Bartın Ücretsiz Kamp Alanları

Bartın Ücretsiz Kamp Alanları

Bartın, hepimizin az çok bildiği, en güzel Batı Karadeniz şehirlerinden biri. Eğer yolunuz Karadeniz’e düşerse bence uğramadan geçmemeniz gereken yerlerden biri Bartın. Hem deniziyle hem de doğasıyla dikkat çeken bu güzel şehirde kamp yapmak için birçok alternatif alan var. Bartın ücretsiz kamp alanları açısından da oldukça zengin. İsterseniz doğanın içinde isterseniz de güzel bir sahilde kamp yapabilir; denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Geçtiğimiz aylarda Batı Karadeniz’de iki haftalık bir karavan turu yapmıştım. O turda Bartın’da kamp yapılacak deniz kenarı yerleri ve yaylaları da gezmiştim. Şimdi de sizin için Bartın’da ücretsiz kamp yerleri listesi hazırladım. Batı Karadeniz dolaylarında seyahat etmeyi düşünenler varsa bu listeyi kenara not etmelerini tavsiye ediyorum.

Bartın Ücretsiz Kamp Alanları

Bu listede sizinle paylaştığım Bartın ücretsiz kamp alanları haritada nerede kalıyor merak edenler için bir google maps görüntüsü hazırladım.

Gördüğünüz gibi Bartın’da ücretsiz kamp alanları şehrin dört bir yanına dağılmış vaziyette. Eğer deniz tatili yapmak istiyorsanız kuzeye; yaylalara çıkmak istiyorsanız da güneye ilerleyebilirsiniz. (Haritadaki 12 saat 56 dakika yazan kısmı lütfen dikkate almayın.)

Mugada Plajı Kamp Alanı

Amasra’ya 38 km ve 46 dakika uzaklıkta; Bartın’a ise 19 km ve 28 dk uzaklıkta yer alan Mugada Plajı’na asfalt yoldan binek araçla kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Mugada Plajı gerçekten çok büyük bir alana yayılan, uçsuz bucaksız kum şeridiyle kolayca çadır kampı yapabileceğiniz bir alan. Eğer karavanda konaklamak isterseniz aracınızı yol kenarındaki çimenlik bölüme park edebilirsiniz.

Mugada Plajı’nın küçük bir kısmında marketler, restoranlar ve yerleşim alanları yer alıyor. Yerleşim yerlerinin olduğu kısımda denize girenler için ücretsiz kabin ve duş hizmeti bulunduğu yerler var. Eğer daha konforlu bir konaklama deneyimi yaşamak isterseniz il özel idaresi tarafından işletilen ücretli bir kamp alanı da var. Bu kamp alanında hem bungalov evler, hem karavan hem de çadır kampı için uygun alanlar mevcut. Burada konaklamak isteyen karavanlar elektrik, su gibi imkanlardan da faydalanabiliyor. Mugada hakkında ayrınıtlı bilgi almak ve bölgenin videosunu görmek isterseniz bu linke göz atın: Mugada Plajı Kamp Alanı

Kızılkum Plajında Kamp

Bartın ücretsiz kamp alanları

Bartın ücretsiz kamp alanları arasında en çok hangisini sevdin diye sorarsanız Kızılkum Plajı ilk sıralarda yer alır sanırım. Koca bir alana yayılan bu güzel plaj, hem çadır kampı hem de karavan kampı yapmak için son derece müsait. Bölgede çok fazla tesis olduğu söylenemez. Bir iki tane çay bahçesi ve çok da iyi durumda olmayan seyyar tuvalet, duş ve soyunma kabinlerinden başka pek bir şey yok.

Amasra’dan 55 km 42 dk; Bartın’dan 24 km 36 dk uzaklıkta yer alan Kızılkum Plajı’na asfalt yoldan rahatça ulaşabilir; keyifli bir deniz tatili yapabilirsiniz. Kızılkum Plajı hakkında ayrınıtlı bilgi almak ve alanın videosunu görmek isterseniz bu yazıya göz atın: Kızılkum Plajı Kamp Alanı

Kapısuyu Plajı Kamp Alanı

Bartın ücretsiz kamp alanları

Deniz sıfır kamp yapmak isteyen kişiler için bir diğer seçenek de Kapısuyu Plajı kamp alanı. Burası epey popüler olduğu için herhangi birine kamp alanı sorarsanız burayı söyleyen çok kişi olacağına eminim. Alanın en önemli özelliği bir tarafının deniz bir tarafınınsa orman olması. Yani deniz ve orman kampını bir arada deneyimlemek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Alanda bir kamp işletmesi olmadığı için tuvalet, elektrik gibi ihtiyaçları giderecek özel bir tesis de yok. Ancak çevrede ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz kafeler ve alışveriş yapabileceğiniz marketler bulunuyor.

Uluyayla Kamp Alanı  

Bartın ücretsiz kamp alanları

Bartın’da ücretsiz kamp alanları sadece sahil şeridinde yer alanlardan ibaret değil. Birbirinden güzel yaylalar da eşsiz kamp deneyimleri sunuyor. İşte Uluyayla da o bölgelerden biri. Bartın ücretsiz kamp alanları arasında beni kendine en çok hayran bırakan yerlerden biriydi burası. Upuzun çayırları, yemyeşil ormanları, mis gibi havası ve gece sunduğu gökyüzü şöleniyle unutulmaz bir kamp deneyimi sunuyor.

Yaylaya çıkan yolun son birkaç kilometresi özellikle yağışlı havalarda binek araçlar için zorlayıcı olabilir ama sizi yemyeşil doğasıyla karşılayan bu güzel yaylayı görmeye değer. Yaklaşık 7 kilometre boyunca uzanan yaylada dilediğiniz yerde kamp yapabilirsiniz. Burada yerde ateş yakmak yasak, o yüzden yanınızda ateş kovası bulundurmanızda fayda var. Öte yandan bölgede duş ve tuvalet yok. Yayla evleri dışında alana en yakın yerleşik yaşam ortalama 27 km uzaklıkta. Yani buraya gelirken alışverişinizi yapıp öyle gelmelisiniz. Unutmadan söyleyeyim; alanda telefon da çekmiyor. Ama böyle güzel bir yerde telefonun çekmemesi büyük bir artı sayılabilir.

Uluyayla kamp alanını daha yakından görmek ve videosunu izlemek için buraya tıklayın: Uluyayla Kamp Alanı

Göldere Şelalesi Kamp Alanı  

Bartın ücretsiz kamp alanları
Görsel: biletbayi blog sitesi

Amasra’ya 33 km mesafede bulunan Göldere Şelalesi kamp alanı, doğa içinde kamp yapmak isteyenlerin tercih edebileceği harika bir alan. Eğer akan suyun sesinden rahatsız olmazsanız şelalenin etrafında kamp yapabilir; dilerseniz gölette yüzerek serinleyebilirsiniz. (Yağışın fazla olduğu zamanlarda su kaynaklarının yakınında kamp yapmak tehlikeli olabilir.)

Alanda elektrik, tuvalet, market vb. ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz herhangi bir tesis bulunmuyor. O nedenle buraya gelmeden önce tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz son derece elzem.

Zoni Yaylası Kamp Alanı

Bartın ücretsiz kamp alanları

1100 metre yükseklikte bulunan ve doğanın tüm renklerini içinde barındıran Zoni Yaylası, kesinlikle görülmeye değer bir yer. Hem karavan hem de çadır kampına uygun olan çayırlarda doğanın kalbinde kamp yapabilirsiniz. Yaylaya giden yolun bir kısmı toprak olduğu için yağışlı havalarda binek araçlarla çıkmak zor olabilse de özellikle yaz ve ilkbahar mevsimlerinde kolaylıkla ulaşılabilir.

Zoni Yaylası kamp alanı aktif yaban yaşamın içinde yer aldığı için hem kendi sağlığınız için hem de diğer canlıları rahatsız etmemek adına dikkatli olmakta fayda var. Bölgede kampın yanı sıra yürüyüş ve dağ bisikleti için açılmış rotalarda farklı sporların tadını çıkarabilir; bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Tuvalet, duş, elektrik gibi hiçbir imkanın bulunmadığı Zoni Yaylası kamp alanına gelmeden önce tüm ihtiyaçlarınızı yanınıza aldığınızdan emin olun.

Yardibi Plajı Kamp Alanı 

Bartın ücretsiz kamp alanları

Yardibi plajı kamp alanı, Bartın ücretsiz kamp alanları arasında hem denizin dibinde hem de ormanın içinde keyifle konaklayabileceğiniz kamp alanlarından biri. Çadırınızı ağaçların altına kurabilir; hemen birkaç metre ilerideki denizin tadını çıkarabilirsiniz. Burası günübirlik ziyaretçilerin de sıklıkla uğradığı bir yer olduğu için yaz aylarında kafa dinlemeye pek müsait olduğu söylenemez. Alan sonbaharda biraz daha sakinleşiyor.

Yardibi plajı kamp alanında herhangi bir işletme yok. O yüzden tuvalet, duş, elektrik, su gibi ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamak zorundasınız. Aynı şekilde yiyecek içecek alışverişinizi de alana gelmeden önce yapmış olmanız gerekiyor.

Gezen Yaylası Kamp Alanı  

Bartın ücretsiz kamp alanları

Gezen Yaylası, müthiş doğası ve eşsiz manzaraları ile gerçekten son derece ilgi çekici bir yayla. Yenice Köyü’nden ulaşım sağlandığında yolu rahatlıkla bulabilirsiniz. Yağışlı havalarda biraz bozuk olabilen toprak yol; kuru havalarda ulaşım için oldukça müsait. Eğer doğa içinde vakit geçirmek istiyorsanız Geniş çayırlarıyla ve ormanlık arazisiyle Gezen Yaylası hem çadır hem de karavan kampı için oldukça müsait. Gezen Yaylası, 7 kilometrelik bir toprak yolla Kokurdan Yaylası’na da bağlanıyor. Dilerseniz orayı da görebilirsiniz.

Tuvalet, duş, elektrik, market gibi imkanların olmadığı yaylaya gelmeden önce ihtiyaç duyacağınız her şeyi önceden temin etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bölgede telefon da çekmiyor.

Bu arada hem Gezen Yaylasını hem de Kokurdan Yaylasını her ne kadar beğenmiş olsam da yol güzergahı fazlasıyla zahmetli olduğundan buralara tekrar gitmeyi düşünmem. Bu zahmeti çekmek yerine daha az zahmetle daha güzel bulduğum Zoni Yaylasına ya da Uluyayla’ya gitmeyi tercih ederim.


Bartın ücretsiz kamp alanları arasında gezip gördüğüm kamp alanları bu kadardı. Eğer sizin de listeye eklemek istediğiniz ücretsiz kamp alanları varsa yorumlar kısmından benimle paylaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli kamplar!

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar