Karavan Ruhsatı İçin Beş Yaş Sınırı Nedir?

Karavan Ruhsatı İçin Beş Yaş Sınırı Nedir?

Karavan ruhsatı için beş yaş sınırı nedir, mevcut bir araç nasıl karavana çevrilir, aracı karavana çevirirken ÖTV ödememek için nelere dikkat edilmelidir merak ediyorsanız, o zaman bu yazı tam size göre. Aslında bu yazıyı çok daha önce hazırlamam gerekiyordu ama ancak bitirebildim. Gelin şu karavanlarda beş yaş meselesine adım adım bakalım.

ÖTV nedir?

ÖTV’nin açılımı “Özel Tüketim Vergisi” dir. Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında, 2002 yılında yürürlüğe giren bu verginin amacı esasında tüketimi azaltmak ve bu sayede çevreye verilen zararı minimuma indirmektir.

Karavan Ruhsatı Beş Yaş Meselesi

Karavan ruhsatı için beş yaş sınırı ne demek bunu da biraz daha açalım. Karavan ve ÖTV arasındaki bağlantıyı en basit anlatımıyla almış olduğunuz araç için ÖTV zorunluluğu olması demektir. Ülkemizde karavan için dönüştürülecek ve kullanılacak beş yaşından küçük araçların tümü ÖTV’ye tabidir.

Bu nedenle pek çok insan karavan için araç almak ve dönüştürmek istediğinde, satın alım yaşı olarak beş yaşından büyük olan araçları tercih eder. Siz de yüksek maliyetlerden kurtulmak için beş yaşından büyük bir araç tercih edebilir ve ÖTV ödeme zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.


Bu yazıda sadece ÖTV’den bahsettim. Aracı karavana dönüştürme maliyetleri ve yasal süreçler hakkında bilgi almak isterseniz şu yazıya da göz atabilirsiniz: Karavan Ruhsatı Maliyeti ve İşlemler


Karavan Ruhsatı İçin Beş Yaş

5 Yaşından Küçük Araçlara Ne Kadar ÖTV Ödeniyor?

Karavan ruhsatı için beş yaş sınırı olduğundan, 2000 cc motor ve üzeri ticari bir aracı (Fiat Ducato, VW Crafter, Mercedes Sprinter, Ford Transit vb. ) satın alırsanız daha ilk başta %4 ÖTV ödemek zorunda kalırsınız. Aracın sınıfı daha başlarken N1 karavan olarak dönüşüm protokolü yapıldığından ÖTV ücreti yüzde 160’a kadar çıkar ve satın aldığınız araç M1 sınıfına dönüşerek, neredeyse kendi fiyatının bir buçuk katına çıkar. Aracınız 2000 cc ‘den daha küçük bir motor hacmine sahipse, aynı otomobillerde olduğu gibi ÖTV oranı yüzde 110 olur. Yani uygulanan karavan ruhsatı için beş yaş sınırı neticesinde ÖTV uygulaması karşımıza, aracınızı karavana dönüştürdüğünüz için değil, aracınızı binek bir araca yani M1 pozisyonuna çevirdiğiniz için çıkmış oluyor. Eğer ticari aracın motor gücü 2000 cc ve üzeri ise, karavana dönüşür dönüşmez bu vergiyi ödemelisiniz.

Karavancılara büyük bir yük getiren ÖTV ile ilgili 2021 yılında güzel bir gelişme oldu ve yapılan yeni bir düzenlemeyle %220 oranındaki ÖTV %45’e indirildi. Yine de bu hala ciddi bir yükümlülük ve düşünülmesi gereken bir konu.

Yaş Modele Göre mi Trafiğe Çıkışa Göre mi Hesaplanıyor?

Alacağınız aracın yaşı model yılına göre belirlenmektedir. Bu nedenle trafiğe geç çıkan sıfır ya da ikinci el bir araç alarak karavana dönüştürdüğünüzde araç beş yaşını doldurmuşsa ÖTV ödemeden karavan ruhsatını alabilirsiniz.

Buna şu şekilde bir örnek verecek olursak, 2014 yılında üretilmiş ama trafiğe hiç çıkmamış bir aracı, eskiden trafiğe çıkmış bir araç gibi ÖTV’den muaf bir şekilde karavana çevirip kullanabilirsiniz.

ÖTV için araç yaşı hesaplama konusunda çok fazla soru geldiği için bu kısmı eklemem gerekti çünkü gelen tüm mesajlara dönüş yapmam ne yazık ki mümkün değil. Ülkemizde karavan kültürü çok fazla gelişmiş olmadığından birçok uygulamanın nasıl olacağı konusunda da net bir bilgiye ulaşmak mümkün değil. Farklı sitelerde birbirinin tam tersi bilgiler var ve haliyle kafamız karışıyor. ÖTV konusu her ne kadar kafa karıştırıcı olsa da, MTV hesaplama konusunu araştırdığınızda aracın yaşının model yılı esas alınarak hesaplandığını görebilirsiniz. Benim yaptığım araştırmalardan çıkardığım sonuç ÖTV’nin araç model yılı esas alınarak hesaplandığı yönünde. Eğer bu aklınıza yatmıyorsa lütfen kendi araştırmanızı yaparak teyit edin.


Bu yazıda sadece çok sorulan bir soruyu araştırdım ve ÖTV’den bahsettim. Bunun dışında bir aracın karavana çevrilebilmesi için pek çok yasal prosedür ve mevzuat var. Karavan Ruhsatı Maliyeti ve İşlemler yazısında onlardan da bahsettim. Ayrıca kendi Transporter aracımı karavana dönüştürme sürecimi, kullandığım malzemeleri, yapım maliyetlerini görmek isterseniz video ve yazılara buradan ulaşabilirsiniz: T5 Karavan Yapımı. Tüm yazılarda maliyetleri tek tek yazdım ve yapım aşamalarını açıkladım. Ayrıca yazıların içindeki videolar da işinize yarayacaktır. Web sitemde karavan dönüşümü konusunda bolca içerik var. Umarım bu içerikler sizlere de yol gösterir. Şimdiden kolay gelsin.

Tüm güncel gelişmelerden ve seyahatlerden anında haberdar olmak için beni instagramda takip etmeyi unutma: https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

 • Bahar
  3 Kasım 2021, 14:50

  Merhabalar,
  Herkes Aracın tescil tarihi önemli diyor siz model yılı demişsiniz. Bu bilgi doğru mudur net bilgiyi nereden öğreniriz

  CEVAPLA
  • Melke@Bahar
   4 Kasım 2021, 11:47

   Merhaba, yaptığım araştırmaların sonucunda ÖTV’nin model yılı esas alınarak belirlendiği sonucuna vardım. ÖTV ile ilgili kanunları incelediğimde, bu konuda net bir bilgi olmamakla birlikte, yaştan bahsedilen bazı maddelerde yaşın model yılına göre belirlendiği belirtilmiş. Öte yandan MTV de tescil değil; model yılı baz alınarak belirleniyor. Kesin bilgi midir?Ülke şartlarında bunu söylemek zor. Eğer aklınıza yatmadıysa siz de ÖTV’ye ilişkin kanun maddelerini inceleyebilirsiniz.

   CEVAPLA

Yeni Yazılar