Türk vatandaşlarının Romanya’ya girmek için ya Romanya vizesi ya da Schengen vizesi alması gerekiyor. Romanya, geçerli bir Schengen vizeniz varsa ayrıca vize istemiyormuş. Ama biz Romanya’ya bir düğün nedeniyle gittiğimiz ve oradan başka bir yere geçme niyetimiz olmadığı için yalnızca Romanya vizesi almakla yetindik.

Ne yazık ki vize almak için vaktimiz sınırlıydı. O yüzden vize başvurusunu İstanbul’da hizmet veren bir firma aracılığıyla yaptık. Firmaya vize harcı, seyahat sağlık sigortası ve acente komisyon ücreti dahil 100 Euro ödedik ve bizden istedikleri belgeleri teslim ettik. Firma otel ve uçak bileti rezervasyonları gibi ayrıntıları kendisi halledip online başvuruları yaparak bizim için konsolosluktan randevu aldı. Yaptığımız tek şey randevu gününde konsolosluğa gitmek oldu. Firma, verdiğimiz evraklara online randevu forumu ve kendisi yapmış olduğu otel rezervasyonlarını da ekleyerek bir dosya hazırlamıştı. Bunları sıramız gelince veznedeki görevliye şahsen uzattık, hepsi o. Evrakları aldıktan sonra bir makbuz vererek bankaya vize harcı ödememizi ardından belirtilen günde gelip vizemizi almamızı söylediler. Günü geldiğinde de pasaportlarımızı ve vizelerimizi aracı firmadan teslim aldık.
Çalışmadığımız için başvuruda her ikimize de ailelerimiz sponsor oldu. O yüzden teslim ettiğimiz evraklar arasında bizimkilerden çok sponsorlarımızın evrakları vardı.

Romanya Sponsorlu Vize Başvurusunda Gereken Evraklar

–       Pasaport
–       2 adet Biyometrik Fotoğraf
–       Sponsor tarafından yazılmış sponsorluk dilekçesi (Örnek için tıklayın)
–       Sponsorun adına tapu, ruhsat gibi mal varlığı belirten belgelerin fotokopileri
–       Sponsorun maaş bordrosu / emekli ise buna dair evrak
–       Sponsor çalışıyorsa ve varsa çalışılan kuruma ait kimlik kartı fotokopisi
–       Sponsorun kimlik fotokopisi
–       Sponsorun banka hesap hareket dökümleri
–       Uçak bileti bilgileri
–       Otel rezervasyonları
–       Seyahat sigortası

Vize için aracı firmaya gerçekten gerek var mıydı emin değiliz. Ama randevu işleriyle uğraşmamış olmak bu süreci kafamız rahat atlatmamızı sağladı. Üstelik aracının hazırladığı dosya ile içeri girenler 1 dakikada dışarı çıkarken başkaları için bu süre 10-15 dakikayı buluyordu. Bunun dışında firmanın perde arkasında bir faydası olmuşsa orasını bilemiyoruz. ,Sonuç olarak 30 gün vize verdiler.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad