Kampta Tuvalet İhtiyacı Gidermenin Altın Kuralları

Kampta Tuvalet İhtiyacı Gidermenin Altın Kuralları

Yazıyı gördüğünüzde bu ne ya, bu ne biçim konu dediniz mi? Demeyin. Kampta tuvalet yapma meselesi çok önemli bir mesele. Kamp yapmaya alışkın olanlar bunun üzerine hiç düşünmemiş olabilirler ama sırf kampta tuvaletini nasıl yapacağını bilemediği için kamp yapmaktan vazgeçen kaç kişi olduğunu bilseniz şaşırırdınız. Bununla birlikte başlığı gördüğü gibi “Müsait görünen bir çalının, ağacın arkasına bırakacaksın işte ne var bunda?” diyen bir grup da vardır kesin. Ama o iş o kadar basit değil. Doğada hacet gidermenin de bir adabı, bir yolu yordamı var. Peki nedir bu yol yordam? Bu yazım kamp tecrübesi olmadığı için kampta tuvalet yapmayı gözünde büyütenlere ve kampta tuvalet ihtiyacını gelişigüzel giderenlere gelsin. Hazırsanız anlatmaya başlıyorum.

Kampta Tuvalet Yeri Seçerken Dikkat Edilecekler

Doğada, kampta tuvalet yapmanın adabı mı olurmuş demeyin. Hem doğal kaynakların kirletilmemesi hem de kamp yerinin güvenliği için dikkat edilmesi gereken bazı basit kurallar var. İlk kuralımız tuvaletinizi yapacağınız yeri doğru seçmek. Biliyorsunuz doğada birçok canlı tuvaletini yapacağı yeri iyice düşünüp öyle belirliyor. En basitinden kedilerin, köpeklerin bile bu konuda oldukça stratejik hamleleri var. Bizim onlardan neyimiz eksik? Elbette hiçbir şeyimiz eksik değil. O yüzden biz de tuvaletimizi yapacağımız yeri seçerken stratejik davranmalıyız. Peki kampta tuvaletimizi yapacağımız yeri neye göre seçeceğiz?

Kamplarda ve karavan seyahatlerinde kullanışlı olabilecek duş ve tuvalet ürünlerini sizin için listeledim. Listeye ulaşmak için tıklayın: Kamp ve Karavan Hayatı İçin Duş ve Tuvalet Ürünleri

Su Kaynaklarına Uzaklık

Tuvaletinizi yapmak için belirleyeceğiniz bölgenin çevredeki su kaynaklarından en az 60 metre uzaklıkta olması gerekir ve bu kural bizim altın kurallarımızın birincisidir.

Kamp Alanına Uzaklık

Tuvaletinizi yapacağınız yerin kamp alanınıza da en az 60 metre uzaklıkta olmasına özen gösterin. Bu hijyen açısından önemli olduğu gibi vaktinizin çoğunu geçirdiğiniz yerin kötü kokmasını da engeller. Aynı zamanda koku yabani hayvanları çekebileceği için bu madde güvenlik açısından da son derece önemlidir.

Çukur Kazmak

Doğada özellikle büyük tuvaletinizi yaparken mutlaka ama mutlaka çukur kazmalısınız. Aksi halde bu zararsız dışkı hem koku yaratacak, hem bakteri oluşturacak, hem de yabani hayvanlar açısından problem yaratacaktır. Çukur kazın dediysem öyle foseptik çukuru açmanıza gerek yok tabii. Yaklaşık 20-30 cm derinliğinde bir çukur işinizi görecektir. Çukur kazmak için yanınızda ufak katlanabilir bir kürek taşıyabileceğiniz gibi aynı zamanda doğada kolaylıkla bulabileceğiniz bir taş veya sopa gibi araçların yardımıyla da çukur açabilirsiniz. Tuvaletinizi yaptıktan sonra çukuru kapatıp hayvanların eşelememesi için de üzerini bir taşla örterseniz işlemi başarıyla tamamlamış olursunuz. Eğer birden fazla kişinin tuvalet ihtiyacını karşılamak için bir çukur kazacaksanız bu çukur bir öncekinden iki kat daha derin olmalı ve her tuvalet ihtiyacından sonra üzeri bir miktar toprakla sıralı olarak örtülmelidir.

Pozisyon

Eğer meyilli bir arazideyseniz özellikle çişinizi yaparken yüzünüzün eğimi aşağıya olan tarafa dönük olmasına dikkat edin. Böylece idrarınız ayakkabılarınızla çok fazla haşır neşir olmaz ve bu sayede daha rahat hareket edebilirsiniz.

Yerdeki Nesneler

Yine özellikle çişinizi yaparken yerdeki nesnelere dikkat etmekte fayda vardır. Zira idrarınız bu nesnelere çarparak üzerinize sıçrayabilir. Bunu engellemek için yerde tahta, taş gibi cisimler olmamasına özen göstermelisiniz.

Tuvalet Kağıdı Kullanımı

Aslında doğada tuvalet kağıdı olarak kullanılabilecek onlarca nesne var. Yerdeki taşlar, yapraklar, kar şu an aklıma gelenler. Ama ben ille de tuvalet kağıdı kullanacağım derseniz doğayı korumak adına en makulu kullandığınız tuvalet kağıdını yanınızda getirdiğiniz ağzı kapanabilen bir poşet içinde çöpe veya ateşe atmak üzere saklamanızdır. Tuvalet kağıdınızı doğaya atarsanız büyük ihtimal çok kısa süre içinde çözünür ve kaybolur ama yine de görüntü ve hijyen açısından bunu tavsiye etmiyorum. Yanınızda taşımanız mümkün değilse, ortalık yerde bırakmak yerine tuvalet kağıdınızı gömebilirsiniz.

Sabun Kullanımı

Tuvalet ihtiyacından sonra ellerinizi yıkayacağınız sabunun doğada çözünen sabunlardan olmasına dikkat etmeniz de önemli olan bir diğer konudur. Doğada çözünebilen ve zararlı kimyasal ihtiva etmeyen sabunlar kullandığınızda toprağa ve suya; dolayısıyla canlı yaşamına zarar vermeden işinizi halletmiş olursunuz.


Doğa dostu temizlik malzemeleri kullanmanın önemi hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayın.


Doğada Asla Tuvaletinizi Yapmamanız Gereken Yerler

 • Yürüyüş rotalarının üzeri
 • Kamp alanlarının yakını
 • Tırmanma noktaları
 • Mağaralar

KAMPTA TUVALET İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ APARATLAR

Kampta tuvalet yapmak için geliştirilmiş birbirinden farklı işlevlere sahip bazı aparatlar da var. Tabii bu aparatları kullanırken de doğayı korumak adına yukarıdaki kuralları göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin. Doğada tuvalet ihtiyacınızı giderirken işinize yarayabilecek aparatlardan bazıları ise şöyle;

Kadınlar İçin Ayakta İşeme Aparatı

Kampta tuvalet
Kadınlar için aparat

Daha önce hiç kullanmadığım bu enteresan aparat bana soracak olursanız her tuvalet ihtiyacından sonra temizlenmesi gerekeceği için doğada kullanmaya pek elverişli değil. Çünkü her zaman temiz su ve sabun bulmak kolay olmayabilir. Ama bir diğer açıdan da işini oturarak görecek bir yer arayana kadar arkaya dönüp yapmak da fena fikir gibi görünmüyor. Öğrendiğim kadarıyla bu aparatların kartondan yapılan ve kullan-at olarak kullanılabilen modelleri de mevcutmuş. Yani aslında düşününce plastik olan uzun zaman kullanılabiliyor olması için daha iyi ama karton olanlar acil durumlar için daha kullanışlı gibi görünüyor. Daha önce deneyen varsa yorum olarak fikirlerini yazarsa bizi de aydınlatmış olur. Bu arada aşağıda bu ve benzeri ürünleri linkledim. Seyahatlerde ve kamplarda yanınızda bir tane bulundurmak isterseniz aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

Kampta tuvalet
Kampta duş ve tuvalet kabini

Mahremiyetine Düşkün Olanlar İçin Paravan

Mahremiyetiniz sizin için her şeyden önemliyse, kampta tuvalet ihtiyacınızı giderirken görseldeki gibi bir paravan kullanmak iyi bir fikir olabilir. Aynı zamanda bu paravanlar duş ihtiyacı için de son derece kullanışlı olabilir. Doğada herhangi bir yerde bu çadırı kurarak kolayca duşunuzu alabilirsiniz. Yalnız hafif olmalarına rağmen boyut olarak çok küçük olmamaları sebebiyle sırt çantalı seyahatler için uygun sayılmazlar. Ama karavanla veya arabayla seyahat ediyorsanız bu paravanlar oldukça kullanışlı. Bu ve benzeri ürünlerin listesini de yine aşağıda paylaşıyorum.

Çömelmek İstemeyenler İçin Oturak

Kampta tuvalet
Kampta tuvalet oturağı

Doğada tuvaletinizi oturarak yapma imkanınız yok. Eğer çömelmekten hoşlanmıyorsanız ve ttuvalet ihtiyacınızı oturarak gidermek istiyorsanız bu tarz bir aparat kullanabilirsiniz. Bu oturakların bacakları genelde gövdeden ayrılabilir ve katlanabilir özelliğe sahip oldukları için çok fazla yer kaplamazlar. Fakat yine de sırt çantalı seyahatler için uygun oldukları söylenemez. Eğer arabayla seyahat ediyorsanız, ya da benimki gibi içinde duş ve tuvaleti olmayan bir karavanınız varsa bu üründen mutlaka almanızı öneririm.

Kamplarda ve karavan seyahatlerinde kullanışlı olabilecek duş ve tuvalet ürünlerini sizin için listeledim. Listeye ulaşmak için tıklayın: Kamp ve Karavan Hayatı İçin Duş ve Tuvalet Ürünleri


Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

8 Yorum

 • Teo
  26 Temmuz 2018, 19:05

  Yazınızı oldukça bilgilendirici. Emeğiniz için teşekkürler. Kurumuş dere yatağı gibi biryere yapıldığı durumda nasıl olur? Herhangi bir olumsuz sonucu var mıdır?

  CEVAPLA
  • Melke@Teo
   3 Ağustos 2018, 22:52

   Merhaba, teşekkürler. Bu bahsedilen kurallar daha çok toplu kamplar için geçerli. Yani bireysel olarak yaptığımız şeyler çok da olumsuz etki yaratmayacaktır.

   CEVAPLA
   • Buğçe@Melke
    7 Temmuz 2019, 20:58

    Merhaba,
    Ben kampta ayakta işeme aparatı kullanıyorum. Ancak onun tek kullanımlık kartondan olanları da var ve çok güzel işimi görüyor. Yanımda onun için mutlaka küçük poşetler taşıyorum. İşim bitince poşete koyup ağzını bağlayıp çöpe atıyorum. Büyük rahatlık. Kesinlikle tavsiye ederim.

    CEVAPLA
    • Melke@Buğçe
     7 Temmuz 2019, 20:59

     Merhaba, tavsiyeniz için teşekkür ederiz. 🙂

     CEVAPLA
 • […] Kampta Tuvalet İhtiyacı Gidermenin Altın Kuralları […]

  CEVAPLA
 • […] Kampta Tuvalet İhtiyacı Gidermek […]

  CEVAPLA
 • […] Doğada tuvalet ihiyacınızı giderirken uymanız gereken kuralları öğrenmek için buraya tıkla… […]

  CEVAPLA
 • […] Bu portatif tuvaletler hayalinizdeki tuvalet olmayabilir ya da devamlı kullanmak için uygun olmayabilirler ama acil durumlarda işinizi göreceklerine emin olabilirsiniz. En büyük dezavantajları eğer karavanın içinde kullanıyorsanız atıklarınızı en yakın atık noktasına kadar yanınızda taşımanız gerekir bu da gereksiz bir plastik poşet kullanımı demektir. Eğer karavanın dışında kullanıyorsanız da doğada tuvalet ihtiyacınızı giderirken çevreye zarar vermemek için bazı kurallara uymanız gerekir. O kurallara şuradan ulaşabilirsiniz: Kampta Tuvalet İhtiyacı Gidermenin Altın Kuralları […]

  CEVAPLA

Yeni Yazılar