vize için sponsorluk

Vize İçin Sponsorluk Dilekçesi

Bir ülkeye vize başvurusu yapmak istediğinizde istenen belgelerin başında gelir durumunuzu gösteren maaş bordrosu, sosyal güvencenizi belirten evraklar gibi bir takım belgeler geliyor. Öğrenci olmanız halinde bu belgeler yerine öğrenci belgenizi gösterebiliyorsunuz. Fakat eğer öğrenci değilseniz ve bir yerde çalışmıyorsanız vize başvurunuzu nasıl yapacaksınız? İşte o zaman da vize başvurusu yapacağınız ülke sizden bir sponsor istiyor. Bu durumda vize başvurusu için istenen belgeler sponsorunuz olarak gösterdiğiniz kişinin gelir durumunu gösterir belgeler oluyor. İstenen bu belgelere ek olarak bir de vize için sponsorluk dilekçesine ihtiyacınız var.

Vize için sponsorluk nedir?

Öğrenci olmayıp aynı zamanda da çalışmayan kişilerin vize başvurularını bir sponsor göstererek yapmaları gerekiyor. Kendisine ait bir geliri olmadığı için vize başvurularını sponsor desteği ile yapacak olanların, istenen belgelere ek olarak bir de kendilerini destekleyen kişinin maddi yükümlülüğü üstlendiğini beyan eden bir dilekçeyi ibraz etmeleri gerekiyor. Peki vize için sponsor dilekçesinin içeriği ne olmalı? Dilekçenin içeriği ile ilgili çok fazla soru geldiği için bir örneğini aşağıda paylaşıyorum.

Vize için sponsorluk dilekçesi örneği öncesi

Sponsorluk dilekçesi örneğini aşağıda bulabilirsiniz. Ama ona geçmeden önce dilekçe yazım kurallarıyla ilgili ek bilgi vermek istiyorum. Çünkü birçok kişinin dilekçenin nasıl yazılacağını bilmediğini fark ettim. Bu dilekçeyi boş, çizgisiz bir A4 kağıdına, yazmaya kağıdın ortalarından başlayıp, kenarlarında yeterli boşlukları bırakacak şekilde tercihen siyah veya mavi tükenmez ya da pilot kalemle yazabilirsiniz. Dilekçeyi yazdıktan sonra altını sponsorunuzun ıslak imza ile imzalaması da gerekiyor. Aman bu ayrıntıyı atlamayın. Daha önce hiç dilekçe yazmamış olanlar için dilekçe yazımı ile ilgili birkaç ufak bilgi de vermiş olayım.

Dilekçe yazarken nelere dikkat edilmesi gerekir?

 • Dilekçe çizgisiz, düz beyaz A4 kağıda tek yüzde olacak şekilde yazılmalıdır. Kağıdın arka kısmına geçilmemelidir.
 • Dilekçe el yazısıyla yazılacakça mavi veya siyah kalemle yazılabilir. Ancak başka renk kalemlerle yazılmaz.
 • Dilekçe yazmak için bilgisayar, daktilo gibi araçlar kullanılabilir.
 • Dilekçe yazmaya, dilekçenin uzunluğuna göre kağıdın ortasına yakın bir yerden başlanır.
 • Dilekçeye başlarken dilekçenin sunulacağı kurum en üstte belirtilmelidir.
 • Dilekçede ya dilekçenin en üstünde ya da imza kısmında tarih bulunmalıdır.
 • Dilekçe yazarken saygılı bir üslup kullanılmalı; talep açıkça, anlaşılır ve basit bir şekilde belirtilmeli; yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Dilekçenin en altında sağda dilekçe sahibinin adı, soyadı, imzası ve sol tarafında adresi ve telefon numarası belirtilmelidir.
 • Dilekçeye eklenecek ek belgeler varsa bu belgeler yazının sonunda “Ekler” başlığı ile eklenmelidir.

Vize için sponsorluk dilekçesini kim yazar?

Vize için sponsorluk dilekçesini sponsor olan kişinin yazması ve imzalaması gerek. Yani kural böyle. Ama sponsor olacak kişi uzaktaysa dilekçeyi siz yazıp daha sonra size sponsor olacak kişiye imzalatabilir veya imzasını taklit edebilirsiniz. Bu da bir seçenek. Kalkıp da el yazısı sorgusu yapmıyorlar.

Sponsorun sunması gereken diğer evraklar

Bu kısmı yorum olarak çok fazla soru geldiği için ekledim. Sponsor ile yapılacak vize başvurularında sponsorun sunması gereken evraklar, bireysel başvuruda sunulması gereken evraklarla aynıdır. Yani atıyorum sponsor olmadan başvuru yapmış olsaydınız kendi maaş bordronuzu eklemeniz gerekir. Sponsorla başvuru yaptığınız durumlar içinse sponsorun maaş bordrosunu eklemeniz gerekiyor. İstenen evraklar başvurudan başvuruya göre değişebileceği için net bir şey söyleyemiyorum. Acentelerden ve konsolosluklardan detaylı bilgi alabilirsiniz. Benim daha önce sponsorla başvuru yaptığım Romanya vizesi almak için sunduğum evraklara buradan göz atabilirsiniz.

Vize için sponsorluk dilekçesi imza ispatı

Bu dilekçeye ek olarak bir de sponsorun imzasını doğrulayan resmi bir belge eklemeniz gerekiyor. Bu belge imza sirküleri, imza beyannamesi veya ehliyet olabilir. Bunlar başvurularda sıklıkla kullanılan belgeler olduğu için örnek olarak yazdım. İmza ispatı için başka bir belge kabul ediliyorsa bilmiyorum. Başka hangi belgelerin imza ispatı olarak kabul edildiği ile ayrıntılı bilgiyi aracı acentalardan veya konsolosluklardan öğrenebilirsiniz.

Uzun bisiklet seyahatimden döndükten sonra yaptığım ilk vize başvurusu olan İtalya vize başvurusu olduğu için farazi dilekçemizi İtalya’ya yazıyoruz.

Vize başvurusu sponsorluk dilekçesi örneği

vize için sponsorluk

Öğrenci iseniz vize başvurularında aşağıdaki sponsorluk dilekçesi örneğini kullanabilirsiniz;

İTALYA BAŞKONSOLOSLUĞU’NA

İstanbul Üniversitesi, Hukuk fakültesi öğrencisi, 8457 Pasaport ve 45344524 T.C. kimlik numaralı, 15/10/1991 doğumlu oğum/kızım  Çikita Muz’un …/…./……. – …/…./……. tarihleri arasında yapacağı İtalya seyahatinde tüm sağlık ve gezi masraflarının tarafımdan karşılanacağını taahhüt ediyorum.

Adı Soyadı
İmzası

Öğrenci değilseniz vize başvurularında aşağıdaki sponsorluk dilekçesi örneğini kullanabilirsiniz;

İTALYA BAŞKONSOLOSLUĞU’NA

3423532 Pasaport ve 111111 TC kimlik numaralı, 12/06/1394 doğumlu oğum/kızım Nane Nane’nin …/…./……. – …/…./……. tarihlerinde yapacağı İtalya gezisinde tüm sağlık ve gezi masraflarının tarafımdan karşılanacağını taahhüt ediyorum.

Adı Soyadı
İmzası


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad


Vizelerle İlgili Diğer Yazılarım

İran’dan Hindistan vizesi almak

Romanya vizesi almak

Malezya’dan Tayland vizesi almak

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Hindistan seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

İran seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

Tayland seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

İtalya seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

Romanya seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

Sırbistan seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

Malezya seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.,

Türkiye seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

T5 aracımı karavana dönüştürme sürecimi takip etmek için tıklayın.

Bisikletle seyahat hakkında bilgi ve öneriler için tıklayın.

Kampçılık ve kamp hayatı hakkında bilgi almak için tıklayın.

Seyahat ederken dikkat edilmesi gereken şeyler hakkında bilgi ve tavsiyeler için tıklayın.

76 Comments

 • Emrah

  Merhaba, bu ”yaşanmış bilgi” çok işimize yaradı. Öyle ki muhasebe işinde olduğum için yeni bir şey öğrenmeye ve buna giden yolu araştırmaya açık olmalıyız. Tekrar teşekkürler hem müşterim hem de ben memnun olduk.

  • İpek

   Merhaba Melike hanım 🤗
   Ben davetiye ile Belçika’ya ablamın yanına turist olarak gitmek için başvuru yapacağım çalışmıyorum bunun için sponsor dilekçesi yazılcak sanırım ve masraflarımı eniştem karşılayacak oda şuan yurt dışında bunun için ne yapmalıyız bilgilendirirseniz ve vize için başka ne gerekli yardımcı olursanız sevinirim 😌

   • Melke

    Merhaba, ben de bu konuda uzman değilim. Sizi en iyi yönlendirecek yer konsolosluk veya aracı ofistir. Size sponsor olacak kişiden istenen belgeleri ve evrakları zaten yazıda belirttim. Onlar dışında bir bilgim yok ne yazık ki. Umarım vizenizi sorunsuzca alırsınız. 🙂

 • Özge

  Selam.Sponsor birlikte seyahat edeceğimiz kişi olabilir mi??(anne baba değil ve soyadlar aynı değil.) Ayrıca schengen vizesi için etkisi ne olur bileğiniz varsa paylaşırsanız sevinirim ☺️

  • Melke

   Merhaba Özge, sponsor birlikte seyahat edeceğiniz kişi de olabilir. Schengen vizesi için etkisi nedir net bilmemekle beraber bir anımı anlatayım. 4 5 ay önce İtalya’ya Schengen için başvurdum. Babam sponsor olmuştu. Önce ek belge istediler. Sonra mülakata çağırdılar. Mülakatta yaşınız (26) sponsor ile başvurmak için biraz geç değil mi, neden çalışmıyorsunuz ki, öğrenci de değilsiniz gibi sorular sordular. Onun dışında bir de rezervasyon yaptırdığım oteller şehrin biraz dışındaydı onu sordular. Hepsini açıkladım. Turladığımdan bahsettim, instagram hesabımı gösterdim. “Aaaa şimdi anlaşıldı e süpermiş” falan dediler. İşin sonunda vize alamadım. 😂 Yani bir bilgim yok ama hikayem böyle.

   • tanju çalışkan

    maalesef ikinci sınıf insan muamelesi görüyoruz,serbest dolaşım,insan hakları gibi terimlerin üreticisi ve savunucusu olduklarından övünerek bahsederken,kendilerinden olmayanlara ikinci sınıf insan muamelesi yapaktan geri kalmayan kokuşmuş bir zihniyet.almanyada doğmuş,anne ve babası alman vatandaşı,kızkardeşi ve abisi almanyada süresiz oturumu olan biri olarak her vize işleminde sorunla karşılaşıyor,zaman zaman da alamadığım oluyor.. neyse ki evlendiö eşim bulgar vatandaşı,2 cocuğuma da eu vatandaşı yaptım,mecbur vize veriyorlar ama hala 50 sayfa evrak götürüyorum sınava hazırlanır gibi…

 • mustafa sari

  merhabalar ben ogrenci vizesi icin basvuru yapacam ama merak ettigim bazi seyler var yardimci olurmusunuz? babam bana sponsor olacak ve babam dilekceyi imzaladigi icin imza sirkuleri gerekli olurmu acaba?

  • Melke

   Merhabalar, bildiğim kadarıyla gerekli değil. 🙂 İmzayı gösteren ehliyet gibi belgeler de yeterli oluyor. Ama siz yine de vize alacağınız ülkenin konsolosluğundan bu bilgiyi teyit edin. Zaman zaman uygulamaya veya evrakları değiştiriyor olabilirler.

 • Ersin SEVİM

  Merhaba, bu dilekçe ile banka hesap dökümünü istemişler. Hesabın eksi bakiyeli olması, bu durumda nasıl sponsor olacaksın sorusunu akla getirip vize sonucunu etkiler mi acaba. Bakiyem ekside, sponsor olacağım diye dilekçe yazacakmışım kızım için ama bu eksi bakiye ya sorun olursa ?

  • Melke

   Merhaba, banka hesap dökümünün iki amacı vardır. Banka hesap dökümündeki para hareketleri ile ülkenizde sabit ve düzenli bir hayatınız olduğunu ve hesabınızdaki para miktarı ile de kendinizin veya sponsor olduğununuz kişinin gittiği ülkedeki masraflarını karşılayabileceğinizi belgelersiniz. Banka hesabınızdaki paranın çok fazla olması değil; yurtdışında geçirilecek süre zarfında yapılması muhtemel harcamaları karşılıyor olması beklenir. Haliyle hesabınızda eksi bakiye bulunması vizenin sonucunu etkileyebilecek bir faktördür. Çalıştığınız aracı acentadan konuyla ilgili destek almanızı tavsiye ederim.

 • Bedirhan Keleş

  yazın almanyaya ZAV programıyla staj yapıcam çalışıcam idata dan vize başvurusunda ama bize okulda önceden gidenler ve hocalar staj değil kültürel faliyetten başvurmamızı söylüyorlar ve benim annem babam ayrı babam çalışmıyor annemde çalışmıyor ve ikisi de gelir beyan edemiyor ama benim hesabımda bana ait 5 bin türk lirası var ve çalışmıyorum öğrenciyim maddi olarak dayım yardımcı oluyor bana ama vize için 1.derece akraba yazıyor dayımı da gösteremiyorum yardımcı olursanız sevinirim ne yapmam lazım haftaya vize için başvuruya gidicem

  • Melke

   Merhaba, ne yazık ki bahsettiğiniz konularda bilgim yok. Vizenizi alacağınız seyahat acentasıyla görüşmeniz daha sağlıklı olur.

   • sahip

    aynı durum bende de var. gecen hafta basvurmustum ve basvuru esnasında sponsorluk dilekçesi istemediler(kadıköyden yaptım) ama bugun arayıp sponsorluk dilekçesini göndermemi istediler. istanbul konsolosluğu istemiyormuş ama ankara istiyor. okuduğum sehirden ötürü ankara konsolosluğu bakıyormuş

    • Melke

     Bildiğim kadarıyla eğer çalışmıyorsanız her başvuruda sponsor dilekçesi vermeniz gerekir. Şehirler arasında fark olması ilginç.

 • Ece

  Annemle beraber ABD’ye annemin kuzenini ziyarete gidecegiz. Ben ogrenciyim annem ev hanimi. İkimiz icinde vize talep dilekcesini sponsorun yazmasi gerekiyor sanirim? Masraflarimizi orada yaninda kalacağımiz dayimin kuzeni karsilayacak. Bu durumda dilekcesi annemin kuzeninin mi yazmasi gerekiyor?

  • Melke

   Dilekçeyi, masraflarınızı her kim karşılayacaksa yani sponsorunuz her kim olacaksa onun yazması gerek. Dilekçenin yanına imzasını belli eden bir belgeyi (noterden imza beyanı veya imzalı ehliyet gibi) de eklemeli.

 • Aytunç

  Merhaba Melike Hanım,

  Öncelikle bir önceki cevap için teşekkür ederim. Eşime vize almak için başvuruda bulunacağım ama kendisi şu anda işsiz ve tüm masraflarını ben karşılayacağım. 33. maddede sponsor olarak kendimi gösterdim. Sağdaki kutucukta sponspor karşılayacak kısmını mı işaretlemem gerekiyor? Yoksa diğer kısmını işaretleyip kendimi mi yazmam gerekiyor. Ayrıca şu an sadece uçak ve konaklama rezervasyonları var yani ödeme yapılmadı. Oradaki kutucukları işaretlemem sıkıntı yaratır mı?
  19. Madde de eşim çalışmadığı için mesleğine ne yazmam gerekli?

  Biliyorum buradaki konuyla alakalı değil ama tecrübeniz vardır. Yardımcı olabilirseniz çok teşekkür ederim…

  • Melke

   Maddelerden kastınız nedir bilmiyorum zira her ülkenin başvuru şekli farklıdır. Yine de bildiğim kadarıyla cevap vereyim.
   Eşinize siz sponsor oluyorsanız evet sponsor karşılayacak kısmını işaretlemeniz gerek.
   Rezervasyonların olması yeterli.
   Çalışmıyorsa çalışmıyor yazın ya da orayı boş bırakın.
   Geri kalan sorularınız için profesyonel olarak bu işi yapan aracı acentalara danışmanızı öneriyorum.

 • Melih

  Iyi günler Melike hanım.
  Ben İtalya’ya 6 aylık dil kursuna gitmek istiyorum . Banka hesabimda yüklü bir miktar var . Okulumu bu sene bitiriyorum. Acaba sponsor gostermesem olur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Melke

   Merhaba, ben bir vize acentesi değilim. Dolayısıyla sorunuzun net cevabını bilemiyorum. Ama bildiğim kadarıyla yapılacak vize başvurularında kişi çalışmıyorsa sponsor göstererek başvurması gerekiyor. Sorunuza net cevabı brilikte çalıştığınız seyahat acentesinden veya konsolosluktan alabilirsiniz.

 • Oguz aytac

  Merhaba Melke Hanım

  Oğlum üniversite öğrencisi ve uluslararası gençlik kampına davetiyeli olarak italya ya vize başvurusunda bulunacağız, İtalyan şirketten davetiyemiz olmasına rağmen yinede sponsor dilekçesi doldurmamız gerekiyormu acaba?

  Teşekkürler

  • Melke

   Merhaba, bilemiyorum. Aracı acenteden, ki bu durumda IDATA oluyor, bilgi almanız daha sağlıklı olur. İnternet sitelerinde her şey yazıyor.

 • Hilal

  Merhaba
  Öncelikle çok yardımcı oldu yazınız teşekkür ederim:)
  Sponsor un kendi meslek grubuna göre evraklarını eksiksiz sunması gerekiyormus ama sponsorun sunması gereken evrakların tam listesini bulamıyorum siz biliyor musunuz hangi evraklar? Google a yazınca da çıkmıyor liste falan:(

  • Melke

   Merhaba, siz kişisel başvuru yaptığınızda ne evrak sunmanız gerekiyorsa sponsorun da o evrakları sunması gerek. Bu evraklara ek olarak da sponsorluk dilekçesi sunulması lazım. Ben daha önce sponsorlu başvuru yaparken aşağıdaki linkte yer alan evrakları sunmuştum.

   https://melkeontheroad.com/romanya-vizesi-almak.html

   Bir acente ile çalışıyorsanız onlardan detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Alev

  Merhaba Melike hanim 25 yasindayim davetiyem var almanya ya halamin dugunune gitmek istiyorum ama calismiyorum acik ogretim fakultesinden 2.universiteme devam ediyorum sponsor babam olucak emekli oda vize alma sansim varmidir verirler mi? Ve belgelerimi hazirlarken bitirmis oldugum okulun diplomasini koymama gerek varmi

 • İpek

  Merhabalar 🙂 ve teşekkürler verdiğiniz bilgiler için 🙂 benim sorum şu olacak. ben öğrenciyim, o nedenle de babamı sponsor olarak gösterdim. daha tam olarak belgelerimi hazırlamadım fakat anladığım kadarıyla önce babam bir dilekçe yazacak ve de onun iş ile ilgili belgelerine ve de banka dökümüne ihtiyacımız olacak. benim merak ettiğim, öğrenci olarak benim kendi banka dökümüm gerekli midir babamınki haricinde?

  • Melke

   Merhaba, istenilen belgeler ülkeden ülkeye ve dönemden döneme göre değişebildiği gibi kişi özelinde de farklılık gösterebilir. Gerekli belgelerle ilgili konsolosluklardan veya acentelerden bilgi alabilirsiniz. 🙂

 • Çağatay

  İş vizesi için sponsor lazımmı ? buradaki çalıştığım iş firmasıyla aynı firma olmak zorundami? Ve gideceğim ülkenin başkentine değilde başka şehir olmazmı? Atıyorum londra degilde liverpool şehrine yerleşmek istesem yerlesebilirmiyim? Şimdiden teşekkürler

 • oktay

  Merhabalar Almanya ya aile ziyareti olarak halamın yanına seyahatte bulunacağım ve ondan bana Verpflichtungserklarung belge olarak geldi. Ancak anladığım kadarıyla bu belge sadece benim orada kalma masrafımın olmayacağını halamın yanında kalacağımı gösteren bir belge. Sponsor olarak ise babam olacak ama vize için dilekçede masraflarımı karşılayan taraf hangisi olmalı halam mı babam mı?
  Şimdiden teşekkürler..

  • Melke

   Merhaba, sponsor olacak kişi babanız olacaksa dilekçede masraflarınızı karşılayan tarafın halanız olmasının bir mantığı yok diye düşünüyorum..

 • Mestan

  Merhaba ben EVS ile 9 aylığına Romanya’ya gideceğim. Gittiğimde ise diğer avrupa ülkelerini de gezmeyi planlıyorum. Bu durumda Romanya vizesi değil de sadece Schengen vizesi alsam yeter mi ? Diğer türlü ilk önce Romanya vizesi aldıktan sonra Schengen almak gerekiyormuş diye duydum

   • Burak

    Merhaba ben son günlerde italya vizesi için gerekli belgeleri topluyorum fakat aklımda bazı soru işaretleri var babamın imza beyannamesini aldım ama fotokopi halinde ve 2012 tarihli o yüzden biraz düşündüm acaba güncel ve orjinal olması gerekir mi yoksa böyle yeterli midir?

  • Melke

   Emin olmamakla birlikte el yazısı olmasının daha faydalı olacağını düşünüyorum. Ben el yazısı olarak hazırlamıştım.

 • Tuncay

  İçimi kararttın yaa vize almaktan soğudum kendi iş yerim de çalışıyorum gelir gayet yerinde ama hiç bir vergi ve sigortaya bağlı gözükmüyorum banka giriş çıkışları iyi hesapta 20+bin tl var sponsor işi baba olur olmasınada o Emekli sana 27 yasındasın diye vermedilerse bana hiç vermezler yaş 33 😂

 • ender

  Merhabalar, Babam 3-4 ay içinde yüklü bir miktarda tazminat parası alıcak parayı yeni banka hesabına aktarıcak hesap hareketlerinde bi anda bu kadar paranın gözükmesi herhangi bir sıkıntı yaratır mı? yoksa mevcut iş maaşını çektiği kullandığı hesaba yatırması daha mi faydalı olur)

  • Melke

   Merhaba, maalesef net bir bilgim yok. Acenteden veya konsolosluktan net bir bilgi almanız daha doğru olur.

  • Melke

   Merhaba, vizesiz ülkelere seyahat ederek başlayabilirsiniz. Vize almak için ise, acente veya konsolosluk tarafından sunulması zorunlu olarak belirtilen belgelerinizi sunmanız gerekir. Bu belgeler arasında banka hesabı da olacaktır. Bir banka hesabı açtırmanız gerekebilir. Öte yandan, sponsor aracılığı ile de başvuru yapabilirsiniz.

 • Batuhan

  merhaba ,ben polonyaya öğrenci vizesi icin başvuru yapacağım,polonyaya gitme nedenedim erasmus+ projesi.1 hafta sürecek bir proje icin sponsor göstermem gerekir mi kendi baskonsolosluk sitelerinde bulamadim istediklerine dair

  • Melke

   Merhaba, konuyla ilgili kesin bir bilgim yok. Projeye gidiyor olmanız durumu değiştirir mi bilmemekle birlikte öğrenci vizelerinde de sponsor gerekiyor diye biliyorum. Ama bu konuda en net cevabı size verecek iki yerden biri konsolosluk diğeri de acentadır.

  • Melke

   Merhaba, neyin antetli kağıdına yazacaksınız ki? Öyle bir zorunluluk yok bildiğim kadarıyla. Ama konsoloslukların kendi özel talepleri olursa onu bilemiyorum.

   • Burak

    Vize dilekçeleri şirketin antetli kağıdına yazılıyor diye bilgi almıştım öğrenci vizesi alırken antetli kağıda gerek var mı diye emin olmak istedim 🙂

 • mehmet

  Merhaba Vize başvuru formunda 33. madde masraflar kim tarafından karşılanacak bölümü var , öğrenciyim babam bana sponsor olacak 1. kısımda kendim karşılayacağımı mı işaretleyeyim yoksa 2. kısımda sponsor ev sahibi, şirket var hangisi acaba?

  • Melke

   Merhaba, eğer eğer babanız size sponsor olacaksa tabii ki masraflarınızı sponsor karşılayacak şekilde işaretleme yapmalısınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: