Kamp mutfak malzemeleri nelerdir?

Kamp mutfak malzemeleri nelerdir?

Kamplarda en büyük soru işareti yemeklerin nasıl hazırlanacağıdır. Keyifli bir kamp etkinliğinde güzel yemekler yemek isteriz. Özellikle son zamanlarda ortaya çıkan ve değişik kamp yemekleri yapan instagram hesaplarında taşınması ve kullanılması çok da pratik olmayan bazı malzemeler kullanıldığını görebilirsiniz. Bu malzemelerin birçoğu pratik olmadıkları gibi oldukça maliyetlidir. Bunların aksine, basit menüleri tercih eden ve ağırlık konusunda esnek davranamayan sırt çantalı kampçılar, sadece bir tencere ve bir bardağa ihtiyaç duyarlar. Daha büyük gruplar halinde seyahat eden veya ağırlık konusunda endişe duymayan arabalı kampçılar ise genellikle daha fazla kamp mutfak malzemeleri ile birbirinden lezzetli kamp yemekleri pişirebilirler.

Yemek pişirmek için doğru malzemeleriniz olduğu sürece gittiğiniz her yerde ve her koşulda yemek hazırlayabilirsiniz. Piyasada çok çeşitli seçenekler var ve en iyisini belirlemek için biraz araştırma çokça da zaman ayırmanız gerekiyor. O yüzden denenmiş, test edilmiş, sıklıkla tercih edilen olmazsa olmaz kamp mutfak malzemelerini sizin için listeledim. Bu listeyi tamamladıktan sonra keyfinize göre çok beğendiğiniz malzemeleri yavaş yavaş alabilirsiniz ama önce olmazsa olmaz kamp mutfak malzemelerini gözden geçirelim.

Sizin için özel olarak hazırladığım, tüm kamp mutfak malzemelerini inceleyebileceğiniz listeye ulaşmak için buraya tıklayın.

Kamp mutfak malzemeleri

Kamp Ocağıkamp mutfak malzemeleri kamp ocağı

En temel ihtiyacınız kuşkusuz bir kamp ocağıdır. Özellikle ateş yakmanın mümkün olmadığı ya da yasak olduğu yerlerde kamp ocağı kullanmak büyük bir kolaylıktır. Kamp yapmaya yeni başlıyorsanız kapsamlı alternatif seçeneklerden uzak durmanızı ve klasik bir propan, basınçlı yakıtı olan kamp ocağı kullanmanızı öneririm. Bu ocaklar çok yönlüdürler, her yerde kolaylıkla kullanılabilirler. Ancak, onlarca modelde mükemmel ocak arasından nasıl seçim yapacağım derseniz  “Kamp ocağı seçimi yaparken dikkat edilecekler” yazısına göz atabilirsiniz.

Yapışmaz tava ve tencere ve pişirme setleri

Yemeklerinizi rahatlıkla pişirmeniz için bir diğer vazgeçilmez kamp ekipmanı yapışmaz tencere ve tavalardır. Bunları teker teker satın alabilirsiniz ancak kampçılar için hafif materyallerden üretilmiş, iç içe geçebilen, az yer kaplayan pişirme setlerini tercih etmeniz büyük kolaylık sağlayacaktır. Pişirme setlerinin birçoğu alüminyum ya da paslanmaz çelikten üretilmiştir. Piyasada çok sayıda pişirme seti olduğunu göreceksiniz. Bunların birçoğu yapışmaz tava ve tencereleri içerir. Bazılarının içinde çaydanlıkları da vardır. Bu tarz setler hem maliyet açısından hem de kullanışlılık açısından oldukça iyidir.

kamp mutfak malzemeleri pişirme seti

Çaydanlık

Kamp yaparken çay ve kahve yapmanın pek çok farklı yolu var ve önemli olan sizin için kolay kullanımda olmasıdır. Kamp ocaklarının üzerinde kullanılmaya uygun çaydanlıklardan alarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer çok kalabalık bir kamp yapmıyorsanız pişirme setlerinin içindeki çaydanlıklar işinizi görecektir.

Kap kacak

Yemeğinizi pişirmeniz ne kadar önemliyse onu düzgünce yiyebiliyor olmanız da bir o kadar önemlidir. Çoğu zaman pişirme setlerine odaklanıldığı için tabaklar ve yemek kapları unutulur. Bazı pişirme setleri tabak ve kase gibi şeyleri de ihtiva eder. Eğer pişirme setinizde bunlar bulunmuyorsa ayrıca edinmeniz gerekir. Bu noktada yine pratik olan ve az yer kaplayan malzemeler satın almanızı öneririm.

Çatal, kaşık, bıçak

Kamplarda birçok insan plastik çatal, bıçak, kaşık kullanmayı tercih edebiliyor. Ancak bu plastikler çok fazla atık oluşturduğu için tercih edilmemesi gereken şeyler listesinde ilk sırada yer alıyor. Bunlar yerine kamplarda kullanabileceğiniz pratik ve az yer kaplayan çatal, kaşık, bıçak setlerinden edinmek hem sizin için hem de doğa için çok daha iyi olacaktır. Bu malzemeleri çok değişik türlerde ve farklı bütçelerde bulabilirsiniz.

Termos

Kamp yerinizde yeterli miktarda su depolayabilmek bir zorunluluktur. Sıcak havalarda soğuk suyunuzu, soğuk havalarda da ısıttığınız sıcak suyunuzu bir termosta saklayabilmek birçok açıdan kolaylık sağlayacaktır. İyi termosların fiyatlarının son derece yüksek olabildiğini söylemekte fayda var. Ancak özellikle Stanley gibi ömür boyu garantili ürünler tercih ederseniz verdiğiniz paraya değecektir.

Soğutucukamp mutfak malzemeleri soğutucu

Herhangi bir soğutma şekli olmadan kamp yapmanız elbette mümkün, ancak özellikle yaz aylarında bir soğutucuya yatırım yaparak, yemeklerinizin kalitesini  ve tazeliğini olağanüstü bir şekilde artırırsınız. Ayrıca yazın içeceklerinizi soğuk tutmak da son derece önemli hale gelebilir. Evet, bir soğutucuya biraz bütçe ayırmanız gerekecek , ancak bence kesinlikle buna değer.

Yalıtımlı Kupalar

Isı kaybı olmayan kupalar zorunlu olmasa da, pek çok açıdan işinizi kolaylaştıracaktır. Yalıtımlı bir kamp bardağı görünmez bir fark yaratır. Tüm sabah kahvenizi yanlışlıkla ellerinizi yakmadan ya da soğumadan tüketmek için acele etmeden rahatça yudumlayabilirsiniz.

kamp mutfak malzemeleri kupa

Isıya dayanıklı eldiven

Eğer yemeğinizi kamp ateşi üzerinde pişirmeyi planlıyorsanız, ısıya dayanıklı eldivenler almanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Kamp ateşi ızgaralarını ayarlarken  ve hatta yanan kütükleri eliniz ile düzenlerken bu eldivenleri rahatça kullanabilirsiniz.

Döküm  Tava

Döküm tavalar bir kampın olmazsa olmazı değildir. Ancak eğer taşıma imkanınız varsa döküm malzemeler kullanmak birçok açıdan daha iyi olabilir. Kamp ocağında çok işlevli olmasalar da, kamp ateşi üzerinde veya bir kömür yatağında yuvalanmış olarak kullanılabilirler. Yapışmaz bir yüzeye, üstün ısı tutma özelliğine sahiptirler ve yıpranma süreleri de diğer ürünlere göre çok daha uzundur.

Bıçak

Açık havada yemek hazırlarken iyi bir bıçağa sahip olmak çok önemlidir. Tıpkı evdeki mutfağınız gibi, ekipmanınızın kalitesi hem işlev hem de güvenliğiniz için önem arz eder. Bu yüzden bir sonraki kamp maceranız için yanınıza iyi bir bıçak aldığınızdan emin olun.


Sizin için özel olarak hazırladığım, yukarıda saydığım tüm kamp mutfak malzemelerini inceleyebileceğiniz listeye ulaşmak için buraya tıklayın.

Kamp yaparken iyi bir yemek yiyeceğinizi bilmek önemlidir. Evinizden uzaktayken, doğru donanıma sahip kamp mutfak malzemelerine ihtiyacınız olacaktır. Bir sonraki kamp mutfak malzemelerinize  karar verirken sizin için en önemli olanı göz önüne aldığınızdan emin olun. Hafif olması gerekiyor mu? Az yer mi kaplamalı? Veya pişirme performansı ile ilgileniyor musunuz?  Bu önemli soruları, satın aldığınız malzemeleri ve kampta yapacağınız öğünlerin göreceli kalitesini göz önünde bulundurun.

Yorumlarınızı, deneyimlerinizi ve fikirlerinizi kampçılar ile paylaşmak isterseniz kendinizi özgür bırakın!


Eğer yazdığım yazılardan haftalık olarak haberdar olmak isterseniz yukarıdaki görsele tıklayarak haftalık bültene abone olabilirsiniz. Spam mail göndermem, size bir şey satmaya çalışmam, herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Basitçe o hafta blogda yazılan yazılar otomatik olarak mail adresinize gönderilir. Mailler bazen spam klasörünüze düşebilir, bu durumda spam klasörünüze bakmanız gerekir. Abone olanları öpüyor, haftalık bültenlerde görüşmek üzere diyorum.

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

Yeni Yazılar