Kampta Tuvalet İhtiyacı Gidermenin Altın Kuralları

Kampta tuvalet nasıl yapılır? Hayatında daha önce kamp yapmamış olanlar için akla en sık gelen sorulardan biri budur ama herhalde kamp yapmaya alışkın olanlar bunun üzerine hiç düşünmemiştir. Hatta başlığı gördüğü gibi “Müsait görünen bir çalının, ağacın arkasına bırakacaksın işte ne var bunda?” diyenler de olmuştur eminim. Ama o iş o kadar basit değil. Doğada hacet gidermenin de bir adabı, bir yolu yordamı var. Peki nedir bu yol yordam?

Kampta Tuvalet Yeri Seçerken Dikkat Edilecekler

Doğada, kampa tuvalet yapmanın adabı mı olurmuş demeyin. Hem doğal kaynakların kirletilmemesi hem de kamp yerinin güvenliği için dikkat edilmesi gereken bazı basit kurallar var. Kampta tuvaletinizi yapacağınız yeri neye göre seçmelisiniz?

 1. Su Kaynaklarına Uzaklık

  Tuvaletinizi yapmak için belirleyeceğiniz bölgenin çevredeki su kaynaklarından en az 60 metre uzaklıkta olması gerekir.

 2. Kamp Alanına Uzaklık

  Tuvaletinizi yapacağınız yerin kamp alanınıza da en az 60 metre uzaklıkta olmasına özen gösterin. Bu hijyen açısından önemli olduğu gibi vaktinizin çoğunu geçirdiğiniz yerin kötü kokmasını da engeller. Aynı zamanda koku yabani hayvanları çekebileceği için güvenlik açısından da son derece önemli.

 3. Çukur Kazmak

  Doğada özellikle büyük tuvaletinizi yaparken mutlaka ama mutlaka çukur kazmalısınız. Aksi halde bu zararsız dışkı hem koku yaratacak, hem bakteri oluşturacak, hem de yabani hayvanlar açısından problem yaratacaktır. Çukur kazın dediysem öyle foseptik çukuru açmanıza gerek yok tabii. Yaklaşık 20-30 cm derinliğinde bir çukur işinizi görecektir. Çukur kazmak için yanınızda ufak katlanabilir bir kürek taşıyabileceğiniz gibi aynı zamanda doğada kolaylıkla bulabileceğiniz bir taş veya sopa yardımıyla da çukur açabilirsiniz. Tuvaletinizi yaptıktan sonra çukuru kapatıp hayvanların eşelememesi için de üzerini bir taşla örterseniz işlemi başarıyla tamamlamış olacaksınız. Eğer birden fazla kişinin tuvalet ihtiyacını karşılamak için bir çukur kazacaksanız bu çukur bir öncekinden iki kat daha derin olmalı ve her tuvalet ihtiyacından sonra üzeri bir miktar toprakla sıralı olarak örtülmelidir.

 4. Pozisyon

  Eğer meyilli bir arazideyseniz özellikle çişinizi yaparken yüzünüzün eğimi aşağıya olan tarafa dönük olmasına dikkat edin. Böylece idrarınız ayakkabılarınızla çok fazla haşır neşir olmaz.

 5. Yerdeki Nesneler

  Yine özellikle çişinizi yaparken yerdeki nesnelere dikkat etmekte fayda var. Zira idrarınız bu nesnelere çarparak üzerinize sıçrayabilir.

 6. Tuvalet Kağıdı Kullanımı

  Aslında doğada tuvalet kağıdı olarak kullanılabilecek onlarca nesne var. Yerdeki taşlar, yapraklar, kar şu an aklıma gelenler. Ama ben ille de tuvalet kağıdı kullanacağım derseniz doğayı korumak adına en makulu kullandığınız tuvalet kağıdını yanınızda getirdiğiniz ağzı kapanabilen bir poşet içinde çöpe veya ateşe atmak üzere saklamanızdır. Tuvalet kağıdınızı doğaya atarsanız büyük ihtimal çok kısa süre içinde çözünür ve kaybolur ama yine de görüntü ve hijyen açısından bunu tavsiye etmiyorum. Bunun yerine tuvalet kağıdınızı gömebilirsiniz.

 7. Sabun Kullanımı

  Tuvalet ihtiyacından sonra ellerinizi yıkayacağınız sabunun doğada çözünen sabunlardan olmasına dikkat edin.

Doğada Asla Tuvaletinizi Yapmamanız Gereken Yerler

 • Yürüyüş rotalarının üzeri
 • Kamp alanlarının yakını
 • Tırmanma noktaları
 • Mağaralar

KAMPTA TUVALET İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ

APARATLAR

Kampta tuvalet yapmak için geliştirilmiş birbirinden farklı işlevlere sahip bazı aparatlar da var. Tabii bu aparatları kullanırken de doğayı korumak adına yukarıdaki kuralları göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin.

Kadınlar İçin Ayakta İşeme Aparatı

Kampta tuvalet
Kadınlar için aparat

Daha önce hiç kullanmadığım bu enteresan aparat bana soracak olursanız her tuvalet ihtiyacından sonra temizlenmesi gerekeceği için doğada kullanmaya pek elverişli değil. Çünkü her zaman temiz su ve sabun bulmak kolay olmayabilir. Ama bir diğer açıdan da işini oturarak görecek bir yer arayana kadar arkaya dönüp yapmak da fena fikir gibi görünmüyor. Daha önce deneyen varsa yorum olarak fikirlerini yazarsa bizi de aydınlatmış olur.

 

 

Kampta tuvalet
Kampta duş ve tuvalet kabini

Mahremiyetine Düşkün Olanlar İçin Paravan

 

Mahremiyetiniz sizin için her şeyden önemliyse görseldeki gibi bir paravan kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu paravanlar duş ihtiyacı için de son derece kullanışlı olabilir. Yalnız hafif olmalarına rağmen boyut olarak çok küçük olmamaları sebebiyle sırt çantalı seyahatler için uygun sayılmazlar.

 

 

 

 

Çömelmek İstemeyenler İçin Oturak

Kampta tuvalet
Kampta tuvalet oturağı

Eğer tuvalet ihtiyacınızı oturarak gidermek istiyorsanız bu tarz bir aparat kullanabilirsiniz. Bu tarz aparatların bacakları genelde gövdeden ayrılabilir ve katlanabilir özelliğe sahiptir ve çok fazla yer kaplamaz. Fakat yine de sırt çantalı seyahatler için uygun oldukları söylenemez.

 

 

 

 

 

 


Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

4 Comments

 • Teo

  Yazınızı oldukça bilgilendirici. Emeğiniz için teşekkürler. Kurumuş dere yatağı gibi biryere yapıldığı durumda nasıl olur? Herhangi bir olumsuz sonucu var mıdır?

  • Melke

   Merhaba, teşekkürler. Bu bahsedilen kurallar daha çok toplu kamplar için geçerli. Yani bireysel olarak yaptığımız şeyler çok da olumsuz etki yaratmayacaktır.

   • Buğçe

    Merhaba,
    Ben kampta ayakta işeme aparatı kullanıyorum. Ancak onun tek kullanımlık kartondan olanları da var ve çok güzel işimi görüyor. Yanımda onun için mutlaka küçük poşetler taşıyorum. İşim bitince poşete koyup ağzını bağlayıp çöpe atıyorum. Büyük rahatlık. Kesinlikle tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.