göre özel olarak yapıyor.

Aylin’le bir arkadaşım vasıtasıyla tanıştım ve cildimde yaşadığım kuruluk problemi için bana hazırladığı ürünleri kullandım. Kullandığım krem ve rahatlatıcı tonik cildime çok iyi geldi. Eğer cilt problemleri yaşıyorsanız doğal ürünler için Aylin’le iletişime geçmeyi ve bütüncül şifa yöntemleriyle tanışmayı ihmal etmeyin. Bu arada, Aylin tüm ürünleri vegan olarak hazırlayabiliyor. Pai Medicene sayfasına https://instagram.com/pai_medicine linkinden ulaşabilirsiniz.


Crepito Cream

Kendileri de yedi senedir vegan oldukları için tüm ürünlerini vegan üreten Crepito Cream, doğal kozmetik üretme işine şehirden köye taşındıktan sonra kendi ihtiyaçlarını karşılamak için girişmişler. O zamandan beri dört senedir bu işi keyifle sürdürüyorlar. Stok yapmayı tercih etmedikleri için tüm ürünlerini, kişiye özel ve taze taze hazırlıyorlar. Köylerinde kendi hayatlarını sürdürülebilir bir şekilde yaşadıkları için işleri büyütmek gibi bir niyetleri de yok.

Uyumlu ve saygılı yaşadığımız sürece doğada bütün devaları bulabileceğimize inanan Crepito Cream’in sayfasına https://instagram.com/crepitocream adresinden ulaşabilir, ürünleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. (Hatta bence hazır ürünler için mesaj atmışken sürdürülebilir hayatları ile ilgili de tüyolar koparmayı ihmal etmeyin.)


Simya Evi

Simya Evi anne-kız dayanışması ile kurulmuş bir marka. Toksikolog Eczacı Ferda hanım ve kızı Peykan kimyasal içermeyen, temiz içerikli ürünler kullanmak üzere yola çıkıyorlar ve bu yol bugün tam teşekküllü bir üretim atölyesi ile devam ediyor. Anti-aging etkisi olan ürünlerden nemlendirici kremlere, gece serumlarından aromaterapi parfümlerine kadar birçok farklı doğal el yapımı kozmetik ürünler üretiyorlar.

Simya Evi’nin birçok ürünü vegan. Ben immortalle cilt bakım yağlarını ve doğal parfümlerini severek kullanmıştım. Siz de ürünlerine göz atmak isterseniz https://instagram.com/simya_evi adresinden kendilerine ulaşabilirsiniz.

Doğal el yapımı kozmetik

Şifa Organics

Önce vejetaryen olan ve daha sonra ulusal bir firmada makyaj yapmayı reddederek işinden istifa eden bir kadınla başlıyor Şifa Organics’in hikayesi. Köyde büyümenin verdiği doğallık ve doğal yaşam sevgisiyle birlikte el yapımı doğal kozmetik ürünler üretmeye başlıyor. Şifanın tüm dışa bağlı ihtiyaçları, kadın üreticiler öncelikli olmak üzere yerel ve küçük üreticilerden temin ediliyor. Öncelik cilt besini ve yenilebilir ham maddelerle koruyucu ve katkı maddesiz alt besinleri üretmek. Yağlarının büyük bir çoğunluğu organik ve vegan ürünleri de mevcut.

Şifa Organics’in ürünlerine göz atmak ve ürünlerle ilgili bilgi almak isterseniz https://instagram.com/sifaorganics adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Doğal el yapımı kozmetik

Aynı Şifa

Ayn-ı Şifa, 2013’te Deniz, Selen ve Melis’in bir araya gelmesiyle kurulmuş ve 2019 yılında sabun üreticisi Ayşe’nin de aralarına katılması ile dört kişilik bir ekibe dönüşmüş. Hiçbir ürünlerinde sentetik maddeler kullanmadıkları gibi ürün içeriklerindeki tüm bitkilerin fosil yakıtlı tarım araçları kullanmadan, adil toplayıcılık ile toplanmış olmasına dikkat ediyorlar. Bulundukları bölgenin florasına uygun olan bitkileri kendileri agro-ekoloji uygulamaları ile yetiştirmeye çalışıyorlar.

Onlar da küçük, butik üretici olarak kalmayı ve kişiye özel ürünler hazırlamayı tercih edenlerden. Yüz bakım serumları, saç, vücut, masaj yağları, oda ve vücut spreyleri, sabunlar, parfüm yağlar, çay karışımları ve bitki suları ürünlerinden bazıları. İçinde balmumu olmayan tüm ürünleri vegan. Aynı Şifa’nın instagram sayfasına https://instagram.com/aynisifa adresinden ulaşabilirsiniz.


Baboon natural

İlk defa 2019 yılında doğal sabun üretimine başlayan Gülçin, özenle hazırladığı özgün reçeteleriyle sabun üretmeye atölyesinde devam ediyor. Onlarca farklı sabundan kendi kullanımınıza uygun olanı seçebilirsiniz. https://instagram.com/baboonnatural adresinden instagram sayfasına göz atabilir, ürünlerini inceleyebilirsiniz.

Doğal el yapımı kozmetik

Badecanlar

Bade ve Emre, kişisel bakım, kozmetik ve temizlik ürünlerinin zehirsiz ve vegan alternatiflerini elleriyle üretiyorlar. Aldıkları aromaterapi ve doğal kozmetik eğitimleri ile bitkilerden mümkün olan en iyi şekilde faydalanarak şifalı etkilerini ön plana çıkarıyorlar. Kullandıkları hammaddeler için yerel üreticileri tercih ediyor; tüm ürünlerini cam ambalajlarda üretiyor ve isteyenlere kargo poşetsiz gönderim yapıyorlar.

Bir zamanlar Nemveren dışındaki tüm ürünleri vegandı. Ama artık Nemveren’de de balmumu kullanmayı bırakmışlar yani Nemveren de vegan olmuş. Badecanlar’ın tüm ürünlerini incelemek ve merak ettiklerinizi sormak için https://instagram.com/badecanlar hesabından kendileriyle iletişime geçebilirsiniz.


Bu listeyi hazırlarken kişisel olarak ürünlerini kullandığım markalara ve benim kullanmadığım ama ürünlerini kullanıp memnun kalan arkadaşlarımın tavsiye ettiği markalara yer verdim. Bu yazının hazırlanma sürecinde her bir üreticiye mesaj atarak ürünleriyle ilgili bilgi istedim. Listede yer alan üreticilere verdikleri bilgiler için çok teşekkür ederim. (Aslında listemde başka markalar da vardı ama dönüş yapmadıkları için onları yazıya ekleyemedim.)

Bu yazıyı bir reklam olarak değil; doğal kozmetik ürünler kullanmaya karar vermeniz halinde aslında ne kadar çok seçeneğiniz olduğunu gösterebilmek amacıyla paylaşmak istedim. (Gerçi reklam olsa da böyle güzel ve faydalı bir şeyin reklamını yapmak beni ancak mutlu eder. Koronayı tedavi ediyor diye ürün reklamı yapanlar utansın sdjaskds) Bu listedeki her bir üretici doğaya ve insan sağlığına saygıyla üretim yapıyor ve her biri çok kıymetliler. Kozmetik ihtiyaçlarımızı dünyayı plastiğe ve bizi de kimyasala boğan markalardan yapmak yerine sürdürülebilir butik üreticilerden yaparak onları desteklersek bu yolda önemli bir adım atmış oluruz.

Bu arada ben kendi ihtiyaçlarımı böyle küçük üreticilerden almanın yanında özel günlerde yakın çevreme de doğal kozmetik kutuları hazırlayarak küçük sürprizler yapıyorum. Bu kutuların içine diş macunu, bambu diş fırçası, el & yüz nemlendirici, ahşap kulak pamuğu, deodorant, dudak nemlendiricisi, sabun, kabak lif gibi temel ihtiyaçlarını koyuyorum. Hediye alan herkes çok mutlu oluyor. Siz de bunu bir düşünün. Ufak misyonerlikler yaparak doğa dostu yaşama yeni müritler kazandırabiliriz. Umarım yazı faydalı olmuştur. Görüşmek üzere!

ATIKSIZ YAŞAM LİSTEMİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN.

Bu yazıdaki bazı linkler Hepsiburada işbirliği linkleridir. Bu linklerden alışveriş yapmak sizin açınızdan ekstra bir külfet oluşturmaz. Zaten alacağınız bir şeyi linklerimden aldığınızda siteme de ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar