Sınırdan Geri Çevrilmek : Pasaport Polisi Ülkeye Almazsa Ne Olur?

Sınırdan Geri Çevrilmek : Pasaport Polisi Ülkeye Almazsa Ne Olur?

Bugüne kadar seyahat ederken başınıza gelen en kötü şey neydi? Uçağınızı kaçırmak, bavulunuzu kaybetmek, check-in sırasında saatler harcamak, güvenliğe takılmak… Bunların hepsi kulağa çok korkutucu geliyor öyle değil mi? Belki de bunlardan birinin başınıza gelmesi ihtimalinin çok kötü olduğunu düşünüyorsunuz. Peki ya sınırdan geri çevrilmek denince ne hissediyorsunuz? Çok kötümser olmak istemem ama böyle bir ihtimal de her zaman var.

Pasaport Polisi Ülkeye Almazsa Ne Olur?

Şöyle bir senaryomuza göz atalım. Seyahat etmek istiyorsunuz. Biletinizi aldınız, izninizi ayarladınız, kalacak yer buldunuz. Biraz dinlenmek, eğlenmek, farklı mutfakları tanımak veya genel kültürünüzü geliştirmek için yurtdışına gidiyorsunuz. Peki ya pasaport polisi sizi ülkeye almazsa?

Belki onlarca kez yurtdışına gittiniz ve bu yüzden rahatsınız. Belki de ilk kez yurtdışına çıkıyorsunuz, biraz gerginsiniz. Ancak bu durum son dönemde pek çok kişinin başına geliyor. Seyahat sigortanız belki masraflarınızı karşılar. (Bu noktada seyahat sigortası yaptırmanın önemine de ayrıca vurgu yapmak lazım.) Ancak havaalanında bekletilmek, gözaltında tutulmak, planlarınızın iptal olması oldukça can sıkıcı bir durum. Uçağa binerken, “Hafta sonu kahvemi İtalya’da içeceğim.” yazıp paylaştığınız havalı fotoğrafı tüm takipçilerinizin görmesi de ayrı bir sorun.


Yurtdışına Çıkarken Seyahat Sigortası Yaptırmak İçin 10 Geçerli Neden


Sınır Dışı Olmaktan Farkı Ne?

Birçok kişi bu durumu deport yani sınır dışı edilme ile karıştırıyor. Ancak buradaki durum daha farklıdır. Çünkü sınır dışı edilmek için önce ülkeye girmiş olmanız gerekir. Fakat sınırdan geri çevrilmek henüz ülkeye giriş yapmadan olur. Havaalanına gittiğinizde pasaport memuru ya girişinize onay verir ya da girişinizi reddeder. Pasaport memuru sizi reddettiğinde sınırdan geri çevrilmek dediğimiz durum oluşur.

Bu iki kavramı birbirinden ayırmak önemlidir çünkü sorumluluğun kimde olduğu ve mali yükü kimin karşılayacağı farklılık gösterir.

Sınırdan Geri Çevrilme Durumunda Ne Yapılmalı?

Ülkelerin sizi ülkelerine almama hakları her zaman vardır. Yani sınırdan geri çevrilmek yasal bir prosedürdür. Ancak elbette buna karşı yapabileceğiniz şeyler bulunmaktadır. Sınırdan geri çevrilme durumunda neler yapabileceğinizle ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Murat Eren’in Sınırdan Geri Çevrilmek Hakkındaki Ayrıntılı Videosu

Sınırdan geri çevrilmek yeterince can sıkıcı. Ancak bunun yasal boyutunu ve neler yapıp, neler yapamayacağınızı bilmeniz süreci mümkün olan en rahat şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır. Murat Eren sınırdan geri çevrilme durumunda neler yapabileceğinizi anlattığı videosunu mutlaka izleyin.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar