Vize İçin Sponsorluk Dilekçesi

Vize İçin Sponsorluk Dilekçesi
Bir ülkeye vize başvurusu yapmak istediğinizde istenen belgelerin başında gelir durumunuzu gösteren maaş bordrosu, sosyal güvencenizi belirten evraklar gibi birtakım belgeler geliyor. Öğrenci olmanız halinde bu belgeler yerine öğrenci belgenizi gösterebiliyorsunuz. Fakat eğer öğrenci değilseniz ve herhangi bir yerde çalışmıyorsanız vize başvurunuzu nasıl yapacaksınız? İşte o zaman da vize başvurusu yapacağınız ülke sizden bir sponsor istiyor. Bu durumda vize başvurusu için istenen belgeler sponsorunuz olarak gösterdiğiniz kişinin gelir durumunu gösterir belgeler oluyor. İstenen bu belgelere ek olarak bir de vize için sponsorluk dilekçesine ihtiyacınız var.

Vize için sponsorluk nedir?

Öğrenci olmayıp aynı zamanda da çalışmayan kişilerin vize başvurularını bir sponsor göstererek yapmaları gerekiyor. Kendisine ait bir geliri olmadığı için vize başvurularını sponsor desteği ile yapacak olanların, istenen belgelere ek olarak bir de kendilerini destekleyen kişinin maddi yükümlülüğü üstlendiğini beyan eden bir dilekçeyi ibraz etmeleri gerekiyor. Peki vize için sponsor dilekçesinin içeriği ne olmalı? Dilekçenin içeriği ile ilgili çok fazla soru geldiği için bir örneğini aşağıda paylaşıyorum.

Vize için sponsorluk dilekçesi örneği öncesi

Vize için sponsorluk dilekçesi örneğini aşağıda ayrıntılı bir şekilde yazdım. Ama ona geçmeden önce dilekçe yazım kurallarıyla ilgili de ek bilgi vermek istiyorum. Çünkü bu yazıyı yayınladığımdan beri birçok kişinin dilekçe nasıl yazılır bilmediğini fark ettim. Yazıyı okuyanlardan gelen sorular üzerine, doğru bir dilekçe hazırlamanızı sağlamak adına dilekçe nasıl yazılır bu konuda da bilgi vermem gerekti. Aşağıda dilekçe nasıl yazılır o konu hakkında da bilgi bulabilirsiniz.

Dilekçe nasıl bir kağıda yazılır?

Vize için sponsorluk dilekçesini boş, çizgisiz bir A4 kağıdına, yazmaya kağıdın ortalarından başlayıp, kenarlarında yeterli boşlukları bırakacak şekilde tercihen siyah veya mavi tükenmez ya da pilot kalemle yazabilirsiniz. Dilekçeyi yazdıktan sonra altını sponsorunuzun ıslak imza ile imzalaması da gerekiyor. Aman bu ayrıntıyı atlamayın. Daha önce hiç dilekçe yazmamış olanlar için dilekçe yazımı ile ilgili birkaç ufak bilgiye aşağıda vermiş olayım:

Dilekçe yazarken nelere dikkat edilmesi gerekir?

 • Dilekçe çizgisiz, düz beyaz A4 kağıda tek yüzde olacak şekilde yazılmalıdır. Kağıdın arka kısmına geçilmemelidir.
 • Dilekçe el yazısıyla yazılacakça mavi veya siyah kalemle yazılabilir. Ancak başka renk kalemlerle yazılmaz.
 • Dilekçe yazmak için bilgisayar, daktilo gibi araçlar kullanılabilir.
 • Dilekçe yazmaya, dilekçenin uzunluğuna göre kağıdın ortasına yakın bir yerden başlanır.
 • Dilekçeye başlarken dilekçenin sunulacağı kurum en üstte belirtilmelidir.
 • Dilekçede ya dilekçenin en üstünde ya da imza kısmında tarih bulunmalıdır.
 • Dilekçe yazarken saygılı bir üslup kullanılmalı; talep açıkça, anlaşılır ve basit bir şekilde belirtilmeli; yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Dilekçenin en altında sağda dilekçe sahibinin adı, soyadı, imzası ve sol tarafında adresi ve telefon numarası belirtilmelidir.
 • Dilekçeye eklenecek ek belgeler varsa bu belgeler yazının sonunda “Ekler” başlığı ile eklenmelidir.

Vize için sponsorluk dilekçesini kim yazar?

Vize için sponsorluk dilekçesini sponsor olan kişinin yazması ve imzalaması gerek. Yani kural böyle. Ama sponsor olacak kişi uzaktaysa dilekçeyi siz yazıp daha sonra size sponsor olacak kişiye imzalatabilir veya imzasını taklit edebilirsiniz. Bu da bir seçenek. Kalkıp da el yazısı sorgusu yapmıyorlar.

Sponsorun sunması gereken diğer evraklar

Bu kısmı yorum olarak çok fazla soru geldiği için ekledim. Sponsor ile yapılacak vize başvurularında sponsorun sunması gereken evraklar, bireysel başvuruda sunulması gereken evraklarla aynıdır. Yani atıyorum sponsor olmadan başvuru yapmış olsaydınız kendi maaş bordronuzu eklemeniz gerekir. Sponsorla başvuru yaptığınız durumlar içinse sponsorun maaş bordrosunu eklemeniz gerekiyor. İstenen evraklar başvurudan başvuruya göre değişebileceği için net bir şey söyleyemiyorum. Acentelerden ve konsolosluklardan detaylı bilgi alabilirsiniz. Benim daha önce sponsorla başvuru yaptığım Romanya vizesi almak için sunduğum evraklara buradan göz atabilirsiniz.

Vize için sponsorluk dilekçesi imza ispatı

Bu dilekçeye ek olarak bir de sponsorun imzasını doğrulayan resmi bir belge eklemeniz gerekiyor. Bu belge imza sirküleri, imza beyannamesi veya ehliyet olabilir. Bunlar başvurularda sıklıkla kullanılan belgeler olduğu için örnek olarak yazdım. İmza ispatı için başka bir belge kabul ediliyorsa bilmiyorum. Başka hangi belgelerin imza ispatı olarak kabul edildiği ile ayrıntılı bilgiyi aracı acentalardan veya konsolosluklardan öğrenebilirsiniz.Uzun bisiklet seyahatimden döndükten sonra yaptığım ilk vize başvurusu olan İtalya vize başvurusu olduğu için farazi dilekçemizi İtalya’ya yazıyoruz.

Vize başvurusu sponsorluk dilekçesi örneği

vize için sponsorluk

Öğrenci iseniz vize başvurularında aşağıdaki sponsorluk dilekçesi örneğini kullanabilirsiniz;

İTALYA BAŞKONSOLOSLUĞU’NA

İstanbul Üniversitesi, Hukuk fakültesi öğrencisi, 8457 Pasaport ve 45344524 T.C. kimlik numaralı, 15/10/1991 doğumlu oğum/kızım  Çikita Muz’un …/…./……. – …/…./……. tarihleri arasında yapacağı İtalya seyahatinde tüm sağlık ve gezi masraflarının tarafımdan karşılanacağını taahhüt ediyorum.Adı Soyadı İmzası

Öğrenci değilseniz vize başvurularında aşağıdaki sponsorluk dilekçesi örneğini kullanabilirsiniz;

İTALYA BAŞKONSOLOSLUĞU’NA

3423532 Pasaport ve 111111 TC kimlik numaralı, 12/06/1394 doğumlu oğum/kızım Nane Nane’nin …/…./……. – …/…./……. tarihlerinde yapacağı İtalya gezisinde tüm sağlık ve gezi masraflarının tarafımdan karşılanacağını taahhüt ediyorum.Adı Soyadı İmzası


Vizelerle İlgili Diğer Yazılarım

İran’dan Hindistanvizesi almak

Romanya vizesi almak

Malezya’dan Tayland vizesi almak

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Hindistan seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

İran seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

Tayland seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

İtalya seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

Romanya seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

Sırbistan seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

Malezya seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.,

Türkiye seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

T5 aracımı karavana dönüştürme sürecimi takip etmek için tıklayın.

Bisikletle seyahat hakkında bilgi ve öneriler için tıklayın.

Kampçılık ve kamp hayatı hakkında bilgi almak için tıklayın.

Seyahat ederken dikkat edilmesi gereken şeyler hakkında bilgi ve tavsiyeler için tıklayın.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

78 Yorum

 • Emrah
  15 Aralık 2017, 10:36

  Merhaba, bu ”yaşanmış bilgi” çok işimize yaradı. Öyle ki muhasebe işinde olduğum için yeni bir şey öğrenmeye ve buna giden yolu araştırmaya açık olmalıyız. Tekrar teşekkürler hem müşterim hem de ben memnun olduk.

  CEVAPLA
  • Melke@Emrah
   10 Ocak 2018, 14:47

   Teşekkürler Emrah, çok haklısın. 😊

   CEVAPLA
  • İpek@Emrah
   5 Kasım 2019, 01:24

   Merhaba Melike hanım 🤗
   Ben davetiye ile Belçika’ya ablamın yanına turist olarak gitmek için başvuru yapacağım çalışmıyorum bunun için sponsor dilekçesi yazılcak sanırım ve masraflarımı eniştem karşılayacak oda şuan yurt dışında bunun için ne yapmalıyız bilgilendirirseniz ve vize için başka ne gerekli yardımcı olursanız sevinirim 😌

   CEVAPLA
   • Melke@İpek
    5 Kasım 2019, 01:28

    Merhaba, ben de bu konuda uzman değilim. Sizi en iyi yönlendirecek yer konsolosluk veya aracı ofistir. Size sponsor olacak kişiden istenen belgeleri ve evrakları zaten yazıda belirttim. Onlar dışında bir bilgim yok ne yazık ki. Umarım vizenizi sorunsuzca alırsınız. 🙂

    CEVAPLA
 • Özge
  10 Ocak 2018, 11:30

  Selam.Sponsor birlikte seyahat edeceğimiz kişi olabilir mi??(anne baba değil ve soyadlar aynı değil.) Ayrıca schengen vizesi için etkisi ne olur bileğiniz varsa paylaşırsanız sevinirim ☺️

  CEVAPLA
  • Melke@Özge
   10 Ocak 2018, 14:46

   Merhaba Özge, sponsor birlikte seyahat edeceğiniz kişi de olabilir. Schengen vizesi için etkisi nedir net bilmemekle beraber bir anımı anlatayım. 4 5 ay önce İtalya’ya Schengen için başvurdum. Babam sponsor olmuştu. Önce ek belge istediler. Sonra mülakata çağırdılar. Mülakatta yaşınız (26) sponsor ile başvurmak için biraz geç değil mi, neden çalışmıyorsunuz ki, öğrenci de değilsiniz gibi sorular sordular. Onun dışında bir de rezervasyon yaptırdığım oteller şehrin biraz dışındaydı onu sordular. Hepsini açıkladım. Turladığımdan bahsettim, instagram hesabımı gösterdim. “Aaaa şimdi anlaşıldı e süpermiş” falan dediler. İşin sonunda vize alamadım. 😂 Yani bir bilgim yok ama hikayem böyle.

   CEVAPLA
   • tanju çalışkan@Melke
    12 Eylül 2019, 01:11

    maalesef ikinci sınıf insan muamelesi görüyoruz,serbest dolaşım,insan hakları gibi terimlerin üreticisi ve savunucusu olduklarından övünerek bahsederken,kendilerinden olmayanlara ikinci sınıf insan muamelesi yapaktan geri kalmayan kokuşmuş bir zihniyet.almanyada doğmuş,anne ve babası alman vatandaşı,kızkardeşi ve abisi almanyada süresiz oturumu olan biri olarak her vize işleminde sorunla karşılaşıyor,zaman zaman da alamadığım oluyor.. neyse ki evlendiö eşim bulgar vatandaşı,2 cocuğuma da eu vatandaşı yaptım,mecbur vize veriyorlar ama hala 50 sayfa evrak götürüyorum sınava hazırlanır gibi…

    CEVAPLA
 • mustafa sari
  29 Ocak 2018, 19:21

  merhabalar ben ogrenci vizesi icin basvuru yapacam ama merak ettigim bazi seyler var yardimci olurmusunuz? babam bana sponsor olacak ve babam dilekceyi imzaladigi icin imza sirkuleri gerekli olurmu acaba?

  CEVAPLA
  • Melke@mustafa sari
   29 Ocak 2018, 22:28

   Merhabalar, bildiğim kadarıyla gerekli değil. 🙂 İmzayı gösteren ehliyet gibi belgeler de yeterli oluyor. Ama siz yine de vize alacağınız ülkenin konsolosluğundan bu bilgiyi teyit edin. Zaman zaman uygulamaya veya evrakları değiştiriyor olabilirler.

   CEVAPLA
 • Ersin SEVİM
  10 Mayıs 2018, 04:26

  Merhaba, bu dilekçe ile banka hesap dökümünü istemişler. Hesabın eksi bakiyeli olması, bu durumda nasıl sponsor olacaksın sorusunu akla getirip vize sonucunu etkiler mi acaba. Bakiyem ekside, sponsor olacağım diye dilekçe yazacakmışım kızım için ama bu eksi bakiye ya sorun olursa ?

  CEVAPLA
  • Melke@Ersin SEVİM
   10 Mayıs 2018, 04:38

   Merhaba, banka hesap dökümünün iki amacı vardır. Banka hesap dökümündeki para hareketleri ile ülkenizde sabit ve düzenli bir hayatınız olduğunu ve hesabınızdaki para miktarı ile de kendinizin veya sponsor olduğununuz kişinin gittiği ülkedeki masraflarını karşılayabileceğinizi belgelersiniz. Banka hesabınızdaki paranın çok fazla olması değil; yurtdışında geçirilecek süre zarfında yapılması muhtemel harcamaları karşılıyor olması beklenir. Haliyle hesabınızda eksi bakiye bulunması vizenin sonucunu etkileyebilecek bir faktördür. Çalıştığınız aracı acentadan konuyla ilgili destek almanızı tavsiye ederim.

   CEVAPLA
   • Erman@Melke
    24 Ekim 2019, 18:53

    Merhaba!
    Bir kisiye iki farkli kisinin sponsor olmasi mumkun mu acaba?

    CEVAPLA
    • Melke@Erman
     29 Ekim 2019, 13:08

     Teoride mümkün görünüyor. Pratikte bilmiyorum. Konsolosluktan veya aracı firmadan bilgi alabilirsiniz.

     CEVAPLA
 • Ersin SEVİM
  12 Mayıs 2018, 01:25

  Ooooo, bu çok önemli, teşekkürler.

  CEVAPLA

Yeni Yazılar