Evlenince pasaport yenilemek için neler gerekiyor?

Evlenince pasaport yenilemek için neler gerekiyor?

Eğer bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle kısa bir süre önce evlenmişsiniz demektir. Öncelikle hayırlı olsun. Bu yazıda evlendikten sonra pasaportunuzu nasıl değiştireceğinizi ve evlenince pasaport yenilemek için izleyeceğiniz adımları anlatmaya çalıştım.

Evlendiniz ve kimlik, pasaport, ehliyet, banka kartları, mesleğe özel düzenlenmiş kartlar (mesela benim için baro kartı) şimdi hepsini değiştirmeniz gerekiyor. Evlenince erkekler hiçbir şey değiştirmezken kadınların onlarca belge değiştirmesi büyük haksızlık ve umarım bu durum en kısa zamanda değişir. Ama o zamana kadar evlenince pasaport yenilemek için neler yapmalısınız hemen anlatmaya başlıyorum.

Evlendikten Sonra Pasaport Değiştirmek için Adım Adım Rehber

Yazıya geçmeden önce, evlendikten sonra pasaport değiştirmek için biraz beklemeniz gerektiğini hemen hatırlatayım. Çünkü evlilik sonrası soyadı değişikliğine ilişkin bilgilerin sisteme girilmesi bir hafta – 10 gün gibi bir süre alıyor. Bu süre geçtikten sonra önce kimliğinizi değiştirip ardından yeni kimliğinizle veya kimlik yerine geçen geçici belgenizle pasaportunuzu değiştirebilirsiniz.

Pasaport değiştirmek için adımlara geçmeden önce bir de sıklıkla sorulan iki soruya da cevap vermek istiyorum. Ardından adım adım evlendikten sonra pasaportunuzu nasıl değiştireceğinizi görebilirsiniz.


Bu yazı da ilginizi çekebilir: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?

Evlenince pasaport yenilemek evlendikten sonra pasaport değiştirmek

Evlendikten sonra pasaportumu ne zaman yenilemeliyim?

Evlendikten sonra pasaportunuzu değiştirmeniz için belli bir süre sınırı yok. Ama pasaportunuz resmi bir belge ve kimliğiniz değiştikten sonra pasaportunuzu da değiştirmeniz gerekiyor. Aksi halde yurt dışına çıkarken problem yaşayabilirsiniz.

Örneğin, soyadınız değiştikten sonra uçak bileti aldığınızda bilette yeni soyadınız yazacak, kimliğinizde yeni soyadınız yazacak, fakat eğer pasaportta yeni soyadınız yazmazsa yani pasaport ve uçak biletinizdeki bilgiler uyuşmazsa sıkıntı yaşayabilirsiniz.

O nedenle her ne kadar bir süre sınırı olmasa da kimliğinizi değiştirdikten sonra en kısa zamanda pasaportunuzu değiştirmeniz mantıklı olur.

Evlenmeden önce alınan vizeler ne olur?

Diyelim ki pasaportunuzda evlenmeden önce aldığınız hala geçerli olan vizeleriniz vardı. Evlenince pasaport değiştirdiniz peki önceki vizeleriniz ne olacak? Merak etmeyin hiçbir şey olmayacak. Değiştirdiğiniz pasaportunuzda geçerli olan vizeleriniz aynı şekilde geçerli olmaya devam edecek.

Seyahat ederken eski pasaportunuzu ve işinizi garantiye almak için evlilik cüzdanınızı yanınızda bulundurarak eski vizelerinizden faydalanmaya devam edebilirsiniz.

Balayına evlenmeden önceki pasaportumla gidebilir miyim?

Balayına yurt dışına gidecekseniz durumun biraz daha hassas olduğunu tahmin ediyorum. Ama endişelenmenize gerek yok. Balayına mevcut pasaportunuzla gidebilirsiniz. Zaten siz evlendiğinizde medeni durumunuzdaki değişiklik sisteme anında girilmiyor. Dolayısıyla kimliğiniz, pasaportunuz ve uçak biletinizde aynı soyadınız olduğu sürece balayına giderken hiçbir sorun yaşamazsınız. (Gittiğiniz ülkelerdeki uygulamalar nedeniyle konaklarken sıkıntı yaşamamak için evlilik cüzdanınızı yanınıza almayı unutmayın)


Evlenince pasaport yenilemek evlendikten sonra pasaport değiştirmek

Sıklıkla sorulan bu sorulara cevap verdikten sonra şimdi evlendikten sonra pasaport değiştirmek için yapılması gerekenleri anlatmaya başlıyorum.

1. Evlendikten sonra kimlik değişikliği için randevu alın

Pasaport değişikliği yapmak için öncel kimliğinizi yenilemeniz gerekiyor. Kimlik değişikliği için 199 numaralı telefonu arayarak veya internetten nüfus müdürlüğünün randevu portalına girerek randevu oluşturabilirsiniz. Kimlik değişikliği için büyük illerde çok geç randevu verilebileceğini lütfen unutmayın. Bu yüzden evlilik sonrası soyadının sisteme işlenmesi için geçen süreyi de göz önünde bulundurarak mümkün olan en yakın zamana randevu alın.

Evlendikten sonra kimlik değiştirmek için randevuya giderken harç ödemenizi yapmayı unutmayın. Bu ödemeleri vergi dairelerinden, bankamatiklerden yapabilirsiniz.

Evlendikten sonra kimlik yenilemek için gereken belgeler:

  • Ödeme yapıldığına dair makbuz
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Mevcut kimlik
  • Evlilik cüzdanı

Tüm bu belgelerle nüfus müdürlüğüne başvuru yapıyorsunuz. Kimliğinizi değiştirmek için başvurduktan sonra kimliğiniz 1 hafta içinde adresinize gönderiliyor. O süre zarfında kimlik olarak kullanabilmek için kimlik yerine geçen Geçici Kimlik düzenleyip veriyorlar.

Kimliğiniz adresinize gönderildiğinde ya bizzat teslim alıyorsunuz ya da başvuru yaparken belirttiğiniz ikinci kişi teslim alabiliyor. Evde kimse bulunamazsa da kimliğiniz bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gönderiliyor.

Kimliğimi ne zamana kadar değiştirebilirim?

Resmi nikah işlemi yapıldıktan sonra, nikahı gerçekleştiren kurumun buna ilişkin belgeleri nüfus müdürlüğüne ibraz etmesiyle birlikte dilediğiniz zaman kimliğinizi değiştirebilirsiniz. Genelde bu bildirme işlemi bir hafta kadar sürüyor. Yani evlendikten bir hafta sonra kimliğinizi değiştirmek için başvurabileceğiniz anlamına geliyor.

Öte yandan kimlik resmi bir belge olduğundan en kısa zamanda değiştirilmemesi durumunda cezai işlem de uygulanabilir. 2018 yılında kendi kimliğimi değiştirirken gecikme olduğunda cezai işlem uygulayıp uygulamadıklarını sormuştum. Herhangi bir ceza tahsil etmediklerini söylediler. Ancak şu an durum nasıldır bilmiyorum. Siz en iyisi bir an önce kimliğinizi değiştirin.

Evet artık kimliğimizi değiştirdiğimize, yeni kimliğimizi veya geçici kimliğimizi aldığımıza göre evlenince pasaport yenileme işlemlerine geçebiliriz.


Evlenince pasaport yenilemek evlendikten sonra pasaport değiştirmek

2. Evlendikten sonra pasaport yenilemek için randevu alın

Evlenince pasaport yenilemek için kimlik değişiminden sonra yapacağımız ikinci işlem pasaport için randevu almak. Kimliğinizi değiştirdikten sonra yeni kimliğinizle veya geçici kimliğinizle birlikte pasaportunuzu yenilemek için başvurabilirsiniz. Yine 199 numaralı telefonu arayarak veya internetten nüfus müdürlüğünün randevu portalına girerek randevu oluşturabilirsiniz.

Büyük şehirlerde randevu bulmak zor olabilir ancak küçük şehirlerde neredeyse aynı güne randevu bulabilmeniz mümkün. Eğer aceleniz varsa ve pasaportunuzu bir an önce değiştirmeniz gerekiyorsa en yakın küçük şehirdeki nüfus müdürlüklerine bakmayı unutmayın.

Randevunuzu aldıktan sonra pasaport harçlarını ödemeyi aman atlamayın. Eğer sadece defter değişikliği yapılacaksa, pasaportunuzun süresi uzatılmayacaksa defter bedelini ödemeniz yeterli. (Bu durumda yeni pasaportunuz önceki pasaportunuzla aynı bitiş süresine sahip oluyor.) Eğer hem soyadı değişikliği hem de süre uzatması yapılacaksa bu durumda hem defter bedeli hem de pasaport harcı ödemeniz gerekir. Bu ödemeleri vergi dairelerinden ve bankamatiklerden yapabilirsiniz.

Evlenince pasaport yenilemek için hangi belgeler gerekli?

  • Ödeme yapıldığına ilişkin makbuz
  • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Mevcut kimlik veya geçici kimlik
  • Eski pasaport

Başvurudan sonra pasaportunuz 1 hafta içinde adresinize gönderiliyor. Bizzat teslim almalısınız ya da başvuru evrakında belirtmişseniz evdeki başka bir aile ferdi de sizin için teslim alabilir. Evde kimse bulunamazsa da pasaport bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gönderilir.


Evet, evlendikten sonra pasaport değiştirmek işte bu kadar kolay. Önce kimliğinizi sonra da pasaportunuzu kolayca değiştirebilirsiniz. Tabii evlilik demek masraf demek, pasaport değişikliği de masraf demek. En azından seyahat çok büyük masraf olmasın diye buraya işinize yarayacak bir yazı bırakıyorum: Dünyanın En Ucuz 10 Ülkesi

Bir de ucuz uçak bileti bulmanızı kolaylaştırmak için şu yazıyı da okumanızı tavsiye ediyorum: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar