Seyahatlerde Para Güvenliği için 8 Öneri

Seyahatlerde Para Güvenliği için 8 Öneri

Biz ne yaparsak yapalım para hayattaki en önemli yapı taşlarından biri olmaya devam ediyor. Seyahat ederken de size pek çok kapıyı açacak tek unsur olmasa da en pratik ve hızlı unsurlardan biri olan paranızın güvenliği için endişeleniyorsanız son derece haklısınız. Binbir emekle uğraşıp kazanmış da olsanız, banka soyup ele geçirmiş de olsanız paranızın güvende olduğundan emin olmak istiyorsanız bu yazı tam size göre. Seyahatlerde paranızın güvenliği için hepimizin aşina olduğu bazı yöntemleri mutlaka siz de duymuşsunuzdur. Cüzdanını arka cebinde taşıma, kalabalık yerlere dikkat et, kimsenin yanında parandan bahsetme, cüzdanını insanların içinde çıkarma, paralarını kimseye gösterme, çantanı önüne tak gibi şeyleri hepimiz biliyoruz. Bu önlemlere ek olarak seyahatlerde para güvenliği için dikkat edebileceğiniz bazı şeyler daha var.

Seyahatlerde Para Güvenliği İçin Yapabilecekleriniz

Kural 1: Nakit taşı, bölerek taşı

Seyahat eden birçok insan kredi kartı taşımanın nakit taşımaya oranla daha iyi olduğunu söylüyor olsa da bence en iyi yöntem mutlaka nakit bulundurmak ve ne olur ne olmaz diye kredi kartı taşımaktır. Nakit para taşırken önemli olan şeylerin başında ise parayı bölerek taşımak gelir. Mutlaka nakit taşıyın fakat nakit paranızın hepsini aynı yerde bulundurmayın. Paranızı hem vücudunuza yakın yerlere, hem çantanızın içine, hem de kolaylıkla erişebileceğiniz bölgelere eşit dağıtın.

Kural 2: Cüzdanı vücuda yakın yerlerde taşı

Paranızın güvenliği için alabileceğiniz en güzel önlemlerden bir diğeri de paranızı veya içinde para bulunan kartlarınızı vücudunuza olabildiğince yakın yerlerde taşımaktır. İsterseniz seyahat tipi aksesuarlar edinerek, isterseniz eski usul izleyip göğüslerinizin arasına veya ayakkabınızın içine sıkıştırarak çeşitli yöntemler izleyebilirsiniz. Tabii paranızı bu gibi yerlerde güvende tutabilmenin altın kuralı paranızı insanların içinde buralardan çıkarmamak olacaktır. O nedenle cüzdanınızda veya cebinizde ufak bir miktar para bulundurmayı tercih edebilirsiniz.

Kredi kartı için limit belirlemenin gücü

Kredi kartı hem komisyon ödemeleri nedeniyle hem de devamlı değişen kur farklarından dolayı benim seyahatlerimde tercih etmediğim bir ödeme biçimi. Ama her ihtimale karşı kredi kartı bulundurmak da faydalı olabilir. Yanınızdaki kredi kartı için günlük limit belirlemek kartınızı kaybettiğinizde yaşayacağınız muhtemel endişeyi en aza indirmek için alınabilecek en iyi önlemdir.

Sanal kredi kartı

Yapacağınız online rezervasyonlar ve alacağınız ulaşım biletleri için sanal kart edinmeniz riski bölerek azaltmanıza yardımcı olacağı içine seçebileceğiniz bir diğer yöntem.

Seyahat ederken para saklamanızı kolaylaştıracak. ve hırsızlık benzeri olumsuz durumlardan korunmanızı sağlayacak ürünleri listeledim. Listeyi görmek için buraya tıklayın!

Temassız özellikli kredi kartları RFID korumalı özel cüzdanlar

Bazı durumlarda temassız çalışan kredi kartları üzerinden dolandırıcılık yapılabiliyor. Siz farkında olmadan yanınıza pos makinesi ile yaklaşan biri kredi kartınızın temassız çalışma özelliğinden faydalanarak kartınızdan belli bir miktar çekebilir. İşte bunu engellemek için RFID korumalı cüzdanlardan edinebilirsiniz.

Çantalara ve dolaplara dikkat!

Seyahat ederken eşyalarınızın üzerinde kontrolünüzün azaldığı yerlere ve etkinliklere dikkat etmekte fayda var. Özellikle toplu taşıma kullanırken ve hosteslerde konaklarken eşyalarınıza dikkat azami derecede dikkat göstermeniz gerekebilir. Bu gibi yerlerde mutlaka ama mutlaka paranız, pasaportunuz, vizeniz ve gerekli evraklarınızı mümkünse kıyafetlerinizin altında kalan, vücudunuza yakın bölgelerde bulundurun ve para değeri yüksek eşyalarınızı da diğer eşyalarınızdan ayırarak yanınızda daha korunaklı bir yerde taşıyın.

Seyahatte paranı gizli yerlere sakla

Seyahat ederken paranızı herkesin bilebileceği ve tahmin edebileceği yerlere saklamak yerine ilk bakışta orada olduğunun anlaşılmayacağı yerlere saklamak iyi bir çözüm olabilir. Paranızı saklama yöntemleri için yazıma göz atabilirsiniz.


Seyahatlerde para saklamak için yaratıcı yöntemler yazısını okumak için tıklayın.


Seyahatte tüm paran çalınırsa ne yapabilirsin?

Bir şekilde tüm paranızı ve kartlarınızı çaldırırsanız Western Union benzeri uluslararası para transferi yapmaya yarayan transfer yöntemleri kullanarak yakınlarınızın size para göndermesini beklemek en kestirme işlerden biri.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

Yeni Yazılar