Yurtdışına çıkarken seyahat sigortası yaptırmak için 10 geçerli neden

Yurtdışına çıkarken seyahat sigortası yaptırmak için 10 geçerli neden

Seyahat sigortası, herhangi bir yurtdışı seyahati için satın alabileceğiniz en önemli şeylerden biridir. İster yurt dışına sadece birkaç günlüğüne çıkın isterseniz iki aylığına gidin, yurtdışına çıkarken seyahat sigortası yaptırmak sizi birçok olası soruna karşı güvence altına alır. Seyahatlerinize “Başıma ne gelecek ki ya, bana bir şey olmaz.” diye başlıyor olabilirsiniz. Ama başınıza bugüne kadar bir şey gelmemiş olmasa bundan sonra da gelmeyeceği anlamına gelmez. (Tehlike tellallığı 101 sdals)

Düşünsenize tropik bir tatile gitmişsiniz, sahilde palmiyelerin altında uzanmışsınız, elinizde kokonat suyunuz güneşleniyorsunuz. Fakat birden bire mideniz ekşiyor, bağırsaklarınızda bir hareketlenme başlıyor. O da ne? Yediğiniz içtiğiniz yaramamış, besin zehirlenmesi yaşıyorsunuz. Şimdi hiç bilmediğiniz bir yerde hastaneye gidip binlerce liralık bir fatura ödemek mi daha iyi yoksa yolculuğa çıkarken birkaç yüz liralık bir sigorta yaptırmak mı? Hayır, bir de bir taraflarınızı sırf sigorta yaptırmadığınız için binlerce lira harcayıp tedavi olmak zorunda kalmamak için yine binlerce lira harcayıp uçak bileti alıp ülkeye dönmek zorunda kalmanızdan bahsetmiyorum bile. (Bunların hepsi yaşandı bu arada.)

Seyahat sigortası genelde yurtdışında kalacağınız süre boyunca yapılır ve her halükarda en fazla üç ay geçerlidir. (Sigorta poliçeniz üç aydan uzun olsa bile yurtdışındayken faydalanabilmek için 3 ayın sonunda ülkeye giriş yapmanız gerekir.) Bazı insanlar yurtdışı seyahatlerinde seyahat sigortası yaptırmaya gerek duymazlar ve bunu boşa masraf olarak görürler. Ancak seyahat sigortaları hem oldukça ucuzdur hem de başınıza herhangi bir şey gelmesi durumunda size büyük yardımları dokunur. Tıbbi sigortaların yanı sıra çeşitli talepleriniz doğrultusunda hırsızlık, bagaj hasarları ve çeşitli kişisel kayıpları da kapsayacak şekilde sigorta yaptırabilirsiniz.

Yurtdışına çıkarken seyahat sigortası yaptırmak için 10 neden

Sağlık Tedavisi ve Transferler

Birçok gezgin, yurtdışında başlarına bir şey gelmeyeceğine neredeyse emindir ve tedaviye ihtiyaç duymaları halinde mevcut sağlık sigortalarının bunu kapsayacağını düşünürler. Ancak sigorta poliçeleri son derece kafa karıştırıcı olabilir. Aynı zamanda bir sağlık sorunu yaşadığınızda kendi ülkenize transferi de içeren bir sağlık sigortası yaptırmak yardıma ihtiyaç duyduğunuzda son derece rahatlatıcıdır. Sağlık sigortanızın olmaması halinde bu transfer size binlerce liraya patlayabilir.

Yurtdışına çıkarken seyahat sigortası yaptırmak

Kayıp bagaj

Ne yazık ki, havayolu veya otobüs ile seyahat ederken bagajınızın kaybolması sanıldığından daha yaygın görülen bir durumdur. Bu, ihtiyaç duyacağınız kıyafetleri ve diğer eşyaları satın almanız gerektiği anlamına gelebilir ve bu durumda havayolu şirketleri gerçekten uğraşırsanız belli bir saati geçen kayıplar için size zararınızın bir kısmını ödeyebilirler. Seyahat sigortası bu gibi maliyetleri karşılamanın yanı sıra, bagajınızın asla bulunmaması halinde bagajın maliyetini karşılar.

Aktarma iptalleri

Birden fazla uçuşu olan bir rotada seyahat ediyorsanız veya birden fazla bağlantısı olan seyahatler gerçekleştiriyorsanız, birçok seyahat sigortası bu kaçırılan aktarmaları kapsayacaktır. Varış noktanıza alternatif ulaşım düzenlemelerini kapsayabilirler ve ayrıca kaçırılmış bir bağlantı nedeniyle mahsur kalırsanız konaklama bulmanıza yardımcı olabilecek bir yardım hattına sahip olabilirler.

Yurtdışında belgelerinizi kaybetmek

Bu genellikle gezginlerin karşılaşabileceği en büyük felaketlerden biri olarak kabul edilir ve belgeleri kaybetmek eve gitmeyi hatta havaalanında güvenlikten kurtulmayı zorlaştırabilir. İyi bir seyahat sigortası, belgelerinizi sağlamak ve bu belgelere herhangi bir şey olursa evinize dönmenize yardımcı olmak gibi bir dizi yardımı da içerir.

Hırsızlık

Yurtdışındayken para, elektronik eşya veya değerli eşyalar kaybetmek korkunç bir deneyim olabilir ve seyahat sigortasının temel özelliklerinden biri, bu eşyaların çalınmaları durumunda zararınızı karşılamasıdır. Uyanık olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz ama birçok insan seyahat ederken en az bir kere de olsa para çaldırır. O yüzden ne olur ne olmaz diyerek bir seyahat sigortası yaptırmayı düşünebilirsiniz.


“Seyahatlerde Para Güvenliği için Öneriler” yazısını okumak için tıkla.


Seyahat öncesi olabilecekler

Seyahatlerin iptal edilmesine neden olabilecek yaygın nedenlerden biri de seyahat etmeden önce bir hastalık yaşamaktır. Bu gibi durumları seyahat sigortası kapsamına almak özellikle değiştirmenin çok zor olacağı pahalı bir seyahat planlıyorsanız büyük bir fark yaratabilir.

Yurtdışına çıkarken seyahat sigortası yaptırmak

Seyahat şirketleri iflas edebilir

Bu durum çok yaygın olmasa da, havaalanına geldiğinizde seyahat ettiğiniz hava yolu şirketinin iflas ettiğini öğrenebilirsiniz. Böyle bir durumda iflas etmiş bir şirket hiçbir masrafınızı karşılamaz ve iptal edilen uçuş için ödeme alamazsınız. (Ya da iflas ilan eden şirkete yasal yollarla başvurup birkaç sene sonra alırsınız.) Eğer bu gibi durumları kapsayan bir seyahat sigortanız olursa, bu masrafları sizin yerinize yapar.

Macera sporları

Yurtdışına çıktığınızda tüplü dalış, yelken, kayak gibi macera sporları yapmayı planlıyorsanız, seyahat sigortanız sizi bu gibi kazalara karşı güvence altına alabilir.

Yurtdışına çıkarken seyahat sigortası yaptırmak

Terör veya iç savaş

Bu nispeten nadir olmakla birlikte, terörizm riski taşıyan veya politik olarak istikrarsız olabilecek ülkelere seyahat ediyorsanız, söz konusu olabilecek bir durumdur. Terör veya savaş gibi olumsuz durumlarda seyahat planlarınızı iptal etmeniz gerekebilir. Eğer bu gibi iptaller poliçenizin kapsamındaysa, gidemediğiniz seyahatler için geri ödeme alabilir; büyük bir ekonomik kayıptan kurtulabilirsiniz.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar