Zamanda bir yolculuk: İstanbul Oyuncak Müzesi

Zamanda bir yolculuk: İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi dünyanın en eşsiz müzelerinden biri. Oyuncaklara ve Türkiyede oyuncak yapımının tarihine adanan müzede geleneksel Türk bebeklerinden günümüz aksiyon figürlerine kadar çok çeşitli oyuncaklar sergileniyor. Burası oyuncak ve tarih meraklıları için mutlaka görülmesi gereken bir yer.

İstanbul Oyuncak Müzesi Tarihi

İstanbul Oyuncak Müzesi, 2006 yılında İstanbullu bir oyuncak ve oyun koleksiyoncusu olan Dr. Selim Kocabaş tarafından kurulmuş. Müzede farklı kültürlere ve dönemlere ait 4.000’den fazla oyuncak bulunuyor. Ziyaretçiler antik Roma ve Yunanistan’ın yanı sıra Osmanlı Türkiye’si ve Türkiye Cumhuriyeti’nden oyuncakları da görebiliyorlar. Koleksiyonda ayrıca Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’dan oyuncaklar da yer alıyor.

istanbul oyuncak müzesi

Müze koleksiyonlarının yanı sıra oyuncak ve oyunla ilgili çeşitli konularda geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor. Bugüne kadar yapılan sergilerden bazıları Barbie bebeklerin, geleneksel Türk kuklalarının ve Japon video oyunlarının tarihi ile ilgiliydi.

İstanbul Oyuncak Müzesi, oyuncakların tarihine veya oyun tarihine ilgi duyan herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Dünyanın dört bir yanındaki çocukluk ve oyun zamanları hakkında size yeni bir bakış açısı kazandıracak büyüleyici bir atmosferle karşılaşacağınıza emin olabilirsiniz.

Oyuncak Müzesi’nde Müzekart Geçiyor mu?

Maalesef İstanbul Oyuncak Müzesi müzekart kapsamında değil. Girişler ücretli. 3 yaş ve üzeri çocuklar, öğrenciler, öğretmenler, öğretim görevlileri, 65 yaş ve üstü müzeye indirimli olarak girebiliyor. Engelliler, 3 yaş altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri, kokartlı rehber ve basın mensupları ise ücretsiz giriş yapabiliyor.

İstanbul oyuncak müzesi güncel giriş ücretleri için buradan web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu sayfada sol alt kısımda güncel giriş ücretleri yazıyor.

istanbul oyuncak müzesi

Müzede Neler Yapabilirsiniz?

Üç katlı müzenin her odasında farklı tarihlere ve kültürlere ait oyuncaklar bulunuyor. Oyuncakları inceleyebilir, her vitrinde bulunan QR kodları okutarak tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Müzede flaşsız ve tripodsuz çekim yapmak mümkün. Yani burada bol bol fotoğraf ve video çekme imkanınız da var.

Müzede ayrıca ufak bir kafe bölümü de yer alıyor. Burada ufak atıştırmalıklar eşliğinde çay kahve içebilir; dilerseniz hatıra kalması için hediyelik alışverişi yapabilirsiniz.

Oyuncak Müzesi Nerede?

Müze Anadolu yakasında, Göztepe’de yer alıyor. Konumu oldukça merkezi. Buraya birçok yerden toplu taşımayla rahatça gelebilirsiniz.

Eğer müzeye marmarayla gelecekseniz Erenköy veya Göztepe İstasyonunda inip yürüyerek 10-15 dakikada ulaşmanız mümkün.

Otobüs ile gelmek içinse 10B, 10S, 14Ç, 17, 17L, 19F, 19M, 19S numaralı otobüslerle “Göztepe“, GZ1, GZ2 numaralı otobüslerle “Tütüncü Mehmet Efendi Camii”, ER1, ER2 numaralı otobüslerle “Erenköy İstasyonu” durağında inebilirsiniz.


İstanbul’da yapacak eğlenceli ve eğitici bir aktivite arıyorsanız, İstanbul Oyuncak Müzesi’ne mutlaka göz atın!

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar