Kampta Tuvalet İhtiyacı Gidermenin Altın Kuralları

Kampta Tuvalet İhtiyacı Gidermenin Altın Kuralları

Bu yazıyı okuduğunuza göre ya reddedemediğiniz bir arkadaşınız tarafından kamp yapmaya sürükleniyorsunuz ve kampta tuvalet ihtiyacınızı gidermenin nasıl olacağı hakkında bilgiye ihtiyacınız var, ya kamp yapmaya yeni başlayacaksınız ya da bir süredir kamp yapıyorsunuz ve kamp tuvaletleri konusunda daha konforlu bir alternatife ihtiyacınız var. Üç durumda da sorun yok, doğru yerdesiniz. Bu yazıda size kampın en sıkıntılı, ama bir o kadar da ilginç yanlarından birinden bahsedeceğim: Kampta tuvalet yapmak!

Kampta tuvalet yapma meselesi birçok yeni başlayan kampçıyı doğadaki yaban hayatından daha çok korkutuyor. Gerçekten de “Ya ayı çıkarsa?” sorusundan önce gelen bir soru varsa o da “Doğada nasıl tuvalete gideceğim?” sorusu.

Evet, evinizin konforundan uzakta, doğanın ortasında umumi bir tuvalet bulmak zor bir görev gibi görünebilir ve gerçekten de öyledir. Ama endişelenmeyin, insanlar binlerce yıldır doğada tuvaletini yapıyor. Ben de işinizi kolaylaştırmak için buradayım. Sizi kampta tuvalet kabusundan kurtaracak bir rehberle karşınızdayım. Çünkü inanın bana, kampta tuvalet yapmak, hiç de korkulacak bir şey değil! Bu yazıda, doğada tuvalet için doğru yeri bulmayı, doğayı korumanın önemini ve tabii ki, kamp için portatif tuvalet önerilerini paylaşacağım. Eğer hazırsanız hemen başlayalım.

Kamplarda ve karavan seyahatlerinde kullanışlı olabilecek duş ve tuvalet ürünlerini sizin için listeledim. Listeye ulaşmak için tıklayın: Kamp ve Karavan Hayatı İçin Duş ve Tuvalet Ürünleri

(Bu link bir işbirliği linkidir. Listedeki ürünler sizi bilgilendirmek için tarafımdan hazırlanmıştır. Zaten alacağınız bir ürünü benim linkimden satın aldığınızda bloguma da ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!)

doğada tuvalete giden bir kadın
Önemli hatırlatma: Her zaman böyle bir tuvalet bulmak nasip olmayabilir.

Kampta Tuvaletinizi Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz? 5 Önemli Madde

Yazıya başlamadan önce en önemli konuyu daha en başta netleştirelim. Bu yazıda dikkat etmenizi önerdiğim birçok bilgi paylaştım. Ama bunlardan hiçbir şeye dikkat etmiyorsanız bile bunu asla unutmamalısınız:

“Leave No Trace”, yani “İz Bırakmama” kuralını aklınıza kazıyın! Diğer kampçılar ve yaban yaşamı için yapabileceğiniz en iyi şey, doğayı bulduğunuz gibi veya bulduğunuzdan daha temiz bir şekilde bırakmaktır.


1.Kampta Tuvalet Yerini Seçmek için Stratejik Hamleler: Nereye Yapacaklar?

Doğada tuvalet yapmanın da bir sanat olduğunu biliyor muydunuz? Evet, tuvaletinizi yapacağınız yeri seçmek için gerçek bir strateji izlemelisiniz. Siz de doğadaki diğer canlılar gibi düşünüp, taktikler geliştirebilirsiniz. Bu hepimizde olan ama modernleşmeyle birlikte derinlerimize gömdüğümüz bir içgüdü aslında. Belki onu su yüzüne çıkarmak için doğru zaman bu zamandır. İşte kampta tuvalet yapacağınız yeri belirlerken göz önünde bulundurmanız gereken altın kurallar!

doğada tuvalet yapmak kampta tuvalet yapmak

Su Kaynaklarına Uzaklık: Tuvaletinizi yapmak için seçeceğiniz bölgenin, çevredeki su kaynaklarından en az 60 metre uzaklıkta olması gerekiyor. Bu, doğal kaynakların korunması için kritik bir adım. İnsanlarla birlikte yaşayan kedilerin, köpeklerin bile tuvalet konusunda ne kadar stratejik hareket ettiğini düşünün. O yüzden kampta tuvalet yapacağımız yeri titizlikle seçmemiz önemli ve ilk kural su kaynaklarından uzak olmak.

-Kamp Alanına Uzaklık: Tuvaletinizi yapacağınız yerin kamp alanınızdan da en az 60 metre uzakta olmasına özen gösterin. Bu sadece hijyenik bir tercih olmakla kalmaz, aynı zamanda kamp alanınızı kötü kokulardan uzak tutmak için de önemlidir. Eğer tuvaletinizi kamp alanına yakın bir yere yaparsanız değişen rüzgar yönü sizi nahoş kokularla buluşturabilir.

-Güvenlik: Tuvaletinizi kamp alanından uzak bir yere yapmanın bir diğer sebebi de güvenliktir. Yaban hayvanlarının neredeyse hepsi müthiş bir koku duyusuna sahiptir ve kokuları metrelerce (bazen kilometrelerce) uzaktan alabilirler. Farklı kokular yaban hayvanları için ilgi çekici olabilir ve ilgi dolu bir yürüyüş kamp alanınızda sonlanabilir.

Tuvaletinizi doğru yeri seçerek yapmanın ne kadar önemli olduğunu gördünüz. Şimdi sıra geldi kampta tuvalet yapmanın daha fazla detayına inmeye. Tuvalet kağıdınızı hazırlayın, çünkü yazıdaki bir sonraki adımlarımız tam da bununla ilgili!


Outdoor tuvalet - doğada tuvalet

2.Tuvaletinizi Yaparken Pozisyonunuza Dikkat Edin

Kampta tuvalet yapacağımız yeri stratejik hamlelerle belirledik. Şimdi sıra geldi işimizi halletmeye. Doğada tuvaletimizi nasıl yapacağız? En basit ifadeyle: Atalarımız binlerce yıldır nasıl yapıyorsa öyle yapacağız. Çömeleceğiz arkadaşlar, çömeleceğiz… Biliyorum çömelmek herkes için eşit derecede konforlu değil ama yapacak bir şey de yok. (Çömelmek istemeyenler için yazının devamında işe yarar birkaç kamp için portatif tuvalet malzemesi paylaştım.)

Pozisyon: Tuvalet ihtiyacınızı giderirken, özellikle eğimli bir arazideyseniz, yüzünüzün aşağıya doğru eğimli olduğundan emin olun. Bu şekilde idrarınız ayakkabılarınıza fazla sıçramaz ve daha rahat hareket edebilirsiniz. Unutmayın, doğada dengede kalmak her zaman önemlidir, özellikle “tuvalete gitmek” söz konusu olduğunda!

Yerdeki Nesneler: Doğada tuvalet ihtiyacınızı giderirken, yerdeki nesnelere de dikkat etmek önemlidir. Çünkü yere düşen her şey düştüğü açıyla zıt yöne hareket eden bir tepki doğurur. İdrarınız da yerdeki nesnelere çarpıp üzerinize sıçrayabilir. Sürpriz sıçramalardan kaçınmak için yerde tahta veya taş gibi sert açılı cisimlerin olmadığı bir noktayı seçmeye çalışın. Bu şekilde, doğanın sizi istenmeyen sürprizlerle şaşırtmasını engelleyebilirsiniz.

Bakınız şekil 1A

Eğimli pozisyon ve nesnelere dikkat etme konuları, tuvalet yaparken daha konforlu bir deneyim yaşamanıza yardımcı olacak pratik ipuçlarıdır. Unutmayın, doğada tuvalet ihtiyacınızı gidermek doğru adımlar ve biraz dikkatle gerçekleştirilebilir. Şimdi, daha fazla ilginç bilgiyle dolu tuvalet maceralarımıza devam edelim!


3.Kampta Tuvalet Kağıdı Kullanımı

Doğada tuvalet ihtiyacınızı giderirken, tuvalet kağıdı kullanmak cazip gelebilir. Bu durumda altın bir kuralımız var: Tuvalet kağıdını doğada bırakma! Bu konuda hijyen ve güvenlik açısından bazı sebepler bulunuyor.

Hijyen: Doğada bırakılan tuvalet kağıdı, diğer insanlar ve doğal yaşam için bir hijyen sorunu oluşturabilir. Çevremizdeki su kaynaklarına ulaşabilir ve kirletici etkileriyle ekosisteme zarar verebilir. Ayrıca, tuvalet kağıdının açıkta kalması, görüntü kirliliği de oluşturur ve doğal ortamı bozar.

Güvenlik: Tuvalet kağıdının doğada bırakılması, yabani hayvanları çekebilir ve onları insan etkileşimine alıştırabilir. Bu da hem insanların hem de hayvanların güvenliğini tehlikeye atabilir. Ayrıca, tuvalet kağıdının açıkta bırakılması, kamp alanlarında böceklerin ve diğer zararlıların çoğalmasına da yol açabilir.

İşte bu gibi son derece mantıklı sebeplerle, tuvalet kağıdını doğada bırakmaktan kaçınmalıyız. İdeal olarak, kullanılmış tuvalet kağıdını ağzı kapanabilen bir poşet içinde saklamalı ve uygun bir şekilde çöpe atmalıyız. Eğer yanınızda poşet bulundurmak mümkün değilse, tuvalet kağıdını gömmek en iyi seçenektir. Doğada kamp yaparken temizlik, hijyen ve doğal dengeyi koruma sorumluluğunun hepimizin ortak görevi olduğunu unutmayalım.


4.Büyük Tuvalet için Tuvalet Çukuru Kazın

Doğada tuvalet ihtiyacını giderirken, büyük tuvaletinizi yapmak için çukur kazmak hayati bir öneme sahiptir. Çukur hijyen sağlamak ve doğal dengeyi korumak için gereklidir. Aynı zamanda güvenlik açısından da kritik olduğunu birçok kez tekrar ettik zaten.

Bir tuvalet çukuru kazarken, derinliğin yaklaşık 15-20 cm olmasına özen gösterin. Genişliği ise yeterli alanı kapsayacak şekilde olmalıdır. Bu çukuru kazacağınız yeri bulmak için yukarıda bahsettiğim stratejik hamleleri uyguladığınızdan emin olun.

Tuvalet çukuru kazarken, küçük ve portatif bir kürek kullanmak büyük kolaylık sağlar. Bu tür bir araç, hızlı ve etkili bir şekilde çukurun kazılmasına yardımcı olur. Aşağıdaki görselde göreceğiniz ürünü çukur kazmak için kullanabilirsiniz. Böyle bir ürünün genel olarak aracınızda olması da faydalıdır. Hem kamp alanında yapacağınız diğer işler için hem de evinizde bahçe işlerinde rahatça kullanabilirsiniz.

kampta tuvalet için çukur

Görseldeki ürünler için: Portatif Katlanabilir Kürek

Çukuru kullanıldıktan sonra kapatmak son derece önemli zaten kapatmayacak olsak çukur kazmanın bir espirisi kalmıyor. Tuvalet atığını çukura yerleştirdikten sonra, çukuru üzerine toprakla örtüp sıkıştırın. Ayrıca, çukurun üzerine birkaç taş yerleştirin. Böylece hayvanların ama daha önemlisi sizden sonra gelecek bir kampçının aynı yeri kazmasını önlemiş olursunuz.


5.Kampta Sabun Kullanımı

Tuvalet ihtiyacından sonra ellerinizi yıkamak, hijyen açısından büyük önem taşır. Ancak doğada bunu yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kullandığınız sabunun doğaya zarar vermeyen bir sabun olmasıdır.

Eğer doğada çözünebilen ve zararlı kimyasallar içermeyen bir sabun kullanırsanız, sadece ellerinizi temizlemekle kalmaz, aynı zamanda toprağa ve suya da zarar vermeden doğal dengeyi korumuş olursunuz. Unutmayın, doğada yapılan her bir doğru seçim, çevrenin sürdürülebilirliğine katkı sağlar.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Doğa Dostu Temizlik Malzemeleri Kullanmanın Önemi


Doğada Asla Tuvaletinizi Yapmamanız Gereken Yerler

 • Yürüyüş rotalarının üzeri
 • Kamp alanlarının yakını
 • Tırmanma noktaları
 • Mağaralar

KAMPTA TUVALET İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ APARATLAR: KAMP TUVALETLERİ VE PORTATİF TUVALET APARATLARI

Kampta tuvalet yapmak için geliştirilmiş birbirinden farklı işlevlere sahip bazı aparatlar da var. Kamp için portatif tuvalet aparatları sayesinde daha konforlu bir tuvalet deneyimine sahip olabilirsiniz. Bu portatif tuvalet ürünleri sizi her ne kadar evinizin konforuna kavuşturmasa da orta çağ ilkelliğinden ne kadar uzaklaşırsanız o kadar iyidir.

Tabii bu aparatları kullanırken de doğayı korumak adına yukarıdaki kuralları göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Doğada tuvalet ihtiyacınızı giderirken işinize yarayabilecek aparatlardan bazıları ise şöyle;

Kadınlar İçin Ayakta İşeme Aparatı

Daha önce hiç kullanmadığım, kadınlar için ayakta işeme imkanı sağlayan bu enteresan aparat bana soracak olursanız her tuvalet ihtiyacından sonra temizlenmesi gerekeceği için doğada kullanmaya pek elverişli değil. Çünkü her zaman temiz su ve sabun bulmak kolay olmayabilir.

Ama bir diğer açıdan da bir o kadar portatif görünüyor! Özellikle oturmanın mümkün olmadığı durumlarda veya hızlı hareket edilmesi gereken bir durum olduğunda bu gibi ürünler hayat kurtarıcı olabilir.

Kampta tuvalet - portatif kamp tuvaletleri

Plastik, silikon gibi tekrar kullanıma elverişli olan bu ayakta işeme aparatının aynı zamanda kartondan üretilenleri ve kullan-at olan modelleri de mevcut.

Daha önce deneyen varsa yorum olarak fikirlerini yazarsa bizi de aydınlatmış olur. Bu arada aşağıda bu ve benzeri ürünleri linkledim. Seyahatlerde ve kamplarda yanınızda bir tane bulundurmak isterseniz aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

Mahremiyetine Düşkün Olanlar İçin Kamp tuvaleti veya Duşakabin

Mahremiyetiniz sizin için her şeyden önemliyse, kampta tuvalet ihtiyacınızı giderirken görseldeki gibi bir paravan kullanmak iyi bir fikir olabilir. Aynı zamanda bu paravanlar duş ihtiyacı için de son derece kullanışlı olabilir.

Doğada herhangi bir yerde bu çadırı kurarak kolayca duşunuzu alabilirsiniz. Yalnız hafif olmalarına rağmen boyut olarak çok küçük olmamaları sebebiyle sırt çantalı seyahatler için uygun sayılmazlar. Ama karavanla veya arabayla seyahat ediyorsanız bu paravanlar oldukça kullanışlı. Bu ve benzeri ürünlerin listesini de yine aşağıda paylaşıyorum.

Kampta tuvalet

Çömelmek İstemeyenler İçin Portatif Kamp Tuvaleti Modelleri

Doğada tuvaletinizi oturarak yapma imkanınız yok. Eğer çömelmekten hoşlanmıyorsanız ve ttuvalet ihtiyacınızı oturarak gidermek istiyorsanız bu tarz bir aparat kullanabilirsiniz. Bu oturakların bacakları genelde gövdeden ayrılabilir ve katlanabilir özelliğe sahip oldukları için çok fazla yer kaplamazlar. Fakat yine de sırt çantalı seyahatler için uygun oldukları söylenemez. Eğer arabayla seyahat ediyorsanız, ya da benimki gibi içinde duş ve tuvaleti olmayan bir karavanınız varsa bu üründen mutlaka almanızı öneririm.

Daha fazla kamp tuvaleti seçeneğini incelemek isterseniz bu yazıya da göz atmanızı tavsiye ederim: Kamp için Portatif Tuvalet Önerileri

Kampta tuvalet

Kamplarda ve karavan seyahatlerinde kullanışlı olabilecek duş ve tuvalet ürünlerini sizin için listeledim. Listeye ulaşmak için tıklayın: Kamp ve Karavan Hayatı İçin Duş ve Tuvalet Ürünleri


Kampta tuvalet yapmak, doğada geçirdiğimiz zamanın keyfini çıkarırken çevreye de saygı göstermemiz gereken bir konudur. Doğru tuvalet adabıyla hareket etmek, hem kendi hijyenimizi sağlamamızı hem de doğal dengeyi korumamızı sağlar.

Su kaynaklarına ve kamp alanına uzak bir yer seçmek, çukur kazmak, tuvalet kağıdını doğada bırakmamak gibi basit adımlarla doğaya olan etkimizi en aza indirebiliriz. Ayrıca, çevre dostu sabunlar kullanarak ellerimizi yıkarken de doğal yaşamı koruma sorumluluğumuzu yerine getirmiş oluruz. Unutmayalım, doğanın bize sunduğu güzellikleri korumak, gelecek nesillere temiz ve sağlıklı bir çevre bırakmak için hepimizin sorumluluğudur. İşte bu yüzden, kampta tuvalet yaparken doğaya saygılı ve sorumluluk sahibi bir şekilde hareket etmeyi unutmamalıyız. Şimdiden herkese iyi kamplar!

Bu yazıdaki linklerden bazıları işbirliği linkidir. Listelerdeki ürünler sizi bilgilendirmek için tarafımdan hazırlanmıştır. Zaten alacağınız bir ürünü benim linklerimden satın aldığınızda bloguma da ufak bir katkınız olmuş olur. Şimdiden teşekkürler!


Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

4 Yorum

 • Teo
  26 Temmuz 2018, 19:05

  Yazınızı oldukça bilgilendirici. Emeğiniz için teşekkürler. Kurumuş dere yatağı gibi biryere yapıldığı durumda nasıl olur? Herhangi bir olumsuz sonucu var mıdır?

  CEVAPLA
  • Melke@Teo
   3 Ağustos 2018, 22:52

   Merhaba, teşekkürler. Bu bahsedilen kurallar daha çok toplu kamplar için geçerli. Yani bireysel olarak yaptığımız şeyler çok da olumsuz etki yaratmayacaktır.

   CEVAPLA
   • Buğçe@Melke
    7 Temmuz 2019, 20:58

    Merhaba,
    Ben kampta ayakta işeme aparatı kullanıyorum. Ancak onun tek kullanımlık kartondan olanları da var ve çok güzel işimi görüyor. Yanımda onun için mutlaka küçük poşetler taşıyorum. İşim bitince poşete koyup ağzını bağlayıp çöpe atıyorum. Büyük rahatlık. Kesinlikle tavsiye ederim.

    CEVAPLA
    • Melke@Buğçe
     7 Temmuz 2019, 20:59

     Merhaba, tavsiyeniz için teşekkür ederiz. 🙂

     CEVAPLA

Yeni Yazılar