Karavan Ruhsatı İçin Beş Yaş Sınırı Nedir?

Karavan Ruhsatı İçin Beş Yaş Sınırı Nedir?

Karavan ruhsatı için beş yaş sınırı nedir, mevcut bir araç nasıl karavana çevrilir, aracı karavana çevirirken ÖTV ödememek için nelere dikkat edilmelidir merak ediyorsanız, o zaman bu yazı tam size göre. Aslında bu yazıyı çok daha önce hazırlamam gerekiyordu ama ancak bitirebildim. Gelin şu karavanlarda beş yaş meselesine adım adım bakalım.

ÖTV nedir?

ÖTV’nin açılımı “Özel Tüketim Vergisi” dir. Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında, 2002 yılında yürürlüğe giren bu verginin amacı esasında tüketimi azaltmak ve bu sayede çevreye verilen zararı minimuma indirmektir.

Karavan Ruhsatı Beş Yaş Meselesi

Karavan ruhsatı için beş yaş sınırı ne demek bunu da biraz daha açalım. Karavan ve ÖTV arasındaki bağlantıyı en basit anlatımıyla almış olduğunuz araç için ÖTV zorunluluğu olması demektir. Ülkemizde karavan için dönüştürülecek ve kullanılacak beş yaşından küçük araçların tümü ÖTV’ye tabidir.

Bu nedenle pek çok insan karavan için araç almak ve dönüştürmek istediğinde, satın alım yaşı olarak beş yaşından büyük olan araçları tercih eder. Siz de yüksek maliyetlerden kurtulmak için beş yaşından büyük bir araç tercih edebilir ve ÖTV ödeme zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.


Bu yazıda sadece ÖTV’den bahsettim. Aracı karavana dönüştürme maliyetleri ve yasal süreçler hakkında bilgi almak isterseniz şu yazıya da göz atabilirsiniz: Karavan Ruhsatı Maliyeti ve İşlemler


Karavan Ruhsatı İçin Beş Yaş

5 Yaşından Küçük Araçlara Ne Kadar ÖTV Ödeniyor?

Karavan ruhsatı için beş yaş sınırı olduğundan, 2000 cc motor ve üzeri ticari bir aracı (Fiat Ducato, VW Crafter, Mercedes Sprinter, Ford Transit vb. ) satın alırsanız daha ilk başta %4 ÖTV ödemek zorunda kalırsınız. Aracın sınıfı daha başlarken N1 karavan olarak dönüşüm protokolü yapıldığından ÖTV ücreti yüzde 160’a kadar çıkar ve satın aldığınız araç M1 sınıfına dönüşerek, neredeyse kendi fiyatının bir buçuk katına çıkar. Aracınız 2000 cc ‘den daha küçük bir motor hacmine sahipse, aynı otomobillerde olduğu gibi ÖTV oranı yüzde 110 olur.

Yani uygulanan karavan ruhsatı için beş yaş sınırı neticesinde ÖTV uygulaması karşımıza, aracınızı karavana dönüştürdüğünüz için değil, aracınızı binek bir araca yani M1 pozisyonuna çevirdiğiniz için çıkmış oluyor. Eğer ticari aracın motor gücü 2000 cc ve üzeri ise, karavana dönüşür dönüşmez bu vergiyi ödemelisiniz.

Yaş Modele Göre mi Trafiğe Çıkışa Göre mi Hesaplanıyor?

Alacağınız aracın yaşı model yılına göre belirlenmektedir. Bu nedenle trafiğe geç çıkan sıfır ya da ikinci el bir araç alarak karavana dönüştürdüğünüzde araç beş yaşını doldurmuşsa ÖTV ödemeden karavan ruhsatını alabilirsiniz.

Buna şu şekilde bir örnek verecek olursak, 2014 yılında üretilmiş ama trafiğe hiç çıkmamış bir aracı, eskiden trafiğe çıkmış bir araç gibi ÖTV’den muaf bir şekilde karavana çevirip kullanabilirsiniz.


Bu yazıda sadece çok sorulan bir soruyu araştırdım ve ÖTV’den bahsettim. Bunun dışında bir aracın karavana çevrilebilmesi için pek çok yasal prosedür ve mevzuat var. Aracı karavana dönüştürme maliyetleri ve yasal süreçler hakkında bilgi almak isterseniz bu yazıya da göz atabilirsiniz: Karavan Ruhsatı Maliyeti ve İşlemler

Tüm güncel gelişmelerden ve seyahatlerden anında haberdar olmak için beni instagramda takip etmeyi unutma: https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar