Romanya Vizesi Almak

Romanya Vizesi Almak

Türk vatandaşlarının Romanya’ya girmek için ya Romanya vizesi ya da Schengen vizesi alması gerekiyor. Romanya, geçerli bir Schengen vizeniz varsa ayrıca vize istemiyormuş. Ama biz Romanya’ya bir düğün nedeniyle gittiğimiz ve oradan başka bir yere geçme niyetimiz olmadığı için yalnızca Romanya vizesi almakla yetindik.

Ne yazık ki vize almak için vaktimiz sınırlıydı. O yüzden vize başvurusunu İstanbul’da hizmet veren bir firma aracılığıyla yaptık. Firmaya vize harcı, seyahat sağlık sigortası ve acente komisyon ücreti dahil 100 Euro ödedik ve bizden istedikleri belgeleri teslim ettik. Firma otel ve uçak bileti rezervasyonları gibi ayrıntıları kendisi halledip online başvuruları yaparak bizim için konsolosluktan randevu aldı. Yaptığımız tek şey randevu gününde konsolosluğa gitmek oldu. Firma, verdiğimiz evraklara online randevu forumu ve kendisi yapmış olduğu otel rezervasyonlarını da ekleyerek bir dosya hazırlamıştı. Bunları sıramız gelince veznedeki görevliye şahsen uzattık, hepsi o. Evrakları aldıktan sonra bir makbuz vererek bankaya vize harcı ödememizi ardından belirtilen günde gelip vizemizi almamızı söylediler. Günü geldiğinde de pasaportlarımızı ve vizelerimizi aracı firmadan teslim aldık.
Çalışmadığımız için başvuruda her ikimize de ailelerimiz sponsor oldu. O yüzden teslim ettiğimiz evraklar arasında bizimkilerden çok sponsorlarımızın evrakları vardı.

Romanya Sponsorlu Vize Başvurusunda Gereken Evraklar

–       Pasaport
–       2 adet Biyometrik Fotoğraf
–       Sponsor tarafından yazılmış sponsorluk dilekçesi (Örnek için tıklayın)
–       Sponsorun adına tapu, ruhsat gibi mal varlığı belirten belgelerin fotokopileri
–       Sponsorun maaş bordrosu / emekli ise buna dair evrak
–       Sponsor çalışıyorsa ve varsa çalışılan kuruma ait kimlik kartı fotokopisi
–       Sponsorun kimlik fotokopisi
–       Sponsorun banka hesap hareket dökümleri
–       Uçak bileti bilgileri
–       Otel rezervasyonları
–       Seyahat sigortası

Vize için aracı firmaya gerçekten gerek var mıydı emin değiliz. Ama randevu işleriyle uğraşmamış olmak bu süreci kafamız rahat atlatmamızı sağladı. Üstelik aracının hazırladığı dosya ile içeri girenler 1 dakikada dışarı çıkarken başkaları için bu süre 10-15 dakikayı buluyordu. Bunun dışında firmanın perde arkasında bir faydası olmuşsa orasını bilemiyoruz. ,Sonuç olarak 30 gün vize verdiler.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

13 Yorum

 • Turan
  23 Mayıs 2019, 19:05

  Bu hangi aracı firma kardeş ?

  CEVAPLA
  • Melke@Turan
   23 Mayıs 2019, 23:03

   Firmanın ismini hatırlamıyorum.

   CEVAPLA
   • Deniz@Melke
    15 Kasım 2019, 00:04

    18 yaşından küçüğüm, tek başıma yurt dışına çıkmak istiyorum. Pasaport kontrol görevlesine göstereceğim noter onaylı muvafakatname ıslak imzalı olmak zorunda mı, yani kopyasını gösteremez miyim ?

    CEVAPLA
    • Melke@Deniz
     15 Kasım 2019, 20:34

     Noter onaylı olan belgenin (kopyasının değil) gösterilmesi gerektiği söyleniyor. En iyi bilgiyi konsolosluktan ya da aracı firmadan alırsınız yine de.

     CEVAPLA
 • Umut Küçükoğlu
  29 Eylül 2019, 22:45

  benim kafamı karıştıran bi soru var. bana babam sponsor olacak ve onun hesap hareketleri dışında kendi adıma olan hesap hareketlerimi göstermeme gerek var mı ?

  CEVAPLA
 • Deniz
  9 Kasım 2019, 13:04

  Uçak biletini sponsorumuzun satın almış olması zorunlumu, örneğin ben kendim satın aldım sponsorum satın almadı

  CEVAPLA
  • Melke@Deniz
   10 Kasım 2019, 12:15

   Merhaba, böyle bir zorunluluk bulunmuyor.

   CEVAPLA
 • deniz
  18 Ocak 2020, 20:52

  Romanya vizesi için romanya vatandaşı olan ve orada ikamet eden arkadaşım bana sponsor olabilir mi ? ve birden fazla sponsor gösterebilir miyim

  CEVAPLA
  • Melke@deniz
   18 Ocak 2020, 22:12

   Bildiğim kadarıyla birinci derece bir aile bireyinin sponsor olması gerekiyor.

   CEVAPLA
 • deniz
  18 Ocak 2020, 21:01

  davetiye mektubunu da o yollayacak ayrıca.

  CEVAPLA

Yeni Yazılar