Seyahat etmek için para biriktirmenin yolları

Seyahat etmek için para biriktirmenin yolları

Dünyayı gezme hayali olduğunu söyleyenlere neden bu hayalini gerçekleştirmediklerini sorduğunuzda size söyleyecekleri ilk bahanelerden biri de ‘para’ olacaktır. Ben de yola çıkacağımı ilk söylediğimde çok zengin olduğumu sananlar olmuştu. Hala gezen insanlara en çok sorulan sorudur değirmenin suyunun nereden geldiği. Oysa günlük hayatlarımızda ihtiyacımız olmayan o kadar çok şeye farkında olmadan öyle paralar harcıyoruz ki… Bu gereksiz harcamaları yapmak yerine o parayı kenarınıza koyarak hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Dünyayı gezmek ya da sadece seyahat etmek için para biriktirmenin yolları saymakla bitmez. Ama ben size kendim de uyguladığım bazı ufak yöntemlerden bahsedeceğim.

Seyahat etmek için para biriktirmenin yolları

Para biriktirmeye başlamadan önce bir hafta boyunca nelere para harcadığınızın kuruşu kuruşuna bir listesini çıkartın. Bu listede gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri ayırdıktan sonra geriye kalanlara uzun uzun bakın. İşte onlar bundan sonra hayatınızdan çıkaracağınız şeyler!

 1. Çalışmıyorsanız geçici de olsa bir işe girin. Sigortalı bir iş bulamasanız bile internetten de olsa gelir sağlayacak işler bulmaya çalışın.
 2. Çalışıyorsanız aynı anda ek gelir sağlayabilecek işler yapabilirsiniz. Online platformlarda yapabileceğiniz birçok iş var. Bionluk gibi sitelerde yeteneklerinize uygun işler bulabilir veya basitçe anket doldurmak, yazı yazmak gibi işlerden para kazanabilirsiniz. Freelance çalışmayla ilgili detaylı bilgi için “Freelance Çalışmak İstediğinize Emin Misiniz?” yazısını da okumayı unutmayın.
 3. Kirasını kendiniz ödediğiniz bir evde yaşıyorsanız kendinize ev arkadaşı bulun ve aylık giderlerinizi en aza indirmeye çalışın. Mümkünse ailenizin yanına taşınmak gibi yöntemlerle kira giderinden komple kurtulmaya çalışın.
 4. Aynı şekilde dans kursu, spor, resim kursu gibi aktivitelerinizi de bir süreliğine bırakmanız gerekiyor. Bu tarz şeylere para harcamak yerine belediyelerin ücretsiz kurslarından faydalanmaya çalışın.
 5. Dışarıda yemek yemeyi bırakın. Yemeklerinizi evinizde hazırlayın. Mümkünse iş yerine, okula giderken de evinizde hazırladığınız yemeklerden götürün. Hem daha sağlıklı hem de para biriktirmek için bire bir.
 6. Sosyal hayatınızı bir kenara bırakın demiyorum ama kafelerde takılmayı, gece hayatını bırakın. Arkadaşlarınızla evinizde buluşun. 10 kuruşluk çaya 3 lira vermediğiniz sürece güvendesiniz demektir.
 7. Hepimiz o ayakkabıya ya da pantolona ihtiyacınız olmadığını biliyoruz. Kendinize bunlara ihtiyacınız olduğu yalanını söylemeyi bırakın ve ihtiyacınız olmayan tek bir toplu iğne dahi almayın.
 8. İlle de bir şey alacaksanız kampanyaları ve indirimleri takip edin. Alacaklarınızı mümkünse ikinci el almaya çalışın.
 9. İhtiyacınız olmayan, fazlalık olarak gördüğünüz, yola çıktığınızda işinize yaramayacak ve para eden her şeyi satmaya çalışın. Ev eşyalarınız, arabanız, ayakkabılarınız, bilgisayarınız hepsi sevdaya dahil.

Sigarayı Bırakın!

 1. Kullanıyorsanız sigarayı ve alkolü bırakın. Bütçenize ne kadar katkısı olduğunu görünce şaşıracaksınız.
 2. Taksi yerine toplu taşıma araçlarını kullanmaya gayret edin. Kendi aracınızı da mümkün olduğunca az kullanarak yakıta ayıracağınız bütçeyi kenarınıza koyabilirsiniz.
 3. Kişisel aracınızı şehirlerarası yolculuklarda kullanacağınız zaman misafir yolcu alarak yolculuk masrafını paylaşabileceğiniz uygulamalar kullanmaya çalışın.
 4. Yaptığınız harcamaları en aza indirecek yöntemleri bulun. Kuaförde fön çektirirken bile üçün beşin hesabını yapın. Hatta fön çektirmeyin, ne gerek var?
 5. Bir şey alacağınız zaman alacağınız şeyi hayallerinizle birlikte bir teraziye oturtun. Hangisi daha önemli? Gezmek mi fön mü? Kararlarınızı buna göre verin.
 6. Yapacağınız seyahati düşük bütçeli olacak şekilde planlamanızın para biriktirme hedefinize ulaşmanızda yardımı olacaktır. Ne kadar gerçekçi planlama yaparsanız o kadar motive olursunuz.
 7. İş yerinden ayrılacaksanız tazminatlarınızı aldığınızdan emin olun.
 8. İşinizden ayrıldığınızda işsizlik ödeneği alıp alamayacağınızı kontrol edin.

Denemekten Zarar Gelmez

Tüm bu maddelerin basit göründüğünü düşündüğünüzü biliyorum. Ama lütfen bir haftalığına da olsa deneyin. Daha sonra karşılaştırmak ve farkı kendi gözlerinizle görmek için denemeye başlamadan önceki günlük harcamalarınızı bir kenara not etmeyi de unutmayın. Şimdiden kolay gelsin!

Gezerken Çalışmak

Para biriktirdikten sonra ne yapacağız? Bu parayı çat diye harcayacak halimiz yok tabii. Seyahatimiz boyunca hazır paraya minimum dokunmak için gezerken çalışmak da epey güzel bir fikir. Peki nasıl çalışacaksınız? Seyahatleriniz süresince gönüllü çalışmalara katılarak hem yeni işler deneyimleme, yeni insanlarla tanışma, dünyanın her yerinden insanla ekip olarak çalışma fırsatını yakalayabilir hem de konaklama, yiyecek içecek gibi temel ihtiyaçlarınızı bedava giderebilirsiniz. Aynı zamanda gezerken para karşılığı çalışmanıza imkan sağlayan programlar sayesinde seyahatlerinizi karşılayacak kadar para kazanabilirsiniz. Gezerken çalışabilmek için seçebileceğiniz birbirinden farklı ve etkili onlarca yöntem var. Kendi yönteminizi oluşturabileceğiniz gibi şimdiye kadar işlemekte olan sistemlerden birine de dahil olabilirsiniz. Ben sizin için bu sistemlerden bazılarını anlattım. Gezerken nasıl çalışılır öğrenmek için tıklayabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

11 Yorum

 • Kadir Pirasoğlu
  18 Ocak 2018, 13:17

  Ben de yazıcam bu konuda hala bir şeyler.. Eline sağlık Melkecim..

  CEVAPLA
  • Melke@Kadir Pirasoğlu
   23 Ocak 2018, 16:02

   Kesinlikle yazmalısın. Ne Kadr yöntem o kadar iyi. Sen bir de şimdi yola çıkacaksın. Taze bilgi. 😀

   CEVAPLA
 • melgu
  23 Ocak 2018, 13:02

  para bence ikinci hatta üçüncü sırada, bulunması en zor şey ZAMAN. Para yok diyenlerin bile aslında zamanları da yok, ahh zamanım olsa keşke…..para sadece bahane………

  CEVAPLA
  • Melke@melgu
   23 Ocak 2018, 16:02

   Evet çok doğru. Düzenli bir işte çalışırken zaman yaratmak çok zor olabiliyor. :/

   CEVAPLA
 • Bilinmeyenrota
  29 Mart 2018, 23:24

  Herkes pisiklete binsin bence, Çin gibi olalım 😍

  CEVAPLA
 • frazer
  17 Mayıs 2018, 01:22

  Hayali benim gibi dünyayı gezmek olanlara tecrubelerini paylaştığın ,tavsıye verdiğin için çok teşekkür ederim. Her zaman mutlu ve huzurlu olman dileğiyle 🙂

  CEVAPLA
 • Soner deniz
  10 Eylül 2018, 23:03

  Peki bu para biriktirme ve yola çıkma işini 3 çocuk ve 1 eş ile yani 5 kişilik bir aile ile nasıl başaracağız? Bunun için de bir çözüm öneriniz var mı?

  CEVAPLA

Yeni Yazılar