Yolculuklarınız İçin Sponsor Bulmanızı Kolaylaştıracak 10 Öneri

Yolculuklarınız İçin Sponsor Bulmanızı Kolaylaştıracak 10 Öneri

Uzun süreli yolculuklarda gezerken sponsor bulmak hem finansman sağlamak için hem yola uygun ekipmanlarla başlamak için hem de zor durumlardan kurtulmak için son derece önemli olabiliyor. Yola çıkmaya karar verdiğimizden şu zamana kadar geçen süre zarfında olumlu ve olumsuz sonuçlar aldığımız birkaç sponsorluk başvurusu yapmıştık. Bu başvurulardan edindiğimiz deneyimleri ve çevremizden gözlemlediklerimizi aşağıda aktarmaya çalıştık. Faydalı olması dileğiyle.

Gezerken Sponsor Bulmak

İşinizi Kolaylaştıracak 10 Öneri

  1. Bir sunum hazırlayın.

Sponsor bulmak için yapmanız gereken ilk şey bir sunum hazırlamak. Bu sunumda kim olduğunuzu, ne yaptığınızı, neler yapacağınızı, istediğiniz sponsorluğu ve buna karşılık yapabileceklerinizi anlatın. Sponsor bulmak sizin için neden önemli, buna da yer verin. Sunuma sosyal medya hesaplarınızı, iletişim bilgilerinizi ve konuyla ilgili fotoğraflarınızı eklemeyi unutmayın. Sunumunuzu istediğiniz sponsorluğa göre şekillendirin. Örneğin kamp ekipmanı istiyorsanız kampçılık deneyimlerinizden daha çok bahsedin ve görsel olarak bu fotoğraflarınıza ağırlık verin. Eğer bir kamera markasından sponsorluk isteyecekseniz görsel olarak çektiğiniz kaliteli fotoğrafları ekleyin.

  1. Gerçekçi olun.

Yolculuğunuz için gerekli olan malzemelere veya paraya karar verirken gerçekçi olun. Misal seyahatinizi sırt çantasıyla yapmayı düşünüyorsanız bir sırt çantası yeterli olacağı için sponsordan üç sırt çantası istemek sponsorluk başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesine sebep olabilir. Ya da günlük harcamanızın 20 lirayı geçmeyeceği 1 aylık bir gezi için 5.000 Dolar istediğinizde teklifiniz ciddiye alınmaz.

  1. Sosyal medyayı kullanın.

Sosyal medyayı kullanmak şart değil tabi ama olmasının sponsorluk bulmanızı kolaylaştıracağını düşünüyoruz. Sponsorluk verecek olan kişi veya kurumlar bunu reklam amaçlı yaparlar. Size sponsorunuz tarafından sağlanan ekipmanın reklamını yapmanız beklenir. Sosyal medya kullanın dememizin sebebi bu reklamı kolayca yapabilmeniz. Farklı ve inandırıcı başka bir çözümünüz varsa kullanmasanız da olur.

  1. Diğer gezginleri takip edin ve onların yöntemlerini de öğrenin.

Herkesin sponsorluk bulmak için uyguladığı başarılı olan ve olmayan farklı yöntemleri, tecrübeleri var. O yüzden hepsini öğrenmeye çalışın.

  1. Diğer gezginlerin kimlerden sponsorluk aldığını bulun.

Gezginleri incelemeye kendi ülkenizden başlayın. Aldıkları sponsorlukları öğrenin. O sponsorlukları almaları ile yaptıkları yolculuk arasındaki bağlantıyı iyi araştırın. Birden fazla gezginin aynı yerden sponsorluk aldığını görebilirsiniz. Bu da demektir ki bu marka sponsorluk vermeye sıcak bakıyor. Bu tarz markaları, firmaları takip etmeye çalışın.

  1. Aradığınız sponsorluk yapacağınız geziyle alakalı olsun.

Yani bisikletle gezecekseniz bir akaryakıt markası sponsorluk için çok da doğru bir adres olmayabilir. Ya da yurtdışında gezecekseniz yurtdışındaki pazarlara açılmamış bir markadan sponsorluk alamayabilirsiniz.

  1. Farklı fikirler bulmaya çalışın.

Normalde bir yerden sponsorluk istediğinizde beklenen karşılık reklamdır. Sosyal medya aracılığıyla reklam yapmak ise son derece basit. Profesyonel olmanız beklenmez. Bazı durumlarda sizi sponsorluk isteyebilecek diğer kişilerden farklı kılabilecek yaratıcı bir fikir bulmaya çalışmak faydalı olabilir.

  1. Sponsorluk isteyeceğiniz firmanın geçmişini araştırın.

Size istediğiniz şartları sağlayan bir firma size veya gezinize uygun olmayabilir. Bu şekilde size veya yolculuğunuzla uyuşmayan bir firmayla sponsorluk anlaşması yapmak ilerleyen zamanlarda her iki tarafı da zor durumlara sokabilir. Kabaca bir örnek vermek gerekirse, misal vejetaryenseniz sucuk satan bir markadan sponsorluk almanız olumsuz ve samimiyetsiz bir görüntü oluşturabilir.

  1. Sponsorluk istemeden önce eğer mümkünse konuyla ilgili emsal gösterebilmek için çalışmalar yapın.

Bir proje için sponsorluk istemeden önce projenin uygulanabilir olduğunu gösterebilmek adına bir ön çalışma yapmak faydalı olabilir. Örneğin okul ziyaretiyle ilgili bir projeniz varsa sponsorluk başvurusundan önce bir okula ziyaret gerçekleştirip başvuruyu yaparken bu verileri kullanmak daha gerçekçi olacaktır.

  1. İnternet sitelerine göz atın.

İnternette sponsorluk arayan ve sponsorluk vermek isteyenleri buluşturan bazı siteler var. Biz bir faydasını görmedik ama şans bu ya belki size yardımcı olur.


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar