Bir ülkeye vize başvurusu yapmak istediğinizde istenen belgelerin başında gelir durumunuzu gösteren maaş bordrosu, sosyal güvencenizi belirten evraklar gibi birtakım belgeler geliyor. Öğrenci olmanız halinde bu belgeler yerine öğrenci belgenizi gösterebiliyorsunuz. Fakat eğer öğrenci değilseniz ve herhangi bir yerde çalışmıyorsanız vize başvurunuzu nasıl yapacaksınız? İşte o zaman da vize başvurusu yapacağınız ülke sizden bir sponsor istiyor. Bu durumda vize başvurusu için istenen belgeler sponsorunuz olarak gösterdiğiniz kişinin gelir durumunu gösterir belgeler oluyor. İstenen bu belgelere ek olarak bir de vize için sponsorluk dilekçesine ihtiyacınız var.

Vize için sponsorluk nedir?

Öğrenci olmayıp aynı zamanda da çalışmayan kişilerin vize başvurularını bir sponsor göstererek yapmaları gerekiyor. Kendisine ait bir geliri olmadığı için vize başvurularını sponsor desteği ile yapacak olanların, istenen belgelere ek olarak bir de kendilerini destekleyen kişinin maddi yükümlülüğü üstlendiğini beyan eden bir dilekçeyi ibraz etmeleri gerekiyor. Peki vize için sponsor dilekçesinin içeriği ne olmalı? Dilekçenin içeriği ile ilgili çok fazla soru geldiği için bir örneğini aşağıda paylaşıyorum.

Vize için sponsorluk dilekçesi örneği öncesi

Sponsorluk dilekçesi örneğini aşağıda bulabilirsiniz. Ama ona geçmeden önce dilekçe yazım kurallarıyla ilgili ek bilgi vermek istiyorum. Çünkü birçok kişinin dilekçenin nasıl yazılacağını bilmediğini fark ettim. Bu dilekçeyi boş, çizgisiz bir A4 kağıdına, yazmaya kağıdın ortalarından başlayıp, kenarlarında yeterli boşlukları bırakacak şekilde tercihen siyah veya mavi tükenmez ya da pilot kalemle yazabilirsiniz. Dilekçeyi yazdıktan sonra altını sponsorunuzun ıslak imza ile imzalaması da gerekiyor. Aman bu ayrıntıyı atlamayın. Daha önce hiç dilekçe yazmamış olanlar için dilekçe yazımı ile ilgili birkaç ufak bilgi de vermiş olayım.

Dilekçe yazarken nelere dikkat edilmesi gerekir?

  • Dilekçe çizgisiz, düz beyaz A4 kağıda tek yüzde olacak şekilde yazılmalıdır. Kağıdın arka kısmına geçilmemelidir.
  • Dilekçe el yazısıyla yazılacakça mavi veya siyah kalemle yazılabilir. Ancak başka renk kalemlerle yazılmaz.
  • Dilekçe yazmak için bilgisayar, daktilo gibi araçlar kullanılabilir.
  • Dilekçe yazmaya, dilekçenin uzunluğuna göre kağıdın ortasına yakın bir yerden başlanır.
  • Dilekçeye başlarken dilekçenin sunulacağı kurum en üstte belirtilmelidir.
  • Dilekçede ya dilekçenin en üstünde ya da imza kısmında tarih bulunmalıdır.
  • Dilekçe yazarken saygılı bir üslup kullanılmalı; talep açıkça, anlaşılır ve basit bir şekilde belirtilmeli; yazım ve noktalama kurallarına dikkat edilmelidir.
  • Dilekçenin en altında sağda dilekçe sahibinin adı, soyadı, imzası ve sol tarafında adresi ve telefon numarası belirtilmelidir.
  • Dilekçeye eklenecek ek belgeler varsa bu belgeler yazının sonunda “Ekler” başlığı ile eklenmelidir.

Vize için sponsorluk dilekçesini kim yazar?

Vize için sponsorluk dilekçesini sponsor olan kişinin yazması ve imzalaması gerek. Yani kural böyle. Ama sponsor olacak kişi uzaktaysa dilekçeyi siz yazıp daha sonra size sponsor olacak kişiye imzalatabilir veya imzasını taklit edebilirsiniz. Bu da bir seçenek. Kalkıp da el yazısı sorgusu yapmıyorlar.

Sponsorun sunması gereken diğer evraklar

Bu kısmı yorum olarak çok fazla soru geldiği için ekledim. Sponsor ile yapılacak vize başvurularında sponsorun sunması gereken evraklar, bireysel başvuruda sunulması gereken evraklarla aynıdır. Yani atıyorum sponsor olmadan başvuru yapmış olsaydınız kendi maaş bordronuzu eklemeniz gerekir. Sponsorla başvuru yaptığınız durumlar içinse sponsorun maaş bordrosunu eklemeniz gerekiyor. İstenen evraklar başvurudan başvuruya göre değişebileceği için net bir şey söyleyemiyorum. Acentelerden ve konsolosluklardan detaylı bilgi alabilirsiniz. Benim daha önce sponsorla başvuru yaptığım Romanya vizesi almak için sunduğum evraklara buradan göz atabilirsiniz.

Vize için sponsorluk dilekçesi imza ispatı

Bu dilekçeye ek olarak bir de sponsorun imzasını doğrulayan resmi bir belge eklemeniz gerekiyor. Bu belge imza sirküleri, imza beyannamesi veya ehliyet olabilir. Bunlar başvurularda sıklıkla kullanılan belgeler olduğu için örnek olarak yazdım. İmza ispatı için başka bir belge kabul ediliyorsa bilmiyorum. Başka hangi belgelerin imza ispatı olarak kabul edildiği ile ayrıntılı bilgiyi aracı acentalardan veya konsolosluklardan öğrenebilirsiniz.

Uzun bisiklet seyahatimden döndükten sonra yaptığım ilk vize başvurusu olan İtalya vize başvurusu olduğu için farazi dilekçemizi İtalya’ya yazıyoruz.

Vize başvurusu sponsorluk dilekçesi örneği

vize için sponsorluk

Öğrenci iseniz vize başvurularında aşağıdaki sponsorluk dilekçesi örneğini kullanabilirsiniz;

İTALYA BAŞKONSOLOSLUĞU’NA

İstanbul Üniversitesi, Hukuk fakültesi öğrencisi, 8457 Pasaport ve 45344524 T.C. kimlik numaralı, 15/10/1991 doğumlu oğum/kızım  Çikita Muz’un …/…./……. – …/…./……. tarihleri arasında yapacağı İtalya seyahatinde tüm sağlık ve gezi masraflarının tarafımdan karşılanacağını taahhüt ediyorum.

Adı Soyadı
İmzası

Öğrenci değilseniz vize başvurularında aşağıdaki sponsorluk dilekçesi örneğini kullanabilirsiniz;

İTALYA BAŞKONSOLOSLUĞU’NA

3423532 Pasaport ve 111111 TC kimlik numaralı, 12/06/1394 doğumlu oğum/kızım Nane Nane’nin …/…./……. – …/…./……. tarihlerinde yapacağı İtalya gezisinde tüm sağlık ve gezi masraflarının tarafımdan karşılanacağını taahhüt ediyorum.

Adı Soyadı
İmzasıVizelerle İlgili Diğer Yazılarım

İran’dan Hindistanvizesi almak

Romanya vizesi almak

Malezya’dan Tayland vizesi almak

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Hindistan seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

İran seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

Tayland seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

İtalya seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

Romanya seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

Sırbistan seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

Malezya seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.,

Türkiye seyahatlerim hakkında bilgi almak için tıklayın.

T5 aracımı karavana dönüştürme sürecimi takip etmek için tıklayın.

Bisikletle seyahat hakkında bilgi ve öneriler için tıklayın.

Kampçılık ve kamp hayatı hakkında bilgi almak için tıklayın.

Seyahat ederken dikkat edilmesi gereken şeyler hakkında bilgi ve tavsiyeler için tıklayın.