Kamp İçin Portatif Tuvalet Önerileri

Kamp İçin Portatif Tuvalet Önerileri

Birçok insan için özellikle doğa kampları tuvalet konusunda endişe yaratır. Doğanın içinde geçireceğiniz keyifli birkaç günün hayali konu tuvaletinizi nasıl ve nerede yapacağınıza gelince büyük bir kabusa dönüşebilir. Ama bu durum aslında sandığınız kadar zor değil. Bazı pratik ürünlerle kamplardaki tuvalet sorununu kolayca çözebilirsiniz. İşte doğa kamplarında tuvalet ihtiyacını nasıl gidereceğini bilmeyenlerin ve az da olsa konfor arayanların işine yarayabilecek kamp için portatif tuvalet önerilerim.

Kamplarda Kullanabileceğiniz Portatif Tuvalet Ürünleri

Kamplarda kullanabileceğiniz çok sayıda tuvalet muadili ürün bulunuyor. Karavanlar için üretilen alafranga tuvaletlere benzer ürünlerin yanı sıra oldukça basit ürünler de mevcut. Bu yazıda çadır kamplarında kolayca yanınızda taşıyabileceğiniz, portatif, çok yer kaplamayan ve bütçesi karavan tuvaletlerine nazaran çok daha ucuz olan ürünlerden bahsedeceğim. Karavanlar için tuvalet önerilerine göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Kamp için Sandalye Tuvaletler

Sandalye şeklinde tuvaletler kamplarda kullanabileceğiniz en pratik ürünlerin başında geliyor. Özellikle tuvaletini yaparken ev konforundan vazgeçmek istemeyenler için bu ürünler oldukça kullanışlı. Aşağıda Türkiye’de kolayca bulabileceğiniz portatif bir sandalye tuvalet örneğini görebilirsiniz.

Kamp için portatif tuvalet

Bunlar da aliexpresste bulabileceğiniz, yukarıdakine benzer diğer sandalye tuvaletler. Benzer bir tuvaleti evinizdeki eski bir taburenin ayaklarını ve bir klozet oturağını kullanarak siz de yapabilirsiniz.

Oturaklı Tuvaletler

Oturaklı tuvaletler sandalye tuvaletler kadar yüksek olmayan ve alafranga tuvaletler kadar konfor sunmayan ama yine de ihtiyacınızı oturarak giderebileceğiniz tuvaletler. Bazı oturak tuvalet örneklerinin görsellerini sizinle paylaşmaya çalıştım ama bu ürünler ne yazık ki Türkiye’de bulunan ürünler değil. Bu ürünleri Aliexpress gibi sitelerden 5-10 dolar gibi bütçelere bulabilirsiniz.

Kamp için portatif tuvalet
Kamp için portatif tuvalet

Bununla birlikte yukarıdakilere benzer bir ürünü eski bir kova ve klozet kapağı kullanarak kendiniz yapmanız da elbette mümkün. Bunun için aşağıdaki görseldeki iki ürünü bir araya getirmek yeterli olacaktır. Bir kovayı katlamak mümkün olmadığı için çok fazla küçülemeyecek olan bu kamp tuvaletini çok düşük bütçelere mal edebilirsiniz.

Kamp için portatif tuvalet

Kamplarda Kullan-at Tuvaletlerle atık oluşturma keyfi 🙂

Bu tuvaletleri atık oluşturmaları nedeniyle çok fazla tavsiye ettiğimi söyleyemem ama yine de acili durumlar için kullanışlı olabilecekleri için sizinle de paylaşmak istedim. Türkiye’de satışı yapılan iki tip kullan-at tuvaletten bahsetmem gerekirse; her ikisi de basitçe kedi kumu mantığıyla çalışan ve sıvıyı hapseden yapılardan oluşuyor. Bunları bir iki sefer kullandıktan sonra atmanız gerektiği için uzun vadeli kullanıma uygun değiller. Aynı zamanda kullanım sonrası saklamak da çok kolay sayılmaz.

Ama az yer kaplamaları ve pratik oluşları nedeniyle acil durumlarda kullanılmak üzere yanınızda bulundurmak mantıklı olabilir.

Çöpümüzü Nereye Atacağız?

Yukarıda anlattığım ürünlerden bazılarının görsellerinde poşet türevi plastik ürünlerin olduğu dikkatinizi çekmiştir. Bu ürünleri kullandık, doğada tuvalet ihtiyacımızı sorunsuz giderdik. Buraya kadar her şey harika. Peki çöpümüzü nereye atacağız? Organik malzemelerden oluşan ve doğada tamamen çözünebilen poşetlerimiz olmadığı sürece bunları doğaya atmak elbette bir seçenek değil. Peki ne yapacağız?

Eğer doğanın içinde bir kamp alanındaysanız poşet kullanmak yerine açacağınız bir çukurla kendinize kolayca bir tuvalet oluşturabilirsiniz. Eğer poşet kullanıyorsanız ve çevrenizde çöp kovası varsa poşetlerinizi çöpe atabilirsiniz. Bu ilk başta kulağa çok mantıklı gelmiyor ama şöyle düşünün: Şehir içinde evcil hayvanlarımızı sokakta yürüyüşe çıkardığımızda kakalarını toplayıp çöplere atıyoruz. Bu da aynı şey.

Doğada tuvalet ihiyacınızı giderirken uymanız gereken kuralları öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kadınlar İçin Özel Ayakta işeme Aparatları

Kadınların tuvalet ihtiyaçlarını dışarıda ayakta, kolay ve hızlıca gidermesi için tasarlanan bazı ürünler var. Bu ürünler size çişinizi ayakta yapmanız için yardım ediyor olsa da büyük tuvaletiniz için herhangi bir çözüm sunmuyor.

Kamp için portatif tuvalet

Bununla birlikte bu ürünü kullandıktan sonra temizlemek için de sabun ve su kaynağına sahip olmanız gerekli. Yine de bir seçenek olarak yanınızda bulundurmayı düşünebilirsiniz elbette.

Kampta Tuvalet İçin Özel Alan

Kamp için portatif tuvalet ürünlerine ek olarak bu ürünleri kullanırken özel bir alana ihtiyaç duymanız halinde görseldeki gibi bir pop-up çadır edinmeyi düşünebilirsiniz. Bu çadırlar katlandıklarında yuvarlak bir form alarak küçülürler. Bu açıdan taşımak da kolay sayılabilir. Tuvaletler için olduğu kadar duşlar için de kullanılabilirler.

Yazıda bahsettiğim bazı ürünleri sizin için listeledim. Ürünlerin fiyatlarını görmek ve incelemek isterseniz kamp için portatif tuvalet ürünlerine buradan göz atabilirsiniz. Eğer listede ihtiyacınız olan bir ürün varsa ve alışverişinizi bu link üzerinden yaparsanız bana da ufak bir katkınız olmuş olur.

Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar