Kamp Yeri Seçimi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp Yeri Seçimi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kamp yeri seçimi ne kadar önemli olabilir ki diye düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. Bir ayıya komşu olmak, gecenin bir saatinde yüzerek uyanmak veya üzerinize çığ düşmesini istemiyorsanız kamp yeri seçerken bazı şeylere dikkat etmenizde fayda var. Kamp yeri seçerken göz önünde bulundurmanız gereken ana faktörleri çadır kuracağınız yerin yapısı ve güvenliği olarak özetleyebiliriz. Çadır kurmak istediğiniz yerin koşullarının elverişli olması etkinliğinizin keyifli geçmesinin öncelikli koşuludur. Bunun için kamp yeri seçerken dikkat edilmesi gereken olmazsa olmaz unsurları aşağıda listeledim.

Çadırınızı Nereye Kurabilirsiniz & Nereye Kurmamalısınız?

Kamp yeri seçimi yaparken zemin yapısı ve çevre

Kampınızı mümkün olduğunca düz bir zemine kurmaya çalışın. Böylece uyurken daha rahat edebilirsiniz. Çadır kuracağınız yerdeki sivri olabilecek şeylere dikkat edin. Camlar, dikenler, küçük dallar çadırınızın tabanına zarar verebilir. Bu malzemeleri çadır alanından uzaklaştırın.

Çadırınızı kurduğunuz yerin olası bir yağışta suyun akış yolu üzerinde olmadığına emin olun. Aksi halde gece ıslanmış olarak uyanabilirsiniz. (Bunlar hep yaşandı.)

Kışın çadırınızı kar yüklü dalların altına kurmamaya dikkat edin. Kar kütleleri ya da ağırlıktan kopan dallar çadırınızın üzerine düşebilir. Aynı şey rüzgarlı havalar için de geçerlidir. Rüzgarlı havalarda çadırınızı büyük kuru dalları olan bir ağacın altına kurmamaya özen gösterin. Rüzgar yüzünden kırılan dallar üzerine düşerek yaralanmanıza sebep olabilir.

Yamaçların altına çadır kurmaktan kaçının. Olası bir heyelan durumunda taş düşmesi, toprak kayması gibi nedenlerle ciddi şekilde yaralanabilirsiniz. Bu tip olaylarda taşlar sandığınızdan daha uzağa kadar yuvarlanabilir.

Bunu eklememe gerek olmadığını biliyorum ama yine de söylemeden geçmeyeyim: Kamp yeriniz araçların geçiş güzergahı üzerinde olmamalıdır. Aksi halde siz uyurken bir araç farkında olmadan çadırınızın üzerinden geçebilir.

Rüzgara dikkat edin

Kamp kurduğunuz alan güvenlik açısından görüşünüzün olduğu bir alan olsun ama aynı zamanda da rüzgar açısından korunaklı bir yere çadır kurmaya çalışın. Açık düzlük alanlar bu anlamda çok tercih edilmemeli. Onun yerine çadırın bir yanını korunaklı bir tepeye, ağaca, çalıya verebildiğiniz bir alan tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Su kaynaklarına uzaklık

Kamp yaparken suya yakın olmakta fayda var ama su kaynaklarının hemen diplerine kamp kurmayın. Hem yağış halinde su yükselebilir ve siz hiç farkında olmadan suda sürüklenebilir, boğulma tehlikesi yaşayabilirsiniz; hem de su içmek için su kaynağına gelen yabani hayvanlarla karşılaşabilirsiniz. İdeali sudan yaklaşık 50 metre uzakta ve yüksekte olmaktır.

Dört ayaklı dostlarımızın alanından uzak durun

Kamp yerinizin yakınlarında bir hayvan dostumuzun evinin olmadığından emin olun. Kamp kuracağınız bölgede kampınızı yapmadan önce etrafı gezin, dolaşın, araştırın. Hayvan dışkılarının çok fazla olduğu yerlere kamp kurmayın. Kamp yapmak istediğiniz bölge sevimli dostlarımızın geçiş güzergahı üzerinde olabilir. Aynı şekilde mağaralarda kamp yapmaktan kaçının. Korunaklı gibi görünebilirler ama o mağara sevimli bir dostumuzun evi olabilir. Ya da olası bir hayvan saldırısında sıkışıp kaçamayabilirsiniz. Ormanlık alanlarda ya da göl çevresinde kamp yapıyorsanız çalıların arasında açılmış ufak patikalardan uzak durun. Bu patikalar hayvanların suya ulaşmak için kullandığı patikalar olabilir.

İki ayaklı dostlarımızdan daha uzak durun

Kamp yeri seçimi yaparken yaban hayvanlarından da önce asıl dikkat edilmesi gereken şey iki ayaklı dostlarımızdır. Peki bir yerde insanların olduğunu nasıl anlarız? Öncelikli olarak insan dışkılarının olduğu yerlere de kamp kurmayın. Bunu etrafa atılmış peçetelerden rahatlıkla anlayabilirsiniz. Eğer kamp yapmak istediğiniz bölgede boş kovanlar, alkol şişeleri ve benzeri şeyler varsa oralardan uzak durmak gecenin ilerleyen saatlerinde istenmeyen insan misafirlerle karşılaşmamak adına iyi bir fikir olabilir.

Asla kamp kurmamanız gereken yerler

  • Arabaların geçiş güzergahı
  • Nehir, göl kıyılarında suyun hemen dibi
  • Bataklık bölgeler
  • Heyelan riski olan bölgeler
  • Çığ riski olan bölgeler
  • Girişi yasak olan bölgeler

Kamp yeri seçimi yaparken bu maddelere dikkat ederek keyifli bir etkinlik geçirebilirsiniz. Şimdiden iyi kamplar dilerim!

Güncel paylaşımlardan, seyahatlerden ve etkinliklerden anında haberdar olmak için beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın! https://instagram.com/melkeontheroad

İlgini Çekebilir

Yorum Bırak

E-posta adresiniz kimseyle paylaşılmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlidir.

2 Yorum

Yeni Yazılar