Evlenince pasaport yenilemek için yapılması gerekenler

Evlenince pasaport yenilemek için yapılması gerekenler

Hadi bakalım evlendik. Hayırlı olsun. Peki şimdi eski soyadımızın kullanıldığı evrak dağcıklarıyla ne yapacağız? Hepsi değişecek! Evlenince erkekler sadece kimliğini değiştirirken kadınların onlarca belge değiştirmesi gerekiyor. Kimlik, pasaport, ehliyet, banka kartları, mesleğe özel düzenlenmiş kartlar (mesela benim için baro kartı) İşin yoksa hepsini değiştirmekle uğraş dur. Valla ne yalan söyleyeyim evlenince pasaport yenilemek benim çok gözümde büyüyordu. Ama neyse ki o dertten de kurtuldum. Şimdi siz de kurtulun diye başlıyorum anlatmaya.

Pasaport değişikliği için randevu çilesi

Evlenince pasaport yenilemek aslında korktuğum kadar zor değilmiş. Asıl zor olan pasaport yenilemek için randevu almakmış. 199 numaralı telefonu arayarak veya internetten nüfus müdürlüğünün randevu portalına girerek randevu almanız lazım. Ama pasaportunuzu yenilemek için öncelikle kimliğinizi yenilemeniz gerekiyor. O yüzden yine 199 numaralı telefonu arayarak ya da internete girerek kimlik değişikliği için randevu almanız lazım. İşe en başından başlıyorum ve evlilik sebebiyle kimlik, ehliyet, pasaport değişikliklerini toptan anlatıyorum.

Bu arada kimlik değişikliği için İstanbul’da neredeyse 3 ay sonraya diğer illerde de yine en az 1 ay sonraya randevu veriyorlar. O yüzden mutlaka önceden randevu alın.

Kimlik, ehliyet, pasaport değişikliği için yapılacak ödeme

Hem kimlik, hem ehliyet, hem pasaport için randevunuzdan önce gerekli ücretlerin yatırılması gerekiyor. Aman unutmayın! Randevu günü gelmeden bu ödemeleri yapın. Gerekli ödemeleri tüm bankalardan ve PTT şubelerinden yapabilirsiniz.

Kimlik ve ehliyet değişikliği için ödeme bankamatiklerden yapılabiliyor. Ama pasaport değişikliği için yapacağınız ödemeyi sadece gişeden yapabiliyorsunuz. Bunun için de TC kimlik numaranızın yazılı olduğu kimliğinizin yanınızda olması lazım. (Buradaki kimliğin eski veya yeni olması fark etmez.)

2018 Eylül ayında kimlik için alınan bedel 18,5 TL; ehliyet için alınan bedel 15 TL. Yalnız eğer ehliyetiniz zaten yeni ehliyetse yeni ehliyetinizi değiştirmek için 159 TL yatırmanız gerekiyor. Eski ehliyetse ve aynı anda hem ehliyet hem de soyadı değişikliği yapılacaksa o halde 15 TL yatırmak yeterli oluyor. Pasaportunuzun hala süresi varsa ve sadece defter değiştirecekseniz, uzatma yapmayacaksanız da yalnızca defter bedeli olan 108 TL tahsil ediliyor.

Kimlik yenilemek için gereken belgeler

 • Ödeme yapıldığına dair makbuz
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Mevcut kimlik
 • Evlilik cüzdanı

Kimliğinizi değiştirmek için başvurduktan sonra kimliğiniz 1 hafta içinde adresinize gönderiliyor. O süre zarfında kimlik olarak kullanabilmek için kimlik yerine geçen ‘Geçici Kimlik‘ düzenleyip veriyorlar.

Kimliğiniz adresinize gönderildiğinde bizzat teslim almalısınız ya da başvuru evrakında belirtmişseniz evdeki başka bir aile ferdi de sizin için teslim alabilir. Evde kimse bulunamazsa da bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gönderilir.

Kimliğimi ne zamana kadar değiştirebilirim?

Resmi nikah işlemi yapıldıktan sonra, nikahı gerçekleştiren kurumun buna ilişkin belgeler nüfus müdürlüğüne ibraz etmesiyle birlikte dilediğiniz zaman kimliğinizi değiştirebilirsiniz. Genelde bu işlem bir hafta sürüyormuş. Yani evlendikten bir hafta sonra kimliğinizi değiştirmek için başvurabileceğiniz anlamına geliyor. İnternette kimliğinizi belli bir süre zarfında değiştirmezseniz cezası olduğu yazıyor. Ama ısrarla sordum hiçbir ceza tahsil etmediklerini söylediler.

Ehliyet yenilemek için gereken belgeler

 • Ödeme yapıldığına dair makbuz
 • Kimlik veya geçici kimlik
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Sağlık raporu (Sağlık raporu için de ayrıca 1 adet biyometrik fotoğraf gerekli.)
 • Kan grubunun yazılı olduğu eski ehliyet

Sağlık raporunu ücret ödemeden aile hekimlerinden alabilirsiniz. Özel hastanelerden alınan sağlık raporları ile de başvuru yapılabilir. Ancak özel hastanelerin belli bir ücret karşılığında sağlık raporu düzenlediğini unutmayın.

Evlenince pasaport yenilemek için başvuru

Kimliğinizi değiştirdikten sonra yeni kimliğinizle veya kimliğiniz gelene kadar düzenlenen geçici kimliğinizle birlikte pasaportunuzu yenilemek için başvurabilirsiniz. Önceden randevu almayı ve randevudan önce para yatırmayı unutmayın.

Evlenince pasaport yenilemek için hangi belgeler gerekli?

 • Ödeme yapıldığına ilişkin makbuz
 • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Mevcut kimlik veya geçici kimlik
 • Eski pasaport

Başvurudan sonra pasaportunuz 1 hafta içinde adresinize gönderiliyor. Bizzat teslim almalısınız ya da başvuru evrakında belirtmişseniz evdeki başka bir aile ferdi de sizin için teslim alabilir. Evde kimse bulunamazsa da pasaport bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gönderilir.

Evlendikten sonra pasaportumu ne zaman yenilemeliyim?

Evlendikten sonra pasaportunuzu değiştirmeniz için belli bir süre yok. Ama pasaportunuzu değiştirebilmeniz için önce kimliğinizi değiştirmeniz veya en azından başvuru yapıp geçici kimlik almanız gerektiği için bu işlemleri yaptıktan sonra herhangi bir zamanda değiştirebilirsiniz.

Evlenmeden önce aldığım vizelerim ne olur?

Değiştirdiğiniz pasaportunuzda geçerli olan vizeleriniz varsa vizelerinize hiçbir şey olmaz. Geçerli olmaya devam eder.


Pasaportunuzu yeniledikten sonra seyahat etmek isterseniz diye şuraya bir vizesiz ülkeler listesi de bırakıyorum. 


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar